1. סרטים
  2. כתבות

לכבוד יום העצמאות: 7 סרטים ישראליים מעולים שנשכחו מהתודעה

במקום לצפות שוב ב"מבצע יונתן" או "מבצע סבתא", יש לנו מבצע בשבילכם – 7 סרטים נשכחים או לא מספיק מוערכים שכדאי להקדיש להם זמן ביום חגה של המדינה

ישנו יום אחד בשנה, רק אחד, שבו יש יותר יהודים מדעות בישראל. שבו מדינה שלמה מייחלת לאותו הדבר כשהיא קמה בבוקר, רגע לפני שפותחים עיניים - למזג אוויר מושלם לנפנוף. באותו יום, לפני 61 שנים, כמה חבר'ה באו"ם אמרו את שאמרו, בן גוריון אמר את שלו והפרוייקט הציוני, החולמני וההזוי מכל תוכנית ריאליטי - יצא לדרך. דואג מהתחלה ועד היום שלא יהיה פה רגע של שעמום. לפעמים שבט אחים ולעיתים מלחמות אחים אבל תמיד שלנו.

תעשיית הקולנוע הישראלי ותיקה כמעט כמו המדינה וייחודית בעולם לפחות כמוה. ראשיתה בשנות ה-50 ולמרות גילה, הצעיר יחסית לקולגות בשאר הכדור, הספיקה להמציא ז'אנרים (“סרטי בורקס”) ולעבור שני תורי זהב. המוקדם, בשנות ה-70 עם גל סרטי "הרגישות החדשה", ובימים אלה, בעשור הראשון של שנות ה-2000, עם הצלחות מקומיות ובינלאומיות ועם הידיעה שאף פסטיבל סרטים שמכבד את עצמו לא שוכח ללקט סרט ישראלי שיפאר לו את התוכניה.

המון סרטים הופקו כאן במרוצת השנים, מכל הסגנונות והמינים. כמו המדינה, לא בכולם אפשר להתגאות בפה מלא, אבל כולם שלנו ובשבילנו. בערב יום העצמאות, החלטנו להיזכר ולהזכיר שישה סרטים, כנגד שישה עשורים, שנשכחו מהתודעה למרות איכותם או שמעולם לא זכו לכבוד הראוי להם על אף סגולותיהם. ועוד אחד, שנבחר מבין המלצות גולשי עכבר קפה, לכבוד העשור החדש בחיי המדינה היהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל.לצפייה בדיון המלא בקהילת קולנוע - לחצו כאןמהו הסרט הישראלי הטוב ביותר בכל הזמנים?

שנות האלפיים: צחי גראד וארי פולמן

"ג'ירפות" (2001)

את צחי גראד המופלא כולנו מכירים בעיקר הודות לכשרון המשחק שלו. אך בתחילת העשור נתגלו אצלו לפחות עוד שתי מתות-אל, עת יצא סרטו הראשון כבמאי ותסריטאי. הדרכת הצוות המשובח, ברשות מיטל דוהן וליאת גליק המצטיינות, והכתיבה המבריקה בכל הרמות של התסריט שמתחיל כקומדיה של טעויות ומתפתל לכדי מותחן פשע אפלולי  – הם שהפכו את גראד גם ליוצר שווה צפייה. אין עוד הרבה סרטים ישראליים שיצחיקו אתכם באופן אינטילגנטי כל כך.

מיטל דוהן ב"ג'ירפות". משחק משובחמייד אין איזראל (2001)

אם תהיתם לאן נעלם ארי פולמן בין "קלרה הקדושה" לבין "ואלס עם באשיר", כנראה שגם אתם נמנים על אלה שהסרט המצויין הזה חמק מתחת לרדאר שלהם. אף פעם לא נראה כל-כך הרבה שלג בסרט ישראלי, המצולם בכזה סטייל. קאסט מפואר מוביל את המעשיה על הפושע הנאצי האחרון שמוסגר לישראל ועל חמשת תאבי הבצע שחוטפים אותו אל ההר הגבוה במדינה ואל פרס כספי המובטח להם.

