1. סרטים
  2. כתבות

אוסקר 2010: הכירו את המתחרים של "עג'מי"

חמישיית המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה מזמן לא נראתה קודרת כל-כך. מה הסיכויים של נציג ישראל מול גרמניה וצרפת המאיימות ונגד פרו וארגנטינה המפתיעות?

במבט מקיף על חמשת המועמדים השנתיים לפרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה, נדמה כי האוסקרים יישרו השנה קו עם אירופה. שלושה סרטים שהוצגו בקאן (“סרט לבן”, “נביא", “עג'מי”), זוכה פסטיבל ברלין (“חלב של צער”) ומועמד להר של פרסי "גויה", האוסקר הספרדי (“הסוד שבעיניים”). בנוסף, אין שום צל של ספק שמדובר בחמישיה קודרת מאין כמוה. לא תמצאו בה אף סרט מחמם לב, כולם שחורים משחור ונעים סביב מצוקות אנושיות. דרמת מתח גרמנית אפרורית, סאגת כלא צרפתית אלימה, פסיפס סיפורי פשע ומצוקה בשכונה יפואית, דרמה על בחורה שאימה נאנסה בזמן ההריון ותעלומת רצח עתיקה שקמה לתחייה. אבל אותנו הכי מעניין "עג'מי", כמובן.עג'מי -  מועדי הקרנה וכל הכתבותאוסקר 2010 - כל הכתבות

את נציג ישראל זו השנה השלישית ברציפות וסיפור הסינדרלה שלו מכירים כבר כולם. זו ההזדמנות לפגוש את המתחרים שלו, שניים מהם חזקים ממנו ושניים פחות. לפני שנדע סופית האם יישבר הנאחס הישראלי באוסקר (שהייתה מועמדת 8 פעמים לפני “עג'מי” אך מעולם לא ניצחה) ובעיקר האם הפתגם הישראלי שניים רבים והשלישי לוקח עובד גם ביפואית. הנה ארבעת היריבים של ישראל על התואר, מהכבד אל הקל:

נציג גרמניה - "סרט לבן" (“Das Weisse Band”) סרטו האחרון של מיכאל האנקה כבר הוגדר על-ידי רוב מי שצפה בו כיצירת מופת מפעימה. לזכותו של הבמאי הגרמני הסדיסטי נזקפת הצלחה יחסית של "מחבואים" בארה"ב וגם אחת הסיבות למועמדות זו, הראשונה שלו, אשר ארעה לפני שנתיים. עכשיו כבר ברור לגמרי מדוע צילם הקולנוען מחדש את סרטו "משחקי שעשוע", עם שחקנים אמריקאיים - כרגע, כל האקדמיה מכירה את שמו של האנקה. “סרט לבן" מוגדר כדרמת מתח בשחור לבן, המתרחשת בצפון גרמניה, בימים שקדמו למלחמת העולם הראשונה. היא מתרכזת בשורה של אסונות הפוקדים כפר קטן, שאולי נגרמו על-ידי ילדי המקום. האנקה ממשיך לחקור את מקורות הרוע האנושי, מה שכנראה יזכה אותו הפעם גם בהכרה מכיוון הקולנוע האמריקאי. פרסים: זוכה דקל הזהב בפסטיבל קאן ושני כתרים נוספים, זוכה שלושה פרסי האוסקר האירופאי, גלובוס הזהב ועוד שלל מדליות אמריקאיות ופסטיבליות-אירופאיות למכביר.מורשת: 18 מועמדויות יש לשתי הגרמניות יחד, המזרחית והמערבית, מתוכן שלוש זכיות. “תוף הפח" המונומנטלי היה הראשון לעשות כן בשנת 1979, אבל שנות האלפיים באמת האירו פנים לגרמנים. “אי שם באפריקה" (2002), “חיים של אחרים" (2006) ועכשיו גם "סרט לבן" (2009)?סיכויים: סביר שהאנקה כבר התאמן מול הראי על נאום הזכייה שלו. כל דבר מלבד עלייתו לבמה ייחשב כהפתעה.איפה לראות: בקולנוע "לב", החל מסוף השבוע שעבר.סרט לבן - מועדי הקרנהצפו בטריילר:   

