1. אמנות
  2. כתבות והמלצות

כשאמנות וכסף נפגשים: סיכום השנה במכירות הפומביות

פיקאסו נמכר ב-400 אלף דולר, ראובן רובין בקצת יותר וגם נחום גוטמן גרף רווחים. בתי המכירות הפומביות מסכמים שנה

פעם ראשונה, פעם שנייה, פעם שלישית נמכר! בתי המכירות הפומביות של יצירות אמנות מרוצים. לא רק שהמצב הכלכלי לא השפיע עליהם, אלא שהם אף ראו רווחים יפים. מתברר שהשנה האחרונה הייתה מוצלחת, ומבשרת יותר מתמיד את היציאה מהמיתון. יש גם אלה המייחלים לתחילתה של מגמה חדשה בה השקעה באומנות תהיה משולה לרכישת הנדל"ן הבא. כחלק מאווירת הסיכום הכללית, מספקים חמישה בתי מכירות פומביות גדולים נתונים על השנה החולפת. מתברר שלהשקיע באמנות זה מהלך כלכלי לא רע בכלל. שם בית המכירות: אגוזי

קיים מאז: 1983

בעלים: יריב אגוזי

קופה רושמת: בשנה החולפת הוצעו למכירה פומבית כעשרת אלפים יצירות מתוכן נמכרו כשמונת אלפים. חרף העובדה שזו שנת יציאה ממיתון ניתן לראות עלייה של 45% במכירות משנה שעברה.

הכי יקר: יוסל ברגנר, שמן על הבד משנות התשעים, נמכר ב-14 אלף דולר. "זה ציור של זוג ילדים ופרפר" אומר אגוזי. "את הקנייה רכשו זוג צעיר בשנות השלושים בחייהם שעשו 'אקזיט' מוצלח והחליטו להתחיל ברכישת אוסף אומנות ישראלי. זה הפריט הראשון שרכשו"

פרופיל קונים: "בעקבות תקדים משפטי בו התקבלה בקשתם של עורכי הדין להכיר בחפצי האומנות שברשותם כהוצאה מוכרת, הלך וגדל הביקוש בקרבם וזו תהיה גם מגמה שנראה בשנה הבאה".

סיפורי מכירה: אגוזי מספר שלפני כמה חודשים הגיעה אליו למכירה ציור של תומרקין, שמן על בד 1965, מעיזבון של בעלת בית ששנאה את הציור עד עמקי נשמתה. הציור הוצע למכירה בסכום התחלתי די מצחיק של עשרה דולר ויותר. שלוש-עשרה קונים נלחמו עליו, עד שלבסוף נמכר לסוחר אומנות בסכום של שלושת אלפים ושמונה מאות דולר".

המכירה הבאה: בחודש נובמבר תתקיים מכירה פומבית שתכלול את יצירותיה של לאה ניקל, יוחנן סימון, נפתלי בזם, יוסל ברגנר ומאיר פיצ'חדזה ועוד טובים אחרים.

לפרטים: שדרות שאול המלך 35 ת"א (משכן חדש), טלפון:03-5277282

אתר אינטרנט: www.egozigallery.comעבודה של יוחנן סימון

שם בית המכירות: שורשים

קיים מאז: 1986

בעלים: שמעון לאומי

קופה רושמת: 860 יצירות אומנות פלסטית הוצאו למכירה השנה, 715 מתוכן נמכרו, לא כולל יודאיקה ותכשיטים. סך המכירות שהיו השנה עומד על ארבעה מיליון שקלים. מתוך סך המכירות ניתן לראות כי 7% הן אומנות בינלאומית, אומנות אירופית של המאה ה- 19 ותחילת העשרים, ושאר המכירות, כ- 93%, הן של אומנות ישראלית.

הכי יקר: נחום גוטמן, 47 אלף דולר פלוס עמלה.

סיפורי מכירה: סיפור שריגש במיוחד את שמעון לאומי קשור בעבודותיו של אבל פן: "הגיעה אלינו בחורה מירושלים שאינה מתגוררת בארץ בשנים האחרונות, עם עיזבון של סבה שנפטר. היא סיפרה שסבה חי כל חייו כאדם חרדי, בדירה קטנה בירושלים בדמי מפתח, שלאחר פטירתו נדרשה לפנות את דירתו ומצאה מספר יצירות שנתלו בבית שלא היה לה מושג מה ערכן. כך הגיעו אלינו ארבע עבודות של פן שהוצאנו למכירה פומבית. אחת היצירות נמכרה בסכום של 38 אלף דולר. לימים נודע שעיסוקו של הסב היה חייט, ופן נהג לשלם לו בציוריו עבור תיקוני חליפותיו".

סיפור נוסף קשור בעזבונה של כוהנת היופי הבינלאומית, הלנה רובינשטיין, נמכר כבר בניו יורק בשנות השבעים. אך תכשיטיה נותרו עדיין בארץ בידי משפחתה שהחליטו לאפשר את מכירתם. למרבה הפלא, הרוכשים הגדולים של תכשיטיה האחרונים הגיעו לארץ מיפן בדצמבר האחרון, מסתבר שעד היום רובינשטיין נחשבת לאייקון ביפן.

לפני כמה חודשים, הגיעה לבית המכירות אישה תל אביבית שניהלה מספרה בשנות השבעים והייתה חובבת אומנות. היא סיפרה שבעברה הכירה אמן בשם מאיר פיצ'חדזה ובתמורה לחברות ביניהם הוא העניק לה במתנה חמש תמונות שלו, שהיו תלויות במספרה במשך שנים.

