1. עולם
  2. בודפשט
  3. אטרקציות

גשר השלשלאות סצ'ניי Szechenyi Lanchid

אתרי תיירות, מבנה
  • כתובת: Lanch?d, 1051 Budapest, Hungary,בודפשט
  • טלפון: 36.225.4800+

פרטים

פרטים

מעל נהר הדנובה החוצה בין החלק המערבי (בודה) לבין החלק המזרחי (פשט) של העיר נמתחו עשרות גשרים, אבל גשר השלשלאות הוא המיוחד בכולם. הוא היה גשר הקבע הראשון שחיבר בין חלקי העיר והוא נבנה במשך עשור (1839-1949) על ידי האדריכל הבריטי וילאם טירני קלארק בבריטניה. הוא הובא בחלקים ולהונגריה, חובר בשלשלאות ברזל משני צידיו (ומכאן שמו) ונחשב בזמנו לאחד מהגשרים הרחבים בעולם. בגשר עצמו גולפו סמלי משפחות האצולה של הונגריה וכן עוצבו פסלי אריות, אחים לפסלי האריות מכיכר טרפלגר בלונדון. סיפור נפוץ בבודפשט הוא כי פסלי האריות נטולי לשונות, אך מי שמביט בהם מלמעלה מגלה כי לשונותיהם נמצאות, רק חבויות היטב.

בסוף המאה ה-19 התנועה על הגשר גדלה באופן ניכר והוחלט להחליף את הברזלים שהרכיבו אותו בחומרים חזקים יותר. בינואר 1945, עם הנסיגה הגרמנית מהעיר, פוצצו הנאצים את כל חלקי הגשר והשאירו רק את עמודי האבן שלו בין שתי גדות הנהר. ב-1949, מאה שנים לאחר שבנייתו הסתיימה, נפתח הגשר המשופץ מחדש. בקצה המערבי של הגשר נמצאת כיכר ובה מונמנט בגובה 3 מטרים בצורת אפס, כדי לסמן את נקודת ההתחלה של הכבישים הראשיים במדינה וכן את נקודת האפס שממנה סופרים קילומטרים. מצידו המזרחי של הגשר שוכנת האקדמיה ההונגרית למדעים. הגשר מואר בלילות באור יקרות, ויש בו נתיב הליכה דו כיווני להולכי רגל, המאפשר להשקיף אל העיר ובעיקר לבניין הפרלמנט.

מהגשר ניתן לצפות בגבעת המצודה והמונומנטים הלאומיים שעליה, ומצדו השני בבניין הפרלמנט, והוא נחשב לנקודת התצפית המרהיבה ביותר בבודפשט.

 

» קצת היסטוריה: האתרים והמוזיאונים של בודפשט» בודפשט למתחילים: אחרי חובה בבירת הונגריה» אפוקליפסה עכשיו: המקומות הכי היפסטרים בבודפשט

(צילום: blacktie_whitenoise, פליקר)

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>