1. טלוויזיה
  2. ביקורות טלוויזיה

"בתולות" 2: הדרמה הכי טובה בשנים האחרונות

עם כתיבה ובימוי בגובה העיניים, דמויות מעוררות אמפטיה ונוכחות נשית דומיננטית, העונה השנייה של "בתולות" רושמת לעצמה פתיחה מצוינת

בתולות
עלילה מסתורית. "בתולות" צילום: אוהד רומנו

פנייה חדה מאד, ואולי צפויה במידה מסוימת, פותחת את העונה השנייה של הסדרה "בתולות". שאלת מותה המסתורי וחייה המסתוריים לא פחות של מאיה רג'ואן עוברת אל הרקע, ושאלה אחרת מניעה את העלילה – לאן נעלמה נעם רג'ואן? באמצע, בין אחותה לביתה הקטנה, נמצאת שלי רג'ואן, בגילומה המעולה של מגי אזרזר. היא, חוקרת פרגמטיסטית ורציונלית במשטרת אילת, קרועה גם הפעם בין עולם המאגיה לבין עבודתה כשוטרת, רק שהפעם החיבור הרגשי שלה חזק אפילו יותר. אחרי שבעונה הקודמת התוודעה דרך אביה, עוזי הגדול (ששון גבאי), אל קללה שרובצת על בנות המשפחה שלה והופכת אותן למעין שוכנות מעמקים המזכירות את הסירנות וכנראה תבעו את חיי אמה ואחותה מאיה, בתה נעם מגלה סימנים של אותה התנהגות לא מוסברת.

» "בנות 6": האמת העירומה בפרצוף
» "24: מורשת": פאן טהור גם בלי ג'ק באוור
» "פול מון": מי צריך תסריט כשיש סלבס?
» הצצה לעונה השנייה של "Stranger Things"

קשה להתעסק במאגיה ובכישוף מבלי להתנשא או לקחת עמדה שיפוטית ולהציג את הטקסים והפולחנים האלה (שרובם המוחץ אם לא כולם משויכים לעולם הנסתר של עדות המזרח) כטירלול מוחלט. קשה יותר להצליח להכניס אל תוך נושא כל כך שנוי במחלוקת סיפור אנושי שיאפיל עליו. אבל בכתיבה של שחר מגן, ובבימוי של אדם סנדרסון, יש יסוד שמצליח לשמור את האקזוטיקה על אש נמוכה. הדמויות שלהם לא נלעגות ולא מוקטנות, הן מוצגות דרך מבט חומל ואמפטי, ומקיימות מערכות קשרים מרתקות עם קריסת הרציונל והפרוטוקלים המשטרתיים. כבר בפרק הפתיחה ברור שהדילמות האמיתיות קשורות ליחסים שבין הורים וילדים, ולא בבירור מדעי סביב שאלת קיומן של סירנות קטלניות בים האדום.

הים הזה, שכוחו הלא מפוענח מושך אליו את בנות משפחת רג'ואן, כמעט שלא נוכח על המסך. גם לא העיר אילת שבה מתרחשת הסדרה. אבל משהו בקצב ההתרחשות, בטון הדיבור של הדמויות ובצבעים ששולטים במסך, מכניס את העיר הדרומית אל תוך העלילה. הבחירה בה כרקע לסדרה מתגלה בעונה הזו כחכמה במיוחד, בעיקר בגלל ההזרה שהיא מייצרת. עבור כל ישראלי שאינו תושב אילת וסביבתה, העיר הזו היא אקס טריטוריה, משהו בה עובד אחרת, היא לא מזכירה את הערים שבהן אנחנו חיים. היא, כמו המאגיה, כמו הים וכמו קהילות מהגרי העבודה והפליטים מאפריקה, נמצאת ממש לידנו אבל כל כך רחוקה. אלו המקומות הנסתרים מן העין, אבל מבחירה. כל הפרה של המתח העדין בין העולמות האלה, כשהם מתנגשים במקרים כמו מוות או חטיפה, מסבכת את העלילה יותר, אבל גם מרעננת וטוענת אותה. 

צפו בפרומו לעונה השנייה של "בתולות":

לצוות השחקנים מצטרפות העונה הלנה ירנובה, שמגלמת חוקרת ותיקה שנשלחת לעזור בפענוח מקרה החטיפה, וגם תיקי דיין ונעם לוגסי, שיופיעו בהמשך העונה. הנוכחות הנשית הדומינטטית בפרק הפתיחה, פרט לרותם אבוהב כאתנחתא קומית מוצלחת פחות מהעונה הקודמת, עשויה לרמז על הכיוון שאליו תלך העונה כולה. בפרק הראשון הגברים נדחקים אל שולי העלילה, וכשהם מוצגים הם חלשים וחסרי אונים, מכושפים ואובדי עצות. המסקרן ביותר בהם הוא ששון גבאי שכל מימיקה ומילה שלו הופכות אותו לדמות מעניינת יותר. הוא המפתח לפתרון התעלומה ואולי גם להסרת הקללה, הוא האדמה הבטוחה שעליה נשענת דמותה של אזרזר ובאותו הזמן הוא אחד מסימני השאלה הגדולים של הסדרה. כל המתחים האלה, ועוד כמה שבטח יצופו בפרקים הבאים, הופכים את בתולות לדרמת מתח הכי טובה ויוצאת דופן שהייתה פה בשנים האחרונות.

"בתולות", החל מה-16 בפברואר ב-HOT3 וב-HOT VOD

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>