חדשות אמנות

אירוע השקה לאיגוד האמנים הפלסטיים, טמיר ליכטנברג זכה בפרס עודד מסר, גרגור שניידר יבנה מיצב ענק על חוף הים בהרצליה ועוד

גם פיקאסו נפגע מהמשבר

המכירה הפומבית של אמנות אימפרסיוניסטית ומודרנית שערך בשבוע שעבר בית המכירות הפומביות סותביס בניו יורק הניבה הכנסה מאכזבת של 61.3 מיליון דולר, כ-20 מיליון דולר מתחת להערכה הנמוכה. שתי היצירות שמשכו את מרב תשומת הלב לפני המכירה - "La fille de l'artiste a deux ans et demi avec un bateau" (בתו של האמן בגיל שנתיים וחצי עם סירה) של פיקאסו ו"Le Chat" (החתול) של ג'קומטי, שכל אחת מהן הוערכה ב-16-18 מיליון דולר - לא נמכרו. 29 מתוך 36 היצירות כן נמכרו, בהן ציורים של קאמי פיסארו, קלוד מונה, פייר-אוגוסט רנואר וציור של פיט מונדריאן - "קומפוזיציה בשחור ולבן, עם קו כפול", שהיה להצלחת המכירה ונמכר ב-9.3 מיליון דולר, פי שלושה מההערכה הנמוכה.

מומחים העריכו כי ייתכן שהציור של פיקאסו לא נמכר משום שזהו דיוקן של בתו, מאיה, ולא של אחת מאהובותיו, וכי ייתכן שהפסל של ג'קומטי לא נמכר מפני שפסלי הכלבים שלו מבוקשים יותר מפסלי החתולים. לעומת זאת, במכירה המקבילה של כריסטיס, נמכר הציור "Mousquetaire a la pipe" של פיקאסו ב-14.6 מיליון דולר, כפול מהמחיר שבו נקנה בשנת 2004. את הציור מכר ג'רום פישר, בעלי רשת הנעליים ניין וסט ופילנתרופ, שהפסיד כ-150 מיליון דולר בהונאת הענק של ברנרד מיידוף. המכירה כולה הניבה הכנסה של 102.7 מיליון דולר, כ-15 מיליון דולר יותר מההערכה הנמוכה.

  "בתו של האמן בגיל שנתיים וחצי עם סירה" של פיקאסו. לא נמכר (תצלום: אי-פי)

האמנים נלחמים על מקומם בחברה

בסדנאות האמנים ברחוב אליפלט 18 בתל אביב יתקיים בשבת אירוע השקה לאיגוד האמנים הפלסטיים בישראל במתכונתו החדשה. ביולי האחרון התפטרה הנהלת האיגוד הקודם במחאה על מצבו הרע של הארגון עקב אי הקצאת תקציבים ממשלתיים. כמה אמנים קיבלו עליהם את הובלת הארגון ושיקומו. הארגון מבקש להסדיר את זכויות האמנים ולקדם את הצלחתם המקצועית והכלכלית ואת מעמד האמנות בארץ, באמצעות ליווי משפטי לאמנים, הפצת מידע על זכויותיהם ופעילות ומאבקים ציבוריים אל מול מוסדות התרבות.

לדברי איתן שוקר, יו"ר הארגון, שתי בעיות עומדות בפני הארגון. האחת היא שהמדינה ממעטת להקצות תקציבים לאמנות הפלסטית, והשנייה היא שמעמדו של האמן הפלסטי אינו מבוסס בעולם האמנות ויש להסדיר נושאים כגון שכר אמן ותקציבים להפקות אמנות.

על פי הנהלת הוועד, בחודשים האחרונים נרשמו לאיגוד המתחדש יותר מ-400 אמנים, בהם אמנים ידועים כמו דני קרוון, דגנית ברסט, דוד ריב, מיקי קרצמן, עדו בר-אל ולארי אברמסון, וכעת חברים בו כ-1,000 אמנים. לדברי שוקר, ההצטרפות של אמנים רבים מלמדת שהם כבר אינם מסתייגים מארגון מקצועי כבעבר. באירוע תתקיים שיחה על האג'נדה ועל הפעילות המתוכננת ויהיו הופעות ומסיבה. המטרה היא להגביר את המודעות של אמנים לארגון ולצרף חברים חדשים לקראת הבחירות לוועד שיתקיימו בחודשיים הקרובים.

פרס עודד מסר לטמיר ליכטנברג

טמיר ליכטנברג, אמן בן 32, הוא הזוכה בפרס עודד מסר של מוזיאון ינקו דאדא בעין הוד על סך 10,000 שקלים. ליכטנברג הוא בוגר בהצטיינות של האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בשנת 2007. בתערוכת הגמר שלו הציג את היצירה "ממותה" וזו זכתה להדים רבים. הוא ממקימי "דרום" - חלל לאמנות ותרבות עצמאית בת"א, וחלק מקולקטיב "פאנק הפועלים". ליכטנברג מציג כעת מיצב וידיאו ששמו "הפסלים החדשים" בתערוכה "סטיית תקן" במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב וכן בתערוכה "פורד" בגלריה "קו 16" בת"א. לאחרונה הציג תערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים.

עודד מסר היה ממייסדי מוזיאון ינקו דאדא והפרס על שמו מוענק השנה בפעם השביעית. האמנים שזכו בפרס בעבר: גל קינן, איתמר ג'ובני, אפרת קליפשטיין, לאה אביטל, מאיה אטון וורד נסים. כחלק מהזכייה בפרס יציג ליכטנברג בשנה הבאה תערוכת יחיד במוזיאון.

