למה חדר החדשות היא הסדרה הפטריוטית על המסך?

יום חמישי 30 באוגוסט 2012 00:10 מאת: נטע אלכסנדר, עכבר העיר

בעונה הראשונה שתסתיים השבוע הוכיח סורקין שאי אפשר למתוח ביקורת על המסחור של העיתונות האמריקאית בלי להיכנע לתכתיבים של שלטון הרייטינג. אבל כמו שלמדו גיבורי הסדרה שלו, כנראה שזה הרע במיעוטו


ביקורתיים אבל פטריוטיים. כוכבי הסדרה

(צילום מסך)

פרסומת

איך אפשר למתוח ביקורת חריפה על המסחור והבידוריזציה של העיתונות האמריקאית בלי להיכנע לתכתיבים של שלטון הרייטינג? התשובה: אי אפשר. חדר החדשות, סדרת הדרמה של התסריטאי ארון סורקין (הבית הלבן, הרשת החברתית) היא קודם כל – ואחרי הכל – בידור טלוויזיוני מהוקצע. סורקין אמנם מציג חזון אידיאליסטי במסגרתו עיתונאים הם כלבי השמירה של הדמוקרטיה, אבל הוא גם הראשון שיודה שכדי שהחזון הזה יהיה אפקטיבי הוא חייב להגיע לקהל רחב ככל האפשר.

» חדר החדשות - כל הכתבות והביקורות
» למה "חדר החדשות" עובדת ו"השעה" לא?

אז איך מצליחים לתקוף את התקשורת ומוקדי הכוח האמריקאים ובאותו זמן להשיג רייטינג? לפי העונה הראשונה של חדר החדשות (שפרקה העשירי והאחרון ישודר בשבת ביס)  הפתרון הוא לשכפל את הנוסחאות ההוליוודיות ששולטות במסך הקטן: משולשים רומנטיים של בגידות ושקרים, בחורות יפות, גיבור עם ילדות עשוקה וקשיים באינטימיות (ע"ע טוני סופרנו, דקסטר, דון דרייפר או האוס), ועריכה מוזיקלית שמרככת קצת את הדיאלוגים גבהי המצח.

אבל מעבר לקונוונציות התסריטאיות הללו, כל פרק של חדר החדשות מכיל גם קמצוץ מהנשק הסודי של סורקין – אותו רכיב חמקמק שהפך אותו לאחד התסריטאים המוערכים ביותר בארצות הברית: פטריוטיות. בסופו של יום, אחרי שוויל מקאבוי (ג'ף דניאלס) ופמלייתו סיימו לנאום על כל מה שרע באמריקה, הסדרות של סורקין הן פטריוטיות יותר מכל תשדיר תעמולה של מיט רומני. הבעיה אצל סורקין שאף פעם לא ברור האם הקיטש והאהבה למולדת שתוקפים אותו מדי פעם הם בבחינת "אמצעי שמצדיק את המטרה" - ממש כמו הצורך של גיבורי הסדרה לפתוח את מהדורת החדשות עם פיסות רכילות על אם שרצחה את בנה הפעוט רק כדי להציל את הרייטינג המדרדר – או שמא המטרה היא לחגוג את הקפיטליזם האמריקאי, וההתנגחות בכל מה שזז היא רק האמצעי.

בפרק השביעי של העונה, הצוות מתכונן לשידור היסטורי שבו הוא יודיע לאומה שארצות הברית הרגה את אוסמה בן לאדן. הביקורתיות הבלתי פוסקת והמתישה לעיתים של מקאבוי ושל המפיקה שלו, מקנזי מקהייל (אמילי מורטימר) מתנדפת תוך שניות על רקע הידיעה שבן לאדן מת. בכל הזדמנות אחרת מקאבוי בוודאי היה שמח לשאול מדוע ארצות הברית מוציאה להורג את אויביה ללא משפט, אבל בפרק הנוכחי הוא היה עסוק בלנסות לא להירדם אחרי שהוא לקח מנת יתר של כדורי שינה. ככה זה, כשהתותחים רועמים, המוזות מנמנמות.

הביקורתיות התחלפה בקיטש. וויל מקאבוי מודיע על חיסול בן לאדן:אחרי שנודע שרשת HBO  החליטה להזמין מסורקין עונה נוספת, מבקרים רבים בארצות הברית תקפו את הייצוג הבעייתי של נשים בחדר החדשות. אבל השאלה האם סורקין הוא שוביניסט מסיטה את הדגש מהבעיה העיקרית של הסדרות שלו, שמתאפיינות תמיד בלוליינות מילולית ודיאלוגים, שיחניפו לצופים אינטליגנטיים המצויים ברזיה של הפוליטיקה והתקשורת האמריקאית. הבעיה של סורקין היא לא המיזוגיניות שלו (למרות התקפי הצרחות ההיסטריים של מקהייל שפשוט בלתי נסבלים), אלא הקושי להשתחרר מהאמונה שהעולם צריך להיות מנוהל על ידי גברים אמריקאים לבנים ואמידים כמו מקאבוי או הנשיא ג'וזיה ברטלט (מרטין שין בבית הלבן), או במילים אחרות: על ידי אנשים דמויי ארון סורקין. דמויות המשנה בסדרות שלו יכולות להיות אמינות ומעניינות – ויש כמה דמויות נהדרות בחדר החדשות  - אבל הן יישארו לעד לווייני משנה, שתפקידם מתמצה בשיקוף הדילמות של הגיבור.      

אבל מכיוון שאפילו גברים לבנים אינם מושלמים, העולם הסורקיני עוסק תמיד בשאלת האמצעים והמטרות. כל פרק בחדר החדשות ניסה לשאול מהו הרע במיעוטו: האם סיקור זמני של סיפור צהוב הוא אמצעי ראוי כדי לזכות במרוץ לתפקיד המנחה של העימות המרכזי בפריימריז, או האם הפצת דברי שטנה באינטרנט היא דרך ראויה לבצע תחקיר עיתונאי על טוקבקיסטים אנונימיים. המבנה התסריטאי הזה הוא דרך מתוחכמת לתקוף את מצבה של התקשורת האמריקאית ובמקביל לנסח כתב הגנה לפיו היא הרע במיעוטו.

אם לשפוט לפי כללי האתיקה הנוקשים של מקאבוי, ארצות הברית רחוקה מלהיות מושלמת, אבל ההגמוניה הקפיטליסטית שמציבה את אמריקה בפסגת העולם עדיין טובה עשרות מונים מכל אלטרנטיבה. בדיוק כפי שסורקין מאמין בכל ליבו שסדרה אינטליגנטית אשר משתמשת מדי פעם בקיטש ופנייה לרגש היא הרע במיעוטו בעולם שמוצף בתוכניות ריאליטי וצהובונים.  

רחוקה מלהיות מושלמת. סצנת הפתיחה של חדר החדשות:


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(5 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5