מותק, התינוק מצפצף

מוצץ עם שלט רחוק ותיון שבו הממתיק כבר בפנים הם רק שניים מהרעיונות באתר פטנטים חדש

בראשו של ניר, צעיר מחיפה, עלה יום אחד רעיון מטריד. לכאורה, הוא חשב לעצמו, השערות שלנו צומחות כל הזמן בלי הפסקה. בכל פעם שמגלחים את השערות, השורש מצמיח מחדש שערה. עם זאת, כולנו יודעים שבכמה מקומות בגוף השערות צומחות עד אורך מסוים, ואז נעצרות ולא ממשיכות לצמוח. "איך שורש השערה יודע מה יש בחוץ, ואיך אנו יכולים להשתמש בזה?" הוא שאל את עצמו. אבל מכיוון שאינו מומחה להסרת שיער, הוא לא חשב שיעשה משהו עם הרעיון הזה. לפחות לא עד לפני שבועות אחדים, כאשר נתקל באתר "פטנטים חופשיים" שמזמין את הציבור לחלוק את רעיונותיו היצירתיים עם גולשים אחרים. עכשיו הרעיון מופיע באתר, ואולי בעתיד יבוא יזם שימציא טכנולוגיה לבלבול שורשי השערה, למען רווחתו של המין האנושי.

זהו רק אחד הרעיונות באתר הפטנטים העצמאי, שעלה לאוויר החודש. "הכוונה של האתר היא לאפשר לאנשים לתרום לעולם את הרעיון שיש להם", אומר אורי בריליאנט, מורה מבית שמש ויזם אינטרנט עצמאי, שהקים גם את אתר השבת האבידות "איבוד". את אתר הפטנטים הוא הקים עם ניר בן משה. לדברי בריליאנט, הוא עצמו מסתובב עם מגוון רחב של רעיונות לא ממומשים. "יש סוג כזה של אנשים, שכל יום חושבים על רעיון חדש או על מוצר חדש", הוא אומר. "בדרך כלל אנחנו לא עושים עם זה כלום. זה יושב לנו בראש. אומרים - אולי נוציא על זה פטנט, אבל לאף אחד אין כסף או זמן לזה. האתר מיועד לאנשים כאלה, מאפשר להם להוציא את הרעיון החוצה - בהנחה שהם מוותרים על האפשרות להרוויח מזה כסף".

בשלב זה יש באתר כמה עשרות רעיונות. חלקם נראים כמו מחשבה משעשעת של אנשים בעלי דמיון מפותח - למשל שירון עם אותיות זרחניות שיאפשר שירה בציבור גם כשישנים בשטח, כיסא בעל רגליים מתכווננות, או מוצץ שמופעל בשלט רחוק ומצפצף כשהוא הולך לאיבוד. רעיונות אחרים הם מעשיים יותר: כרית אוויר ניידת שאפשר לקחת לנסיעה באוטובוס, מערכת ביתית לגילוי סרטן עור, או תיון שבו הממתיק כבר בפנים. "יש הרבה דברים שהם קוריוזים, שלא ברור אם באמת מישהו צריך", אומר בריליאנט, "אבל יש פטנטים שממש הייתי משתמש בהם אם היה לי זמן, ואחרים הם סתם רעיונות שנחמד לקרוא". הטוקבקים באתר מאפשרים לגולשים נוספים להגיב ולפתח את הרעיון, או להזכיר לממציא הנלהב שמישהו כבר חשב על זה קודם.

אורי בריליאנט (מימין) וניר בן משה. אפשרות להשפיע

החודש הוצאה הבובה בראץ מחוץ לחוק בעקבות תביעה על הפרת פטנט של יצרנית בובת ברבי המתחרה. בעידן שבו כמעט כל רעיון, יצירה או מחשבה כבולים באופן משפטי על ידי חוקים נוקשים של פטנטים מסחריים, הרעיון של החלפת רעיונות ללא מטרות רווח הוא מרענן. לדברי בריליאנט, "אנחנו לא יוצאים נגד המוסד של פטנטים. חשוב שיהיה דבר כזה פטנט רשום, אחרת אנשים לא ירצו לפתח. אבל אנחנו מציעים מסלול נוסף למי שלא מעוניין במסלול של הפטנטים. אנחנו נותנים לאדם הקטן אפשרות להשפיע, לשנות משהו בעולם. זה יכול להיות נחמד - אתה רושם רעיון ופתאום רואה שהוא מתגשם".

למי שבכל זאת מעוניין להרוויח, מציע האתר מסלול שמאפשר רווח צנוע: יזם שירצה להשתמש ברעיון שראה באתר, ויחשוש שמא משתמש אחר ירצה להשתמש גם הוא באותו רעיון, יכול לשלם תמורת הסרת הרעיון. התשלום הזעיר - 80 שקלים - יחולק בין בעל הרעיון למפעילי האתר. בנוסף לכך, בריליאנט מבהיר שהוא מצפה שמי ישתמש באופן מסחרי ברעיון שלקח מן האתר, יתגמל על כך גם את בעל הרעיון. "אנו מאמינים בטוב לבם של בני אדם. רובם, בכל אופן", הוא כותב באתר.רוצים לקבל את כתבות "גלריה" ישר אל תיבת המייל שלכם? הירשמו לניוזלטר של עכבר העיר"

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>