תערוכות חדשות

צילומים שהם חלומות אינטימיים, איורים ליום האהבה ונתן אלתרמן עושה קאמבק - כל התערוכות החדשות שנפתחות השבוע

עֵרים לסביבהבתערוכה ראשונה ביפו במסגרת פרויקט האמנות "פרזיט", איה בן רון בחרה להתמקד בהתרחשויות בחייהם של מאושפזים נפגעי ראש במצב של צמחאלי ערמון אזולאי

התערוכה "Shift" של האמנית איה בן רון, שתיפתח הערב ב-20:00 במבנה חדש בפאתי יפו (מרזוק ואזר 11, סמוך לכיכר השעון), היא תערוכה ניסיונית וראשונה במסגרת פרויקט האמנות "פרזיט". הפרויקט קורא תיגר על מוסדות האמנות הקונוונציונליים - בין שמדובר במוזיאון, גלריה או חללים אלטרנטיביים לכאורה - וכן על שיטות העבודה ויחסי הגומלין המקובלים בין אמן לאוצר. מודל עבודה זה מציע תפישה אחרת התואמת את רוח הזמן הנוכחי, כאשר מעמדם של מקומות אלה מתערער והמודעות לצרכיו המשתנים של התוצר האמנותי ולתפישות החלל ביחס אליו משתנה. הפרויקט, ביוזמתה של האוצרת דיאנה דלל, מאפשר חופש פעולה גדול בעידן של תחלופה מהירה ואינטנסיביות המונעת בדרך כלל על ידי שיקולים כלכליים.

תערוכתה של בן רון כוללת סרט תיעודי באורך של כרבע שעה, סדרת תבליטי עץ גדולים ששמה "אחיות" ופסל, שעוסקים בין היתר ביחסי מטפלת-מטופל. הסרט חושף יום בחייהם של מטופלים בני 17-38 במצב וגטטיבי קבוע לנפגעי ראש בשתי מחלקות בתוך המרכז הרפואי רעות בתל אביב. במשך שנה וחצי שהתה שם בן רון עם הצלם עודד קמחי, ושאפה להבין את המצב שהם שרויים בו. "אלה אנשים שנמצאים בהכרה ירודה או מינימלית אבל הם ערים", מסבירה בן רון ומדגישה שמצבם שונה מתרדמת, שהלוקים בה אינם זוכים לחיים ארוכים במיוחד. לעומתם, המטופלים שצילמה "יכולים לחיות גם 30 ו-40 שנה".

"אין סיפור אישי בסרט, הסרט הוא על הטיפול, על התחזוקה, על המערכת, על המנגנון", טוענת בן רון, שמספרת כי הגיעה למרכז הרפואי מתוך עניין הולך וגובר ברפואה ובמצבי ביניים. "מדי פעם אנו נחשפים לדיון האתי והמוסרי סביב מצב החיים הזה. היה לי חשוב לבוא ולראות זאת בעצמי ולא בצורה מתווכת", היא אומרת.

הסרט קיבל את אישור בית החולים ואת הסכמת משפחות המצולמים. הסרט, שאינו מלווה בשיחה או בדיבור ישיר אל המצלמה, מציג המולה סיעודית שבה המטפלים משנים כל שעתיים את תנוחות המטופלים, רוחצים אותם, מטפלים בהם באמצעות מוסיקה ומנסים לעורר את תגובותיהם דרך משחק עם חיות כמו שפן וכלב. בן רון מציינת כי זה אחד הדברים המעניינים בבית חולים ובמצבם של המטופלים: "מצד אחד, לא קורה שם כלום - למשל קרה שלא באתי חודש ודבר לא השתנה. מצד שני, קורים שם המון דברים כי יש להם סדר יום מאוד פעיל".