בסצנה הבאה פולמן מוכיח שחוץ מאנימציה, הוא יודע לביים גם סצנות מין אפלות והזויות:

שנות התשעים: שמואל אימברמן וערן ריקליס

לא שם זין (1997)

שמואל אימברמן (“חמש חמש”) ביים על פי ספר של דן בן-אמוץ את הסרט שהיה להיט בקופות. רפי לוין (איקה זוהר) מתגייס לצה"ל בסיום לימודיו ופציעה משתקת אותו מהרגליים ומטה. אך יותר משמטרידה אותו העובדה שלא יוכל לעמוד על רגליו, הוא חושש מחוסר היכולת להעמיד את איברו. למרות שחברתו (ענת וקסמן) תומכת ואוהבת אותו, תהליך השיקום קשה וכואב. מדובר בסרט אמיתי ומלא כנות ודרמה על נכות כתוצאה אפשרית של חיילות ועל הקשר בין משברים פיזיים לנפשיים.

צפו בקטע מתוך הסרט:

צומת וולקן (1999)

עלילת סרטו של ערן ריקליס (“הכלה הסורית”) מתרחשת בקריות של שנת 1973, במהלך עשרה ימים תמימים, תרתי משמע, שלפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים. להקה צעירה בשם "צופן גנטי", המוכרת בעיקר ליושבי הפאב הקרייתי "צומת וולקן", חולמת על הפריצה הגדולה. הגרסאות הסבנטיזיות של השחקנים המעולים והפסקול המאפיין והמדליק, הופכים אותו לסרט הרוק הכי מגניב שהופק כאן.

טריילר וטעימה מוזיקלית מתוך הסרט:

שנות ה-60 וה-70: יקי יושע ודוד פרלוב

הגלולה (1968)

כאשר גדול הדוקומנטריסטים של ישראל, דוד פרלוב (“יומן”), ביים סרט עלילתי - התוצאה הייתה טריפ קולנועי סהרורי על גבול הפסיכדליה. במרכזו מעיין הנעורים בצורת גלולה לבליעה, פתרון מיידי לבעיית ההזדקנות בכמוסה דמויית אקמול. המחזאי ניסים אלוני כתב את התסריט ויוסי בנאי הדגול אייש את התפקיד הראשי. שלושתם כבר לא איתנו, אבל היצירה הקסומה והפנטזיונרית שלהם לעולם נשארת.

סוסעץ (1978)

סרטו הפיוטי של יקי יושע, אחד הקולות המיוחדים בתולדות התעשייה המקומית, מתחקה אחר צייר כושל בשם עמינדב סוסעץ היוצא למסע חיפוש עצמי ומשאיר את משפחתו מאחור. הסרט עוסק בעיקר בשאלות קיומיות ועושה זאת בסגנון קולנועי המושפע ומתכתב עם הקולנוע האירופאי. מככבים בו גדליה בסר, שמוליק קראוס, אריק לביא וג'וזי כץ והוא ייצג את ישראל בפסטיבלים רבים בשעתו.

שמוליק קראוס ב"סוסעץ". איכות אירופאית

בחירת הגולשים: לאן נעלם דניאל וקס? (1972)

הגולשים שהשתתפו בדיון על הסרטים הישראליים הכי טובים שנשכחו ציינו עשרות סרטים, ובהם "עודד הנודד" של חיים הלחמי (1932) שציין הגולש shby, "עורבים" של איילת מנחמי (1989) שהזכירה רונתי ו"הגמל המעופף" של רמי נעמן (1994) שנבחר על ידי itay 2.0.

וכך כתבה  dana_me בדיון בקהילת הקולנוע בעכבר קפה: "בין כל שלל סרטי הבורקס שנוצרו, "לאן נעלם דניאל וקס" מ-1972, הוא אנטיתזה לז'אנר שפרח באותה עת. גיבורי הסרט של אברהם הפנר מזכירים את כולנו – במקביל לחיפוש אחר דניאל וקס, הם עומדים כולם בפרשת דרכים ומתגעגעים בעיקר לנעורים התמימים. יום העצמאות שבפתח הוא הזדמנות מצוינת לצפות בסרט שעוקב אחר וקס הציוני, מעט לפני מלחמת יום כיפור ההרסנית.”

צפו בקטע מתוך הסרט:

פספסתם את הדיון ויש לכם סרט אלטרנטיבי להמליץ עליו? רוצים לאחל משהו למדינה? לא מאוחר מדי -הצטרפו לדיון

עכבר EXTRA

לעוד כרטיסים במתנה >>