1. אמנות
  2. כתבות והמלצות

המלצות סופרים לכבוד שבוע הספר

לקראת שבוע הספר ביקשנו מיורם קניוק, נילי מירסקי, אשכול נבו, מיכל שלו, אהרן אפלפלד ואחרים להמליץ על ספר אחד

 אשכול נבו: "'אבנר ברנר' (הוצאת 'בבל') הוא ספר חריף. חריף בשפה שלו, חריף באבחנות האנושיות שלו וחריף מאד בדרך שבה הוא מתאר את שלוש המשפחות הדתיות שעומדות במרכז הספר. "אבנר ברנר" הוא לא ספר נעים. הוא ספר שורף. יש בו אש פנימית, כנות לא מתפשרת, ומוסיקה מהפנטת שאי אפשר שלא להתמסר אליה. סיימתי את הרומן של דרור בורשטיין לפני שבוע ומאז אני מושך בשרוולם של אנשים ואומר להם: אבנר ברנר. אבנר ברנר. אתם חייבים לקרוא".

נילי מירסקי:"הייתי בוחרת בספר שראה אור בעברית זה עתה  – 'נוטות החסד' של ג'ונתן ליטל (הוצאת 'כנרת-זמורה-ביתן'), שעם הופעתו בצרפת לפני כשנתיים עורר גל של התלהבות נדירה. המבקרים התחרו זה עם זה בסופרלטיבים, ואף הציבו את הסופר הצעיר ליד טולסטוי ודוסטויבסקי. נקודת המוצא של הרומן פרובוקטיבית מאוד, שלא לומר שערורייתית: הוא מגולל לאורך כאלף עמודים את סיפורו – בגוף ראשון(!) – של קצין אס.אס, מימי הפלישה הנאצית לרוסיה ועד סוף המלחמה; העיתונות הצרפתית הדגישה את ההתמודדות המפוכחת של המחבר עם שורשי הרוע האנושי, נושא שאין מרתק ממנו בעיני. מאידך הגיעו לידי ביקורות שהתפרסמו בגרמניה עם הופעת התרגום הגרמני, וכמעט כולן מאשימות את המחבר בכך שהוא נשבה למעשה בפיתוייו האפלים של הרוע הנאצי. אין פלא שאני מחכה לספר בסקרנות עצומה, מה גם שהוא תורגם לעברית בידי ניר רצ'קובסקי, שכבר הוכיח את עצמו כמתרגם מעולה".  

אהרן אפלפלד: "'השד מברלין' של ג'ודי טל (הוצאת הספריה החדשה-הקיבוץ המאוחד). "הרומאן עוסק ביחסים העמוקים בין בת ואביה היקה – פרופ' נערץ להיסטוריה שהתאבד לפני שנים והותיר בנפש הבת סוד גדול. אחר שנים היא יוצאת לברלין לגלות את אביה ואת עצמה. זהו רומאן ביכורים בשל, מאופק, עשיר בהבחנות נכונות ובגילויי פרטים מאירים. נתח חיים מעוצב היטב".

מיכל שלו: ספרות מקור: "הייתי קונה את 'המדרגה השלושים ושבע' (הוצאת 'כרמל') של אידה צורית, אמא של אייל מגד. נשואה לאהרן מגד. היא הוציאה ספר סיפורים מקסים. סיפורים על נשים בעיקר. זה ספר מאוד מיוחד. לא קוראים כזו איכות של כתיבה בימינו. מרתק".

ספרות חו"ל: "'בעולם נהדר ואכזר' (הוצאת 'עם-עובד') של הסופר הרוסי אנדריי פלטונוב. ספר באמת נהדר ואכזר על התקופה של סטלין בבריה"מ. לא קל לקריאה אבל מאוד יפה".

יורם קניוק: "לפתע נחת עליי ספר עמוק, חדשני ונועז. 'משה בהיפוך אותיות' (הוצאת 'בבל') שמו. דביר צור הוא מספר צעיר שמנגן את השפה בסטרדיווריוס. הספר שלו הוא ירושלים כמו המחבר. לא סתם ירושלים אלא ירושלים של מעלה ושל מטה. משה, הקורא לעצמו אפרים, רוצה להביא גאולה. מי בתולדות ירושלים לא רצה? ירושלים הייתה תמיד עיר של משיחים ולכן משה-אפרים גם רוצה וגם מפחד. דביר מביא לנו את סיפורו האישי של משה-אפרים, את  סיפורה של משפחתו רדופת השדים מן העבר. הכתיבה של דביר מדויקת וחזקה. הסיפור על קצה הזמן, על היהודי הנודד ועל המשיחים מתבהל לתוך מסכת קבלית של מחפשי גאולה. דביר מבין בזה . הוא כנראה חי את ברית הקצוות של ההווה עם האמונה בקץ הימים ובמשיחיות שגם אותו, כמו את כולם לפניו מאכזבת. מאחורי המילים ישנה בספר איזו כמיהה למשיח שיחזיר את הסדר של העולם על כנו ומבית החולים לחולי נפש זה נראה לגמרי מובן. מזמן לא קראתי משהו יפה יותר ועמוק יותר, אבל אין הספר קל לקריאה. צריך מעט להתאמץ. אולי בספרות הרזה של היום יהיה קשה לקוראים לא מעטים להתעטף במוראו היפה של הספר, אבל אם יעשה הקורא מאמץ ייצא נשכר. הוא יקרא תולדות משיחיות נוספת שכמו כל קודמותיה נכשלת, אבל הכישלון הזה, ארוג לתוך ספר יפה ומושך והלוא סיפור כישלון גדול תמיד מעניין הרבה יותר מסיפורה של הצלחה קטנה".   

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>