פסטיבל הקולנוע ירושלים 2015

ז'אנר : הקרנה, פסטיבל

פסטיבל הקולנוע ירושלים 2015 יתקיים השנה בפעם ה-32, בין התאריכים ה-9-19 ביולי. הקרנות הסרטים יתקיימו בסינמטק ירושלים, קולנוע לב סמדר ובמוקדים נוספים בעיר. "אמא שלי", סרטו החדש של הבמאי האיטלקי נני מורטי, יפתח את פסטיבל הקולנוע בבכורה ישראלית בבריכת הסולטן ב-9 ביולי, חודשיים לאחר שהוצג בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן. באירוע הפתיחה ישתתף השחקן ג'ון טורטורו, המככב בסרט. את האירוע יחתום הסרט האייקוני "הסנדק" של פרנסיס פורד קופולה מ-1972, שיוקרן על מסך ענק בליווי התזמורת סימפונית ירושלים.

» מה כדאי לראות בפסטיבל הקולנוע ירושלים
» "הסנדק": סרט הנעילה - לכל הפרטים

באיטלקית זה נשמע יותר טוב. "אמא שלי" - טריילר:המתמודדים בתחרות חג'ג' לקולנוע ישראלי עלילתי:


» "תיקון" - חיים-אהרון, בחור ישיבה חסידי, מתמוטט ומאבד את הכרתו. פרמדיקים מנסים להחיותו אך ללא הועיל. תחת ידי האב, חיים-אהרון חוזר לחיים. אך אינו כמו שהיה. האב מתייסר וחושש שמא הפר את רצון הבורא בהתערבותו בהחייאה.
בימוי: אבישי סיון
בהשתתפות: אהרון טרייטל, ח'ליפה נאטור, ריקי בליך, גור שיינברג
מועדי הקרנה: שישי ה-10 ביולי ב-14:00, שבת ה-10 ביולי ב-15:00.

» "חתונה מנייר" - בעיירה מדברית מתגוררת חגית, צעירה עם לקות שכלית קלה שעובדת במפעל לנייר טואלט וחלומה הגדול ביותר הוא להתחתן. חגית שואפת לחיים עצמאיים ומנהלת מערכת יחסים עם בנו של בעל המפעל. היא מסתירה זאת מאמה ומאמינה שיום אחד הם יתחתנו. הודעה על סגירת המפעל מטלטלת את חייהן.
בימוי: ניצן גלעדי
בהשתתפות: אסי לוי, מורן רוזנבלט, רועי אסף, אריה צ'רנר
מועדי הקרנה: רביעי ה-15 ביולי ב- 20:00, חמישי ה-16 ביולי ב-13:30.

#alt
האם החלום של חגית יתגשם? "חתונה מנייר" (יח"צ)

» "נדיה" (שם זמני) - 20 שנה עברו מאז שזנחה את זהותה כערביה ועכשיו מתעורר עברה של מאיה. איך חייה יראו עכשיו כסודה יתגלה, האם אפשר להמשיך לחיות כמאיה כשסודה התגלה?
בימוי: טובה אשר
בהשתתפות: נטע שפיגלמן, עודד לאופולד, עלי סולימאן
מועדי הקרנה: ראשון ה-12 ביולי ב-20:00, שני ה-13 ביולי ב-14:30.

» "האיש שבקיר" - שישי בערב בליל חורף גשום, רמי לוקח את הכלב לטיול ולא חוזר. לאשתו אין שמץ של מושג היכן הוא. אנשים שונים מגיעים במהלך הלילה לדירה, כל אחד מהסיבות שלו. האם מישהו מהם הוא המפתח לפתרון התעלומה?
בימוי: יבגני רומן
בהשתתפות: תמר אלקן, גלעד כהנא, אלי גורשטיין, יואב דונט, רות רסיוק, רוי מילר
מועדי הקרנה: שלישי ה-14 ביולי ב-20:15, רביעי ה-15 ביולי ב-15:00.

» "ג'רוזלם" -
סטודנטית אמריקאית מגיעה לטיול בעיר העתיקה בירושלים יחד עם חבריה.  אלו הימים הנוראים והתיירים נהנים מהאווירה בעיר העתיקה. בערב יום כיפור דברים מתחילים להשתבש: דמויות מסתוריות פושטות על הסמטאות ואנשים נרצחים ברחבי העיר. האם הם ישרדו את הלילה?
בימוי: יואב ודורון פז
בהשתתפות: יון תומרקין, יעל גרובלס, תום גרציאני, דניאל ג'יידלין
מועדי הקרנה: שישי ה-10 ביולי ב-20:00, חמישי ה-16 ביולי ב-22:15.

»"ארץ פצועה" - דרמה ראליסטית המגוללת את סיפורם של צמד קציני משטרה חיפאיים. השניים נקלעים לרצף של אירועים בלילה דחוס, שיעמיד את המוסריים ואת החברות האמיצה ביניהם במבחן.
בימוי: ארז תדמור
משתתפים: רועי אסף, דביר בנדק, שרון טל, משה אשכנזי, קרן ברגר, תאופיק ברהום, יואב לוי, מכרם חורי.
מועדי הקרנה: שני ה-13 ביולי ב-19:30, שבת ה-18 ביולי ב-20:00.

