שבוע האדריכלות בירושלים - בתים מבפנים 2017

בית הנסן שבירושלים, צילום מבחוץ
סיור לילי בבית המצורעים לשעבר. בית הנסן צילום: יח"צ

פרטים

ז'אנר: מיוחדים, אמנותי

בתים מבפנים 2017 יתקיים בירושלים זאת הפעם ה-11 בימים חמישי ה-26 באוקטובר עד שבת ה-28 באוקטובר ברחבי ירושלים. הפסטיבל מאפשר הצצה אל בתים פרטיים, בניינים ומבני ציבור ברחבי ירושלים - שיתהוו לכדי פסיפס ארכיטקטוני, היסטורי, רב תרבותי ודתי. זהו פסיפס המציג את פניה הרבות של העיר הקדושה לשלוש הדתות ואת המורשת התרבותית שלה. שבוע האדריכלות מתקיים ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים, משרד ירושלים ומורשת, משרד התיירות ועיריית ירושלים.

 

» עכבר העיר ירושלים - לכל האירועים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות
» בתים מבפנים 2017 - סיורים מומלצים

בין הסיורים שיתקיימו במסגרת בתים מבפנים:

מוזיאון הטבע בירושלים
אחד מהמקומות המרהיבים. מוזיאון הטבע צילום: אמיל סלמן

» סיור לילי בבית המצורעים
בית פתוח וסיורי לילה מודרכים לאור נרות בבית הנסן. המקום שימש עד שנת 2000 כבית מחסה למצורעים, סגור למבקרים. במהלך הסיור ייחשפו המבקרים למתחם באפלולית הלילה ויקבלו הצצה לחייהם ולשגרת יומם של מטופלים שהתגוררו בו, חלקם עד סוף חייהם.
מתי: חמישי ה-26 באוקטובר, 10:00-23:00 (בית פתוח), סיורי לילה מודרכים יתקיימו ב-20:00, 21:00 וב-22:00, שישי ה-27 באוקטובר, 10:00-14:00, בית פתוח כולל בית הקפה של משק עפאים.   
איפה: בית הנסןמרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, גדליהו אלון 14, טלביה.

» סיורים בתחנה הראשונה
סיורים עם נורית בזל במתחם תחנת הרכבת העות`מאנית הישנה המשמש כיום כמרכז בילוי לאחר עבודות שיקום ושימור של המתחם. בסיורים יובא סיפור תולדות התחנה שנבנתה ב-1892 ביוזמת יוסף נבון ביי ועל ידי חברה צרפתית, ופעלה ברציפות עד שנות ה-90 של המאה ה-20 ולאחר מכן נבזזה ונשרפה. הסיורים יתמקדו בתולדות המתחם ובהווי שנרקם סביבו במשך השנים. משך הסיורים כשעה. 2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
מתי: שבת ה-28 באוקטובר, 08:00, 09:15
איפה: דרך דוד רמז 4, בכניסה הראשית לתחנה.

» הגינה הקהילתית במוזיאון הטבע
סיורים מודרכים במוזיאון הטבע המהווה את אחת מהגינות הקהילתיות המובילות בישראל המשמשת מרכז לכל 70 הגינות הקהילתיות שבירושלים ומתקיימות בה פעילויות בנושאים כגון קיימות וחקלאות עירונית. בגינה בוסתן משוחזר בן 150 שנה, שפע עצי פרי וגפנים, צמחי תבלין, ערוגות ירקות וצמחים מושכי פרפרים וציפורים. הכניסה מהשער שבמגרש החניה ברחוב המגיד שבמושבה הגרמנית או ממוזיאון הטבע. סיורים מודרכים יצאו כל שעה עגולה.  
מתי: שבת ה-28 באוקטובר, 10:00-14:00
איפה: הכניסה מהשער שבמגרש החניה ברחוב המגיד שבמושבה הגרמנית או ממוזיאון הטבע

