1. סרטים
  2. כתבות

משון קונרי ועד פירס ברוסנן: מיהו הג'יימס בונד האולטימטיבי?

את המרגל המפורסם בתולדות הקולנוע גילמו חמישה שחקנים נוספים שקדמו מדניאל קרייג. מי הצליח להתקדם הלאה ובנה לעצמו קריירה? מי כשל ונשכח? ומיהו הבונד המוצלח מכולם? אור סיגולי מנסה לענות על השאלות לקראת עליית "ספקטר"

דניאל קרייג חוזר בפעם הרביעית לנעליו של ג'יימס בונד, הסוכן הסמוי המפורסם ביותר מבריטניה. זה יקרה בסרט "ספקטר", התוספת ה-24 לסדרת הריגול והאקשן של 007, מאת חברת ההפקה EON. אבל קרייג, כידוע, אינו הבונד הראשון. הקדימו אותו לא פחות מחמישה גברים מסוקסים שקיבלו רישיון להרוג. חלקם הפכו לנכס צאן ברזל של התרבות הפופולארית וחלקם סבלו מגורל פחות מפואר.» ספקטר – לכל הפרטים ומועדי הקרנה» איך הפך ג'יימס בונד למותג פופ?» מחממים מנועים לאוסקר – הסרטים שכולנו מחכים להם» הסרטים שמוצגים בבתי הקולנוע - לכל הפרטים» לכל ביקורות הקולנועבחודשים האחרונים הרשת גועשת בידיעות סותרות על השחקן שיגלם את ג'יימס בונד בתום סיום החוזה של קרייג. שני השמות הבולטים הם אידריס אלבה ("הסמויה","ת'ור") ודמיאן לואיס ("המולנד"). קרייג כבר הביע את תמיכתו לליהוקו של אלבה, אך יוצרי הסדרה הסתייגו בטענה שהוא "שכונה מדי". עד שהסאגה תוכרע וקרייג יסיים את תפקידו, יצאנו לבדוק מה עלה בגורלם של הבונדים האחרים, שסללו את הדרך לסדרה הארוכה ביותר ואחת המצליחות בהיסטוריה של הקולנוע.ב-5 בנובמבר מגיע לאקרנים. "ספקטר" - טריילר:שון קונרי – המקורי

בשירות הוד מעלתה: לשחקן הסקוטי כבר הייתה קריירה קולנועית עוד לפני הסרט הראשון בסדרה, אבל אין ספק שהפיכתו ל-007 הייתה נקודת ההזנק. איאן פלמינג, שכתב את סדרת הספרים, לא היה מרוצה בהתחלה מהליהוק הסקוטי אבל דעתו השתנתה מהר כשצפה ב"ד"ר נו" לראשונה. שון קונרי היה ג'יימס בונד שש פעמים, אך לא ברציפות. אחרי "ד"ר נו", יריית הפתיחה של הפרנצ'ייז, הגיעו "מרוסיה באהבה", "גולדפינגר", "כדור הרעם" ו"אתה חי רק פעמיים". קונרי לקח הפסקה של סרט אחד, חזר בפעם השישית עם "יהלומים הם לנצח" ואז פרש. 12 שנים לאחר מכן, לעומת זאת, חזר קונרי לתפקיד בסרט בונד שנעשה מחוץ למניין: "לעולם אל תאמר לעולם" ב-1983. קונרי נותר הבונד המזוהה והפופולארי מכולם.

