האם נגינה על גיטרה עלולה "להרוס" את הילדים?

איך השתלט הרוק על נפשותיהם הרכות של ילדיכם ולמה בנות מעטות כל כך מנגנות בגיטרה חשמלית?

השתלטות הרוק על נפשותיהם הרכות של ילדינו לא נעצרת. אם פעם ילדים היו מתחילים ללמוד לנגן בגיטרה קלאסית בגיל 12 או 13, ואחרי שנה-שנתיים עוברים לגיטרה חשמלית, הרי היום רואים כבר המוני דרדקים בני 8-9 מהלכים כפופי גו תחת תיקי גיטרות שחורים ענקיים, סוחבים מגברים של 25 ואט ואף מגדלים שיער ארוך כמיטב המסורת. לא זו בלבד שגיל תחילת לימודי הנגינה בגיטרה הולך ויורד - הילדים כבר אינם מסתפקים בגיטרה קלאסית ענוגה אלא מעדיפים את מיתרי הפלדה של הגיטרה החשמלית והבס.

הסיבות לטרנד הן לא רק הלגיטימציה שמקבלים הילדים להרעיש כאוות נפשם. "יש לי ארבעה תלמידים בני 8-9 שמנגנים כבר על חשמלית", אומר רן שנער, מורה לגיטרה מתל אביב. "אני חושב שהשינוי התחיל עם כניסת משחק הפלייסטיישן ‘גיטאר הירו' לחיינו. זאת מגמה של הזמן האחרון - ‘גיטאר הירו' הכניס בדלת האחורית את הרוק הקלאסי של שנות ה-70. הילדים נחשפים לקלאסיקה של הרוק, ומכיוון שקלאסיקה תמיד עובדת, הם נדלקים ומתחילים לבקש ממני ללמד אותם שירים של ‘איי-סי-די-סי', ‘דיפ פרפל' ו'לד זפלין'".

כמו בטלוויזיה

אבל נראה ש"גיטאר הירו" והרוק הקלאסי אינם הסיבות היחידות להתעניינות הילדים בדיסטורשן ומגברים. "אני וחברים שלי רוצים להקים להקה", אומר עידו דמארי, בן 9 מקיבוץ דפנה שבצפון. "התחלנו לחשוב על זה כבר בגיל 8 כשראינו את התוכנית ‘האחים העירומים' בערוץ ניקלודיאון. רואים שם ילדים מנגנים בגיטרות, תופים וקלידים, וגם שרים. החלטנו ללמוד לנגן, וההורים די שמחו. התחלתי ללמוד בגיל 8, בהתחלה גיטרה קלאסית ואחר כך חשמלית. זה לא נראה לי קשה במיוחד, אני מתאמן הרבה וזוכר את כל האקורדים בעל פה".

ואכן, הורה שיצפה כמה דקות בטלוויזיה או במחשב עם ילדיו יגלה מדיה גדושת גיטרות. היוטיוב מלא ילדים-רוקרים מוכשרים כפגאניני, כמו למשל הילדון הקוריאני הזעיר סונגהא ג'ונג שמפליא לנגן נעימות סרטים על מיתרי האקוסטית שלו, קול ציטרבאום הממושקף בן ה-11 מוונטורה, קליפורניה, שמג'מג'ם בלוז בכישרון אדיר, או פאנטו (ג'אונג היון לים, גם הוא קוריאני), שהעלה לרשת לפני כמה שנים את "קאנון רוק" הווירטואוזי של ג'רי סי וזכה למיליון חיקויי ילדים.

דוגמנים מצטלמים עם חשמליות, הן מופיעות על אריזות של דגני בוקר ואפילו פסטי, הבובה הפלגמטית של פסטיבל שירי הילדים שהיה בחנוכה נצפתה השנה מנגנת בגיטרה חשמלית, כשהיא מחליקה בו בזמן על גלגיליות.

כפי שציין עידו דמארי, סדרות הילדים האמריקאיות עלו על הטרנד (או שמא הכתיבו אותו) כבר די מזמן: האנה מונטנה, האחים ג'ונאס, דרייק וג'וש, האחים העירומים ועוד ועוד נותנים כבוד לרוק. וייתכן בכלל שהשיגעון התחיל עם הסרט "בית ספר לרוק" מ-2003, שלא הוקרן כאן זמן רב אבל ילדים מרבים להוריד אותו באינטרנט והשפעותיו ניכרות בכל פינה.