איה בן רון, "טבע דומם", 2009. מבנה חדש ביפו

הפסל, שמוצב בחלל עשוי עץ, הוא דמוי קרוסלה סטטית. מרכיביה הם יצורים הנדמים אורגניים, אך תלויים בטכנולוגיה שאליה הם מחוברים ומקובעים. לכן הם מכונים בפי בן רון "משקים אוטרקיים קטנים". לדבריה, "הפיגורות האלה נראות בראשיתיות כאילו רק נולדו, אך ניכר כי הן מקובעות. מצד אחד כל צרכיהן מסופקים. מצד שני, זה כל הקיום שלהן". את הקרוסלה ה"תקועה" מקיפים שלושה חלקים מסדרת התבליטים, שבה נשקפות סצינות קפואות של אחיות ומטופל בחלל טיפולי בהשראת בתי חולים זמניים.

הקשר בין בן רון לדלל החל לפני שנה, אך דלל עקבה במשך זמן רב אחר עבודתה של בן רון. דלל, שהיתה במשך 11 שנה האוצרת של גלריה רוזנפלד בתל אביב, החליטה כי ברצונה לנסח צורת עבודה שבמסגרתה היא יכולה להיות "אדון לעצמה". אחד הפרמטרים החשובים במודל "פרזיט" הוא שלפרויקט אין חלל קבוע מראש. החלטה זו מאפשרת לדלל ולאמנים להתאים את החלל לפרויקט ולא להיפך. כמו כן דלל משתפת פעולה עם משרד העיצוב "הליגה" של מיכל סהר וקובי לוי, שבחרו את השם לפרויקט והיו שותפים לו.

המודל מתבסס על דיאלוג אישי, אמנותי ותובעני בין דלל לבין האמנים שהיא עובדת עמם (בן רון ושי איגנץ) ועם אלה שעמם תעבוד בעתיד. דלל מסבירה כי שדה האמנות מכיל הרבה פרקטיקות ותפישות. "בסופו של דבר השאלה היא מה את רוצה לקדם ומה ההחלטות שלך", היא אומרת. "הפרויקט מעורר בי תחושות מעולות ויש בו גם משהו רומנטי".

ואמנם, נדיר למצוא בשדה האמנות, המונע כיום על ידי כוחות שוק חזקים, מודל מצומצם מבחינת מספר האמנים המשתתפים בו, המאפשר ליווי אישי וצמוד כזה. בן רון טוענת כי עוד אין צורת עבודה כזאת בישראל ומוסיפה: "אני רק אחת. אין כאן קבוצת אמנים, וזה הבדל עצום. מאחר שדיאנה אינה מחויבת לחלל קבוע ואין צורך למלא את החלל בכל חודש, היא מפנה את כל המשאבים האלה אל האמנים והאמנות".

דלל מסבירה כי המודל אינו מהפך אוצרותי, אך הוא תורם לחידוד אופני העבודה והמחשבה: "זה מאוד אורגני. אני מדלגת ממקום למקום ושום דבר לא מקבע אותי. אני נעצרת ברגע שחשוב ומשמעותי למה שאני עובדת עליו. על אף שזו ריצת מרתון, אני מקווה שיקומו עוד כאלה, כי זה מודל מאוד נכון", היא אומרת. לדבריה, היתרון הגדול במהלך הוא שהיא עושה רק את מה שנראה לה נכון. "אני מקדמת את האמנות הנכונה בעיני לפי הפרמטרים שלי", היא אומרת. "זו האמנות שאני מוכנה לעמוד מאחוריה, שיכולה לפרום גבולות, לערער ולהרהר על המציאות".

בשלושת השבועות הקרובים התערוכה תהיה פתוחה במשך שעות רבות. אך ב-7 במארס היא תינעל ולא יישאר זכר לכך שבבניין הוצגה אי פעם תערוכת אמנות. הוא ישוב לתפקידו המיועד כחלל מסחרי בבניין לדיור "בר השגה" לכאורה.

