אנימיקס - הפסטיבל הבינלאומי לקומיקס אנימציה וקריקטורה 2014

פסטיבל "אנימיקס" לאנימציה קומיקס וקריקטורה הבינלאומי יתקיים גם השנה בסינמטק תל אביב בתאריכים 6-9 באוגוסט 2014. השנה מציין הפסטיבל 14 שנים להיווסדו. מדי שנה מזמן הפסטיבל מפגש עם מיטב היצירה החדשה מכל העולם, לצד מבחר סרטי אנימציה, סדנאות, מפגשי אמן, תערוכות, פעילויות לילדים, יריד דוכני קומיקס ועוד.

בפסטיבל יתארחו אנימטורים בעלי שם עולמי, שיקיימו כיתות אמן, ביניהם בארי פורבס - רב אמן בטכניקת הסטופ-פריים מאנגליה, סונג ז'ו קים - מנהל פסטיבל "אנימפקט סיאול", אחד מעשרת פסטיבלי האנימציה הנחשבים בעולם, וז'ו קים יציג  מבחר סרטי אנימציה המשקפים את החברה הדרום קוריאנית.


סדנאות והקרנות. ילדי הקרון בפסטיבל אנימיקס 2014 (איור: מארק דיפ ודן צ'ובה)בין האירועים שיתקיימו במסגרת הפסטיבל:

מפגשים והקרנות סרטים


» תחרות אסיף לאנימציה ישראלית - החגיגה השנתית של יוצרי האנימציה בישראל, בה מוקרנים מיטב הסרטים בכל הטכניקות והמדיות של האנימציה שנוצרו בארץ בשנה האחרונה. שני סרטים בולטים שיוצגו במסגרת התחרות: "הורה" - סרטו של יואב בריל מתוך פרויקט המחווה לעמוס גוטמן בהפקת הפסטיבל הגאה של תל אביב. זהו סרט דוקומנטרי מונפש המציג גברים מחזיקים ידיים, אחד המנהגים הכי ציבוריים ואינטימיים שיש. "מאמי" - דניאלה לונדון דקל, יוני גודמן ודוד פולונסקי ביצירה אישית וחדשה המהווה פיילוט לסדרת רשת. 

» סרטי אנימציה באורך מלא - "שני ילדים" - ילד ישראלי וילד פלשתיני המשחקים יחדיו על חוף ים משותף לשני העמים. "ענפים שבורים" - סבתה של היוצרת, מיכל רכטר, עלתה לישראל לפני השואה. ראיון עם הסבתא מעלה שאלות על מהות הזיכרון וכיצד מאורעות כה דרמטיים וטראומטיים יכולים להישאר כזיכרונות ילדות שמחים. "החדר המשותף" - שיתוף פעולה בין 13 אנימטורים, שכל אחד מהם בחר קטע מתוך שיר שמתאר חוויות התבגרות אישיות ואוניברסאליות, ועיבד אותו תוך חופש יצירתי מוחלט. "הגל הירוק" - סרטו של הבמאי האיראני עלי סמאדי אהדי, על תנועת המחאה ההמונית באיראן לפני הבחירות לנשיאות ביוני 2009. בגלל הקושי לצלם באופן תיעודי מסודר, מסתמך הבמאי על צילומי מצלמות חובבים וטלפונים של מאות מבין המפגינים המתעדים, לעתים תוך סכנה מוחשית לחייהם, את הסערה שחוותה ארצם.

» הקרנות בכורה לסרטים חדשים באורך מלא - "הילד והעולם" - סרט ברזילאי עתיר פרסים, מצויר באנימציה דו ממדית וללא טקסט. "אמנות השמחה" - שני אחים החיים בשתי יבשות. האחד נשמה בודדה, והשני נהג מונית. הודעה מרעישה משנה את חייהם לעד.

» מפגש מיוחד עם ניר וגלי - צמד האנימטורים הישראלים זכו לתהילה ארצית בזכות קטעי האנימציה השנונים שהם מפרסמים ברשת מזה מספר שנים, ו"פינת הליטוף" בתוכנית "ארץ נהדרת" בעונה האחרונה.

» מחווה חגיגית ל"ניקוי ראש" - במלאת 40 שנה לתוכנית הסאטירה הראשונה בארץ, יתכנס צוות היוצרים המקורי של הסדרה: מוטי קירשנבאום, טוביה צפיר, יוסי אבולעפיה, יוחנן לקיצביץ ואפרים סידון, בהנחייתו של דני קרמן. במסגרת החפיפה המשותפת יוקרנו מיטב קטעי האנימציה שהופיעו בתוכנית לצד תערוכה חדשה על התוכנית.