נציג צרפת - "נביא" (“Un Prophete”) לסרטו החדש של ז'אק אודיאר כבר הודבק הכינוי "הסנדק הצרפתי". הבמאי שעסק בעקיפין ובמישרין באלימות ופשע מאורגן בחלק מסרטיו (“ליבי החסיר פעימה” למשל), מגיש הפעם סאגת מאפיה וסרט כלא חסר רחמים. “נביא" מגולל את סיפורו של צעיר אנאלפבית ממוצא ערבי, המגיע לבית הסוהר בטרם מלאו לו 20 וחווה תהליך התגרות מזורז, עת מנהיג הכנופיה האיטלקית לוקח אותו תחת חסותו ומטיל עליו משימות שיוכיחו את נאמנותו. גם במקרה שלו יצאו בפסטיבל קאן האחרון מגדרם, אך לאחר התקוטטות על הפרס הגדול יצא האנקה כאשר ידו על העליונה. האם נזכה לשידור חוזר בליל האוסקר?פרסים: פרס חבר השופטים בפסטיבל קאן, זוכה פסטיבל לונדון והסרט הטוב ביותר בשפה זרה לפי "The National Board of Reveiw”, אם למנות כמה.מורשת: צרפת היא שיאנית המועמדויות לאוסקר. 39 פעמים היא הוזמנה לטקס. מתוכן היא זכתה ב-12, והחתומים על הסרטים המנצחים – או-לה-לה. אם זאת, הפעם האחרונה בה זכו הצרפתים ארעה בשנת 1992. אגב, לאיטליה זכייה אחת יותר, מה שמציב אותה בפסגת הזכיות ומעניק לצרפתים הזדמנות להשוות את השיא, כיוון שאיטליה כלל לא מועמדת השנה.סיכויים: אם אתם בעניין של הימורים נועזים אך בטוחים, שימו את הכסף על אודיאר. הוא האנדרדוג הקלאסי.איפה לראות: בקולנוע "לב" החל מה-11 במרץ.צפו בטריילר:

נציג פרו - "חלב של צער" (“La Teta Asustada”) סרטה השני של קלאודיה לוסה, ילידת לימה. גם היא במאית בתחילת דרכה, אבל צעירה פחות משני הטירונים של "עג'מי". אם בוחנים את סרטה הארוך השני בסך הכל אל מול יתר המתמודדים, מגלים כי הוא הכי פחות קומוניקטיבי, כלומר האיטי וההזוי מכולם. זהו סיפורה של בחורה הסובלת ממחלה נדירה ששמה כשם הסרט, המועברת לעובר משד אימו בתקופת הינקות ונגרמת כתוצאה מהתעללות מינית שספגה האם במהלך ההיריון. המחלה גורמת לה לחיות בתחושת בלבול ופחד תמידיים והמוות הפתאומי של אימה מאלץ אותה לנקוט צעדים דרסטיים כדי לצאת מן המצב בו היא בילתה את רוב חייה. רק לשם המחשת מידת המוזרות של הסרט הכבד הזה, נגלה שהגיבורה מתנהלת בעולם כאשר תפוח אדמה תקוע בואגינה שלה, אולי כבר הבנתם מדוע.פרסים: זוכה דב הזהב בפסטיבל ברלין ובשלל כתרים בפסטיבלים דרום-אמריקאיים.מורשת: זוהי המועמדות הראשונה בהיסטוריה של פרו לפרס האוסקר. סיכויים: אם לשפוט על פי הבאזז המוקדם, המדינה הדרום-אמריקאית תאלץ להסתפק הפעם בהשתתפות, כי שום מזל של מתחילים לא נראה באופק שלה.איפה לראות: רק בסינמה טורנט לעת עתה.צפו בטריילר:

נציג ארגנטינה - "הסוד שבעיניים" (“El Secreto De Sus Ojos”) חואן חוזה קמפנז'ה הוא אמנם שם ספרדי אסלי, אבל מדובר גם בשועל טלוויזיה אמריקאי ותיק וחיית אוסקר אמיתית. בשנות האלפיים לבדן הספיק לביים מספר פרקים בסדרות נחשבות כמו "האוס" או "רוק 30”, כאשר מאחוריו רזומה של שלושים שנים בתעשייה. סרטו החדש של הבמאי יליד בואנוס איירס, מתמקד בחייו של חוקר לשעבר בשרד המשפטים הפורש לגמלאות. את זמנו הפנוי הוא מחליט לכלות בכתיבת ספר על מקרה אונס ורצח אשר זיעזע את המערכת המשפטית לפני כשלושים שנה. הנבירה בעבר מעירה שדים רדומים, ביניהם אהבתו הסודית לידידתו השופטת, אשר מסייעת לו כיום בכתיבת הספר. אין ספק, דרמות מתח הולכות השנה חזק מאוד בקטגוריית הסרט הטוב ביותר בשפה זרה.פרסים: הזוכה הגדול בטקס פרסי ארצו, ארגנטינה, לצד השתתפות וקצירת שבחי הביקורות בפסטיבלים כמו טורנטו וסאן-סבסטיאן.מורשת: ארגנטינה הייתה מועמדת 6 פעמים לאוסקר, וזו תהיה הפעם השניה בה מייצג אותה קמפנז'ה. הזכייה היחידה שלה ארעה ב-1985 (“הסיפור האמיתי”).סיכויים: המועמד היחיד שמגיע בלי ללא השתתפות או זכייה באחד משלושת הפסטיבלים הגדולים, שעל הנייר נדמה כבעל הסיכויים הנמוכים ביותר לזכייה.איפה לראות: החל מה-25.2 בבתי הקולנוע ברחבי הארץ ובסינמטק ת"א.צפו בטריילר:    

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>