לוגי: הערוץ שיגרום לילדים שלכם לאהוב ללמוד

אחר צהריים טיפוסי מול ערוץ "לוגי" יוכל להעשיר את הילדים שלכם לא פחות מחוג, יצירה או כל פעילות אחרת. פילוסופיה, טבע, סוגיות מוסריות וקיציס ופרידמן - חבל שלמבוגרים אין כזה ערוץ. פרויקט מיוחד

ילדים, ממש כמו מבוגרים, הם צרכני טלוויזיה. אבל ילדים, בניגוד למבוגרים, לא תמיד יודעים לברור את התכניות והערוצים המוצעים להם. במהלך השבועות הקרובים עכבר העיר אונליין יבדוק אלו תכניות מומלצות יש לילדים, איזה ערוצים יפתחו ויעשירו את הילדים שלכם ואיזה דווקא לא. כתבה ראשונה בסדרה: ערוץ לוגי.

הדינוזאורים נמנעו מאלימות והיו ברובם צמחוניים; כדור הארץ בסכנה בגלל ההתחממות הגלובאלית וחייבים לפעול למען איזון אקולוגי; המסטיק הומצא במאה ה-19 על-ידי רופא שיניים אמריקאי, אבל עד 1928 אי-אפשר היה לנפח ממנו בלונים (ובסינגפור הוא הוצא מחוץ לחוק כדי לשמור על המדרכות נקיות); בתחילת דרכו, אף-אחד לא האמין בגאודי, האדריכל פורץ הדרך שהפך את ברצלונה ליפהפייה ייחודית ומלאת קימורים; אי-אפשר לקנות אהבה.

את כל אלה ועוד יוכלו ילדיכם ללמוד באחר-צהריים טיפוסי ב"לוגי", אבל הדבר הכי חשוב שמלמד הערוץ הוא שלימודים יכולים להיות כיף - ככה זה כשהרחבת האופקים נעשית באופן יצירתי, עם המון הומור ותוך עידוד חשיבה עצמאית. הערוץ, שהחל לפעול ב-2003, מיועד לפי הגדרתו לבני שש עד 12, אבל גם ילדים יותר קטנים וסקרנים ייהנו ממנו ויעשירו את עולמם. ההורים מוזמנים אף הם להתענג על הרוח המקורית המנשבת בתוכניות הערוץ.

הפקות מקור מושקעות ואיכותיות

תוכניות מומלצות במיוחד הן הפקות המקור המושקעות והאיכותיות, ובפרט הקומדיות שנוצרו לאורך השנים, והמשופעות במודעות עצמית חיננית מתוך תפישה שהילדים הם צופים מיומנים. למשל, "המובילים": שחקנים מצוינים, דמויות שממציאות מסטיק בטעם צ'ורבה או משמיעות משפטים כמו "בגיל שמונה חייתי שנה שלמה מקופסת טונה ושני מלפפונים", עלילות עתירות דמיון והומור, ובזמן שהילדים צוחקים ונהנים, הם זוכים גם לידע רב בשלל נושאים. הסדרה אמנם לא משובצת בלוח השידורים הנוכחי של "לוגי", אבל היא עוד תשוב (בשידורים חוזרים ובואו נקווה שגם בעונות חדשות), ובינתיים אפשר להתענג עליה ב-VOD.

דוגמה נוספת לקומדיה לימודית משובחת היא "הידוענים" - סדרה שמציגה מכנה משותף מסקרן בין דמויות היסטוריות מתחומים שונים כגון מרדונה ונפוליאון, הרצל וסלוודור דאלי ועוד. מדובר בדבר המצחיק ביותר שעשו קיציס ופרידמן מאז "חלומות בהקיציס".

הלהיטים האחרונים בגזרת הפקות המקור הן סדרות שמפגישות ילדים עם בעלי חיים וממחישות את חשיבות השמירה על הטבע: כך "נשרים" (שמשודרת עכשיו ב-yes) מ-2009 וכך סדרת ההמשך "מבצע קיפוד". גם תוכניות אחרות מלמדות את ילדינו ומזכירות לנו שבעלי החיים הם שותפים שווי-זכויות בעולם. באחד מפרקי "אוטובוס הקסמים", לדוגמה, עלתה השאלה האם לרדות דבש מכוורת הוא מעשה מוסרי, ופרק של "עלמה ולמה", שהוקדש לכלבים, המליץ לאמץ כלב ממקלט לבעלי חיים נטושים במקום לקנות, ובנוסף הדגיש את הצורך להעניק לחברו הטוב ביותר של האדם תשומת-לב רבה.

