מייקל ג'קסון והביטלס יהפכו את הילדים שלכם לטובים יותר

המתבגרת טורקת את דלת חדרה ומחרידה את הבית במוזיקה? מחקר חדש מעלה כי מוזיקה חיובית משפיעה לטובה על המתבגרים 

התסריט הזה מוכר לכל הורה למתבגר: דלת החדר נטרקת, כפתור הווליום מסובב בכיוון השעון ומוזיקה מחרישת אוזניים ממלאת את החדר למשך שעות. אבל יש גם חדשות טובות - ייתכן שהנוהג הזה תורם להפיכתו של הילד לאכפתי וקשוב יותר לחברה שסביבו.

אחרי שנים של מחקרים שהראו את השלכותיה השליליות של האזנה לשירים בעלי תכנים אלימים או שונאי נשים על צעירים, מחקר חדש מעלה כי מוזיקה הנושאת מסרים חיוביים היא בעלת השפעה טובה על המאזינים.

ד"ר טוביאס גריטמאייר מאוניברסיטת סאסקס בבריטניה עשה סדרה של ניסויים בקרב קבוצות תלמידים ובהם חשף אותם למוזיקה בעלת מסרים חברתיים - למשל השיר "הצילו!" של הביטלס. לאחר ההאזנה התאפיינו הצעירים בהתנהגות מתחשבת ורגישה יותר לזולת בהשוואה לבני גילם שנחשפו לשירים בעלי מסרים ניטרליים או נטולי מסר מובהק.

(תצלום: אימג' בנק / Getty Images)

באחד הניסויים, לאחר שהמוזיקה פסקה הפיל החוקר קופסה של עפרונות מהשולחן וחיכה רגע קצר לפני שהתחיל לאסוף אותם. בממוצע, התלמידים שהקשיבו לשיר "רפא את העולם" של מייקל ג'קסון נחלצו לעזרתו מהר יותר ואספו את העפרונות בקצב שעולה כמעט פי חמישה על זה של הצעירים בקבוצה שהושמעו לה שירים ניטרליים.

לאחר ההאזנה למוזיקה נשאלו התלמידים אם הם מוכנים לסייע במחקר נוסף לזה שבו השתתפו. כמעט פי שלושה מחברי הקבוצה ששמעה שירים חיוביים הסכימו לעזור, לעומת הקבוצה השנייה. "מדובר בהשפעה עקבית מאוד של המוזיקה", אומר גריטמאייר. "לא ציפיתי שהתוצאות יהיו כל כך ברורות".

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>