סרטים מומלצים בדי.וי.די

חלום מתערבב בחלום אחר ב"פפריקה", הקלאסיקה הבריטית המצחיקה "המלון של פולטי" והמלצות נוספות לחובבי הסרטים שלא רוצים לזוז מהבית

מכשיר המאפשר לצפות ואף להתערב בחלומות, מצעד צבעוני הכולל בובות ענק הרסניות, צפרדעים מזמרות, רובוטים וכלי מטבח מהלכים, וגיבורה בעלת זהות מפוצלת הם רק כמה דימויים שגודשים את פנטסיית האנימה המרהיבה "פפריקה" של הבמאי היפאני סטושי קון, היוצאת כעת במהדורת די.וי.די מתורגמת לעברית.

ההשוואה ליצירותיו הקולנועיות של היאו מיאזקי ("הטירה הנעה") מתבקשת, אבל סטושי קון יוצר סרטים אפלים ומורכבים יותר שמיועדים לקהל מבוגר. לכן, אולי, בניגוד למיאזקי, לא הופצו סרטיו מעולם בארץ אף ש"פפריקה" השתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל ונציה האחרון וזכה להצלחה כשהוצג כאן החודש בפסטיבל ירושלים.

קשה לעקוב אחר עלילת "פפריקה": חלום מתערבב בחלום אחר ומציאות וירטואלית מתחלפת בחיי היום-יום ובמתרחש על מסך הקולנוע - והכל קורה בקצב מסחרר, לצלילי פסקול מכשף, ובאנימציה יפהפייה המשלבת איורים ידניים ואיורי מחשב תלת- ממדיים.

במרכז הסרט היעלמו של מכשיר חדשני, די-סי מיני, שפותח במוסד פסיכיאטרי ככלי טיפול ניסיוני המאפשר לעקוב אחר חלומות המטופלים. צוות המכון המלווה בבלש יוצא להשיב את האבידה, שאם תיפול לידיים הלא נכונות השפעותיה עלולות להיות הרסניות.

אחת הסוגיות הפילוסופיות העומדות במרכז הסרט היא ההבדל בין המציאות לחלום, ובין הקולנוע לחלום. "יש לדעתי דמיון בין סרטים לחלומות", אומר קון בראיון, "אנחנו צופים בסרטים במצב של כמו חלום, והרבה פעמים חלומות נראים כמו סרט". קון מספר שהסרט האהוב עליו העוסק בחלומות הוא "ברזיל" של טרי גיליאם, "בגלל מה שהוא אומר ובגלל המעברים בין חלום למציאות".

אחד החלומות החוזרים ב"פפריקה" הוא זה של הבלש - חלום בלהות שמתחיל בקרקס, וממשיך לקטעים שכמו נלקחו מקלאסיקות הוליוודיות (ביניהן "טרזן"). קון מודה שהוא מושפע בעיקר מסרטים אמריקאיים; הוא הושפע מאוד, לדבריו, גם מסופר המדע הבדיוני פיליפ ק' דיק ובמיוחד מהסרט "בלייד ראנר", שנעשה על פי סיפור שלו. "אני מאוד מתעניין בדימוי של הסיוט", הוא אומר, ומוסיף כי שמח לשמוע ש"פפריקה" תואר באחד הפסטיבלים כ"התנגשות בין 'הלו קיטי' לפיליפ ק' דיק".

"אתה לא חושב שיש דמיון בין החלומות לאינטרנט?" שואלת הגיבורה בסרט. קון מסביר את ההשוואה: "שניהם נותנים ביטוי לדחפים מודחקים של תת ההכרה", הוא אומר. "אני חושב שבארצות שבהן האינטרנט שכיח, כמו יפאן ואמריקה, אנשים יכולים לבטא ברשת דברים שהם לא יבטאו כשהם מנותקים. כאילו יש משהו תת הכרתי שאינו בשליטה ומתעורר ברשת. זה דומה מאוד לחלומות".

"פפריקה", יפאן 2006. פורום פילם. 90 דקות. כתוביות בעברית. השכרה וקנייה (130 שקלים)

טלוויזיההמלון מת מצחוק

שתי עונות בלבד של הקלאסיקה הבריטית "המלון של פולטי" הפיק ה-BBC באמצע שנות ה-70, אבל עד מהרה היא נהפכה לאחת הקומדיות הטלוויזיוניות האהובות ביותר. כעת מוצעים 12 הפרקים במארז די.וי.די מתורגם לעברית. ג'ון קליז יצר את דמותו של בזיל פולטי, בעל בית המלון הנוירוטי וגס הרוח עם אשתו לשעבר, קוני בות, שגם שיחקה בסדרה. הוא ביסס את הדמות על בעל בית מלון במחוז דבון שנקלע אליו עם חבורת "מונטי פייתון", שאותו תיאר כ"איש גס הרוח הכי נפלא שפגשתי". "המלון ההוא היה מתנהל לא רע בכלל אם האורחים לא היו מטרידים אותו כל הזמן", סיפר בראיון למייקל פרקינסון. "האם היית צריך לשנות את הדמות יחסית למקור?" שאל פרקינסון, "כן, הייתי צריך להפוך אותו להרבה יותר גבוה", הוא עונה בצחוק.

צפייה חוזרת בפרקים, במשחקו הנפלא של קליז, בדמות המדויקת שיצר ובשלל הדמויות המקיפות אותו, מוכיחה כי קומדיה טובה באמת אינה מתיישנת. למארז לא מצורף ראיון עם קליז, אבל הוא כולל ראיונות עם אנדרו סאקס, שגילם את אחת הדמויות הפופולריות בסדרה - מנואל, המלצר הספרדי הפלגמט - ועם פרונלה סקיילס שגילמה את אשתו השקולה והרציונלית של בזיל פולטי.

