1. סרטים
  2. כתבות

מהתנ"ך ועד "מפגשים מהסוג השלישי" - חמש תחנות תרבות של מארק איווניר

הוא קורא את התנ"ך לפני השינה ומודה ליבגני אריה על קריירת המשחק שלו. הוא מראה לבנות שלו סרטים של ספילברג ואחר כך מוסר לו עד כמה הן נהנו. לכבוד עלייתו של "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" בוחר מארק איווניר חמש תחנות תרבות

צילומי שליחותו של הממונה על משאבי אנוש נפלו על חג. היה זה חנוכה שעבר, ומארק איווניר נאלץ להיות רחוק ממשפחתו. "תודה לאל על סקייפ" הוא אומר, "ישבתי בשלוש וחצי בבוקר במקום שכוח אל, ובלוס אנג'לס הייתה מסיבת חנוכה של 25 איש. דרך הסקייפ הדלקנו נרות בשני הצדדים של האוקיינוס". גם את תקופת החגים האחרונה העביר איווניר מחוץ לבית, וליתר דיוק במטוס. הוא עשה טיול טרום ראש השנה בסיני עם המשפחה, ואת החג עצמו בטיסה. הוא נחת בלונדון, שם בילה את יום כיפור עם רואן אטקינסון ("ביליתי איתו חמישה ימים בתוך הליקופטר לא הפסקתי לצחוק"), בסט הצילומים לסרט Johnny English Reborn. משם קפץ על עוד טיסה לאלסקה, ובילה את סוכות בצילומים ל-"Everybody Loves Wales", סרט על משפחת לווייתנים שנלכדה בקרחון ; כרגע הוא אמנם חזרה בבית, בלוס אנג'לס, אבל עוד כמה ימים כבר ישוב לדרכים, הפעם לוונקובר, לצילומי פרק בסדרה המצליחה "פרינג"'. בסוף השבוע הזה יעלה לאקרנים "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" המדובר, שזכה בפרס אופיר והולך לאוסקר. שליחותו של הממונה על משאבי אנוש - כל הפרטים

דמותו שמגלם איווניר בסרט היא של מנהל כוח אדם, שנשלח לחו"ל על מנת לספק קבורה ראויה לאחת מעובדות המאפייה שמתה בפיגוע טרור. רובו של הסרט מתרחש ברומניה, בקור של מינוס מעלות לא ידוע. "הקור ברומניה היה סיוט" הוא מגלה, "יש שני דברים שאני ממש שונא: בטלה וקור. קור יותר. אפילו המצלמה קפאה, והיו צריכים להכניס אותה פנימה כדי שהיא תתחמם. גם לי קפאה הלסת, כך שיכולתי לדבר, אבל רק בהברות לא ברורות".צפו בטריילר של שליחותו של הממונה על משאבי אנוש :

לצידו של איווניר, משחק בסרט גם גורי אלפי, כעיתונאי החטטן שדוחף את האף לענייניו של הראשון. בסיום הסרט (זהירות ספויילר), השניים הופכים לידידי נפש. במציאות, מספר איווניר כי הם התחברו ישר מההתחלה: "גורי ואני הרגשנו כמו בסוג של מילואים. אתה הולך לחודש, לא רואים משפחות. הצלנו אחד את השני מבדידות ודיכאון. בלילה הוא היה תופס שולחן ומארגן משחקי פוקר. היינו מורידים כסף מהצוות הרומני והגרמני, ומדי פעם גם מהכיס שלי".

לאיווניר כבר יצא לעבוד תחת במאים לא קטנים כמו ספילברג ("ברשימת שינדלר") ודה נירו ("שומר המדינה"), אבל לחוויה של סרט ישראלי יש ערך מוסף בשבילו. "בישראל יש תחושה של קרבה וחום שחסרה לי במקומות אחרים. פליני אמר פעם על אנשי קולנוע שהם כמו הימאים של קולומבוס, שהם כל הזמן רוצים להגיע הביתה, ושם הייתה תחושה שכולם רצו להגיע לאמריקה. שהאנשים ממש רצו שהסרט יצליח. זה יצר אווירה מאוד יצירתית. שכולם עובדים למען מטרה שהם מאמינים בה".

