אליפים: צביטה נוסטלגית גם לילדים של היום

העונה החדשה של סדרת הנוער המצליחה נשארת נאמנה לטקסט הקלאסי של אסתר שטרייט-וורצל שנכתב לפני 30 שנה. לא לילדים בלבד

העונה השנייה של סדרת הטלוויזיה "אליפים" (טדי הפקות) נפתחת כשה"אליפים" שבים לפנימייה החקלאית גנות לאחר חופשת הקיץ כ"בטיחים", תלמידי שכבת י'. הסדרה, שעלתה לאוויר לפני כשנה, היא עיבוד טלוויזיוני עדכני ל"אליפים" - ספרה השמיני של הסופרת אסתר שטרייט-וורצל, שהוא ללא ספק חלק מהקלאסיקה של ספרות הילדים והנוער בארץ. המקור הכתוב זכה בפרס זאב לספרות ילדים ונוער וברבות השנים אף הומחז והוצג. משהפך לסדרת טלוויזיה (בבימויו של אורן שקדי, תסריטאית ראשית חן קלימן) קנה לו עוד אוהדים צעירים ורקורד של הצלחה בדמות רייטינג מרשים ועניין בקרב בני הנוער.

תכניות טלוויזיה לילדים - כל הכתבותפתאום כולם רוצים לעשות סדרות ילדיםהרחיקו את הילדים מהמסך

קסמה הבלתי מעורער של "אליפים" טמון אולי בתמהיל הכל כך נכון בין נוסטלגיה לעדכניות. מוזר אולי לדבר על נוסטלגיה כשהצופים שאליהם מכוונת הסדרה הם צעירים שטרם צברו ברזומה שלהם יותר מדי זיכרונות להתרפק עליהם, אבל איכשהו נדמה שבקרב תושבי ארץ ישראל מרחפת תמיד איזו רוח נוסטלגית ייחודית שעליה גדלים כולנו, אפילו בעידן הנוכחי, המודרני והמנוכר. לאחר הפתיח היפה, המוקרן על רקע ביצוע מחודש לשירו של גדעון כפן "ילד השדה", אפשר להיכנס פנימה, למקום בו הזמן כאילו קפא. מראה הפנימייה הדלה, חנה המנהלת הצנועה בסגנונה (איילת מרגלית המוצלחת) המתעמתת עם מנהלת הכספים החדשה (אורנה פיטוסי), שמבקשת לשנות את הקיים, החדרים המשותפים עם מיטות הסוכנות וארוניות הברזל - כל אלו גורמים למשהו בלב המבוגרים להיצבט בגעגוע, כמובן. אבל המפתיע הוא שנדמה שאותה צביטה מתקיימת גם בלבות הילדים ובני הנוער הצופים בסדרה, אפילו מבלי שידעו כלל על מה הם מצתבטים ולֵמה הם מתגעגעים. יש משהו שורשי, חברתי מאוד ואינטימי במיוחד בהתרחשויות. הדינמיקה שנבראת בין חבורת בני נוער שחיה יחדיו במסגרת שכזו, וכור ההיתוך החברתי הזה עובר בחינניות אל הצופים, אפילו הצעירים וחסרי הניסיון שביניהם, ומדביק אותם אל המסך.

מקום בו הזמן כאילו קפא. אליפים:

אחרי 30 שנה

התאמת עלילות הספר, שנכתבו לפני 30 שנה, למציאות הדיגיטלית הקיימת מתבטאת כבר עם פתיחת הפרק הראשון של העונה השנייה. רוני מצגר, תלמיד הפנימייה שהוא במקרה גם בנו של ראש הממשלה (המגולם על ידי יותם קושניר, גם הוא "בן של") אמור להתייצב לפתיחת השנה כשצלמי פפרצי רבים ועיתונאים ממתינים לו בכניסה ל"גנות". מצגר עושה לעיתונאים תרגיל ושולח במקומו את חברו לספסל הלימודים קטנצ'יק (אלון סנדלר), בעוד שהוא וחברתו אילנה (יסמין עיון המקסימה במיוחד) מתחמקים בשביל צדדי. היש יותר 2012 מזה?

מצד שני, ב"גנות" מנסים בכוח לשמר את הקיים, הישן והמיושן, ואת התמימות של פעם, עד כדי כך שהטלפונים הניידים של הילדים נאספים על-ידי המנהלת עם תחילת שנת הלימודים. מדובר הרי בפעולה שאינה ריאלית כלל בימינו, ובכל זאת יש בה מן החן שמעצב את הסדרה כולה ומתמצה אולי בסצנה בה רוני ואילנה (שניהם נראים כמו ישראלים של פעם, יפי בלורית ועיניים) בוחרים לשבת דווקא בגורן כדי למצוא קצת זמן פרטי לעצמם. וכדי להחזיר את העניינים שוב לימינו - החל מהעונה מוזמנים הצופים להשתמש באפליקציית אייפון חדישה בשם "אליפים" שפותחה במקביל לסדרה, ובה יכולים מעריציה לקרוא את הספר המקורי בגרסה דיגיטלית המועשרת בקטעי וידאו ובפיצ'רים חדשים מהסדרה. והרי לכם (שוב) תמהיל מושלם וכובש של ישן וחדש.

גם בגורן, וגם על המחשב. אליפים (צילום: יוסי צבקר)

בין פורענות לנאיביות

גם יתר ה"בטיחים" מפגינים מן אנושיות מעט מיושנת וקוסמת, ומצטיירים כשווים בין שווים בלי הבדלי עדות או רקע סוציו-אקונומי ויתר מרעין בישין סטיגמטיים מדי. אבל נדמה שהעונה יחולו שינויים שיטלטלו את ההרמוניה הזו, ומסקרן כבר לגלות איך ישתלבו בחיי הפנימייה התלמידים החדשים קטי (נועה פרידמן), שירי (אינה בקלמן) וברמן (יהלי סער), היותר צבעוניים, מרדנים ומחוספסים למראה. האם ה"מופרעים", שבמהלך הפרק הראשון נודע שכבר סולקו מבתי ספר בעבר, הם שיהרסו את הנאיביות של "גנות"?

אז המדריכים אמוץ (עידו ברטל), פיני ועדן (קובי מחט ורוני דואני הבלתי נלאים), והתלמידים ה"בטיחים" רוני, אילנה, דוידי (גיא סלניק), גדי (אסף הרץ), מיכה (עומר דרור), הדס (מאיה ורטהיימר) וקטנצ'יק, יחד עם דינר הדליד הטראבל-מייקר שטוען שחזר למוטב (עוד "בן של" - מקס אולארצ'יק הכריזמטי והיפה) מצפים לשנת לימודים נעימה ונטולת אירועים על מדשאות הפנימייה, אבל כבר אפשר לזהות כי הם עומדים לגלות שלהיות "בטיח" זה לא פשוט, ושהתמודדויות רבות עומדות לפתחם. הצופים הצעירים, כך נדמה, ישמחו גם העונה לצפות באדיקות בכל המצוקות, האהבות, הקשיים והדרמות הנגזרות מהסיטואציה ולהיסחף יחד עם תלמידי גנות אל הקלחת. התמכרות חדשה (או נמשכת) בהחלט סבירה, ולא רק בעבור הצעירים אלא גם להוריהם.

אליפים. ימים א'-ה' ב-14:30, ערוץ הילדים ב-yes

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>