החיים אחרי 007: שלוש שנים לאחר "אתה חי רק פעמיים" ועם כמה תפקידים בסרטים לא מאוד מצליחים, קונרי מצא את עצמו בסרטו המצויין של סידני לומט "רצח על האוריינט אקספרס", שם היה חלק מצוות שחקנים מרהיב שכלל את אלברט פיני ואינגריד ברגמן שזכתה על הופעתה באוסקר. בשלושת העשורים שלאחר מכן קונרי עבד ללא הפסקה ולזכותו נרשמו סרטים מצויינים כמו "האיש שיהיה מלך", "שם הורד" ו"אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון", שם גילם את אביו של הריסון פורד. השיא היה כמובן ב- 1987, אז זכה באוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר על תפקידו הנפלא ב"הבלתי משוחדים" של בראיין דה-פאלמה. הוא היחיד מכל הבונדים האחרים שהיה מועמד ואף זכה באוסקר. באמצע שנות ה-90 קונרי השתתף בסרטים ידועים אחרים כמו "האביר האחרון", "רצח מוצדק" וקלאסיקת האקשן "הפריצה לאלקטרז" לצידם של ניקולס קייג' ואד האריס. בזכות הפילמוגרפיה שבנה לעצמו, קונרי הוא בקלות פליט ג'יימס בונד המוצלח מכולם.

קונרי מציג את עצמו בתור בונד. ג'יימס בונד:

ג'ורג' לזנבי – המושמץ

בשירות הוד מעלתה: עם סרט אחד בלבד בסדרה, לזנבי הוא השחקן שהופיע בהכי פחות סרטים מכל החבורה. כיליד אוסטרליה הוא גם היחידי מכולם שאינו מהאי הבריטי. לזנבי היה דוגמן בזמן האודישנים לסרט. הוא זכה בתפקיד לאחר שבאחד המבחנים הכה חזק מדי את אחד הפעלולנים. לזנבי נכנס לנעליו הגדולות של  קונרי בסרט "בשירות הוד מעלתה" ב- 1969 וזכה לתגובות מעורבות: עם כמה שהצליח להרשים בקטעי הפעולה הבונדיים, הוא צלח באופן מוגבל למדי את חלקי המשחק (מה שלא מנע ממנו להיות מועמד בקטגוריית "השחקן המבטיח" בטקס פרסי גלובוס הזהב של אותה שנה). עד היום לא ברור לחלוטין מי החליט למנוע מלזנבי להופיע כבונד פעם נוספת – הוא או ההפקה. תלוי את מי שואלים ומתי. השנים שעברו קצת היטיבו עם תפקידו ועם הסרט, אבל הוא נחשב בעיני מעריצי בונד כחולייה החלשה בשרשרת.

החיים אחרי 007: לא תהיה זו טעות להגיד ש"בשירות הוד מעלתה" הייתה פסגת הקריירה הקולנועית של לזנבי, אם לא מתייחסים להשתתפותו רבת הפעמים בסדרת "עמנואל" הסמי-אירוטית. לזנבי מופיע עד היום בעיקר בטלוויזיה.

הלזנבי היחידי. "בשירות הוד מלכותה" - הטריילר:

רוג'ר מור – המחושב

בשירות הוד מעלתה: בונד לא היה איש הריגול הראשון שגילם רוג'ר מור. השחקן גילם את התפקיד הראשי בסדרת המתח "The Saint" לאורך כל שנות ה-60 (הסדרה עובדה בשנות ה-90 לסרט לא מוצלח בכיכובו של ואל קילמר), ולכן המעבר ל-007 היה טבעי למדי. הוא היה בן 46 כשהפך לחלק מהסדרה עם "חיה ותן למות" והיה בונד בעוד שישה סרטים נוספים, מה שהפך אותו לשחקן עם הכי הרבה הופעות (כאמור, קרייג מיועד לעבור אותו בלפחות סרט אחד). הוא השתתף גם ב"האיש עם אקדח הזהב", "המרגל שאהב אותי", "מונרייקר", "לעינייך בלבד", "אוקטופוסי" ו"רצח בעיניים".

החיים אחרי 007: ב-2009 הכריז מור על פרישה ממשחק, אם כי בשנים שאחרי בונד קשה לומר שזו הייתה מטרת חייו העיקרית. מור הקדיש את מירב זמנו ל-UNICEF, לאחר שנחשף לעוני בעקבות צילומי "אוקטופוסי" והופיע בעיקר בסדרות טלוויזיה. ההומור העצמי שלו לגביי תקופת בונד הקנתה לו מעמד חיובי מאוד בקרב הקהל, מה שכנראה עזר לו כאשר נבחר לבונד הטוב ביותר בסקר שנערך ב-2008.