המכירה הבאה: בתאריך 26 בספטמבר הקרוב תתקיים מכירה של 150 יצירות אומנות פלסטית של מאיר פיצ'חדזה.

לפרטים: כיכר הבימה 2 בתל אביב. טלפון: 03-6853553

אתר האינטרנט : http://www.shorashim-art.com/main.php

מאיר פיצחדזה, נערה עם כובע, 1978, על לוח עץ, 80X60 ס"מ

שם בית המכירות: סותבי'ס

קיים מאז: המאה ה- 17 באנגליה. בארץ נפתח הסניף הראשון של החברה בשנת 1985.

מנהלת מכירות: דניאלה בכרך

קופה רושמת: בנובמבר האחרון בניו יורק הוצאו למכירה 152 פריטים מתוכם נמכרו 28 פריטים של אומנות בינלאומית, וכל השאר אומנות ישראלית. המכירות הפומביות מתקיימות רק בחו"ל. סך המכירות של אמנות ישראלית מסתכמת בכשלושה וחצי מיליון דולר.

הכי יקר: ראובן רובין, שמן על בד, 1927 בכארבע מאות ועשרה אלף דולר. את שם הקונה לא ניתן לחשוף.

המכירה הבאה: המכירה הקרובה תתקיים בדצמבר בניו יורק.

לפרטים: יהודה הלוי 11 בת"א. טלפון: 03-5601666

אתר אינטרנט  http://www.sothebys.com/ראובן רובין, Safed In Galillee - נמכרה בכ-410 אלף דולר 

שם בית המכירות: תירוש

קיים מאז: 1992

בעלים: אורנה ודב חזן

קופה רושמת: כמו כן בשנה זו הוצאו למכירה מעל 5000 פריטים כאשר 90% אחוז מהם נמכרו. מחזור המכירות בשנה האחרונה מסתכם בכשבעה וחצי מיליון דולר (הסכום כולל עמלת קונים בשיעור של 15%). הכי יקר: מקרה אחד זכור לדב חזן היטב: "הצענו למכירה השנה יצירה של ויליאם רוברטס מעיזבון של הלורד זיו (האחרון היה ממנהלי המשא ומתן בהצהרת בלפור), אותה קנה ישראלי שעזב את הארץ עם הוריו בגיל חמש. עצם הוצאת הציור למכירה פומבית, הביאה את האיש לחזור לישראל 50 שנה אחרי, בפעם הראשונה, כדי לרכוש אותו. הציור נקנה בסכום של 360 אלף דולר".

קוני האמנות השנה: "רוב המכירות השנה היו דווקא של אותם נפגעי בורסה, שהחליטו להסיט חלק מהכספים להשקעה באומנות. מתברר אומר חזן: "שדווקא השנה עולם האומנות נמצא כלגיטימי להשקעה"

המכירה הבאה: לפני חודשיים עמדו למכירה חמישים עבודות מהאוסף של עמי בראון, ובעקבות הביקוש האדיר יוצאו למכירה בינואר הקרוב עוד כ-100 עבודות.

לפרטים:כיכר דה שליט בהרצליה הפיתוח. טלפון:       09-9509893

אתר אינטרנט http://www.tiroche.co.il/heb/Contact.aspויליאם פ. רוברטס, דמויות בחנות, שמן על בד, 101X76 ס”מ

שם בית המכירות: מונטיפיורי

קיים מאז: 2005

מנהלים: יובל בן שלוש, יורם וקשלק יעקב גילדור

קופה רושמת:  היקף הפעילות בשנה האחרונה היה בסכום של כשלושה מיליון דולר. בשלוש המכירות האחרונות הוצגו כאלף ומאתיים יצירות אומנות של ציור ופיסול. ניתן היה למצוא בין העבודות הישראליות גם אמנים צעירים שעבודותיהם אף הופיעו לראשונה במכירה פומבית.  

הכי יקר: הצלחות בולטות בשנה האחרונה היו למשל מכירת ציור שמן קטן של פיקאסו – "דיוקן דורה מאר" – 1942, שלא הצליח להימכר במכירות פומבית בפריז ובלונדון. הציור נמכר לקונה אמריקאי בסכום של כ-400 אלף דולר. בנוסף נמכרו ציוריו של ראובן רובין "אמהות", בכ-71 אלף דולר, ו"עצים באבו גוש" בכ-93 אלף דולר.

סיפורי מכירה: שתי עבודות שהגיעו לאחר סגירת הקטלוג של האמן אורי רייזמן, נמכרו לאחר מאבק בין קונה ישראלי לקונה אנגלי, בסכום הגבוה פי ארבע ביחס להערכה המוקדמת. סיפור נוסף קשור בציור השייך לאומנות הישראלית עכשווית של ישראל הירשברג, "דומם על השולחן" משנת 1986, אשר נמכר בכ-72 דולר לאספן ישראלי.

המכירה הבאה:בנובמבר הקרוב מתוכננת מכירה פומבית של  מאתיים וחמישים עבודות בחלוקה הקלאסית: מאה חמישים אומנות ישראלית, שליש ישראלית עכשוויית, ועוד מאה יצירות בינלאומיות, עבודות נייר ליטוגרפיות וצילום.

לפרטים:רחוב נחמני 34, תל אביב טלפון:  03-5668818

אתר אינטרנט: art@montefiore.co.il

פיקאסו, דיוקן דורה מאר, 1942

כרטיסים להופעות והצגות

להזמנת כרטיסים >>