חדשות האמנות: זוננשיין וסספורטס בין זוכי פרס שרת התרבות

תערוכת אמנות במפעל השפד"ן, בנקסי בוועידת האקלים ומה באמת הרג את קרוואג'ו? חדשות אמנות

אמנות מיחזור השפכים

בחול המועד פסח תתקיים במפעל השפד"ן, מכון טיהור השפכים של גוש דן שנמצא בראשון לציון, תערוכת אמנות עכשווית גדולה בהשתתפות כ-15 אמנים ובהם סיגלית לנדאו, שחר יהלום, דרור דאום, קרן רוסו ואלי גור-אריה. התערוכה תתמקד בפיסול, מיצב, וידיאו-ארט ועבודות שנעשו במיוחד לאתר.

גליה יהב תאצור את התערוכה שתיקרא "גאולה מן הביבים" והעבודות יהיו במרכז המבקרים של המפעל ובמפעל עצמו. לדבריה, "התערוכה תציג התמודדות ביקורתית עם מושג הגאולה ועם מושג הביבים. היא תתמודד עם התפישות הנורמטיביות של מה שנחשב מהוגן ומה מגונה, מה מטוהר ומה מוקצה, מה מדובר ומה מהוסה, בתרבות העכשווית".

התערוכה תעסוק ביצריות וההתלכלכות הקשורה בתהליכי יצירה, בסוגיות של מיחזור, ובשוליים בהקשר החברתי. השפד"ן חנך בקיץ האחרון מרכז מבקרים שחושף לקהל את הפן האקולוגי שבמחזור השפכים. יו"ר "איגודן" (המפעיל את השפד"ן), ארנון גלעדי, אמר כי התערוכה בפסח תיהפך למסורת שנתית.

עיתון חדש לאמנות ייערך על ידי אמנים מתחלפים

העיתון החדש "מחול" לאמנות ראה אור לאחרונה והוא כולל טקסטים של אמנים ובהם ביקורות, שיחות, דעות ועוד. חברי המערכת והמייסדים הם רועי אלטר, מעיין אליקים, תומר רוזנטל, עלמה בן יוסף, יריב ספיבק ותום קרסני. חברי המערכת יזמינו בכל גיליון אמן שיעבוד עמם כעורך ויהיה, לדבריהם, "כל פעם מקבוצה אחרת, מדור אחר, מעיר אחרת, בעל השקפת עולם שונה ויתבקש לייצגה על ידי בחירת הכותבים והתוויית עמדה כללית להתמקדות".

את הטקסטים בעיתון, שאין עליהם הגבלות של אורך, מבנה, או איכות שפה, יכתבו בין השאר סטודנטים לאמנות, אמנים פעילים ואנשי אקדמיה שאמורים לייצג דורות שונים וגישות שונות. אליקים הסביר את שם העיתון בשיחה עם מיכל הלפמן שמופיעה בגיליון הראשון: "בגלל שמחול זאת צורה של תקשורת שהיא אלטרנטיבית לשפה, זאת אומרת לכתיבה או לדיבור. היא פיסית והיא ראשונית יותר, היא אולי ממוקמת שלב אחד קודם, לפני השפה. אנחנו (חברי המערכת) מרגישים שזה מקום שמאד חשוב לכולנו באמנות, שלפחות המפגש הראשון שלך עם אמנות יהיה ממקום כזה".

מלבד חברי המערכת משתתפים בגיליון הראשון גם מיכל הלפמן, רונה יפמן, טליה קינן, דורון רבינא, גבי קלזמר ואחרים. "מחול" יתפרסם כל שלושה חודשים ומחירו 12 שקלים.

זוננשיין וסספורטס בין זוכי פרס שרת התרבות

פרס שרת התרבות בתחומי האמנות הפלסטית לשנת 2009 יוענק לאליעזר זוננשיין, הדס חסיד, אתי יעקובי, יהודית לוין, יהודית סספורטס, אדם רבינוביץ' ונורית שרת. בוועדת השיפוט ישבו דוד גינתון, אורי דסאו, עדנה מושנזון ועידית עמיחי כמשקיפה מטעם משרד התרבות והספורט. נימוקי השופטים טרם נמסרו. גובה הפרס הוא 67 אלף שקל לכל זוכה ותערוכה משותפת לכל זוכי הפרסים של משרד התרבות בתחומי האמנות הפלסטית תוצג במוזיאון הרצליה ב-2010. הפרס, לפי אתר ממשלת ישראל, "נועד לבטא את ההוקרה של החברה הישראלית לאמן היוצר ופרי יצירתו, והערכה לפועלו ותרומתו לחברה".