#alt
ניקוי ראש - מישל קישקה

» דוקומציה: אנימציה דוקומנטרית - "צ'ילי  הדמיונית" - תשע עדויות של צעירים צ'יליאניים המספרים על החיים תוך כדי התמורות הפוליטיות הקשות שחוותה ארצם בשנות ה-70. "הרצה לאחור" - סרטון היוצא כנגד הדרך בה סיקרה התקשורת הטורקית את המהומות באיסטנבול בקיץ שעבר.

» סרטי אנימציה קצרים העוסקים בחוויית המלחמה - "גלוריה ויקטוריה" - סרט חדש ורב עצמה על שאיפותיו של הדיקטטור והמחיר משלם האדם הקטן, שכל משאת נפשו היא לחיות בשקט ולעבד את אדמתו. "שלום על ארץ" - סרט מצויר קלאסי זוכה אוסקר מראשית 1939. הסרט מנבא את המלחמה הנוראה העומדת לפרוץ, ונחשב לראשון הסרטים האנטי מלחמתיים באנימציה. 

» זוגיות זה לא סרט מצויר - סרטי אנימציה עם פרשנות חדשה מפי ד"ר דפנה שגיב-רייס, מטפלת ומרצה בתחום הזוגיות והמיניות.

» חגיגת המערב הפרוע - אסופת סרטים המתייחסים באופן סאטירי לכל האלמנטים של סרטי הז'אנר.

» אנימציה מיוגולסביה - לסלובניה, שהייתה בעבר חלק מיוגוסלביה, מסורת אנימציה ותיקה. לאחר הפירוד, אנו עדים להיווצרות סרטי אנימציה שאינם מחויבים לפוליטקלי קורקט.  

» מסע - המשלב מחול ואנימציה.  שלוש יוצרות ותיקות, מרתה רייפלד שור, כריסטינה וייס וברכה שליטא, יוצאות למסע מחול משותף המלווה בעריכת קטעי אנימציה מכל העולם המוסיפים ממד חזותי רב עוצמה ופרשנות לתנועה ולמוסיקה.


אנימציה לכל המשפחה 

» עלילות פופאי - הילדים והוריהם יוכלו ליהנות מהסרט מעלילות פופאי, מחווה מיוחדת למלח המצויר עם התרד. התוכנית, בהגשת ניר מולד תסקור את הדמויות עליהן מבוססים גיבורי הסדרה, אשר הופיעו במאות סרטוני אנימציה, ותשלב צפייה ברגעי השיא של פופאי, אוליב וברוטוס.

» מפגש עם יהודה אטלס - הסופר יגיש תוכנית מיוחדת המציגה לקט של סרטי אנימציה קצרים שבכולם מככבות חיות. אטלס מציג בסגנונו המיוחד את הסרטים, הסופרים שכתבו את הסיפור המקורי, או המבצעים של פס הקול. בין הסרטים : "זיפתינוק" - מתוך "שירת הדרום" - עם האנימציה המדהימה של אולפני דיסני של פעם, "הצפרדע הטיפשה" בביצוע זמר העם האגדי פיט סיגר (שהלך השנה לעולמו) אני מכיר גברת זקנה שבלעה זבוב" עם איוריו המופלאים של סימס טבק, ועוד כהנה וכהנה.

» פנטזיה עכשיו - התוכנית תציג בפני הילדים את הדור החדש של הפנטזיה הקולנועית, המיוצרת במיטב הטכנולוגיות הממוחשבות: "המפלץ מניקס" - על ילד אמיץ היוצא לחפש את סבתו האובדת ביער קסום, יער של אגדות; "הדבר האבוד" - זוכה האוסקר באנימציה ב-2010, סרט על נער שמאמץ חפץ ענק ובלתי מוכר שנמצא נטוש על שפת הים; "הספרים המעופפים והפנטסטיים של מוריס לזמור" - זוכה האוסקר של 2012. על סופת ענק המעיפה בתים, אך גם את כל האותיות המודפסות בספרים.

» והילד הזה הוא אני - מפגש עם יוצרי ספר הילדים המיתולוגי יהודה אטלס ודני קרן, עם מתן דגש על פן האיורי של הספר. דני קרמן יאייר ויסביר כיצד עיצב את הדמויות בספר.

» דודו שליטא - אוצר האנימציה של הפסטיבל, יציג בפני הדור הצעיר רגעים מתוך מיטב הסרטים הארוכים והמצויירים של פעם, בהם: "פינוקיו", "פיטר פן", "ליידי והיחפן" ואחרים.

