דווקא יפה לך פוני

לקצץ או לגדל שיער? להתגלח או לטפח זקן תיש? כותבי בלוגים רבים מעדיפים להתייעץ בנושא עם קוראים אנונימיים

באוגוסט שעבר, כששרה ג'יימס מניופורט ביץ' שבקליפורניה שקלה לעשות תסרוקת פוני, היא החליטה להעמיד את השאלה להצבעה בבלוג שלה, העוסק בענייני טיפוח, Whoorl.com. "לא חשבתי שמישהו יקדיש לכך תשומת לב בכלל", אומרת ג'יימס, בת 33. אבל למחרת, כשבדקה את האתר, התברר לה שיותר מ-700 קוראים הצביעו בקלפי שבבלוג שלה. 70% מהקולות היו בעד פוני.

היא קיצרה את שערה לתסרוקת פוני והיתה מרוצה. כך גם 499 מהקוראים שלה.

בספטמבר נולד מסיפור האהבה הזה "Hair Thursday", מדור קבוע באתר Whoorl.com. הגולשים מעלים בו תמונות של עצמם, ושרה ג'יימס - שיש לה חוש לעיצוב שיער, אף שאין לה כישורים מקצועיים - מציעה שתי תסרוקות. ואז קוראי הבלוג מצביעים בעד התסרוקת המועדפת בעיניהם. 50 גולשים כבר הוצגו באתר ורשימת ההמתנה מונה 150 נוספים.

מספר הולך וגדל של משתמשי אינטרנט עורכים סקרים ברשת כדי להחליט אם לקצץ או לגדל שיער, להתגלח או לטפח זקן תיש. באתרים פליקר ויוטיוב יש מאות תצלומים וסרטונים של אנשים המתחננים לייעץ להם מה לעשות בשיער שלהם.

הבלוגרים בוחרים בדרך כלל לשתול קישור לאתר סקרים בפוסט שהם כותבים, כך שכל מה שהגולשים צריכים לעשות הוא ללחוץ על "כפתור" במסך כדי להצביע. חיפוש של בלוגים באתר Blogger.com העלה יותר מ-4,000 פוסטים שמכילים את השאלה "האם עלי להסתפר?" האתר של ג'יימס הוא אחד המקומות הרשמיים המעטים לדיונים כאלה. ביוני היא מתכננת להקים אתר נוסף שבו הגולשים יצביעו בשאלות של איפור ובגדים.

באתר בן השנתיים Humanhairstyler.com אפשר להעלות ייצוג דיגיטלי תלת-ממדי של השיער ולהעמידו לשיפוט הציבור. את התמונות יוצר עופר הוד, מעצב מולטימדיה מישראל. האתר הזה ואתר נוסף שלו, BaldlyGo.com, שבו אפשר "למדוד" קרחת מבריקה וחלקה, קיבלו יותר מ-1,600 דגימות עד כה. כשהוד הציע לראשונה את שירותי שיפור השיער שלו באתר BaldlyGo.com ב-2005, גברה התנועה באתר פי שישה.

חלומות על תלתלים

חלפו הימים שבהם התאמצו ליצור את הרושם שהיופי מושג ללא מאמצים. כיום כולם רוצים אישור בצורת מספרים. נדמה שהאישור הציבורי גובר על ההעדפות הפרטיות ועל המלצות החברים. שותפתך לחדר אולי תוכל לעזור לך להחליט אילו עגילים נראים הכי טוב, אבל בהחלטות ארוכות טווח נראה שנתונים מספריים הם ערובה להצלחה.

ראנד פישקין, בן 28, חשב שהצגת שאלות על הופעתו החיצונית לציבור הרחב היא התפתחות טבעית ומשעשעת של מיקורחוץ המוני (crowdsourcing), שיטה שבה חברות או אתרי אינטרנט מאפשרים למשתמשים ליצור ולנהל תכנים. בספטמבר 2007 העלה פישקין, מנכ"ל SEOmoz, חברה שעושה אופטימיזציה של מנועי חיפוש, שישה תצלומים שלו לבלוג שלו, seomoz.org/blog, וביקש מהקוראים להצביע בשביל התצלום המועדף עליהם.

יותר מ-400 קוראים שקלו את הסוגיה - זקן תיש, זקן מלא או פנים מגולחות למשעי. כעבור חודש, כשפישקין בא מגולח לכינוס בשטוקהולם, ניגשו אליו זרים ואמרו לו שעשה את הבחירה הנכונה.

התר סנדרס, מעצבת אתרים ובלוגרית מהנטסוויל שבטקסס, החלה לערוך משאל בקרב קוראיה בשנה שעברה, כדי לגלות אם עליה לוותר על תסרוקת הקוצים שלה ולגדל את השיער. "אני מתלבטת", כתבה באביב שעבר בבלוג OhMyStinkinHeck.com. "יש לי חלומות כמוסים לסרק תלתלים ארוכים ולקלוע את שערי בצמות, אבל במציאות מעולם לא היה לי אומץ".

מאז, סנדרס, בת 35, שאלה את קוראיה לדעתם על מצב רעמת השיער שלה מדי כמה חודשים. ביולי שעבר כבר נמאס לה לגדל את השיער, אבל זאת היתה הקטגוריה שזכתה במרבית הקולות, והיא המשיכה לגדל את השיער.

הדרך למנוע חרטות על החלטות היא "שאנשים אחרים הם שיחליטו בשבילך, כך שלא תהיה עסוק אחר כך בהתלבטות כפייתית בשאלה אם עשית את ההחלטה הנכונה", אומר ברי שוורץ, מרצה לפסיכולוגיה ומחבר הספר "The Paradox of Choice". "ייתכן גם שלא תהיה מרוצה, אבל תרגיש רק חוסר שביעות רצון, לעומת תחושת הזעם כלפי עצמך על שלא בחרת אפשרות אחרת".

קל לשאול באינטרנט

אבל גם סקרים עלולים להניב מהומה מנטלית. טרשיה אלברטין, מנהלת תקשורת בחברת י-ב-מ, ערכה סקר בקרב קוראי הבלוג שלה, www.tertia.org, על עיצוב השיער שלה, וגם שאלה אם עליה להשתיל בוטוקס ולהגדיל את השדיים. "אני משתמשת בסקר כדרך לערב את הקוראים שלי ולגרום להם להרגיש שהם מעורבים בחיי", אמרה אלברטין, בת 39.

אבל התגובות הזועמות שקיבלה לשאלתה בעניין הגדלת השדיים (כולל קישורים לכתבות על מוות מניתוחים קוסמטיים) הקשו עליה. "זו אשמתי", אמרה. "פתחתי את העניין לדיון".

עריכת סקר בקרב זרים, בדומה לבקשת עצות מקרובי משפחה, טומנת בחובה סיכון. "אם ההחלטה שמתקבלת בסקר אינה מוצאת חן בעינייך ואת עושה מה שממילא התכוונת לעשות, קשה לך להיות בטוחה בעצמך", אומר פרופ' שוורץ.

אלברטין בחרה להתעלם מהצבעת הרוב ועברה ניתוח להגדלת השדיים. למרות זאת, היא מתכוונת לחזור ולשאול בעצת הקוראים. "קל יותר לשאול באינטרנט מאשר את החברים האמיתיים והמשפחה שלי, כי אם אנשי האינטרנט לא יסכימו אתי, אני תמיד יכולה לומר לעצמי שהם לא באמת מכירים אותי", היא אומרת. ואם הם מסכימים? במקרה כזה "אני חושבת שיש להם כושר הבחנה יוצא מן הכלל וטעם משובח".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>