  סדרות שמפגישות ילדים עם בעלי חיים וממחישות את חשיבות השמירה על הטבע. נשרים (צילום: רועי ברקוביץ)

גם השפה - הן של התכניות המדובבות והן אלה שנוצרו במקור בעברית - עשירה ומעשירה. השנה, אגב, ניתנת בלוגי תשומת-לב מיוחדת לנושא, שכן שנת הלימודים תשע"א הוכרזה על-ידי שר החינוך כשנת השפה העברית. במסגרת זו הציג לוגי את "סחרחורת" - שעשועון בהנחיית מירב פלדמן שבו ילדים מתחרים בהרכבת מילים מאותיות מתחלפות. פרויקט נוסף שנועד לעודד את אהבת השפה והקריאה הוא "סדרות מהספרים", שבמסגרתו שודרו ומשודרות בערוץ סדרות המבוססות על להיטי ילדים כגון "ג'רונימו סטילטון", "טרופותי" ו"ג'ורג' הסקרן".

צד היצירה זוכה גם הוא להתייחסות בערוץ, באמצעות תוכניות כמו "ארטזוקה" - גרסה גברית, צעירה ונמרצת של בתיה עוזיאל, שמראה איך הופכים שאריות מזון למסכה משכנעת, כיצד מכינים קומיקס תוצרת בית, ועוד. גם ב"בית ספר למכשפים", הפקת מקור מוצלחת נוספת, שמחליפה את "המועדון של לוגי" הזכור לטוב, לומדים הילדים שיעורי אומנוף (אומנות+כישוף המניבה זמבורה צווחנית ומשמחת, לדוגמה), בישוף (למשל אוזני פיל) ולצידם טריקים וקסמים.

סוגיות פילוסופיות לילדים

כשם שבבית ספר יש הפסקה, כך גם ב"לוגי" יש תוכניות שכל מטרתן פאן לילדים: "סוד כמוס", לדוגמה, שפרק טיפוסי שלה כולל מנהיגת עולם שנוהגת לחטט באף ולאכול את הממצאים, רשעית ד"ר דוקטור שזוממת להפוך את החננה לרדיואקטיבית ושני סוכנים שמנסים לסכל את המזימה ובדרך נתקלים בפסל ענק שעשוי מהזה שנמצא בתוך הפופיק ומשום מה עדיין לא נתנו לו שם.

אבל הדבר החשוב ביותר בערוץ שהופך אותו למוצלח במיוחד, הוא האופן בו הערוץ רואה את הילדים כיצורים תבוניים שמסוגלים להתמודד עם תכנים מורכבים ושגירויים נכונים יסייעו להם להתפתח. לכן לא מהסס הערוץ לאתגר את המוחות הצעירים עם סוגיות פילוסופיות כמו זו שהוצגה באחד מפרקי "המובילים": אם עורכים תחרות "מי הלוזר הכי גדול" - המנצח הוא אכן הכי לוזר שיש? כי אם הוא ניצח בתחרות, הוא בעצם לא כזה לוזר, ודווקא המפסיד בתחרות הוא הלוזר הכי גדול - והוא בעצם צריך להיות המנצח בתחרות. אבל הוא המנצח, אז הוא לא כזה לוזר.

"אל תשכחו להיעזר במבוגר", ממליץ צוות המורים של בית הספר למכשפים, וכדאי ליישם את העצה הזו באופן כללי, שכן לפעמים התכנים המוצגים בערוץ עלולים להיות מאתגרים מדי לילדים קטנים - למשל, פרק של "עכבר העיר ועכבר הכפר" שמסתיים כשסן-פרנסיסקו נחרבת ברעידת אדמה, או פרק של בנות "השלישייה" הפוגשות את ד"ר ג'קיל ומר הייד. כדי לוודא שאף תוכנית לא תגרום לנפשות הרכות להתמודד עם קשיים גדולים מדי עבורן, כדאי שההורים יצפו ב"לוגי" יחד עם הילדים - והנה לכם תירוץ מצוין להתמכר לערוץ.

  אומנות+כישוף המניבה זמבורה צווחנית ומשמחת. ארטזוקה

תוכניות מומלצות

» מתחת לאף - לא תצפו בתוכנית שהתקציר שלה מצהיר "היום לומדים איך בונים טלסקופ ופריסקופ, מהו שיווי משקל, על חלב, סידן ועצמות, על טעמים ואזורים בלשון, איך מכינים לוח צבעים, איך חונטים מומיה וכיצד נדבקים במחלות"?

» אוטובוס הקסמים - שמונה תלמידים ומורתם הייחודית (והמעט מטורללת) יוצאים למסעות יוצאי דופן: לתוך עוגת שוקולד, אל יערות הגשם, לתקופת הדינוזאורים, אל הריאות ועוד ועוד.

» בית ספר למכשפים - כולם רוצים לשלוט בעולם, ויזי מנסה לעשות זאת בעזרת כישופים מקוריים. אחותו מגי היא הדמות החינוכית, ובן פרי ומירב פלדמן חביבי הילדים הם המורים הצבעוניים.

ערוץ לוגי במדד עכבר העיר אונליין:

יצירתיות: 10ערך לימודי: 10עברית: 10אתגר לילדים: 10הומור: 9מיועד לגילאים: 6 עד 12, אבל גם יותר קטנים וסקרנים וההורים יכולים ליהנות מהערוץ

הילדים מלמדים את ההורים. פרומו לערוץ "לוגי":

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>