סקיילס מספרת שהשאלה הראשונה שהפנתה לקליז אחרי שקראה את התסריט היתה למה דמותה בכלל התחתנה עם פולטי. "אני חושבת שהסדרה היא קלאסיקה במובן האמיתי של המלה", היא אומרת, "היה לה משהו להגיד לאנשים, עדיין יש לה משהו להגיד לאנשים, ואני מקווה שכך גם יהיה בעתיד".

"המלון של פולטי", אנגליה 2006. הד ארצי. 12 פרקים. כתוביות בעברית. 100 שקלים

ישראלי בחזרה לבופור

לאחר שצפו בו יותר מ-300 אלף בני אדם, הוא זכה בפרס דוב הכסף היוקרתי בפסטיבל ברלין ונמכר להפצה ב-15 מדינות, יוצא עתה "בופור", הסרט הישראלי המצליח של השנה האחרונה, במהדורת די.וי.די מושקעת הכוללת שלוש שעות של תוספות. סרטו של יוסף סידר, המגולל את סיפורם של החיילים האחרונים ששירתו במוצב רגע לפני נסיגת צהל מלבנון במאי 2000, ומבוסס על ספר הפולחן של רון לשם "אם יש גן עדן", עורר מחאה זוטא לאחר שפורסם כי כמה מהשחקנים המגלמים בו לוחמים עשויים ללא חת ויתרו על השירות הצבאי. בתוספות אפשר לראות כיצד עברו הכשרה שהכינה אותם לתפקידם בסרט.

ב"מתגייסים לבופור" מתעד אבישי סיוון את המעבר החד שעברו השחקנים מהאזרחות (למשל, אושרי כהן מופיע ב"פסטיגל") אל האימונים לצד חיילים בפלוגה של חיל ההנדסה במוצב 105: השכמה בזריחה, מדים לא מחמיאים, ריצות ואימוני נשק ("הנשק כל הזמן צריך להיות עלי?" תוהה איתי תורג'מן, "כן, ככה זה בצבא", משיבים לו). בשיחת ההכנה עם סידר הוא מסביר להם את ההבדל בין המוצב שבו הם נמצאים לבין הבופור: "מה שאין כאן ויש בבופור זה מוות. אין פה מוות. יש פה אולי קצת סיפורים על מוות. אבל אין פה מגורי חיילים שבלילה הקודם ישן מישהו בתוך שק שינה, ובבוקר קמים והוא מת".

המארז כולל גם את סרטה התיעודי של נורית קידר "מבוזבזים" (2007), שבו צילמה חיילים ששירתו במוצב לפני הנסיגה, במונולוגים שבהם הם מתארים זיכרונות טראומטיים מהשירות. הסרט צולם באתר הצילומים של "בופור" בקלעת נמרוד.

עוד אפשר למצוא במארז סרט שצילם חייל ששירת בבופור שבו תיעד את החיים במוצב בחודשים שלפני הפינוי, עד לפיצוצו במאי 2000 בעקבות הנסיגה. כמו כן מצורפות סצינות שנחתכו בעריכה, ואפשר גם לשמוע את סידר מסביר למה החליטו להשמיט כל קטע ומה מתרחש בו, וכתבה מצולמת מפסטיבל ברלין.

"בופור", ישראל 2006. גלובוס יונייטד. 126 דקות. כתוביות: עברית, אנגלית, גרמנית. 80 שקלים

רומנטי נשים יפות, גברים רוקדים

חובבי הרומנטיקה, או שמא הקיטש, מוזמנים ליהנות משלושה מארזים שהוציאה חברת פורום פילם לקראת ט"ו באב, שיימכרו ב-120 שקלים המארז. הראשון כולל את "הנרקוד", שבו חולל ריצ'רד גיר לצדה של ג'ניפר לופז, "גרין קארד", קומדיה רומנטית של פיטר ויר עם ז'ראר דפרדייה ואנדי מקדואל, ו"סיפורים קצרים על אהבה" שלא הוקרן בארץ ונקרא במקור "Happy Endings".

במארז השני אפשר למצוא את "אשה יפה", קלאסיקה של הז'אנר, "בדיוק כשהתאהבנו" עם ג'ון קיוזק, ולהיט הבורקס "החתונה היוונית שלי".

המארז השלישי כולל את שני הנעורונים "יש לה את זה" ו"את מטורפת אתה חתיך" וכן את "שוקולד" של לאסה הלסטרום בהשתתפות ז'ולייט בינוש וג'וני דפ.

משלוחים על סף ביתך

ברשת בלוקבסטר הבינו שקשה לשכנע את הצופים לצאת מהבית ולהגיע לסניף הקרוב כדי לשכור סרט, בזמן שיש להם היצע מפתה של סרטים בטלוויזיה - באמצעות ערוצי VOD או באינטרנט באתרי הורדות, לא חוקיים אמנם, אבל זמינים ופשוטים לתפעול.

לכן החליטו להציע שירות חדש שבו יוכל הלקוח להזמין סרטים דרך אתר החברה באינטרנט ולקבל אותם לביתו בתוך 45 דקות. בינתיים פועל השירות באזור רעננה בלבד, אבל בתוך כמה חודשים הוא יופעל בכל סניפי הרשת. למנוי של בלוקבסטר יעלה המשלוח 10 שקלים, ומי שאינו מנוי ומזמין סרט לא יחויב בתוספת למחיר ההשכרה בסניף (24 שקלים).  עוד באתר:רפי רשף משת"פ של דובר צה"ל1,500 אסירים רוקדים מייקל ג'קסוןעיראק מככבת על הבמות בלונדוןלינדזי לוהאן וג'יין פונדה מתקוטטות

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>