מחריב את פריז. רוג'ר בטריילר של "רצח בעיניים":

טימותי דלטון – הקלאסי

בשירות הוד מעלתה: כמו כל שחקן בריטי שמכבד את עצמו, טימותי דלטון הגיע מהתיאטרון. התפקיד של בונד הוצע לו כבר ב"בשירות הוד מעלתה", אך ההצעה נפלה בעקבות גילו הצעיר אז. בגיל 44 (או 41. שנת לידתו לא לגמרי סגורה) הוא החליף לראשונה את רוג'ר מור ב"באזור המסוכן" ואז ב"רישיון להרוג". דלטון אמור היה להשתתף בסרט נוסף אך ההפקה נדחתה. הוא החליט להשתקע בפרויקטים אחרים, למשל בתפקיד רט באטלר במיני-סדרה "סקארלט", שהמשיכה את עלילת הסרט "חלף עם הרוח".

החיים אחרי 007: מאז "רישיון להרוג" ב-1989, דאלטון חילק את זמנו בין הטלוויזיה והתיאטרון (שם הוא עושה חיל עד היום), ולקולנוע הגיח בממוצע של פעם בשנתיים. עם זאת, בשנים האחרונות זוכה דאלטון לעדנה מחודשת עם הופעתו בתפקיד בלתי נשכח ומרושע בסרט הפולחן "שוטרים לוהטים" (Hot Fuzz), והופעת דיבוב נפלאה כבובת הקיפוד השייקספירית ב"צעצוע של סיפור 3".

לא מוערך ולא בצדק. טימותי דלטון בתפקיד הסוכן החשאי 007:

פירס ברוסנן – המודרני

בשירות הוד מעלתה: פירס ברוסנן האירי נכנס לתפקיד בונד בסרט "גולדן איי", שבישר את פרידתה של הסדרה מהקצב המיושן אל תוך האינטנסיבית של סרטי האקשן של הניינטיז שינוי שמעריצי ג'יימס בונד רבים עדיין מתקשים לעכל. ברוסנן נחשב שחקן מבטיח עוד מנעוריו, ואפילו נבחר באופן אישי על ידי המחזאי טנסי וויליאמס ("חשמלית ושמה תשוקה") לככב במחזה שלו, אם כי את תהילתו האמיתית קיבל כשהופיע בסדרה הפופולארית "רמינגטון סטיל". את בונד הוא גילם שלוש פעמים נוספות לאחר "גולדן איי" - שהיה אחת ההצלחות הקופתיות והביקורתיות הגדולות ביותר של 1995 - בסרטים "מחר לנצח", "העולם אינו מספיק" ו"למות ביום אחר" (כנראה הבונדים עם השמות הכי גרועים, לפחות מאז "אוקטופוסי" ועד "קוואנטום של נחמה").

החיים אחרי 007:  ברוסנן המשיך לפתח קריירה יפה ומכובדת גם אחרי ג'יימס בונד. על אף שבין הבונדים הוא מצא את עצמו בכמה סרטים בעייתיים כמו "שתי פנים למראה" ו"פסגת דנטה". אחרי סרטו האחרון כבונד, הוא הספיק להיות מועמד לגלובוס הזהב על תפקידו הקומי ב"מטאדור", לנסות את מזלו בשירה בתפקיד מרכזי ב"מאמה מיה!" (בהצלחה מפוקפקת. הוא זכה על כך במועמדות לפרסי פטל הזהב, המציין כל שנה את ההישגים הקולנועיים הגרועים ביותר) ואפילו נתן הופעה יוצאת מן הכלל בסרטו של רומן פולנסקי "סופר צללים". אקשן שטרם נראה בסדרה. ברוסנן מדגים את יכולותיו:

*הכתבה פורסמה לראשונה באוקטובר 2012 » ספקטר – לכל הפרטים ומועדי הקרנה

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>