1. ילדים
  2. כתבות

"נרניה 3": שעתיים משמימות וחסרות קסם

הקסם של נרניה לא מחלחל הפעם מן הסרט אל לב הצופים וגם האקשן ושפע הפעלולים והאפקטים לא מצליחים לחפות על עלילה שטחית, טכנולוגית תלת מימד לא מוצדקת וגרסת דיבוב גרועה

בסרט השלישי בסדרת סרטי "נרניה", נשאבים הילדים הבריטים אדמונד ולוסי פבנסי בחזרה אל ארץ ההרפתקאות הייחודית. שעמומם בבית דודיהם, בו הם שוהים לאחר שברחו מהבליץ על לונדון, מביא אותם להרהר בנרניה בגעגוע, בעודם בוהים בתמונתה של ספינה עתיקה. הילדים, שנועצים את עיניהם בה, נמשכים פנימה אל נרניה כמו נקראים לשוב אליה בחזרה. אליהם חובר במקרה בן-דודם המפונק יוסטוס סקראב, והשלושה נסחפים אל מערבולות חדשות של דרמה, פנטזיה ומלחמות טובים ברעים. האחים הגדולים סוזן ופיטר, שכיכבו בסרטים הקודמים, נותרים מאחור, ומגיחים רק לרגע בסרט החדש. נדמה שבגרו מדי מכדי להיות חלק מההרפתקה.

» נרניה 3 - מועדי הקרנה» לסרטי ילדים נוספים» ארתור 3: סרט בינוני וסימפטי» פלונטר: 100 דקות נפלאות של צחוק ודמעות

"המסע בדורך השחר", זכה בארץ להיקרא "נרניה 3", כנראה בשל הקושי להגות את השם המורכב, ולהחליט מה בכלל עומד מאחוריו. מדובר בשמה של הספינה עליה מפליגים כספיאן (בן ברנס היפהפה, סוג של קיאנו ריבס צעיר, שעשוי לדבר אל לב האמהות או הנערות שיצפו בסרט) וצוותו - רב החובל דריניאן והעכבר האביר ריפיצ'יפ (סייד-קיק שובה לב במיוחד שזכה לקולו של ביל ניי). יחד יוצאים כולם למסע שמטרתו חיפוש אחר שבעה חרבותיהם של שבעה רוזנים, ידידיו של אביו של כספיאן, שנשלחו על ידי דודו מירז לתור את הים המזרחי ועקבותיהם נעלמו. במהלך המסע נתקלת החבורה במיני יצורים מופלאים, גמדים בעלי רגל אחת, כוחות רוע וגם במלכה הלבנה ובאסלן האריה המהמם (שקיבל מליאם ניסן קול ואישיות מלאי עוצמה), ובסופו – לאחר הצלחה במשימה – היא מגיעה "דורך השחר" אל סוף העולם.

לא ברור אם הבעיה היא בחילופי הבמאים, אך בהחלט אפשר לראות שינוי לרעה במגמה, כי "נרניה - המסע בדורך השחר" אינו סרט מלהיב כלל וכלל, ולמרות שיש בו לכאורה הכל. מתיאור העלילה ניתן בהחלט להבין שאקשן יש. ויש גם גיבור שעובר שינוי אישיותי מרתק - יוסטוס הנודניק, בעל הפרצוף המעצבן והאופי המתחסד, שנקלע למסע בעל כורחו וכולו סקפטיות טהורה לעצם קיומה של נרניה, הופך במהלך הסרט לדרקון ולומד על בשרו שהפנטזיה היא אמיתית, ושכדאי תמיד להיות מאמין, טוב לב, רחום, וחברי. בני הדודים לוסי (ג'ורג'י הנלי שהתבגרה והתייפתה מעט אך עדיין מפגינה פנים עליהם שפוכה תמידית הבעה מתאמצת מדי) ואדמונד (סקנדר קיינס האנמי) לא מצליחים לעורר עניין או הזדהות, ונותרים שקופים למדי במהלך הסרט. קשה מאוד להשתכנע שמדובר בילדים שזכו ב"נרניה" לתוארי מלוכה.

שפע של פעלולים ואפקטים מרשימים של סרטי פנטזיה ממלא את המסך כל העת, אך משום מה מותיר את רוב הצופים אדישים למדי. אין פה פסגות אמיתיות של פחד או תחכום, ובכלל, העלילה כולה לא חודרת מתחת לעור ונותרת שטחית, דבר הפוגם מאוד בהנאה - כי "נרניה" כולה, כפי שסופר עליה במקור, היא האכפתיות, האמונה, התקווה לעולם טוב יותר, ואילו הפעם קסמה לא מצליח לחלחל מן הסרט אל לב הצופים, ומציב אותנו בפני כמעט שעתיים די משמימות בסופו של דבר.

הסרט מוקרן בישראל בתלת-ממד בלבד ונשאלת השאלה מדוע - מדובר אמנם בטכנולוגיה הכי חדשנית, אבל ב"מסע בדורך השחר" פשוט אין לה הצדקה. טריילר סרט האנימציה "ריו" המוקרן לפניו מציג בצורה הברורה ביותר כמה מהממת יכולה להיות צפייה בסרט תלת-מימד שיוצריו חשבו כל העת איך לעשות שימוש טוטאלי ביכולות המתקדמות של הטכנולוגיה הזו. ב"נרניה 3" אין לכך זכר, ולמעשה במהלך הצפייה אפשר לשכוח כליל שמדובר בסרט תלת-מימד, אלמלא המשקפיים הכל כך מציקים.

עוד שאלה שצפה ועולה היא עניין הדיבוב. לסרט יש גרסה מדובבת איומה ונוראה (כמו כל הדיבובים באשר הם שם) בה משתתפים בין השאר: לירון לב, נועם טל, דניאל מגון ואליענה מגון. לא ברור לאיזה קהל מיועד הדיבוב, שכן הסרט אינו מתאים בלאו הכי לילדים הצעירים מגיל שמונה. גיל בו ניתן כבר בקלות לקרוא כתוביות. אל תתפתו לגרסה המדובבת, שהורסת את מעט האותנטיות והחיות שעוד נותרה בסרט.

מובן שהסרט מומלץ לחובבי "נרניה", ולמי שמאוהב בעולם הייחודי של סי. אס. לואיס. האחרים יכולים לדלג בקלילות מעל חלק זה של האפוס ולקוות שהסרט הבא - "סיפורי נרניה: הכיסא הכסוף" יחזיר את נרניה, אסלן וחבריו אל המסלול הנכון עם עלילת פנטזיה עמוקה יותר, אמירה מובהקת יותר, ובעיקר - עם אותו משהו שהעניק לסרטים הקודמים קסם שקשה לעמוד בפניו.

צפו בטריילר של הסרט סיפורי נרניה: המסע בדורך השחר :

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>