חמישי

המרכז לאמנות עכשווית בתל אביב (קלישר 5). במקום ייפתחו שתי תערוכות יחיד: "עוזי" של יוחאי אברהמי תציג את סיפור חייו האמיתי או הבדוי של עוזי גל, ממציא תת-המקלע עוזי, ו"film.kunst" של הבמאית אולריקה אוטינגר תתמקד בתצלומים שלה, שנעשים לצד ספרי העבודה והתסריטים. שישה מסרטיה יוקרנו במרכז לאמנות עכשווית ובסינמטק תל אביב בתקופה הקרובה. בנוסף לכך, בגלריה של התוכנית הבינלאומית ללימודי אוצרות במקום תיפתח התערוכה "קשר לבן" שאצרו סטודנטים בהנחיית מעיין שלף. כל אמן יצר את העבודה בשהות לזמן מוגבל בגלריה, והותיר אחריו התייחסות כלשהי בחלל לאמן הבא אחריו. התערוכה היא ההצטברות של המהלך הזה. בין האמנים: שחר מרקוס, רן סלווין ותום פורת.

מתוך "Freak Orlando", גרמניה, 1981. תסריט, בימוי צילום והפקה: אולריקה אוטינגר. המרכז לאמנות עכשווית בתל אביב

גלריה חנינא בתל אביב (י"ל פרץ 31). התערוכה הקבוצתית "אחרי האורגיה" תעסוק בבארוקיות ופוליטיקה באמנות ישראלית עכשווית. בין המשתתפים: אריאלה אזולאי, דור גז, גיל יפמן, הילה נבו, ויונתן הירשפלד, שגם אוצר את התערוכה.

                         הילה נבו, ללא כותרת, 2008-2009. גלריה חנינא בת"א

גלריה דביר במתחם נגה ביפו (ניצנה 11). בתערוכתו של משה מירסקי, "מי לא בא", מתוארת הוויית הקיבוצים הישראלית מזווית ראייה של ילד, לא מעובדת ולעתים כואבת.

גלריה שי אריה בתל אביב (שלמה המלך 61). ב"פרויקט 2010" של אורי רדובן יוצגו שתי עבודות פיסול במרכז הגלריה ועל הקירות ייתלו כמה עבודות בד קטנות, הנעות בין ריאליזם לשפה גרפית שימושית, וכן עבודת וידיאו שעוסקת בחלל שרדובן עובד וחי בו.

הסדנה לאמנות בראשון לציון (שאול המלך 5). התערוכה "מרחף בחלל" תשלב בין הפיסול של טל פרנק לרישום של אלעד קופלר. הצבת התערוכה תימשך גם בערב הפתיחה והאמנים ישוחחו במהלכו עם הקהל.

גלריה אנגל בתל אביב (גורדון 26). בתערוכת היחיד החדשה שלו, "יחד", יציג ליאוניד בלקלב שלוש סדרות - ציורי איקונות חסידיות-גותיות על קרשים, ציורי מרפסות וציורי דירים.

ועוד. בגלריה טבי דרזדנר בתל אביב (אחווה 24) תיפתח תערוכת יחיד של הפרסומאי שוני ריבנאי, המתייחסת לקשר בין אמן למותג.בגלריה גבו בתל אביב (שאול המלך 35) תיפתח התערוכה "Watching Me" של יוחנן הרסון.

שישי

גלריה גרוס בתל אביב (בוגרשוב 86). במקום ייפתחו ארבע תערוכות חדשות: "יומיומ" של דפנה נסים; "משישים עד שישים ותש" של נעמי שלו; "טעינה ורודה" של אלחנדרה אוקרט; "משחקי פיתוי" של רון ישועה.

גלריה יאיר בתל אביב (אבן גבירול 6). היום תחל מכירת אמנות ובה יוצעו בין השאר יצירות של אביגדור אריכא, משה גרשוני, יוסף הירש, פנחס כהן גן, יעקב דורצ'ין, מיכאל דרוקס ויהושע גרוסברד.

