24.01.17

שלום ,

ניו יורק

מנהטן למתחילים: מדריך התמצאות

יום רביעי 24 ביוני 2009 14:13 מאת: אביב נוקד, ניו יורק

מנהטן משובצת ברחובות ושדרות, אחרי שמתרגלים לגודל זה נהיה יותר פשוט, אבל אז הולכים לאיבוד בדאון טאון הפרוע. מורה נבוכים


(תצלום: רויטרס)

פרסומת

כולם אומרים שממש קל ופשוט להתמצא במנהטן - יש שדרות ממוספרות שרצות מצפון לדרום, רחובות ממוספרים שנמתחים ממזרח למערב, יש רכבת תחתית (הסאבווי) שמחברת בין כל הנקודות. אם זה כל הסיפור,  איך קורה שחיפשתם את הכתובת 203E.10th St והגעתם לבניין 203 ברח' 10 הלא נכון? איך זה יכול להיות שהרחובות W4 ו- W10 נפגשים? וממתי בליקר (Bleecker) וגרוב (Grove) הם שמות של מספרים?

שני דברים יקלו על צעדכם הראשונים בעיר: מפה טובה (אל תסתפקו במפה שמחלקים בתחנות הסאבווי!) ומצפן. 

קצת גיאוגרפיה

פעמים רבות אנשים נוטים להתבלבל ולחשוב כי העיר ניו יורק = מנהטן. אבל מנהטן היא למעשה רק אחד הרובעים (boroughs) של העיר ניו יורק, או המטרופולין של ניו יורק. הרובעים הנוספים בעיר הם ברוקלין, קווינס, ברונקס וסטאטן איילנד. כל הרובעים האלה נמצאים מסביב למנהטן.

מה לעשות במנהטן? כל המסעדות, החנויות, המלונות ואתרי התיירות על מפה אחת:


כמו כל דבר בחיים, גם מנהטן מחולקת לשלושה חלקים: הצפוני, המרכזי והדרומי, ואם נשתמש בעגה המקומית, "אפטאון" (Uptown), "מידטאון" (Midtown) ו"דאון טאון" (Downtown). ה"אפטאון" משתרע מרחוב 59 צפונה וכולל בתוכו את הסנטרל פארק, את השכונות שלצידי הפארק - "אפר איסט סייד" (Upper East Side) ו"אפר ווסט סייד" (Upper West Side), רבים מהמוזיאונים, ומעל כל אלה ניצבת לה בגאווה שכונת הארלם המפורסמת.

בין הרחובות 14 ל-59 משתרע לו ה"מידטאון". בין הרחובות 34 ו-59 נמצא אזור העסקים של העיר ובו מצויות גם כמה מהאטרקציות התיירותיות ביותר כמו ה"טיימס סקוור", ה"אמפייר סטייט בילדינג", ה"רוקפלר סנטר" ואזור התיאטראות של ברודווי. דרומה משם, בין הרחובות 14 ל- 34 משתרעות להן השכונות "צ'לסי" (Chelsea) ממערב ו"גרמרסי" (Gramercy) ממזרח. בין שתי אלו שוכן לו מתחם ה"יוניון סקוור" (Union Square). מדובר בכיכר ענקית, מוקפת חנויות, שנערכים בה הרבה שווקים, ירידים ומופעי רחוב.

החל מרחוב 14 ועד לקצה הדרומי של האי נפרש לו ה"דאון טאון" של מנהטן: בין רחוב 14 לרחוב "האוסטון" (Houston) נמצא אזור הוילאג', המחולק לווסט וילאג' (West Village), גריניץ' וילאג'  (Greenwich Village) ואיסט וילאג' (East Village). הוילאג' הוא אזור יפיפה עם רחובות פסטורליים וקסומים מצד אחד וחיי לילה סוערים ובועטים מצד שני. דרומה משם, בין הרחובות "האוסטון" ו"קאנאל"  (Canal) שוכנים ה"סוהו" (Soho), איטליה הקטנה (Little Italy), "נוליטה" (Nolita) וה"לואר איסט סייד"(Lower East Side). בדומה לוילאג', גם השכונות האלו שוקקות חיים ומלאות בחנויות, מסעדות וברים. מתחת לרחוב "קאנאל" שוכנות להן זו לצד זו "טרייבקה" (Tribeca) הטרנדית וצ'יינה-טאון המפורסמת. ואילו בקצה בקצה, נמצא המתחם הפיננסי של העיר (Financial District) ובו בניין העירייה (סיטי הול), גשר ברוקלין, ה"סאות' סטריט סיפורט", "וול סטריט", "גראונד זירו" (המקום בו היו מגדלי התאומים), ו"באטרי פארק" - הנקודה הדרומית ביותר ממנה נשקף פסל החירות.  

מנהטן מחולקת לשתי וערב של רחובות ושדרות. קיימות 15 שדרות החוצות את העיר לאורך. את השדרות חוצים לרוחב יותר מ-200 רחובות ממוספרים. כך יוצא שכל פינה היא נקודת מפגש בין רחוב לשדרה. רוב השדרות ממוספרות (השדרה הראשונה, השנייה וכו'), אך יש גם כאלו שניתנו להן שמות, למשל לקסינגטון, מדיסון ופארק. ברודווי הוא שדרה מיוחדת שעוברת באלכסון מלמעלה ועד למטה.

השדרה החמישית היא השדרה המרכזית, שלמעשה מחלקת את העיר לשני חלקים: צד מזרח וצד מערב. כל רחוב היוצא מהשדרה החמישית לכיוון מזרח מסומן באות E (עבור East), ואילו כל רחוב היוצא ממנה לכיוון מערב מסומן באות W (עבור West). מספרי הבתים מתחילים לעלות בסדר רץ מהמרכז (מהשדרה החמישית) גם לכיוון מזרח וגם לכיוון מערב. כך בעצם יוצא שבכל רחוב, יש שני בתים עם אותו מספר, רק שאחד נמצא במזרח והשני נמצא במערב. למשל, ברחוב 10 יש שני בתים שמספרם 203, אחד ברחוב 10 מזרח (E10) ואילו השני ברחוב 10 מערב (W10). הבנתם? יופי. אלא שההסבר הזה כבר לא שווה כלום כשמדברים על דאון טאון.

אם תסתכלו במפה, תוכלו לראות שגם בווסט וילאג' וגם בכל השטח שמדרום לרחוב "האוסטון" נגמרים הרחובות הממוספרים. בעצם מכאן, לכל הרחובות כבר יש שמות. ואם זה לא מספיק, גם השדרות מסתיימות ומתחלפות ברחובות קטנים שרצים לכל הכיוונים וגם באלכסון.
Bookmark and Shareתגובות גולשים
הוסף תגובה +

(14 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המקום

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5