לאסף חייקין, בן 9 מקיבוץ משגב, יש גיטרה בס כחולה, והוא מתמודד באומץ עם אורך הצוואר שלה ועם עובי המיתרים. "שיחקנו ב'גיטאר הירו' ורצינו להקים להקה, אז התחלנו ללמוד לנגן", הוא מספר. "יש לנו שני גיטריסטים ומתופף, ואני הבסיסט. התחלתי על קלאסית, אבל אני פשוט יותר אוהב בס".

"זה לא עניין של קושי", אומר אביו נמרוד, "עם קושי מתמודדים. העניין פה זה ההתמדה. אנחנו תומכים ולומדים לחיות עם הרעש, אבל מתנים את קניית הציוד וההשקעה הכספית בהתחייבות שלא להפסיק באמצע".

"אני אלמד גם בשנה הבאה", מרגיע אסף.

בחברות המייצרות כלי נגינה מודעים לקשיי הלימוד של הילדים הקטנים ומתאימים את המוצרים לביקוש הגובר. לגילאי 7-11 מוצעות גיטרות חשמליות קטנות בגודל 3/4.

צעירים מדי?

"אני חושבת שהגיטרה היא בסופו של דבר עניין טוב מאוד", אומרת ציפי דמארי, אמו של עידו. "זו התעסקות חיובית הרבה יותר מהטלוויזיה והמחשב. טכנית זה אולי קשה יותר לילדים קטנים, אבל מצד שני, בגיל הזה הם כמו ספוג - מיומנות הקליטה שלהם גבוהה מאוד. החלק הפחות טוב הוא שאם יהיה לו קשה מדי הוא עלול לשלול את כל עניין הנגינה על הסף - זה קרה אצל הבן השני שלי. הוא התחיל ללמוד גיטרה בגיל 6, החזיק מעמד שנתיים, אבל אז המורה שלו עזב ומאז הוא לא מוכן יותר לשמוע על נגינה בגיטרה. זה עלול להיות מאוד מתסכל".

בעיות של תסכול והתמדה אכן בולטות יותר בגילים הצעירים. גיטרה היא כלי קשה לנגינה, תהליך הלימוד ארוך והתוצאות ניכרות אחרי השקעה מרובה. לכן יש כאלה שימליצו לילדים להתחיל ללמוד גיטרה רק אחרי גיל 10. "בגילאי 8-9 קצב ההתקדמות של הילדים הוא לא כמו בגיל 13, למשל", מאשר שנער. "מזווית מקצועית, צריך לשים לב לאלמנטים כמו קואורדינציה ויכולת מנטלית שכוללות קשב, ריכוז ועמידה במשימות - ובכל אלה קיים הבדל גדול בין ילדים בני 8 לילדים בני 13. יש פה גם עניין פשוט של כוח פיסי - יש כאלה שיש להם ידיים חזקות כבר בגיל 8-9 אבל יש גם הרבה שלא".

שבנות יעשו רעש?

אף שנראה כאילו כולם התחילו לנגן בגיטרה חשמלית, למעשה הכלי הרועש נותר בעיקר נחלתם של הבנים. התרבות שבה אנו חיים מעניקה לבנים לגיטימציה לבטא את האגרסיביות שלהם. לבנות - הרבה פחות. מכיוון שבנות מעטות כל כך מנגנות בגיטרה חשמלית, גם אין להן מספיק אלילות-גיטרה שאפשר לשאוב מהן השראה.

לרן שנער מתל אביב אין כלל תלמידות של גיטרה חשמלית. לדברי אוהד כהן מחנות המוסיקה "ניגונים" בראש פינה, "5% מהתלמידים שלי הן בנות שמנגנות חשמלית. מספר הבנות שקונות גיטרות חשמליות בחנות שלי הוא במקרה הטוב עשר בשנה". אופיר בז, מורה לגיטרה ותופים מכפר גלעדי שלימד שנים רבות במרכז הארץ, מדווח על 10%. אצל רון אור-גיל מתל אביב המצב מעט מעודד יותר: 25% מהתלמידים שלו הן בנות.

תגיות

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>