» מפגש סופרים - השנה יארח הפסטיבל שלושה סופרים ילדים מוכרים ואהובים אשר יפגשו כל אחד בתורו עם הקהל ויחלקו עימם את זיכרונותיהם, מחשבותיהם על סרטים מצוירים, גיבורי האנימציה של ילדותם ועוד. במסגרת המפגש יתקיימו הקרנות של סרטים או חלקי סרטים.  

» כמו פעם - הקרנת הסרטים המצוירים של פעם "במבי" ו"ספר הג'ונגל", בהקרנה כמו פעם - בפילם.

» הקרנות בכורה בישראל: סרטים חדשים באורך מלא: "פינוקיו", "ילדי הקרון" וסרט האנימה "הרפתקאותיו של קפטן הרלוק".

 


הקרנה ממש כמו פעם. במבי בפסטיבל אנימיקס (צילום מסך)

סדנאות לילדים


» אורי פינק - טעימה מאחורי הקלעים של "פס הייצור" של סיפורי קומיקס.

» דובי קייך בסדנת קומיקס על ספרו - "מכונת הזמן של מקס"  ובה יציג סקיצות ותהליכי עבודה על הספר, וינחה את הילדים ביצירת קומיקס משלהם.

» "חיות בקומיקס" עם שלומי צ'רקה - האם לפיל יש זיכרון של פיל? מדוע לג'ירפה יש לשון שחורה? האם הפינגווינים יכולים לעוף? ומה היא קפיברה?  כל התשובות יתגלו בספרו "זוקי - מדריך בגן החיות" וילמדו איך מציירים בעלי חיים בשיטה מיוחדת ובליווי טריקים איוריים.

» "תנו לחיות לדבר" עם ארז צדוק  - יוצר סדרות הקומיקס "זולה" ו"מקס", ידגים כיצד מציירים חיות בצורה ריאליסטית ולאחר מכן יציג איך עושים להן מהפך לחיות מואנשות ומצחיקות.

» בלגאן בסינמטק - עם נמרוד רשף יוצר סדרות הקומיקס "אדי בלאגן" ו"עוזי" , שייתן לגיבורי העלילון שלכם חיים, וידגים איך מציירים תנועות גוף והבעות פנים בכמה קווים לא מאוד מסובכים.

» "סטנד אפ קומיקס" ו"חידות מצוירות לילדים" - עם עמוס אלנבוגן. סדנה שכולה הומור, יצירתיות, חידות הגיון מאויירות ופעילות שמחברת בין המילה לדימוי.

» הגיבור שלי - סדנת קומיקס עם ארז צדוק, יוצר גיבורי הקומיקס הישראלים "מקס" ו"זולה", שיספר וידגים מיהם הגיבורים המצויירים המהווים השראה ליצירת הדמויות הראשיות בסיפור המאוייר וכיצד כל אחד מכם יכול לגמרי להמציא גיבור חדש בעצמו על פי דמיונו החופשי.

» הטירה המכושפת  - סדנת קומיקס עם רחל אחונוב, בה יתנסו הילדים בעיצוב מכשפות חדשניות בעזרת המון דמיון, כולל צפיה בקטעים של סרטי הנפשה עם יצורים מעולם האופל בזווית קצת אחרת.

» תמונות ילדות - סדנת קומיקס עם צחי פרבר. מה עושים כשילדה שאוהבים לא אוהבת אותך בחזרה? מי מרביצה לכל הבנים בהפסקה? ואיך בגלל כל הדברים הללו פורצת מלחמה? סדנת קומיקס אודות כל אותם הדברים שקורים לנו כילדים, ועל איך שאנחנו מנסים ומצליחים או לא מצליחים להתגבר עליהם.


שבוע שלם של קומיקס. פסטיבל אנימיקס 2014 (איור: יעל אחונוב)

תערוכות


» חצה את הרוביקון: תערוכת קריקטוריסטים חדשה על דמותו של נשיא המדינה הנבחר, ראובן ריבלין. תערוכה זו תפתח את אירועי הפסטיבל.

 » תערוכת מחווה לאריק איינשטיין: קריקטוריסטים כמו: מישל קישקה, שלמה כהן, ירמי פינקוס, שי צ'רקה, אורי פינק ועוד, יציגו קריקטורות בעלות פרשנות שונה לדמותו של אריק איינשטיין.


תערוכות והרצאות גם למבוגרים. אנימיקס 2014 (איור: שרון גזית)

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(8 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 07/08/2014 11:16:42