לא גומרת את הלילה: גאולה 51

לבר השכונתי בגאולה מגיעים אנשים שעבורם אלכוהוליזם אינה בעיה כי אם דרך חיים. הבעיה מתחילה כשלוקחים מישהו מהם הביתה ואז נתקלים בו שוב, במצב פיכח

במרחק יריקה מכרם התימנים, אלנבי והים, עומד בית חם לקונפדרציה אקראית של אומנים ושיכורים, הגרים באזור רחוב גאולה רבתי. אם חד הורית ומיליונר יחף, צלמת חתונות וזמר בדימוס, זקן וטף, אישה, פרגית וביציה. רבים מדרי האזור עוברים פה באופן תדיר בתחילתו או בסופו של כל לילה. הם מגיעים לכאן לבד או בזוגות אבל תמיד במצב צבירה שפותח צוהר לשיחות בר אינטימיות, בין דמויות שלא היו מתערבבות בשום מקום אחר מחמת פערי גילאים ומעמדות. האווירה פה לא מתאמצת, לפעמים אום כולתום ולפעמים רוק'נ'רול, המוזיקה תמיד משובחת ותאורה אדומה מעושנת תמיד מחמיאה לי. » גאולה 51 - גאולה 51, תל אביבמקלטי הרדיו הישנים ופסיפס התמונות על הקיר יוצרים אווירה מחתרתית נוסטלגית, כמו במעין תיאטרון מחתרתי קטנטן בסט של סרט של דייויד לינץ'. מעל הבר תלוי ציור שמן של אחד הלקוחות הקבועים בעירום מלא, וצילומים של עוד כמה שיושבים כאן זכו למקום של כבוד על הקיר, לצד פרידה קאלו וזוהר ארגוב, בטי בלו ומינימל קומפקט. הגאולה לרוב מקיים את ההבטחה שנושא שמו. כמו בארצות המפותחות וכיאה לבית מרזח אמיתי, אפשר להתחיל להשתכר כאן כבר ב-16:00 (בשישי מ-13:00!) ולנשנש דים סאם בוהמי אורגינל, פרי ידו של רפי פרסקי. המחירים נוחים, בהאפי האוור הם A.A-נוחים, וגם מגישים לך צלוחית עם תורמוסים וצ'ייסר על הבית אם אתה שיכור נסבל. תיאטרון מחתרתי קטנטן בסט של סרט של דייויד לינץ'. גאולה 51 (צילום: לולה קידר)אני אוהבת את המקום הזה. אני אוהבת את האנשים שספק חיים פה, במיוחד כשאני שיכורה, שכן לכאן מגיעים אנשים שעבורם אלכוהוליזם אינה בעיה כי אם דרך חיים. בעודי יושבת על הבר, טרם בגילופין, נכנסת ל', האפיזודה הלסבית הטראומטית ביותר שידעתי עד כה. המקום קטן, השולחנות תפוסים, ואינני יכולה לתפוס מחסה מתחת לאחד מהם. ל' פשוט לא סיפקה את ההבטחה הטמונה בחוויה הלסבית. אחרי שלושה שבועות ביחד כבר יכולתי לסמן וי על חוויה כמעט זהה באיכותה לנישואין כחוק לגבר שמן ומובטל, שכאילו מוברג לנקודה אחת בחדר וכל הזמן מבקש "תביאי לי את זה", "תביאי לי את זה".  גם כשהוא קרוב ממך לאובייקט שאותו ביקש שתביאי. ל' מתיישבת לצדי מול הברמנית, ומבקשת שאזמין לה שליש.

כמו הייתי עזיזה, אשתה הבדואית של ל', הזמנתי לה בירה. גם בימים ששכבתי איתה הבאתי לה את זה ואת זה ואת זה, ורק אחרי שבועיים אזרתי את העוז לבקש שלפחות תוסיף את מילת הנימוס "בבקשה", כשהיא מבקשת ממני כל 15 שניות להביא לה דברים שמונחים לידה. למחרת היא אמרה שהיא כבר לא מרגישה בנח להיות עצמה בחברתי. מעניין למה אנשים מתכוונים כשהם אומרים את זה. גם אני מעדיפה שהיא תהיה עצמי ולא עצמה בחברתי, אבל היא עצמה. גם לי לא נח עם זה, אבל אין מה לעשות. אדם הוא עצמו. אני  גם חשתי שלא בנח להיות עצמי בחברתה, שכן העצמי האמיתי שלי גם כן רצה להגיד לזונה הקטנה: "תביאי לי את זה", "תביאי לי את זה", אבל אז נזכרתי באבא שלי מעוגן לספה, מבקש ש"נביא לו את זה", בעוד חלק ניכר משק אשכיו מבצבץ החוצה מתחתונים שכובסו יותר מדי פעמים בין השאר עם גרב סוררת בצבע אדום. הזיכרונות היו קשים מנשוא. פרידה קאלו מרימה אלי גבה מחוברת מהקיר ואני מחכה שהאלכוהול ישפיע כי ימינו היפים ביותר עברו עלינו כשהיא הייתה בביתה ואני בשלי או בהיותינו בגילופין. יושבי המקום תלויים על הקיר, לצד זהר ארגוב. גאולה 51 (צילום: לולה קידר)

