עירום ילדים - פורנוגרפיה או אמנות

קייט בלנשט מגינה על צלם אוסטרלי המואשם בצילום פורנוגרפי של ילדים , לאחר שצילם בני 12 ו-13 בעירום עבור תערוכה

סופרים ואמנים אוסטרלים מובילים, ובהם השחקנית קייט בלנשט, יצאו להגנתו של צלם שהוגשה נגדו תביעה בגין צילום ילדים עירומים. בתצלומיו של ביל הנסון נראים ילד וילדה, בני 12 ו-13. התצלומים היו אמורים להיות מוצגים בגלריה בסידני, אבל המשטרה החרימה אותם בעקבות תלונות שהגיש פעיל להגנת הילד.

גלריות אחרות הסירו בתגובה יצירות דומות מאת הנסון מתערוכותיהן הפומביות ובאוסטרליה ניטש כעת ויכוח על האיזון בין חופש אמנותי לצנזורה.

בלנשט, אם לשלושה, נמנית עם החותמים על המכתב המביע "אי שביעות רצון מפשיטת המשטרה על התערוכה, מההאשמות כאילו הוא עוסק בפורנוגרפיה של ילדים ומהדיווחים שלפיהם הוא ואחרים עשויים לעמוד לדין באשמת ניצול מיני של ילדים".

במכתב נכתב עוד כי העמדתו לדין של אחד מאמניה המכובדים של אוסטרליה תזיק למוניטין התרבותיים של המדינה. בין השאר נכתב כי "היצירה אינה פורנוגרפית, גם אם היא מתארת בני אדם עירומים. נכון יותר לראות אותה כהמשך המסורת של העירום באמנות".

43 החותמים הם חברים בולטים בקהילה האמנותית של אוסטרליה, ובהם אליזבת אן מקגרגור, מנהלת המוזיאון לאמנות עכשווית בסידני. הסופר יליד דרום אפריקה, ג'"מ קוטזי, כיום אזרח אוסטרליה, הצטרף גם הוא לוויכוח. הוא מתח ביקורת על ראש הממשלה, קווין ראד, שאמר שהתצלומים "דוחים". קוטזי אמר: "נראה כי הוא לא הקדיש מחשבה ראויה לסוגיות המדוברות, שהן עדינות ומורכבות מאוד".

לתצלומיו רבי העוצמה של הנסון יש ביקוש רב. הוא נחשב לאמן המפליא להשתמש באור וצל במסורת האמנים האירופים הגדולים, ויצירותיו מוצגות זה שלושה עשורים. ביצירותיו העכשוויות הוא עוסק בעיקר בנושא ההתבגרות. הנסון אמר שהתמונות מתארות "רגעים של מעבר ושל מטמורפוזה".

משטרת ניו סאות ויילס בודקת אם יש בתצלומים הפרת חוק. ראד אמר שלא יהיה הולם להתערב בתהליך המשפטי, אבל "ילדים זקוקים לילדות תמימה".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>