1. אוכל
  2. החמישייה הפותחת

שוק מחנה יהודה למתחילים

שתי מסעדות פועלים, חנות גבינות מופלאה, המקיאטו הראשון ואמנות חתרנית.  איפה כדאי לבקר בשוק מחנה יהודה?

גבירותי ורבותי חובבי השווקים, מרחרחי הנענע וממששי העגבניות, אני יודע שלכל אחד מכם יש שוק אהוב. אין כמו הסנדויץ' הטוניסאי בשוק של נתניה או הטבורוג ממעדניה רוסית מסויימת בשוק של פתח תקווה, שלא לדבר על הקובה משוק התקווה, ובכל זאת, אני מתעקש לפניכם שהשוק הירושלמי הוא הטוב מכולם. אוהבי ירושלים יקרים, אני מבין שהר הבית הוא סלע קיומנו ושכנסיית הקבר קסומה והכנסת ממלכתית, שהמדרחוב הוא ליבה של העיר ובכלל השוק של הרובע המוסלמי צפוף ומבלבל את החושים הרבה יותר, ובכל זאת האמינו לי: ירושלים היא שוק מחנה יהודה. חד וחלק.

תחנה ראשונה: רחמוירושלים לא משתפת פעולה: הפקק של גינות סחרוב מתחיל כבר בשער הגיא ובכניסה לעיר שולטת כבר העצבנות בכל הנתיבים. הגשר של קלטראווה לא גמור, האויר מזעזע, מעולם לא נשמתי גרוע ממנו. אחרי קבלת פנים כזאת, נראה השלט שמעל מסעדת הפועלים הותיקה של רחמו ברחוב השקמה כקריאה לעזרה: "רחמו! רחמו! השיבו אותי תל-אביבה!" אבל אני כאן לכתוב אמרי אהבה והאהבה חייבת לנצח. לא אכנע. ברחמו אתה מתיישב בין חובשי הכיפות השחורות ודוברי הערבית, ומתלבש על מנה של מרק קובה, על קציצה מאורכת נפלאה ברוטב עגבניות סמיך, וגם צ'יפס, קולה וכמה עלי גפן חמים. אם ירושלים תובעת תדלוק והירגעות, ניתן לה את זה. היא הרי שווה את ההשקעה ולו בזכות האוכל.

תחנה שניה: הסמטאותהחלון למטבח של מסעדת הפינה פתוח, וגם אם הבטן כבר מלאה, אפשר לנהל שיחה עם יפה הבשלנית על רחל המשוררת ועל הים של יפו ועל מה שבא. מעל למסעדתה הזעירה מובילות מדרגות אל רחבת השוק העירקי, שם שישה בתי קפה מציעים מנוחה לאוהבי השש בש. השוק העיראקי נקרא כך על שם סוחרים עירקים שקיבלו בו מקום לדוכניהם לפני קום המדינה.

זוהי פינה בבלית בשוק שהיה מאז ומעולם תערובת של עדות, עמים ושפות: סוחרים פלשתינאיים מן הכפרים ליפתא ודיר יאסין הקימו את דוכני השוק הראשונים במאה ה-19 וסחרו עם תושבי הנחלאות היהודים בתערובת של ערבית ויידיש. אבות משפחת בנאי הפרסית - כן, זאת המוזיקלית - ניהלו חנות ברחוב האגס 1 (הקרוי היום רחוב מאיר אליהו בנאי) ושיר יפהפה של אהוד בנאי מוקדש לכתובת זו ממש. זה לא נגמר בזה בכלל. במעלה רחוב השיקמה נמצאת איצ'יקדנה, מסעדה הודית צמחונית וגם המרכז האתני לתרבות אתיופית. ריח של חילבה תימני נישא באויר מדוכני הפלאפל וחלבה טורקית המכילה קפה טורקי לא פחות מוגשת לטעימה בפרוזדור הראשי והמקורה של השוק. זהו רחוב עץ חיים, שכולו דגים טריים, פירות נוצצים מטריות או יבשים וקודחים ממתיקות, פיצוחים וגבינות וזיתים, פטריות במרינדה ולימונים כבושים, לחמים מעולים ואהבת בית"ר.

תחנה שלישית: הסימטה היאפיתאור לשנים האחרונות יש בשוק גם כיוון מתחכם, וזה לא בהכרח רע. מֶאזֶיתִים היא מעדניה וחנות גבינות מצויידת להפליא המצויה באחת הסמטאות המובילות בין השוק המקורה (רחוב עץ חיים) לרחוב מחנה יהודה.  מנהל אותה איציק סנאנס, איש הייטק שפרש מהתחום וחיפש הרפתקאות. “לא הבנתי שום דבר בגבינות כשהתחלתי,” הוא מספר, "אבל יש לי יתרון אחד: בכל זאת, אני מגיע מההייטק, אז יש לי אינטרנט.” סנאנס חקר היטב את התחום והברי וההווארטי שלו הן בין הטובות שניתן להשיג בעיר הקודש.מעבר לסמטה: קפה מזרחי: “הכל לאופה וגם קפה". משפחת מזרחי המחזיקה בדוכני פיצוחים בשוק פתחה לפני מספר שנים את המקום הראשון באזור בו ניתן להזמין כוס לאטה או מקיאטו.

תחנה רביעית: לנשום אויר בנחלאותחצרות האבן של הנחלאות, מדרום לרחוב אגריפס, מעניקות מרגוע מן ההמולה. יש בהן יופי עירוני צפוף ורוגע כאחד שאפילו בירושלים קשה למצוא לו מתחרים. יש בהן, ואת זה לא כולם יודעים,  גם לא מעט תרבות. גלריה ברבור ברחוב שיריזלי 6 מציעה בנחלאות אמנות עכשוית, לעיתים פוליטית ובועטת, לעיתים פשוט מאתגרת אסתטית. בלילות עורכת קבוצת המשוררים הירושלמים "כתובת" ערבים של שירה, מוזיקה ומיצגים, כמו גם סדנאות שירה, במרכז הקהילתי "לב העיר” שגם הוא צפון במבוך שמדרום לבאסטות. האם שירי אהבה לשוק מחנה יהודה נקראים שם? יש להניח שכן, אני למשל חוזר אל כביש מס' 1 כששיר כזה לא מש משפתי.

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>