מחוברים 2: גברים מצליחים שרוצים להפוך לנטלי דדון

יום שבת 30 ביוני 2012 00:00 מאת: נטע אלכסנדר, עכבר העיר

כבר בפרק הראשון ברור כי המחוברים החדשים הבינו שהתערטלות פיזית ונפשית מול מצלמה היא הדרך הבטוחה להפוך ל"אומני חשיפה" - המקצוע המבוקש ביותר היום. נטע אלכסנדר מתחברת


גורם לדודו בוסי להיראות מונוגמי. סקאזי

(צילום: טלוויזיה)

פרסומת
בהודעה לעיתונות שצורפה למארז הפרקים הראשונים של מחוברים 2 נכתב כי "ניתן לסכם את המסע של 'מחוברים' בארבע מילים: אומנות של כנות ואומץ". נראה שמי שכתב את הקומינקט הזה לא ממש יודע מה ההבדל בין "אומן" (בעל מלאכה מומחה שיוצר חפצים בעלי ערך שימושי, כמו נגר או נפח) ל"אמן" (מי שיוצר דברים מקוריים, אך לאו דווקא שימושיים), אבל יש מידה רבה של אמת בניסיון להגדיר את העונה השנייה של סדרת הדוקו-ריאליטי המצליחה דווקא כ"אומנות". אם לשפוט לפי הפרק הראשון, שהציג בפנינו שלושה מגיבוריה של העונה החדשה, כל המשתתפים מודעים היטב לנוכחותה של המצלמה - וחלקם אף פונים ישירות לצופים - וכולם משתוקקים להפוך את חיי היום-יום שלהם ליצירת אמנות, אבל בפועל התוצאה היא יצירה מחושבת שמזכירה יותר סדרה מתוסרטת מאשר סרט תיעודי.

» מחוברים 2 - כל הכתבות
» הצמצם הבוער: מחוברים 2 יוצאת לדרך

» וידיאו: קטעים בלעדיים של המחוברים החדשים

ב"הוט" כבר הבינו מזמן שביצת הזהב שלהם היא לא בדיוק ריאליטי, אלא סדרת דרמה עם עריכה מבריקה שהופכת שעות של חומר גלם לנרטיב טלוויזיוני שמתרכז בסוגיות אוניברסליות כמו מערכות יחסים, הורות, קריירה ואהבה או/ו שנאה עצמית. לכן, חמש "הדמויות" (כפי שמשתתפי הסדרה מכונים, ולא במקרה, באתר של "הוט") נבחרו בקפידה בהתאם ליכולתן לספק מספיק רגעי שיא אמוציונליים שידביקו את הצופים למרקע גם בפעם הרביעית (אחרי שתי עונות של מחוברות ועונה ראשונה ומדוברת במיוחד של "מחוברים").

 
משתוקקים להפוך את חיי היום-יום ליצירת אמנות. המחוברים החדשים

ואכן, בפרק הראשון "מחוברים 2" יורה בכל התותחים בניסיון להתעלות על השיאים הבלתי צפויים של "מחוברים", ובראשם הרומן המתוקשר עד בחילה בין רן שריג לדנה ספקטור. בניסיון לשכפל את ההצלחה, גדעון לוי חובב הפרובוקציות הוא מעין תחליף שי גולדן, המוזיקאי אשר סוויסה (סקאזי) גורם לדודו בוסי ולרן שריג להיראות כמו טיפוסים מונוגמיים וג'ייסון דנינו הולט אמור למלא את משבצת הגיי התל אביבי הצעיר. שתי דמויות נוספות שלא הופיעו בפרק הראשון הן העיתונאי הדתי חנוך דאום והסטנדאפיסט אמירם טובים.

