נגני התזמורת האנדלוסית יוצאים למאבק

אחרי שנה פורייה שבה התייצבה מבחינה כלכלית, התערער מעמדה של התזמורת

התזמורת האנדלוסית הישראלית מאשדוד, אחד הגופים התרבותיים המוסיקליים החשובים שפועלים בישראל, נקלעה בשבועות האחרונים למשבר המסכן את קיומה - לא בגלל התעמרות הממסד וצמצום בתקציב, אלא בשל כוחות הפועלים מקרב התזמורת עצמה. אחרי שנה פורייה, שבה הופיעה התזמורת במאות קונצרטים וביססה את מעמדה התרבותי-מוסיקלי דרך המחלקה החינוכית שלה המופיעה בבתי ספר בכל רחבי הארץ; אחרי שנה שבה התייצבה מבחינה כלכלית, הכניסה יותר משלושה מיליון שקלים ממכירות כרטיסים והתגברה על גירעון עצום שהתגלה בחשבונותיה ב-2006; ואחרי שנה שבה - לפי עדות אנשי התזמורת - השתפר מצב הרוח בקרב נגניה, הם חשו ביטחון ועצמאות ויצרו קשר חם עם המנכ"ל עופר אמסלם - אחרי כל זאת החליט הוועד המנהל בפעולה מהירה להחזיר את המנכ"ל הקודם מוטי מלכא לתפקידו ומשמעות הדבר הדחת אמסלם, ובאחת התערער המצב בתזמורת, חרדות התגלעו בקרב העובדים, מחאה חריפה עלתה והוכרז על מאבק.

התזמורת האנדלוסית, שמטרתה לבצע ולשמר את הרפרטואר המוסיקלי העתיק של יהודי אנדלוסיה ומרוקו ולהעמיק את המורשת התרבותית הזאת בקרב האוכלוסיה, הוקמה ב-1994 על ידי דמויות וביניהם מוטי מלכא, הפייטן אמיל זריהן - שהתבטא עכשיו בזכות העובדים ומאבקם - ויחיאל לסרי.

החזון הזה, שבו השתתפו נגנים יוצאי מרוקו ורוסיה כאחד, הביא את התזמורת עד לזכייה בפרס ישראל לפני כשנתיים. אז פרש המנכ"ל הראשון מוטי מלכא לעמוד בראשות אגודת ידידים שהקים, זמן קצר אחר כך מונה במקומו עופר אמסלם, איש ניהול צעיר ומבריק. אלא שבחוזה פרישתו שמר מלכא בסעיף מיוחד על זכותו לחזור לניהול התזמורת לכשיחפוץ - ובשבוע שעבר הפעיל סעיף זה ובאחת הודח אמסלם.

חזרה לימי החשיכה, עלייתה מחדש של דיקטטורה, שובו של הדיכוי - כך תיארו נגנים מהתזמורת את שובו של מלכא. "אמסלם הוא ישר, הגון, תחתיו הרגשנו בפעם הראשונה בני אדם", אומרים נגנים, שגם כתבו ברוח זו במכתב מחאה לראש העיר אשדוד צבי צילקר, והקימו מיד ועד עובדים. לדברי הנגנים, "האווירה מצוינת ופורייה, יש ביטחון כלכלי, התזמורת עלתה על גל הצלחות. האם חברי הוועד המנהל, שרבים מהם מנותקים ואפילו לא מזהים סולנים ונגנים, הם שיחליטו בלי להתחשב בעובדים?"

אמסלם אומר כי קיבל את התזמורת "במצב אנוש, ועונה אחר כך אנחנו אחרי מאות קונצרטים, התגברות על הלנת שכר לאורך חודשים ארוכים ועל קנס עקב חריגות שכר למנכ"ל הקודם. כולנו עובדים יום וליל, מופיעים בכל מתנ"ס ובכל בית ספר ברחבי הארץ מנשר עד דימונה, הנגנים סוחבים את התזמורת על גבם: הנה ניתנה למוטי ההזדמנות לקטוף את הפרי הזה ורק לטפח את העשייה".

הוצע לך להיות סמנכ"ל. למה לא תמשיך בתפקיד זה?

"האם זה פרס על הצטיינות - הורדה בתפקיד?"

שמואל אלבז, המנצח הראשי של התזמורת, אומר שהאנדלוסית עלתה על פסים אמנותיים לא רצויים; ומוטי מלכא מבליט את תרומתו הגדולה לתזמורת לאורך שנות קיומה, ומדגיש את תהליך חזרתו כמציית לנוהל תקין ולסעיף בחוזה שגם אשר כנפו, ראש הוועד המנהל שהתנגד להדחת אמסלם ולשובו של מלכא, ידע עליו.

כשמלכא נשאל מדוע בעצם חזר, הוא אומר כי "יש דמויות בודדות שפועלות להפוך את התזמורת לזירה של מאבקי כוח. זו חזרה על מה שקרה לפני עשר שנים כשראש העיר צילקר הפסיק את ההקצבה לתזמורת. גם עתה הוא בוחש פוליטית. מנסים להפוך את העובדים לכלי ניגוח, נעשה בהם שימוש, חלקם בלי ידיעתם - ויש איום על מטה לחמם של הנגנים. עלי להגן על המפעל הזה".

השבוע, לבקשת הנגנים, החליט צילקר למנות באופן מיידי מבקר חיצוני לתזמורת, ודרש שאיש מחבריה לא ייפגע עד קבלת הממצאים ובחינתם. במשרדו מכחישים את האשמות מלכא מכל וכל.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>