בית טיטאן בתל אביב (אלפסי 15). "8 ביחד" הוא שמה של קבוצת אמני קרמיקה ישראלים השותפים בהקמה ובניהול של חנות-גלריה שנמצאת במרכז ירושלים. הם יציגו את עבודותיהם בתערוכת קרמיקה קבוצתית.

ועוד. בגלריה הירוקה בפארק דינה בארסוף קדם תיפתח התערוכה "מפגש דורות".בדיזנגוף סנטר בתל אביב תוצג תערוכת האיורים "מה זאת אהבה?" לרגל יום ולנטיין הקדוש.בגלריה הוראס ריכטר ביפו (מזל אריה 24) תיפתח התערוכה הקבוצתית "בקצה האצבעות".

שבת

בית מאני לאומי בתל אביב (יהודה הלוי 34). בנק לאומי מארח את המחלקה לאמנות של בצלאל בתערוכה הקבוצתית "תיבה". קבוצות האמנים "ברבור", "זיק" ו"דרום" ישתתפו בתערוכה, ויוצגו בה גם עבודות מימי הלימודים של דוד ריב, אבנר בן-גל, אוהד מרומי וגיל שני לצד עבודות עכשוויות שלהם, רישומים שנעשו בישיבות מרצים בבצלאל שאסף צבי טולקובסקי, ועוד. אוצר: עדו בראל.

מתחם נחושתן בת"א (אילת 61). ב"אור יום", התערוכה שתיפתח במבנה החד קומתי במתחם, ישתתפו פיליפ רנצר, חן שיש, יוסי קריספל, עמי פייצ'ביץ, אירית חמו, יואב הירש ומאיה בלוך. לכל אחד מהם יינתן חלל וחלק מהעבודות נעשו במיוחד לתערוכה. התערוכה תוצג למשך כשבועיים בימים שלישי-שבת בשעות האור.

                                  לורה ריס, ללא כותרת, 1971. גלריה נורה

גלריה נורה בירושלים (בן מימון 9). התערוכה "פשוט מופשט" תיפתח לציון 30 שנה למותה של נורה, שהקימה את הגלריה הראשונה בירושלים ב-1942. חלק הארי של האמנים בתערוכה הציגו בגלריה בימי חייה של נורה. בין האמנים המשתתפים: סוניה דלוניי, פרנץ ברנהיימר, פול בדרה, לורה ריס וקרל ראבוס.

גלריה ארליך בתל אביב (ידידיה פרנקל 7). במקום תיפתח התערוכה "תמונות כתובות" של אריק ונונו. שרה ארליך, אוצרת התערוכה, כותבת: "הדימויים בעבודתו מצטטים את תולדות האמנות, השירה והספרות מחד ומאידך חושפים התבוננויות חברתיות, פוליטיות ואישיות. לעתים ניתן להבחין בביקורת ואירוניה בעבודותיו של ונונו, ולעתים הוא בוחר בהומור שחור על מנת לתהות, לשאול ולהטיל ספק אל מול תופעות החיים".

גלריה הסדנה לאמנות ביבנה (דואני 25). התערוכה "המשותף - גלריה טובה אוסמן" תיפתח לציון 30 שנות פעילות של הגלריה התל-אביבית. כל האמנים בתערוכה הציגו בטובה אוסמן במשך שנות פעילותה, וביניהם גד אולמן, חוה פוליבודה, ישראל רבינוביץ' ודבורה מורג.

בית יגאל אלון בקיבוץ גנוסר. בגלריה לאמנות במקום ייפתחו התערוכות "תשוקת הריזום" של יעל בלבן ו"סריקות נפש. חריצי לב" של איטה גרטנר. בשתיהן יוצגו רישומים: אלה של בלבן מוקפדים ומבוקרים לכאורה, ואלה של גרטנר חופשיים יותר.

אלדד פניני, ללא כותרת, 2008. גלריה עמליה ארבל בתל אביב

גלריה עמליה ארבל בתל אביב (שער ציון 3). במקום תיפתח תערוכת הצילום "חלומות אינטימיים" של אלדד פניני.

