ספייס ארט: האמנות הכי מרגשת ברשת

סודות אינטימיים ואפלים, אתר אמנות הבודק את מצב הרוח לאהבה, עבודות של סיגלית לנדאו ועוד פרוייקטים אמנותיים ברשת. מדור חדש

אם כבר מזמן שמעתם שיש חיה כזאת, אמנות רשת, ועם זאת אתם מתקשים לנקוב בשמו של אמן רשת ידוע או יצירה אחת מהמדיום -  זה לא אתם, זה הם. אמנים התנסו בשימוש יצירתי באינטרנט מרגע היווסדה, אבל התחום לוקה בבעיות שמשקפות את המורכבות של האינטרנט יחד עם חוסר גמישותו המפתיע של עולם האמנות כלפי האפשרויות הטכנולוגיות הגלומות בו.

העולם הווירטואלי מציג קשת שלמה של סוגיות והתלבטויות ביחס לאמנות. אוצרות, למשל - האם צריך את זה בכלל? ואם לא, איך ניתן יהיה לנווט בין מיליוני העבודות ולהגיע לאיכותיות והמעניינות שבהן?

בעיה אחרת היא זכויות יוצרים וסחירות: עבודות רשת נמכרות רק לעתים רחוקות, לא רק משום שקשה להגדיר בעלות ברשת, אלא, גם בגלל בעיות של תצוגה ושימור. בתחום שבו גם החומרה וגם התוכנה מתחלפות בכל כמה שנים, חיי המדף של יצירה הופכים לנושא בעייתי.

בנוסף, היצירה באינטרנט דורשת ידע טכני, שלרוב חסר לאמנים מן השורה. מסיבה זו, רבות מהיצירות במדיום זה נוצרו למעשה על ידי אנשי מחשב או מעצבים גראפיים. אחת מעבודות הרשת הראשונות נוצרה על ידי קבוצת מדעני רובוטיקה, ונקראה Telegarden. באתר העבודה הוצגה מעין גינה קהילתית, שטיפולה נתון בידי הגולשים, באמצעות הפעלת רובוט.

צפו בהדגמה של הגינה הוירטואלית הקהילתית

 

   

המדור החדש הזה יביא כל שבוע את מיטב האמנות הוירטואלית כדי להקל עליכם את הניווט בקורי העכביש של האינטרנט. נתחיל בשני אתרים מדוברים, שהועמדו בשנתיים האחרונות לפרסי "וובי" בקטגוריית נט-ארט. האתר הראשון, מתאים לחג האהבה, ט"ו באב, שעומד להתרגש עלינו השבוע -  "We feel fine" נוצר מתוך תוכנה, שסורקת אלפי בלוגים ברשת בזמן אמיתי, ובונה מהתוצאות ייצוגים גרפיים מקסימים של 'מצב הרוח הבינלאומי', כמו זה למשל:

 

מתוך אתר האמנות we feel fine 

האתר השני, שקשור אף הוא באינטימיות וסודות אפלים, במסגרת זוגיות או לא, הוא "PostSecret", זוכה הקטגוריה שנתיים ברציפות. אתר זה, מזמין את הגולשים לשלוח גלויות שחושפות ומאיירות את סודותיהם הכמוסים ביותר והתוצאה היא שלל סטיות ווידויים אמיתיים או לא, המנציחות את האופי האנושי בשיא עליבותו ותפארתו.

 

עבודת אמנות מתוך "PostSecret"

דווקא הווידאו ארט, שהיה אמור להמריא בחלל הוירטואלי, לא מצליח לשגשג. הסיבה העיקרית לכך היא שלווידאו ארט אין מקור. בדומה ליצירות מוסיקליות, ברגע שעבודה עולה לרשת כבר קשה מאוד למכור אותה. אך בניגוד למוסיקאים ידועים, המיוצגים באתרים כמו "מייספייס" ו"יוטיוב" ומחפשים פתרונות יצירתיים לבעיית הזכויות, מעדיפים רוב האמנים ובעלי הגלריות לשמור בקנאות על התוצרת ולא להעניק לה חיים מקבילים. 

שני אתרים שבכל זאת מצליחים להביא לקהל עבודות ווידאו ידועות הם UBU WEB ו- VideoArtWorld. הראשון, שמכנה את עצמו "היוטיוב של האוונגארד", מכיל מבחר של קלאסיקות ווידאו ארט שבחלקן כבר נמכרו, ומציע למבקרים לקנות מבעלי הזכויות גרסאות DVD באיכות גבוהה.

צפו בשואו-ריל של VideoArtWorld

 

   

האחרון משמש למעשה כסוכנות מכירה של עבודות עכשוויות, ומאפשר לקהל הרחב לצפות בקטעי עבודות מכל העולם. בין השאר ניתן למצוא שם גם אמנים ישראלים כמו סיגלית לנדאו.

 

מתוך עבודתה של סיגלית לנדאו "Dead Sea"

בין העולם הכאוטי של אמנות הרשת להתנהלותו האיטית של עולם אמנות שעוד מנסה להסתגל למציאות החדשה, ישנה גם אפשרות שלישית, והיא שיתוף הפעולה בין השניים. דוגמה מצוינת לכך היא התערוכה Unmonumental, שהוצגה השנה במוזיאון החדש לאמנות עכשווית בניו יורק. התערוכה, שנחשפה בארבעה שלבים, ניסתה להגדיר את אובייקט האמנות העכשווי, ועסקה בעיקר באובייקטים מפורקים: אסמבלז'ים, קולאז'ים, מאש-אפים, ומונטאז'ים. התצוגה במוזיאון כבר נסגרה, אך החלק האחרון שלה, שהוא תערוכת נט ארט, הוקם, ועדיין קיים, רק ברשת.

צפו בפתיחת התערוכה במוזיאון החדש לאמנות בניו יורק

 

  

גם פסטיבלי קיץ הם במה מצויינת למדיה החדשה: באתר UpStage התקיים בתאריך העגלגל ובר המזל 08.08.08 בסוף השבוע שעבר פסטיבל אונליין שני במספר לאחר 070707.  במשך יממה אחת העלה האתר עבודות פרפורמנס חיות מרחבי העולם, כשהצופים, שצריכים לסנכרן את עצמם לשעון של האתר, יכולים לצ'וטט ביניהם במהלך המופע.

 

 מתוך אירוע האמנות החי ברשת 080808

בהיותו בעצמו בבואה של המציאות, מייצר עבורנו האינטרנט מגוון עצום של אפשרויות להתייחס אליה ולשקף אותה. כפי שהוא שינה את פניה של התרבות הפופולרית, כך הוא עוד יכול גם להכניס חיים חדשים וחללים חדשים לאמנות. לתשומת לבכם אמנים צעירים: הנה לכם תחום שבו ממש עוד לא הכל כבר נעשה.

WE FELL FINE- המצב רוח של האומה

postsecret- הסודות הכי כמוסים שלכם

היוטיוב של האוונגרד

סיגלית לנדאו ב- videoartworld

אמנות המוצגת רק ברשת

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>