הבעיה העיקרית שיוצרי "מחוברים 2" ייאלצו להתמודד איתה היא הצורך לספק סיפורים מרגשים לא פחות מהבגידות, האימוץ, מערכות היחסים הבלתי מתפקדות ווידויי היתמות והאנורקסיה שכיכבו בעונות קודמות. בפרק הראשון נחשפנו למערכת היחסים המורכבת בין דנינו-הולט לבן זוגו, המכונה "קוקי", לרומן בין סקאזי לצעירה יפיפיה בשם אווה שמנסה – לשווא – לשכנע אותו לוותר קצת על מנעמי החיים ולהתחייב לקשר רציני בגיל 36, ולחיים המשותפים של עיתונאי "הארץ" גדעון לוי וחברתו השוודית קתרין, הצעירה ממנו בכ-25 שנים.

חובב פרובוקציות כבר בפרק הראשון. גדעון לוי ובת זוגו קתרין:בניגוד לעונה הראשונה של "מחוברות", במסגרתה המשתתפות לא היו מודעות לסוג החשיפה ולסיקור התקשורתי שהן יזכו להם, בעונה הנוכחית של "מחוברים 2" נראה כי כל מי שלוהק לפרויקט מבין היטב איזו סוג של חשיפה נדרשת ממנו, וכולם ניחנו במנה נדיבה של נרקיסיזם, מוחצנות ותיאבון בריא לפרובוקציות: סקאזי מספק את הסחורה עם צילומים שבהם הוא מתמזמז עם מעריצות, או מנהל עם אווה שיחת סקייפ על בגידה בזמן שבלונדינית נטולת שם מסתכלת בחיוך איך הוא מוטל על המיטה בתחתונים, ואילו גדעון לוי זורק כמה זרדים למדורת שונאיו באמצעות קריאת טוקבקים לכתבות שפרסם באתר "הארץ" ופיזור אמירות בסגנון "כמה האנשים האלו בורים וטיפשים" רגע לפני שהוא מתנשק עם קתרין בדרכו לריאיון ברשת "אל-ג'זירה". האנשים שמקיפים את "הדמויות" – בן זוגו של דנינו הולט, בת זוגו של לוי ובת זוגו של סקאזי – משחקים גם הם את המשחק וכבר בפרק הראשון הם מוכיחים שאין להם שום בעיה לבכות, לריב או להתמזמז מול המצלמה.

  אין בעיה לריב, לבכות או להתמזמז מול המצלמה. ג'ייסון דנינו הולט ובן זוגו


עוד מוקדם לשפוט האם מודעות היתר של משתתפי "מחוברים 2" תהפוך את העונה החדשה לאוסף מעיק של "ווידויים" מבוימים וסוחטי דמעות או לרכבת הרים של הפתעות. נדמה כי דווקא הפנייה הישירה של סקאזי אל הצופה שיושב בבית והמונולוג הנרגש שלו על חוסר היכולת הגברית להתחייב לקשר ("תקן אותי אתה, הצופה שיושב בבית ותקוע עכשיו עם אשתך שאתה כבר לא יודע אם אתה אוהב אותה יותר") היה אחד מרגעי הכנות הבודדים בפרק. דנינו הולט, למשל, ניצל את 15 שניות התהילה שלו כדי להסביר לבן זוגו מדוע מטרתו האמיתית בחיים היא "לכבוש את העולם" (משפט שממנו נלקח שם הפרק). באופן טבעי, ההשתתפות בסדרת ריאליטי עם הצלחה מוכחת היא צעד מתבקש עבור מפורסמים שמעוניינים להיהפך למגה-מפורסמים (או אפילו טוב יותר, ל"טאלנטים").

"מחוברים 2" היא עדיין תוכנית מבדרת ועשויה היטב, אבל בעונה הנוכחית כדאי לצופים להיזכר במה שהדמויות הפנימו מזמן: התערטלות נפשית ופיזית מול המצלמה היא הדרך המהירה ביותר לצבור מיומנות כ"אומני חשיפה", אחד המקצועות המבוקשים ביותר במאה ה-21. ושלושת המשתתפים של הפרק הראשון הם גברים מוכשרים ומצליחים שבסתר ליבם היו רוצים להיות נטלי דדון.        

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(16 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5