ועוד. ב"השוק", כנס עין השופט לתרבות, תיפתח תערוכה של קבוצת "ברבור" מירושלים. אמני הגלריה ידברו ב-12:20. בכנס ישתתפו אמנים נוספים, ביניהם עדי סנד, זיו בן דב ועידו אגמון.בבית יד לבנים בתל אביב (פנקס 63) תיפתח בערב התערוכה "הכתם האדום הגדול" של יעל אבני.

שני

בית גבריאל בכנרת. במקום תיפתח תערוכת הציור "להקפיא את הרגע" של מורין רוזן.

שלישי

מוזיאון ארץ ישראל בת"א (חיים לבנון 2). תערוכה לרגל 100 שנה להולדת נתן אלתרמן תציג את יצירותיו הכתובות לצד פריטים מחייו האישיים כגון תמונות ומכתבים. אוצרת: שרה טוראל.

ועוד. בגלריה של בית ספר "בסיס" לפיסול (הדסה נעורים ליד בית ינאי) תיפתח תערוכת הרישום "סובב סביבו" של מיכאל פרידמן.בקניון רמת אביב בתל אביב תוצג מהיום ועד יום חמישי תערוכה של שרה לוין, "שברים והשתקפויות" שמה.

רביעי

גלריה דביר בת"א (נחום 11). במקום תיפתח תערוכת יחיד של האמנית ממוצא מרוקאי לטיפה אשקש.

שיח גלריה

בגלריה העירונית לאמנות רחובות (גולדין 2) יתקיים הערב ב-19:00 שיח גלריה בתערוכה "יער השכחה" של חיה גרץ-רן בהשתתפות האמנית וכן האוצרת אורה קראוס. עוד תתקיים הרצאה של ד"ר קציעה אלון והופעה של טובה גרטנר.בגלריה גורדון בת"א (בן יהודה 95) יתקיים מחר ב-12:00 שיח גלריה בתערוכתו של יאיר גרבוז, "רדי מיידעלה, לפניה ואחריה".במוזיאון וילפריד ישראל בקיבוץ הזורע תהיה מחר ב-10:00 הרצאה עם ענת שרייבר בנושא "הדאו שאינו ניתן לחלוקה - על מהות האחדות".בגלריה בינט בת"א (פרישמן 15) יתקיים מחר ב-11:00 שיח גלריה בהנחיית גדעון עפרת בתערוכה של רונן סימן-טוב, "שפחה על הים".במשכן לאמנות בעין חרוד ייערכו מפגשים בתערוכת אוסף בראון מחר ב-11:00 ובשבת ב-11:00, 12:00 ו-13:15.בגלריה הקצה בנהריה (לוחמי הגטאות 34) יהיה בשבת ב-11:30 מפגש עם האמנים רפי פרץ, שלום פלש ויצחק דה לנגה בהנחיית לי רמון במסגרת התערוכה "נהריה מארחת את העיר הגדולה".בבית האמנים ע"ש זריצקי בת"א (אלחריזי 9) יתקיים בשבת ב-12:00 דיון במסגרת התערוכה של יהודית רביב, "פולני-יפאני - שם זמני". ישתתפו: רביב, דנה גילרמן, גלעד מלצר, אריה קוץ והאוצרת יהודית מצקל.בתערוכה של אייל שיפרון, "2nd Nature", המוצגת בלופט קסטיאל בת"א (בן יהודה 32), תתקיים הרצאה של ד"ר שושן לרום ושיח גלריה עם האמן.בגלריה גרשטיין בת"א (בן יהודה 99) יתקיים ביום רביעי ב-19:00 ערב של שירה ואמנות חזותית בתערוכתה של חיה אסתר. בין המשתתפים: דרור בורשטיין, דוד גרשטיין, ישראל הדני והאמנית.

אביטל בורג

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>