מנופים 2017 - פסטיבל לאמנות עכשווית בירושלים

מנגד - תערוכה
מתוך התערוכה המרכזית "מנגד" צילום: עבודה של מאיה אנטון

פרטים

ז'אנר: מיוחדים, אמנותי, הפנינג מחיר: הכניסה חופשית

מנופים 2017 הוא פסטיבל לאמנות עכשווית בירושלים שיתקיים בתאריכים שלישי ה-24 באוקטובר עד ה-28 באוקטובר ברחבי ירושלים. בין אירועי הפסטיבל: מופעי מוזיקה, אירועי תרבות ואמנות בגלריות ובחללים שונים, פעילות יצירתית לכל המשפחה בחיק הטבע, סיורים, פתיחות של תערוכות חדשות ומייצגים. הפסטיבל יתקיים ברחובות ובבתים פתוחים בשכונות מעורבות. "מנופים" הוא מיזם עצמאי של אמנים החיים ויוצרים בירושלים, הפועל במהלך כל השנה לקידום אמנות ויצירה בעיר. את פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית ייסדו ומנהלות האמניות לי היא שולוב ורינת אדלשטיין ושותפים לו עשרות גלריות, מרכזי תרבות ומאות יוצרים ואמנים עצמאיים. 

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

"מנגד" היא התערוכה המרכזית של הפסטיבל שתוצג במסגרת מנופים 2017 שתוצג במרכז הירושלמי של אוניברסיטת בריגהם יאנג המורמונית הממוקם על הר הצופים, שפתח עבורם את שעריו, מהווה אכסניה מדויקת למטרה זו. המבנה המדורג, הבנוי בסימטריה הרמונית והגנים המטופחים שסביבו, הם מובלעת ירוקה ורוגעת,  שכמו מרחפת מעל סביבתה ובו זמנית משתלבת בה. המבקר מוזמן לשוטט במבטו מכל שער וחלון הממסגרים תמונת נוף פנורמית ודרך היצירות המוצגות בתערוכה - להשקיף מהר אל הר, לחצות גבולות בין ירושלים של מעלה ושל מטה, לעלות במעלות רוחניות-שמימיות או להישיר מבט אל העיר הטעונה ואף למטה ממנה - אל תהום האדמה.

בין התערוכות שיוצגו באירוע 'מנופים 2017':

הנביאים פינת שבטי ישראל - התערוכה
מתוך התערוכה "הנביאים פינת שבטי ישראל" צילום: יח"צ

» 5 שנים / 9000 רגעים / 360 מעלות - אגריפס 12, יומן היא תערוכת יחיד של דורון אדר.  באובייקט פיסולי בן 360 מעלות, יוצר דורון אדר יומן טוטאלי של גלריה אגריפס 12. זהו קולאז' המורכב ממאות דימויים, רסיסים ויזואליים של זמן וחלל מחמש שנות חברותו בגלריה, המתעדים אותה על שלל היביטיה: המבנה, הפעילות השוטפת והסביבה השכונתית המקיפה אותה. מבטו של אדר על הגלריה הוא כפול: מבחוץ - כצלם המתעד את המציאות הנשקפת לפניו, ומבפנים - כאמן. 
איפה: אגריפס 12

» אנא התנהגו בטבעיות היא תערוכה של האמנים עדי קפלן ושחר כרמל, בה יוצגו שלוש סדרות ציורים שנוצרו בהשראת טקסט שכתבו האמנים לרומן הגרפי שלהם, ״אנא התנהגו בטבעיות״. כל אחת מהסדרות עוקבת אחר המתרחש במקום ציבורי אחר בתל אביב: ביפו העתיקה; בכיכר הבימה בסוף שדרות רוטשילד; באי תנועה גדול במפגש הרחובות קיבוץ גלויות, שלבים ואברבנאל. בסגנון צבעוני ומפורט נוגעים כרמל וקפלן בנקודות תורפה של החברה הישראלית, ומציגים עולם משונה המורכב ממראות מקומיים מוכרים שעברו הזחה קלה ומאיימת. 
איפה: בית הנסן

» מתה, ישנונית היא תערוכה קבוצתית של חיה רוקין וערן נוה. התערוכה מפגישה בין הניגודיות המקברית בעבודותיה של חיה רוקין, להומור המסויט והחולמני בעבודותיו של ערן נוה. זהו קולו של ה׳אני׳ שלא בחר בשמו: חיה, ערן. כאן הער ימות והחיה תישן. 
בדמיון הנראה שבין מיתה לישנוניות מתקיימת חיות פנימית שקופה. מתוכה מתעוררות פנטזיות המזמינות לחדור לחלומותיו של מיזנתרופ. בלבול ואדישות, תגובה אטית, מבוכים, מסכות, הומור, חרדות, אהבה ומוות - נכנסים לשק נדודים אחד.
איפה: גלריה ברבור

» הדייר החדש היא תערוכת יחיד של רונית אגסי. באמצעות חפצים מטופלים ולוחות דיקט שמשולבים בהם חפצים וציור, חריתה והדבק, אגסי בונה סביבה מלאה בזיכרונות עבר מצד אחד, ואיום ממשמש ובא בצד האחר. החפצים קשורים לבית ולילדות ויש בהם מוטיבים חוזרים — כלי תחבורה, שמים וים, חייל עייף ואוהל צבאי, וגם חוסר הוודאות של הגירה, ארעיות ופליטות. ברקע שלוש נשים ושמן מארי המלוות את רונית אגסי מילדותה, כל אחת בדרכה - הצעירה בפסל הרקדנית המפורסם של אדגר דגה; מארי קירי, המדענית מגלת הרדיום; ומארי אלמונית שכתבה מכתב אהבה מוצפן למאהבה האסור.
איפה: בית טיכו

» הנביאים פינת שבטי ישראל היא תערוכת יחיד של שרון פוליאקין. פוליאקין הופכת את סדנת ההדפס לאתר ארכאולוגי רב שכבתי, בו מוצבות עבודות הדפס חדשות שיצרה, לצד ציורים ואובייקטים שונים. הדימויים, שנדמה שצפים ושוקעים בחלל הסדנה לסירוגין, מבוססים על מפות עתיקות, תצלומים היסטוריים של הבניין בן 150 השנים, ואלמנטים מתולדות האמנות - שטכניקות ההדפס המסורתיות קשורות בהם ביצירה, בהפצה ובשימור. המערך החזותי שנוצר קושר את ההיסטורי הקולקטיבי בנפשי והאישי.
איפה: סדנת ההדפס

תגיות

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>