סוכנת ירוקה: אפור הוא הצלול החדש

מדוע מותר להשקות במי מקלחת ושטיפת רצפה, אבל לא במי כיור וכביסה?

בתחילת החודש זכו שתי תלמידות כיתה י"ב מיישובי עוטף עזה, שירן בן חמו ועדן אסולין, בפרס אוניברסיטת תל אביב אחרי שהוכיחו כי ניתן להשקות פרחים וגינות במי כביסה ושטיפת רצפה. בהודעה לעיתונות לא נמסרו פרטים נוספים ולכן השאלה אם המים טופלו או סוננו נשארה בלי מענה. כך או כך, סוגיית המים האפורים, כפי שאלה מכונים, ממחישה היטב מדוע פרקטיקות ירוקות הן בדרך כלל יותר מסובכות ממה שנדמה.

אפורים או אפורים שחורים. שאלת השאלות היא מהם מים אפורים. בן חמו ואסולין השתמשו במי כביסה, אבל יש מי שנוהג בהם זהירות. מי כביסה שנויים במחלוקת בשל הריכוז הגבוה של דטרגנטים ושל סיבי בד בהם, שבגללו אינם מומלצים להשקיה. המחמירים מתייחסים אליהם כמו אל מי כיורים, שעלולים להכיל שאריות אורגניות בעייתיות ולכן נחשבים מים אפורים-שחורים (להבדיל ממי אסלה שהם שחורים משחור).

למים אפורים כשרים למהדרין נחשבים מי מקלחת ומי שטיפת רצפה, בעיקר משום שריכוז החומרים הבעייתיים בהם הוא זעום. לפי אותו עיקרון מבדילים גם בין מי בישול של מזון מן החי (כולל דגים) לבין מי בישול של מזונות אחרים. מי בישול, השריה ושטיפה של ירקות, פירות, עדשים ודגנים כן טובים להשקיה.

(איור: אילה טל)

כיור ייעודי. מה שממחיש את הבעייתיות של שימוש במים אפורים ובעצם מגדיר אותם כאזוטריה למשוגעים לדבר הוא האביזר שמכונה כיור ייעודי המיועד לטיפול במים שהיו במגע עם מוצרים מן החי ולכן מחזורם בעייתי ויקר. רבים, גם בקרב המהדרים שבין הירוקים, סבורים שרעיון הכיור הזה מדגים איך לפעמים הזנב מכשכש בכלב. הרי לפני שמוכרים וקונים כל מיני מתקנים שמסבכים החיים ומייקרים אותם אפשר לעשות כמה דברים פשוטים. מה? למשל להפסיק לבזבז מים מלכתחילה, ולהתחיל לאגור מי גשמים וגם מי מזגנים.

חומרי ניקוי. אין ויכוח על כך שככל שהחומר חריף כך פוחתת ההמלצה להשתמש להשקיה במים שהוא נמצא בהם. לכן מסירי שומנים למיניהם פסולים. הוא הדין באקונומיקה. יש כמובן ויכוח מה הריכוז האפשרי לשימוש של החומרים האלה. מי שרוצה להיות בטוח, כדאי לו לעבור לחומרי ניקוי אקולוגיים בלבד.

מה משקים? יש גם מי שממליצים להימנע מלהשקות במים אפורים לא רק ירקות, שהמים באים במגע עם החלק האכיל בהם, אלא גם דשא, משום שתינוקות עלולים לשבת עליו בחלקי גוף חשופים העלולים להזדהם ואף ללקק אותו. עצי נוי הם פחות רגישים. עצי פרי שנויים במחלוקת ומומלץ להשקותם בטפטוף דרך האדמה ולא בהתזה מלמעלה, שיטה שבה המים נוגעים בחלק שנאכל. לכן, לשם המחשה, אין חשש מלהשקות עצי נוי במי מקלחת אבל יש מי שמזהירים מפני השקיית דשא במים אלה.

לוגיסטיקה. הבעיה המרכזית בשימוש במים אפורים היא לוגיסטית, מפני שהסידורים האלה אינם סטנדרטיים. הפתרון הפשוט יחסית הוא לנתב את כל המים האפורים למכלי ההדחה בשירותים, באמצעות מכל אגירה ומשאבה. יש מערכות מורכבות יותר ויקרות אפילו יותר, שמוצעות על ידי חברות שעוסקות במיחזור מים אפורים (ברשת יש רשימות של מומחים לאגרונומיה ולפרמקלצ'ר שמתקינים מערכות ביתיות כאלה).

סדנאות. ברחבי הארץ מתקיימות סדנאות מעשיות שבהן לומדים להקים מערכות לטיהור וסינון מים אפורים באמצעים ביתיים ובעלויות סבירות. הרעיון הוא להחזיר לטבע את המים שלו נקיים וטובים. התהליך כולל הוצאת המים מהבית, סינון ראשוני, הפרדת שומנים, הרכבת צנרת, הטמנת מכלי אגירה והשקיה.

הסתייגויות נוספות. הזהירים שבמהדרים טוענים כי גם חומרי ניקוי שנחשבים אקולוגיים אינם חפים לגמרי מבעיות. נכון שהם מכילים פחות זרחן, אבל גם הם מלוחים ולכן החזרתם למעגל המים אינה מומלצת לפחות לגבי הטווח הרחוק. בקיצור: זהירות. אחרים, לעומתם, טוענים שיש גבול להפחדות ולאיומים: הרי גם בגינה יש מי שיורקים ואף גרוע מזה.

לפי אלה, שנחשבים בית הלל של המים האפורים, יש בסך הכל כללים ספורים שחובה להקפיד עליהם: איסור על שימוש במי כיור ובמי אסלה, סינון של מים, בעיקר מסיבי בד, והקפדה על זרימה - שכן במים שעומדים זמן רב במכלי אגירה עלולים להתפתח חיידקים. אלה, בית הלל, גם מקילים בנוגע לשימוש בחומרי הניקוי וממליצים רק על הקטנת הכמויות (במקום פקק שלם חצי פקק וכו').

רקפות באוגוסט

חיפשתי וחיפשתי להוסיף משהו על תלי המלים שנכתבו בעיתונים ובאתרים בגנות המגדלים הרבים שנבנו וממשיכים להיבנות בתל אביב. לא מצאתי. אבל כמי שגרה ביניהם, ולאן שהיא לא מסתכלת רואה עוד אחד שמסתיר לה את האופק, מצאתי דווקא משהו נחמד להגיד עליהם: בעציצים שלי הרקפות עדיין פורחות. רק בזכות המגדלים. הצל בילבל את דעתן עד כדי כך שהן כנראה ימשיכו לפרוח ולהנץ גם באוגוסט. באוגוסט גם נדע אם הצל הזה מסוגל להקל את עומס החום בבתים.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>