מבצע קיפוד: הסדרה שתגרום לילדים שלכם להתאהב בטבע

הפקת מקור חדשה בערוץ "לוגי" משלבת צילומי חיות מופלאים, הומור, מתח, אהבות תמימות ומשובות נעורים - כל המרכיבים שהופכים את הצפייה לעונג צרוף לילדים

"כל אחד הוא אור קטן", נהוג לשיר בחנוכה, "וכולנו אור איתן". גם "מבצע קיפוד", הפקת מקור משובחת נוספת של ערוץ לוגי, מראה לכולנו שביחד אפשר לשנות את העולם, והכי חשוב: זה ממש כיף.

כוכבי "מבצע קיפוד" הם אודי, שחר הבת ושחר הבן, הילדים הסקרנים שכבר שיתפו פעולה בסדרה "נשרים" ששודרה בלוגי ב-2009 - אז הם בילו את החופש הגדול ברמת הגולן, סייעו להציל גוזל פצוע וסיכלו מזימה של כנופיית גנבים. סדרת ההמשך נפתחת עם אודי ושחר הבת שמגלים כמה כיף לקרוא לשחר הבן בצעקה מלמטה, כמו פעם, ולא על-ידי עוד SMS. גם משפטים כמו "קניון זה סתם" רומזים איפה יבלו שלושת הילדים הסקרנים את החופש הגדול שלהם - שוב באוויר הצח, שוב בחברת חיות, ושוב בליבן של חוויות מרגשות.

הפעם הלוקיישן הוא בית חולים וטרינרי, אליו הם מגיעים כדי להציל קיפוד שאותו דרסו בטעות. השלושה נתקלים בקבלת פנים עוינת מצד אלה, בתו של הווטרינר הראשי, דולב, בנה של מנהלת בית החולים, וגם מצד בנצי - עורב שמטיל חיתתו ולשלשתו על כל מי שעומד מתחת לעץ שלו. למרות זאת, הם מתנדבים לסייע לצוות שמטפל בחיות הפצועות ודואג לצרכיהן, וכולם יחד נאבקים ברעים שזוממים לסגור את בית החולים כדי לבנות על השטח פרויקט נדל"ן מנוכר.

ב"לוגי" מקפידים לשלב ערכים לצד פאן, וגם "מבצע קיפוד" עושה זאת היטב: הדאגה לחיות וההתייחסות אליהן כשוות זכויות, למשל, מוצגת באופן טבעי לחלוטין. גם הרחבת האופקים לגבי אורחות חייהם של ההולכים על ארבע, בעלי הכנף והזוחלים נעשית בחן רב. את הכל עוטפים צילומי חיות מופלאים (הודות לשיתוף פעולה מבורך עם אנשי הספארי), הומור, מתח, אהבות תמימות ומשובות נעורים - כל המרכיבים שהופכים את הצפייה לעונג צרוף לילדים (ולהורים).

גם צילומי הסדרה, מסתבר, היו תענוג. "היה כיף", מספרים בהתלהבות אוֹרי בן-ברוך, מורין אמור ולהב גולן שמגלמים (בהתאמה) את אודי, שחר הבת ושחר הבן. השאלה איזו סצנה מ"מבצע קיפוד" זכורה להם במיוחד מגלה גם היא קונצנזוס בין השלושה: "אתה לא מבין מאיפה זה בא לך", מתאר להב את הרגע בו הם נדרשו לתחוב ידיים חשופות למיכל מלא תולעים רוטטות (על-מנת להאכיל את החיות). אוֹרי זוכר שהתקשה מאוד לבצע את הנחיות הבמאי, ושעבר זמן רב עד שהצליח לאחוז את התולעים בידיו - ומורין  מספרת שבכתה (ושגם אוֹרי הזיל דמעה או שתיים).

  "קניון זה סתם". שמות הילדים מימין לשמאל: אורי בן ברוך, להב גולן, עמית אטיאס, עדי דבש, מורין אמור (צילום: ניר בוקסנבאום)

"אחר-כך צ'יפרו אותנו במלחמת מים", היא חוזרת להתלהב, "ואפילו שהבמאי הדגיש שב'קאט!' מפסיקים, כשהברז נפתח כולם השתוללו והיום נגמר בכיף גדול". גם אוֹרי "מודה" שמפעם לפעם נאלצו להפסיק את הצילומים בגלל יותר מדי צחוקים על הסט, אבל בסך הכול אין ספק שמדובר בילדים/נערים מקצועיים ומיומנים.

צילומי "מבצע קיפוד" נערכו בחופש הגדול, אבל שלושתם - שכבר נתקלים לא מעט בקריאות "הנה זה מהטלוויזיה" ובתגובות מפרגנות - ויתרו בשמחה על הבטלה הממכרת ממנה נהנים רוב בני גילם (להב בן 12, אוֹרי בן 13 ומורין בת 14). "מאוד התרגשתי כשהודיעו לי שיש עוד עונה", אומרת מורין, "כי כבר התגעגעתי לזה וכבר רציתי שיגיעו הטקסטים ושיתחילו החזרות". אוֹרי אף עבר להתגורר באזור המרכז וחזר הביתה רק בסופי שבוע - "בהתחלה המשפחה חששה אבל אחר-כך הם ראו שיש על מי לסמוך ושההפקה דואגת לנו". גם קשיים בלתי צפויים לא עומדים בדרכם: "באודישן השני ל'נשרים'", משחזר להב, "התכוננתי בטעות לתפקיד של אודי במקום לזה של שחר הבן. נתנו לי חמש דקות ללמוד את הטקסט הנכון - והתמזל מזלי", הוא מצטנע. מצד שני, הוא בהחלט מכוון גבוה. על השאלה מה יעדיף, מדליה באולימפיאדה (הוא שוחה מזה חמש שנים בהפועל בני רמת גן) או אוסקר, משיב להב בטבעיות "אפשר את שניהם?"

גם מורין חושבת על העתיד, אם כי הקרוב יותר: "אני רוצה תפקיד שיחדש לי, משהו שונה לגמרי ממני - לשחק מישהי סנובית ורעה". שלושתם ניצלו את הצילומים כדי לשכלל את כישורי המשחק שלהם בעזרת השחקנים המבוגרים, ובמיוחד ידידיה ויטל. "הוא מאוד מקצועי. הוא ישב איתנו ולימד אותנו הרבה", מספר אוֹרי שב"נשרים" היה קצת לחוץ, ואילו ב"מבצע קיפוד" כבר עזר להרגיע את הילדים החדשים - עמית אטיאס (דולב) ועדי דבש, שמגלמת את אלה שמסתובבת עם נחש ביד ומבט יוקד בעיניים.

עוד מככבים בסדרה מירב פלדמן, הילה סורג'ון פישר, שרון מלכי שמש, אורן יאדגר ואמנון וולף. "מבצע קיפוד", קרוב לוודאי, תהפוך ללהיט (גם אצל ההורים) - ומי יודע, אולי בהשפעת הסדרה והילדים שמשחקים בה, גם החופש הגדול הבא של ילדיכם יכלול חוויות חדשות לגמרי.

"מבצע קיפוד", ערוץ "לוגי" החל מה-30.11 בשעה 15:55, שידור חוזר בשעה 18:45 (לצופי HOT)

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>