מוזיאון חדש לטבע ובעלי חיים מתוכנן לקום באוניברסיטת תל אביב

הבניין יוקם בשטח הגנים הבוטניים באוניברסיטת תל אביב ויכיל את אוספי הטבע של המוסד שכוללים פריטים שמתעדים את ההיסטוריה והאבולוציה של החי באזור

משרד האדריכלים קימל-אשכולות זכה בתחרות לתכנון "משכן אוספי הטבע", מוזיאון הטבע (Museum of Natural History) הראשון מסוגו בישראל. הבניין יוקם בשטח הגנים הבוטניים באוניברסיטת תל אביב ויכיל את אוספי הטבע הייחודים של המוסד שכוללים ארבעה מיליון פריטים שמתעדים את ההיסטוריה והאבולוציה של החי באזור לאורך אלפי שנים.

האוספים פועלים בחסות האקדמיה הלאומית למדעים והם בעלי חשיבות מדעית ומחקרית יוצאת דופן. לצד מסלול התצוגה יוקם בבניין גם אגף חוקרים אקדמי נרחב, שיכיל מעבדות, כיתות ואודיטוריום. השלמתו של הבניין צפויה בתוך כשלוש שנים. המימון להקמת המשכן הוא מהתורם האמריקאי מייקל שטיינהרדט, מהוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה הגבוהה בישראל וממשרדי ממשלה שונים בעלי עניין בפרויקט: משרד החקלאות, התיירות, המדע והמשרד להגנת הסביבה.

"לאוניברסיטה יש ממצאים מדהימים", סיפר אתמול האדריכל איתן קימל. "גולגולות מהתקופה הניאנדרטלית, מיני הוכחות לצליבה של ישו ואפילו פוחלצים של הצ'יטה האחרונה באזור והתנין האחרון מנחל תנינים. כיום הם מפוזרים בקמפוס, אבל הבניין החדש יאפשר לאגד אותם יחד ולהציג אותם לציבור".

הרעיון המרכזי בתכנון של קימל-אשכולות (איתן קימל, מיכל אשכולות, אילן כרמי, אדריכל עמית: שחף זית ובהשתתפות אריאל גושן) הוא הפרדת הקהלים השונים בבניין ויצירת תנאים אופטימליים לאחסון האוספים. הבניין מחולק לשני אגפים: אגף מוזיאלי, מעין תיבה אטומה מחופה מעץ שזכתה לכינוי "תיבת אוצרות", שבה יאוכסנו האוספים ומאחוריה אגף לטובת החוקרים. בין שני האגפים יחבר אטריום שקוף שיאפשר כניסת אור טבעי לחללים הציבוריים השונים.

"הקהל יבקר למעשה באחורי הקלעים של האוספים כיוון שהמוצגים החשובים ביותר שמורים בתנאים מבוקרים. התצוגה תחשוף לקהל ממצאים רבים שעד כה אופסנו במחסנים", הוסיף קימל. המשכן החדש יהיה גם שער הכניסה לגנים הבוטניים והזואולוגים של האוניברסיטה ויחד עם בית התפוצות הסמוך ישלים את החלק המוזיאלי של הקמפוס.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>