לכבוד עלייתו של הסרט, ביקשנו ממארק איווניר לבחור חמש תחנות תרבות שעצר בהן בדרכו. התוצאות לפניכם:

תיאטרון: ההצגה הראשונה שלו בגשר - רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים

"בתיאטרון יש שני אנשים שבזכותם אני עושה את מה שאני עושה. לפני שנכנסתי לגשר, אם לא הייתי עובד עם (יבגני) אריה, סיכוי גדול שלא הייתי פה. ההצגה הראשונה שעשיתי, רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים, כשתיאטרון גשר נפתח - אלו היו שלושת החודשים היותר קשים בחיים שלי. הייתי צריך ללמוד כל מה שלא הצלחתי ללמוד בניסן נתיב. הייתי צריך לקפוץ בלי שום הכנה לתפקיד ראשי. בעוד מסביבי היה צוות השחקנים מקצועי שהגיע מתיאטראות ראשיים ברוסיה, אני עצמי רק יצאתי מבית ספר למשחק. זה היה מתסכל, אבל דווקא בשל כך עשיתי קפיצת דרך. עשר שנים למדתי בתיאטרון גשר. התחנה הבאה הייתה בלונדון, עם פיליפ גוליה, אחד מגדולי הליצנים, שאמר שאני צריך להיות שחקן. הוא שם אותי על מסלול שאני עדיין הולך בו".המקפצה לקריירה של 20 שנה, איווניר (מימין) ב"רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים" (צילום: יח"צ)

ספר: התנ"ך "הוא יושב על השולחן שלי או ליד המיטה שלי בבית, ואני פותח וקורא בו מדי פעם. זה התחיל כשלמדתי בבית הספר, והוקסמתי מאוד מהסיפורים. אחר כך, כשכבר הייתי בתיכון, עניין אותי הנסתר, מה שטמון מאחורי הסיפורים. היום, מה שמהנה אותי היום זה בעיקר השפה. כשאני פותח וקורא, אני מתמוגג מהעושר. זה פשוט שירה".

מקום: ונציה "הייתי שם לצורך צילומי סרט שהשתתפתי בו, וזה פשוט המקום הכי יפה שהייתי פה אי פעם. במיוחד הנסיעה בופרטו – אוטובוס-סירה. גתה אמר פעם שארכיטקטורה זה מוזיקה קפואה, ושם, בונציה, ראיתי את המוזיקה. פשוט בכיתי מרוב יופי. זה חוויה כשאני חושב עליה, היא מתנגנת לי מאחורי העיניים". "ראיתי את המוזיקה בעיניים". מארק איווניר על ונציה (צילום: dreamstime)

סרט: מפגשים מהסוג השלישי "הראיתי לבנות שלי את "מפגשים מהסוג השלישי", כי בעיני הסרט הזה הוא פשוט פריצת דרך. אם היו אז "חוצנים" בקולנוע, הם הוצגו באופן שלילי, וספילברג הצליח להביא טוויסט – גם סוג של חמלה וגם דרך אחרת לראות אותם. יש לו את היכולת לראות דברים קצת באור שונה, ודווקא כמבוגר, הוא מצליח להבין ילדים. כשאני מראה לבנות שלי דברים מאותן שנים, הן לא מגיבות להם, אבל לסרטים שלו הן מגיבות נפלא. אחרי ההקרנה, דניאלה (הבת הגדולה) אמרה – 'אבא, אם תעבוד איתו עוד פעם, אני רוצה שתגיד לו שני דברים: קודם כל תשאל אותו מה קרה לילד בסוף, ודבר שני תגיד לו שיעשה עוד סרטים לילדים, כי הוא טוב בזה'. זה נגמר נחמד, כי שנה אחרי זה, צילמתי איתו את "טין טין" שעומד לצאת עוד מעט, ואמרתי לו את מה שהיא אמרה. אני חושב שהוא לקח לתשומת ליבו". צפו בטריילר של הסרט:

ספורט: מכבי תל אביב מנצחת את צסק``א בוירטון ב-1977 "בפברואר 1977 כולם ראו בטלוויזיה את המשחק בין מכבי תל אביב לצסק"א מוקסבה, במסגרת אליפות אירופה. צסק"א הייתה קבוצה רוסית, אימפריה של כדורסל. ישראל הקטנה מול מעצמה קומוניסטית. זו הייתה חוויה בלתי רגילה. הניצחון הזה חבק את כולם, ההצלחה הזו של דוד מול גוליית. זה מקום שהיה לי נורא קל להתחבר לחוויה. וגם התחושה שאם ה"בחורים שלנו" ניצחו את הענקים האלה, השמיים הם הגבול, הכל אפשרי".

צפו ברגע הניצחון:

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>