ירושלים של פרטים - תערוכה
מתוך התערוכה "ירושלים של פרטים" צילום: Assaf Evron

» בעקבות צלמי המושבה האמריקאית
סדנת צילום המתחקה אחר טכניקות הצילום ואחר מושאי הצילום במגוון תצלומים עתיקים של ירושלים ותנסה לשחזר אותם. הסדנה בהנחיית יעל הרמן – צלם מקצועי ומנחה סדנאות – תתחלק לשלושה חלקים: הראשון, תצוגת תצלומים עתיקים והסבר קצר עליהם ועל הטכניקה שבה צולמו; השני – גיחת צילום בשטח; השלישי – סיכום, הצגת עבודות המשתתפים וסקירה היסטורית זריזה של המושבה האמריקאית בירושלים בשילוב טיפים וטכניקות לעיבוד תמונות. יש להצטייד במצלמה (או בטלפון חכם). מומלץ להביא חצובה ועדשה רחבה. סדנה ברישום מוקדם מוגבלת ל-22 משתתפים.
מתי: שישי ה-27 באוקטובר, 09:30-13:30
איפה: הגלריה לצילום בחוצות היוצר, חוצות היוצר 23

» בלב העיר 
סיור שיתמקד באיזור מרכז העיר ויספר את סיפוריהם של בניינים מרכזיים בו, אישים בולטים ואירועים שעיצבו את העיר ואת האזור. משך הסיור כשעתיים. הסיור בהדרכת מורי הדרך של הרשות לפיתוח ירושלים. סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
מתי: שבת ה-28 באוקטובר, 11:00
איפה: בכניסה למלון מצודת דוד, רחוב דוד המלך 7

» סיור במלון ענבל 
סיור בבניין שתוכנן על ידי יעקב רכטר ז"ל, חתן פרס ישראל לאדריכלות, בניין המדגים פרשנות מודרנית לאדריכלות ירושלמית מסורתית. בסיורים שיוביל אדריכל נמרוד איתן ממשרד האדריכלים מייקל שוורץ יוסבר כיצד באה לידי ביטוי השפה האדריכלית שיצר רכטר גם בתכנון החדש. הסיורים יסתיימו בתצפית מטרקלין העסקים של המלון שבקומתו השביעית, לנוף מרהיב של העיר העתיקה. 2 סיורים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
מתי: חמישי ה-26 באוקטובר, 15:00, 16:30
איפה: רחוב ז`בוטינסקי 3

» ירושלים בפרטים
- ערב פתוח בתערוכה "ירושלים של פרטים" המוצגת בימים אלה במוזיאון ישראל וחושפת את המגוון והעושר של פרטי הבניין והעיצוב שבשפת הביצוע של ירושלים. פרטים אלה משקפים את הרב תרבותיות והקוסמופוליטיות של העיר בהיבטים של פונקציונליות, אסתטיקה, אמונות, מסורות, מנהגים ואורחות חיים. התערוכה מתבססת על ספרו של האדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר "ירושלים – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים: שפת עיצוב רב-תרבותית", שחקר ותיעד את פרטי העיצוב שהטביעו בני לאומים, דתות ועדות שונות במרקם האורבני של העיר. בשעה 19:00 תתקיים הרצאה מפי אדריכל דוד קרויאנקר שתלווה במצגת. בתום ההרצאה אפשר יהיה לבקר בתערוכה באופן חופשי. הרצאה פתוחה מוגבלת ל-325 הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.
מתי: חמישי ה-26 באוקטובר, 19:00
איפה: שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים. ההרצאה תתקיים באודיטוריום ע"ש שפרינגר שבמוזיאון ישראל

- סיורים בהדרכת אדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר בתערוכה `ירושלים של פרטים` המוצגת בימים אלה במוזיאון ישראל וחושפת את פרטי הבניין המגוונים של בתי ירושלים המשקפים את הרב תרבותיות והקוסמופוליטיות של העיר בהיבטים של פונקציונאליות, אסתטיקה, אמונות, מסורות, מנהגים ואורחות חיים. התערוכה מתבססת על ספרו של האדריכל וחוקר ירושלים דוד קרויאנקר "ירושלים – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים: שפת עיצוב רב-תרבותית", שחקר ותיעד את פרטי הבניין במבנים של בני הדתות השונות ברחבי העיר. 3 סיורים ברישום מוקדם מוגבלים ל-30 משתתפים.
מתי: חמישי ה-26 באוקטובר, 17:00, שישי ה-27 באוקטובר, 10:00, 11:30
איפה: שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים, היציאה לסיורים מהכניסה למוזיאון

» עכבר העיר ירושלים - לכל האירועים

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>