1. ילדים
  2. ספרי ילדים

ספרי הילדים שחובה שיהיו בית - ספרים לפעוטות

לקראת שבוע הספר העברי אנו מביאים לכם המלצות על ספרי ילדים ונוער שאיש עוד לא פיתח אליהם נוסטלגיה, מתוך כוונה להרחיב מעט את ההיצע. והפעם: ספרי חובה לפעוטות

לקראת שבוע הספר העברי העברי  אנו מביאים לכם המלצות דווקא על ספרי ילדים ונוער שאיש עוד לא פיתח אליהם נוסטלגיה, מתוך כוונה להרחיב מעט את ההיצע. קצתם חדשים, לפחות בעברית, אחרים יצאו לפני שנים אחדות; קצתם זכו לפרסום ותהודה כלשהי, אחרים נשכחו שלא בטובתם, ובוודאי שלא בטובתנו, ונעלמו עוד לפני ששמנו לב שאי פעם הופיעו בכלל בחנויות.

ספרי חובה לפעוטות

ירמיהו: יצירת מופת לילדים

"ברחוב ירמיהו" של לבי דאון הוא יצירת אמנות, בזכות החריזה היפה של הכותבת, ובעיקר בזכות האיורים של לנה גוברמן, שעשויים פיסות בד, חוטי תפירה ורקמה ותיפורים. עבודותיה של גוברמן צולמו באיכות המאפשרת לעקוב עם הילדים אחר כל פרט ופרט.

ברחוב ירמיהו מאת לבי דאון. איורים: לנה גוברמן, הוצאת כנרת

האבנים של אסטון: כמו אור שבוקע מתוך החשיכה

האבנים של אסטון, שכתבה וציירה לוטה גפנבלד, הוא לפני הכל ספר ילדים יפהפה. הציורים פשוט קורנים מן הדפים, כמו אור שבוקע מתוך החשיכה: דמויות של כלבים בטכניקה של שחור על לבן, אבא, אמא וילד, זאת אומרת כלב, וכמה הבלחות של אור וצבע. מין נצנוצים בעולם כהה, אך לא קודר, שמתאר חוויה מוכרת מתוך רגישות, כמעט ברמז.

גפנבלד, מאיירת מחוננת ומספרת מוכשרת לא פחות, מספרת על גור שאוסף אבנים בכפייתיות, כמו ילד שאוסף קלפים או בובות. אבל היא אינה מסתפקת בסיפור שגרתי, כי האספנות שלו כרוכה ברחמים, בדאגה למרכיבי האוסף, ובעצם גם בסוג של רציונליזציה שהילד-הגור מעניק לפעילות הזאת, שכמעט נכפית עליו מבפנים. בהסבר שלו למעשיו אפשר למצוא שעשוע, אבל אפשר לראות גם רגישות: "אספתי מקל שהיה בודד", הוא אומר להוריו, "ריחמתי עליו. הרי יש כאן רק אבנים".

האבנים של אסטון. ציירה וכתבה: לוטה גפנבלד. משוודית: מיה קרילה. הוצאת בבל ידיעות אחרונות

ששה ספרים נפלאים מהארון של יהודה אטלס

יהודה אטלס, הסופר וחוקר ספרות הילדים, הוציא לפני חודשים אחדים סדרה של ספרי ילדים קלאסיים, בעריכתו, בהוצאת קלסיקלטת. בסדרה שישה ספרי ילדים מצוירים (פיקצ'ר בוקס), שאת כולם הוא אוהב. כדאי להקשיב, שוב, לדברים שאמר אטלס בראיון שקיימתי אתו עם צאת הסדרה: "בחרתי ספרים שאני באמת אוהב וחשוב שילדים והורים יקראו אותם, כי השאלה היא לא רק אם קוראים או לא, אלא גם מה קוראים. יש בעולם מיליוני ספרים שאם אתה לא קורא אותם, לא יקרה כלום. אבל יש ספרים שאם לא תקרא אותם, ובזמן - ספרי ילדים כשאתה ילד, ספרי נוער כשאתה נער - תסבול לא רק מחור בהשכלה, אלא גם מחסור בהומאניות".כל ששת הספרים נפלאים ומשובחים, וכולם יצאו בארצות מוצאם לפני 20-40 שנה:
» זרע של גזר, שכתבה רות קראוס וצייר קרוקט ג'ונסון, ובארץ הכירו עיבוד משובש שלו, שיצא לפני 30 שנה תחת השם "זרע הצנונית".
» הקרנף ושלוש הציפורים של פיטר סיס
» סבתא אשפתא", גרסה איטלקית של טומי דה פאולה לסיפור הידוע "שוליית הקוסם
» ניצן הוורד של לודוויג במלמנס
»יש משהו מתחת למיטה שלי של ג'יימס סטיוונסון, המטפל בדרך ייחודית בפחדי הלילה והחושך של ילדים
» הסלע והגבעה, הספר היפה מכולם אותו כתב וצייר דייוויד מקקי, על זוג החי על גבעה ונהנה מהנוף היפה בעולם, ורק דבר אחד מפריע לו בדרך לחיים מושלמים - סלע בצורת ביצה המסתיר את הנוף במטבח.

השישייה הקלאסית, מארון הספרים של יהודה אטלס, הוצאת קלסיקלטת

כריכות ספרים מהסדרה בתרגום אטלס

דגשדק

"שוטי אמא שוטי" של לין ג'ונל ופטרה מאדרס הוא הוותיק ברשימה מבחינת שנת ההוצאה בעברית – הוא יצא ב-1999, ואולי כבר קשה לאתר אותו בחנויות, אבל כדאי להתאמץ. אני מצאתי אותו במקרה, במדפי הספרים המוזלים, ומיד התאהבנו כולנו – גם בציורים עם הקו הפשוט והיפה כל כך, כמו בציור ילדים, וכמובן בסיפור עצמו, שעולה ממנו קול ברור ורם של ילד, שמביע משאלה – משאלת ילד קטן שאמא הכעיסה אותו – והנה היא מתגשמת. ומה עושים עכשיו?  וזה הולך כך: "אמא אמרה, 'תסדר את הקוביות שלך'. אמא אמרה, 'מספיק עם הטלוויזיה'. אמא אמרה, 'קדימה לאמבטיה'. אביתר אמר: 'שלום אמא! שוטי אמא, שוטי בסירה הזאת!' אמא התפלאה, 'אבל הסירה הזאת קטנה מדי'. 'את גדולה מדי. תהיי קטנה, אמא'. אז אמא נהייתה קטנה".

שוטי אמא שוטי, לין ג'ונל. איורים: פטרה מאדרס. נוסח עברי: רימונה די-נור; הד ארצי שבא

עוד בנושא ספרי ילדים

» ספרי הילדים שחובה שיהיו בבית - ספרי ראשית קריאה
» ספרי הילדים שחובה שיהיו בבית - גילאי 8-12
» ספרי הילדים הטובים ביותר שיצאו השנה לאור

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>