                          אליעזר זוננשיין, "דיוקן עצמי", 2006

מה מחמם את בנקסי

אמן הגרפיטי בנקסי הביע את דעתו על ועידת האקלים שהתקיימה בשבוע שעבר בקופנהגן בדרכו הייחודית - סדרה של עבודות לאורך תעלת ריג'נט שבצפון לונדון. באחת מהן, שממוקמת ממש מעל לקו המים, הוא ריסס את המשפט "אני לא מאמין בהתחממות הגלובלית", והמלים נעלמות מתחת לקו המים. עבודה נוספת מתארת עובד מכסה גרפיטי צבעוני בטפט אפור. אחת העבודות נעשתה ליד הבניין של משטרת התנועה. למרות הפרסום וההערכה לעבודותיו, הרשויות המקומיות לא תמיד נלהבות מהן, ולעתים מוחקות אותן.

גרפיטי של בנקסי לאורך תעלת ריג'נט בלונדון

מדענים יחקרו את סיבת מותו של קראווג'ו

עצמותיו של הצייר בן תקופת הרנסאנס, קראווג'ו, הוצאו מהקבר על ידי מדענים איטלקים. העצמות, שהיו מאוחסנות בגלוסקמה בעיר פורטו ארקול שבאיטליה, נלקחו לאוניברסיטת בולוניה, שם הן יושוו עם עצמות צאצאיו. לאחר מכן הן יוצגו לקהל עד 24 בינואר בגלריה בורגזה ברומא.

הפרויקט, שבראשו עומד הפרופסור לאנתרופולוגיה ג'ורג'יו גרופוני, נועד לגלות את סיבת מותו המסתורי של קראווג'ו, שהוא בסיס להשערות שונות בעולם המחקר. בין ההנחות הרווחות ביותר לסיבת מותו הן רציחתו על רקע דתי, או מוות ממלריה על חוף נטוש. טרם נודע היכן יקברו העצמות לאחר מכן.

ציוריו של קראווג'ו התאפיינו ביחסים דרמטיים בין אור לצל והיתה להם השפעה ניכרת על סגנון הבארוק שהתפתח באירופה, אבל הדרמות שליוו את סגנון חייו הפרוע נהפכו גם הן סוגיה למחקר. קרוואג'ו ידוע כמי שנהג ליזום קטטות ואף הרג אדם בעת אחת מהן. לפי האמונה הרווחת, הוא מת בדרכו לרומא לבקש חנינה על מעשיו, לאחר שנמלט מהחוק לדרום איטליה.

השיא של רפאל

הרישום של רפאל, "ראש של מוזה", שנמכר בתחילת החודש בכריסטיס בלונדון תמורת 47.6 מיליון דולר (תצלום: אימג' בנק / Getty Images)

עם תום שנת 2009 מתברר כי שוק האמנות העולמי אמנם התכווץ, אבל למרות התחזיות השחורות הקשורות למשבר הכלכלי החמור עדיין היו כמה מכירות בולטות. כך למשל, הרישום של רפאל "ראש של מוזה" נמכר בתחילת החודש במכירה פומבית בכריסטיס בלונדון תמורת 47.6 מיליון דולר - סכום שיא לרישום. בפברואר היתה המכירה הראשונה של אוסף המעצב המנוח איב סאן לורן ושותפו פייר ברז'ה, שנחשבת למכירה הגדולה ביותר של אוסף פרטי בכל הזמנים. נמכרו בה יצירות אמנות לצד מזכרות בסכום של 435.8 מיליון דולר. ציור של מאטיס, "Les coucous, tapis bleu et rose", מ-1911, נמכר תמורת 45.6 מיליון דולר.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>