גרגור שניידר יכלא את המתרחצים בחוף הרצליה

האמן הגרמני הנודע גרגור שניידר יציג בחודש הבא תערוכה במוזיאון הרצליה וכמו כן יבנה מיצב ענק על חוף הים העירוני. שניידר זכה לפרסום עולמי כאשר חשף את הפרויקט שלו, "House ur". הפרויקט נמשך כ-20 שנה ובמהן בנה שניידר מחדש את פנים הבית המשפחתי והפך אותו למעין מבוך. בביאנלה בוונציה ב-2001 הציג שניידר תערוכה בביתן הגרמני ובה בנה מחדש את פנים הבית ברגע מסוים. על כך זכה בפרס הראשון של הביאנלה, "אריה הזהב". בתערוכה שיציג בהרצליה יוצגו עבודות שנקודת המוצא שלהן היא אותו בית, פרויקט חייו.

המכלאה שבנה שניידר בסידני. ניסוי חברתי

המיצב בחוף אכדיה בהרצליה יהיה בנוי מ-21 תאים של רשתות ברזל שהצופים יוזמנו להיכנס אליהם. בכל אחד מהם יונחו מזרון ים, שמשייה ושקית ניילון שחורה ואטומה. תאי החוף הוקמו לראשונה בבונדאי-ביץ' שבסידני, אוסטרליה. הכוונה, על פי הטקסט שכתב האוצר אורי דסאו למיצב ולתערוכה, היא ליצור ניסוי חברתי המפגיש בין פרקטיקות של חיים ציבוריים לבין ניצול של סביבה טבעית.

הקהל יבחר: מי האמן שיזכה ברבע מיליון דולר

קרוב לחצי מיליון דולר, בהם פרס של 250 אלף דולר למקום הראשון, יחולקו לאמנים מכל התחומים ומכל העולם שישתתפו בתחרות ArtPrize. התחרות תתקיים בין 23 בספטמבר ל-10 באוקטובר בעיר גרנד רפידס במישיגן, ארצות הברית. לא יהיו בה חבר שופטים או אוצר רשמי והציבור שיפקוד את האירוע הוא שיכריע מי האמן שיזכה, באמצעות הצבעה בטלפונים ניידים ובאינטרנט. העיר כולה תיהפך לגלריה, האמנות תוצג במרחבים הציבוריים, וכל בעל בית או בעל עסק שיחפוץ בכך יוכל להציע שטח פרטי כחלל תצוגה. כל אמן, מבוסס או חובב, אשר ימצא מקום להציג את יצירותיו בשטח שהוגדר, יוכל להשתתף בתחרות, שעתידה למשוך אלפי מתמודדים.

קרן משפחת דיק ובטסי דה-ווס מממנת את הפרס. יוזם התחרות ריק דה-ווס, בנם של מייסדי הקרן, הכריז כי "זה הזמן להתניע מחדש את השיח בין האמנים לציבור. ArtPrize יהיה חגיגה של אמנות ועיצוב".

גליה אלבין לאספנים: תרמו יצירות למוזיאונים

אשת העסקים גליה אלבין תרמה לאחרונה למוזיאון ינקו דאדא בעין הוד סדרה של 12 תבליטי זהב שיצר אמן הדאדא מרסל ינקו בערוב ימיו. התבליטים עשויים מיציקות וחיתוכי זהב על גבי מצעי ברזל שונים. אלבין, כפי שכתבה בהודעה לעיתונות, עברה לאחרונה לדירה בעלת שטח תלייה מצומצם והחליטה לתרום את הסדרה כדי שתוצג לקהל בתצוגה לזכר בעלה מיכאל אלבין ולציון 25 שנה למותו של ינקו. מיכאל אלבין פגש את ינקו לאחר שהרים תרומה לטובת הקמת מוזיאון ינקו-דאדא, וסדרת התבליטים היתה יוזמה משותפת של שניהם.

                                תבליט זהב של ינקו

תשעה מתוך תריסר התבליטים מוצגים לקהל בתערוכה בעין הוד שנפתחה ביום שישי האחרון. באירוע הפתיחה קראה אלבין לאספנים לתרום למוזיאונים יצירות שאינן תלויות על קירות ביתם והודיעה כי שלושה מהתבליטים יימכרו והכסף ישמש לפעילות חינוכית במוזיאון.

חילופי תפקידים בגלריה גל-און

אילת בן דור, בוגרת תואר ראשון בבצלאל וסטודנטית לתואר שני במוסד, החליפה לאחרונה את שירה אהרון בתפקיד הניהול והאוצרות של גלריה גל-און בתל אביב. אהרון עזבה את הגלריה לטובת טיול ולימודים ואת התערוכה המוצגת כעת, "זיעה" של חן שפירא, אצרו השתיים במשותף.

לדברי בן דור, בכוונתה להמשיך במגמת הגלריה לתת במה לאמנים מוכרים פחות, ולהעניק הזדמנות לאמנים להציג בפעם הראשונה. גל-און, שלא כמו גלריות אחרות, אינה מחתימה אמנים לעבוד אתם בקביעות, אלא מעניקה חלל ושירותי אוצרות, ללא כל מחויבות מצד האמן לטווח הארוך. לצד הגלריה פועל הסטודיו של חוה גל-און, אמנית ובעלת הגלריה.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>