 כולם בגאולה יודעים ששכבנו. כיאה לבר שכונתי עם לקוחות קבועים, יש כאן אווירה קיבוצית וכשמישהו מגיע וטופח לי על השכם, אני מיד יודעת מי הוא באמת ושיש לו ילד מאשתו הראשונה שבה הוא בגד לא פעם. היא גם יושבת כאן ושותה אניס, וכשהבן שלהם היה יותר קטן הוא הלך לגן של הגננת שיושבת כאן, שמחלטרת בתפירת בגדים לחשפניות מהגוגו באלנבי והיה להם רומן אבל זה היה קצר כי הוא היה חרא במיטה. ל' דווקא הייתה מאוד אסרטיבית במיטה. היא תמיד שכבה על הגב וחיכתה באסרטיביות שאענג אותה. גם כשאני שכבתי על הגב לצדה וחיכיתי באסרטיביות שתענג אותי. כמובן שתמיד נשברתי ראשונה, היות וכשלא היתה אורגזמתית, ל' לא הפסיקה לדבר על זה שיש לה התקפות חרדה, על היותה חרדתית ועל החרדות שלה מהתקפות החרדה שלה ומהיותה חרדתית - במיוחד כשהיא מתחילה קשר. כבר בשבוע הראשון שאלה אם אוהב אותה גם אם תיכנס לדיכאון קליני. הלילה היא דווקא נראית כאילו התאימו לה טיפול תרופתי הולם והיא מתחילה להיות חרדתית רק כשנשפכת לה הבירה. מיד נותנים לה בירה חדשה אבל ל' נסערת כי החולצה שלה נרטבה.

 לרוב הבחורות שהכרתי יש "קטע חמוד". "הקטע החמוד" של ל' היה כאפות קטנות לפנים. לפחות היא חשבה שיש בכאפה לפנים משהו חמוד, אבל כאפות קטנות לפנים הן מעצבנות, ממש כמו כאפות קטנות לפנים. הן גם לא היו כאלה קטנות. זה לא שהיא איזה גמד והן תמיד זעזעו אותי. הרי בתוכי גם אני רציתי להכות אותה, ולא רק אותה, רצתי להכות הרבה אנשים, אבל סטירה אמיתית התפלקה לי רק פעמים ספורות בחיי. ספורות מדי לטעמי, אך תמיד בטוב טעם. ל' כל הזמן סטרה לי. פתאום, משום מקום וללא סיבה הייתה מגיחה לה יד זריזה ומעיפה לי סטירה. לפעמים הייתה היד נעה בהילוך איטי ונמרחת לי על הפנים לפני שהוחזרה למקומה. זה היה קורה בעיקר כש-ל' הייתה במצב רוח טוב, מצב צבירה שבו לא רציתי לחבל, שלא פתאום תיכנס לי לדיכאון קליני או משהו. לפחות היא לא משכה לי בשיער.

 והנה שוב ל' חוטפת מצב רוח ומתכנסת בתוך עצמה אך לא לפני שהיא מבקשת שאזמין עבורה חשבון. כשהיא יוצאת ללילה האפל, הברמנית מפנקת את יושבי הבר בצ'ייסרים ואני מספרת להם בפרוטרוט על יחסי הקצרים עמה כי חבל לי לבזבז את דמי השיכר שלי על טיפול. אני אוהבת את המקום הזה. אני אוהבת את האנשים שהכרתי פה, שספק חיים פה, במיוחד כשאני שיכורה. הבעיה היחידה עם אנשים כאלו היא שלפעמים יוצא לך להיתקל בהם כשאתה עוד פיכח.כה נקי שספק אם מישהו אכן משתמש בו. השירותים בגאולה 51 (צילום: לולה קידר)

 פינת נוחיות

כמו הבר עצמו, בית הכסא בגאולה קטן, אפל, אדום ומזמין. הוא כה נקי שיש ספק גדול אם מישהו אכן משתמש בו. אני משערת שזו קרבתו של רחוב גאולה לים, שגורמת לכל המבקרים בו וברחובות הסמוכים, לאבד כל שליטה על נוזלי גופם ולהשתין על קיר (בנים) או בחניה בין המכוניות (בנות), באופן שיטתי. מסיבה זו אין טעם לפרט יתר על המידה על אופיים של חדרי שירותים מודרניים, מערביים, מהוגנים, בברים הממוקמים באזור זה של העיר. מה גם ומאחר ואני גרה בבלוק המקביל, מעולם לא עשיתי את צרכי בגאולה. ובכל זאת, אינני חשה החמצה שכן שבבר זה נח לי בכל פינה ולא רק כשמכנסיי מופשלים.

 השורה התחתונה

מדד חתיכים: שכונתי, משתנה, 20-70  מדד חתיכות: שכונתי, משתנה, 55- 25מדד סליז: אם תשתו אין זו אגדהמדד מוזיקה: משובחת, משתנהמדד מחירים:  חצי גולדסטאר 18 שקלים, מכבי 20, אביר 22 אידיאולוגיה: "…show me the way to the next whiskey bar…"» גאולה 51 - גאולה 51, תל אביב

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>