הביאנלה של ירושלים 2017

הביאנלה של ירושלים 2017
צילום: עבודה של הילה בן ארי

פרטים

ז'אנר: מיוחדים, אמנותי מחיר: 45 שקלים

הביאנלה של ירושלים 2017 תתקיים בימים ראשון ה-1 באוקטובר עד שני ה-16 בנובמבר ברחבי ירושלים. במסגרת האירועים יציגו כ-200 אמנים עכשוויים, מישראל ומרחבי העולם, ב-8 חללים ברחבי העיר: מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון ארצות המקרא, בניין פולונסקי במכון ון-ליר, האכסניה האוסטרית בעיר העתיקה, בית חסיד בעמק רפאים, בניין בזק ברחוב שופן, מוזיאון סקירבל בהיברו יוניון קולג' ומוזיאון אסירי המחתרות במגרש הרוסים.

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

הביאנלה מתקיימת השנה תחת הכותרת "קווי פרשת מים" שלקוח מתחום הגיאולוגיה ומתייחס לאוסף הנקודות בהם טיפת גשם מתפצלת לשני זרמים או יותר. מלבד העובדה שירושלים ממוקמת על קו פרשת המים הארצישראלי, העיסוק בקו פרשת המים באופן מטאפורי מאפשר חקירה של הנקודות בהם אנחנו, כיחידים וכקבוצות, מתפצלים לזרמים שונים. בנוסף קווי פרשת המים כמושג לשוני מסמן אירוע או אירועים של שינוי חשוב - אירועים ששינו את פני ההיסטוריה.

במוזיאון מגדל דוד יתארחו 2 תערוכות יחיד:

מגדל דוד, ירושלים, ליל בלהות במגדל דוד, אילוסטרציה של זומבי
אמנות מכל העולם. מוזיאון מגדל דוד צילום: יח"צ

» טופוגרפיה חלופית - אבנר שר, אמן אדריכל ישראלי, בוחן בתערוכה חדשה שאוצרת ד"ר סמדר שפי את המתח בין הקביעות ובין הארעיות שנטען כי טבוע בגאוגרפיה הרוחנית והאורבנית של ירושלים. טופוגרפיה אלטרנטיבית מורכבת משתי סדרות, מפות של ירושלים וספוליה, העוסקות במרחב העיר המשתנה באופן מתמיד. כחלק מהתערוכה יפוזרו מעין פתקים (טריזים) קטנים, פיסות שעם צבועות אדום שעל כל אחת מהן נכתבה משאלה בשפה אחרת. שר מתייחס דרכן לאמונות השונות ולגילויי הדבקות הדתית העממית שהתפתחו סביב ירושלים, ובמיוחד המנהג היהודי של הטמנת פתקים בכותל. בעבודה תלוית המקום, כמו בעבודותיו האחרות, שר אינו משחזר או מעתיק אובייקט אלא יוצר שפה סימבולית: צבע דם-ארגמן (המסמן את בגדי הכוהנים ועד דם הקורבנות) וצורה שמזכירה דף נייר מקופל או פתק שנתחב לאבני הכותל.

» החלל שבפנים - לילי אלמוג הופכת את הנשים שהוסתרו תחת שמלותיהן השחורות, לצלליות היוצרות מחיצה בתוך הנוף האורבני ויוצרת סקרנות לגבי המידע החסר. אוצרת: אילת ליבר.

עוד בביאנלה: 

» ממזרים - מיצג בו ארבעה אמנים ישראלים חוקרים את המציאות הכואבת של הקאסטה הבלתי ניתנת לניתוק של היהדות, תוך בחינת ליבו של היחסים המורכבים בין דת ומדינה בישראל. אוצרת: נורית יעקוב-ינון (מתחם בזק)  

» אדם, נוצר כזכר ונקבה: עבודות של ארבעה אמנים ישראלים ידועים: מיכה אולמן, אפרת נתן, הילה בן ארי ונחמה גולן. המפגש בין היצירות, שמקורם בחוגים חברתיים ודתיים שונים חושף קרקע משותפת של תרבות יהודית ועמדתה על שוויון מלא בין נשים וגברים. אוצרים: רבקה בלקש ורותי רובינשטיין. (מוזאון ארצות המקרא)

» To and Fro הוא מיצג קבוצתי של אמנים צרפתיים ואמנים המתגוררים בצרפת שמתייחסים לפרשנות הצרפתית לטקסט של רבי נחמן מברסלב. אוצרת: ד"ר בת שבע גולדמן (מכון ון ליר ירושלים)

» מים, לב, פנים - התערוכה, ששמה מגיע מן הפסוק בספר משלי "כמים הפנים לפני, כן לב האדם לאדם", מתמקדת במערכת היחסים שבין האמן לצופה במהלך הצגת עבודה. אוצרת: אביטל נאור וכסלר.  

» ארץ חלום - היא תערוכה הבוחנת את ההגירה מנקודת המבט של געגועים לזיכרונות הילדות המשתלבים עם ההיסטוריה הקולקטיבית וחזרה לשורשים.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>