המתמודדים בתחרות ון ליר לקולנוע ישראלי תיעודי:» "בת זונה" -
חושף את עולמן של נשים שהידרדרו כנערות  לשימוש בהרואין, זנות וחיי רחוב. ילדיהן נלקחו מהן והן כלואות במעגל ההתמכרות על סף מוות. דרך המצבים הנחשפים בסרט מוצאת הבמאית שאלות לתשובותיה כמי שנלקחה בעודה פעוטה מאם נרקומנית זונה ונערה.
בימוי: נירית אהרוני
מועדי הקרנה: שני ה-13 ביולי ב-17:00, שלישי ה-14 ביולי ב-14:00.

» "מיסטר גאגא" - במהלך שנותיו הרבות ככוריאוגרף וכרקדן, פיתח נהרין שפת מחול ייחודית, שפת הגאגא, שמאפיינת לא רק את יצירותיו, אלא את גישתו לאמנות ולחיים בכלל. הסרט מנסה לפענח את המפגש האקסטטי בין נהרין לבמה, בינו ובין רקדניו ובין היצירות שלו לקהל.
בימוי: תומר הימן
מועדי הקרנה: שלישי ה-14 ביולי ב-18:00, רביעי ה-15 ביולי ב12:45.

#alt
סודות התנועה מאחורי אוהד נהרין. "מר גאגא" (צילום יח"צ)

» "פרינסס שואו" - סמנתה, מטפלת סיעודית המתגוררת בשכונת עוני קשה בניו אורלינס, לא ידעה על חלקה בפרויקט "ThruYOU" המצליח של קותימן המלקט עשרות סרטוני יוטיוב מוזיקליים שיצרו מוזיקאים חובבים שונים מרחבי העולם. כולם חולקים רקע תרבותי ומוצא שונים ובעלי חזון מוזיקלי הדדי.  
בימוי: עידו הר
מועדי הקרנה: שבת ה-11 ביולי ב-21:30, ראשון ה-12 ביולי ב-11:00.
 
» "ויטה אקטיבה" - ביוגרפיה אינטלקטואלית אישית של הפילוסופית היהודייה, ילידת גרמניה, חנה ארנדט. הסרט עוקב אחרי הקשר בין חייה לפילוסופיה שלה, באמצעות חומרי ארכיון נדירים, המדגימים את הבנאליות של הרוע. הרלבנטיות שלה למציאות היום בישראל ובעולם בוקעת מכל אמירה שלה.
במאית: עדה אושפיז
מועדי הקרנה: ראשון ה-12 ביולי ב-17:30, שני ה-13 ביולי ב-12:00.

» "אל סף הפחד" - הסרט  צולם במהלך עשור וחושף לראשונה קטעי ארכיון ייחודיים, דיווחי חדשות, תצפיות ודיאלוגים אינטימיים של אשת הרוצח יגאל עמיר-לריסה טרימבובלר והקלטות נדירות של שיחות בין עמיר לבנו הפעוט היחיד.
בימוי: הרץ פרנק , מריה קרבצ'נקו
מועדי הקרנה: ה-8 ביולי ב-19:00 וב-21:00.

» "אגורות" - במקום לפקוד את ספסל הלימודים, נאלצים שני ילדים מכפר פלסטיני סמוך לטול כרם לעבוד בישראל כקבצני רחוב. בעוד המאם בן השמונה מנסה להימנע מעבודה קשה, אחיו הבכור, יחיא, חולם על גורל טוב יותר. 
בימוי: בדראן בדראן
מועדי הקרנה: שבת ה-11 ביולי ב-17:30, ראשון ה-12 ביולי 13:45.

» "הוטליין" -  מוקד לזכיותיהם של פליטים ומהגרים הממוקם בתל אביב, מנסה להגן על מבקשי המקלט ועובדים זרים, בכל הקשור לכליאה ומעמד. עבודתם השוטפת מביאה אותם לבתי כלא, בתי משפט ולשרשויות ההגירה השונות. הסרט מתלווה אל פעילי המוקד בעבודתם היומיומית.
בימוי: סילבינה לנדסמן
מועדי הקרנה: רביעי ה-15 ביולי ב-18:00, חמישי ה-16 ביולי ב-19:15.

המתמודדים בתחרות הסרטים הקצרים:


» "תמיד אותו דבר" - אברהם בן ה-60 נוסע במוניות ומנסה לספר לנהגים שוב ושוב את הסיפור הטרגי של יחסי האהבה שנאה שלו עם כלבו.
במאי: נחמן פיקובסקי, סם שפיגל

» "הקו של גרייס" - לגרייס יש תכנית: היא הפכה את המשאית הקטנה שקיבלה למכולת ניידת למוצרי מזון מהמזרח. הלקוחות שלה הם העובדים הזרים שבדרום הערבה, בתקווה להרוויח הרבה כסף ולהתקדם עוד צעד לקראת ביסוס חיים הוגנים יותר. אופטימיות ונחישות לא מספקים כשהתכנית של גרייס משתבשת.
במאי: רותם קפלינסקי, עצמאי

» "ילדי מפתח" - גור ודניאל הם ילדי מפתח. בעוד דניאל מנסה להתמודד עם העולם שבחוץ, גור מרגיש שהבית הוא מקלטו היחיד ומסרב לאפשר לעצמו או לאחותו התבגרות "נורמלית".
במאי: אלעד גולדמן, אוניברסיטת ת"א

» "גבולות" - העלילה מתמקדת במאיה, שחקנית צעירה שמתמודדת עם צילומיי סצנה אינטימית. במהלך הסרט היא נדחקת למקומות קיצוניים, הגבול הדק בין המשחק למציאות מטשטש.
במאית: דנה לרר, אוניברסיטת ת"א

» "עסק מלוכלך" - העלילה עוקבת אחר תעשיית הפחם המסורתית באזור הגליל המערבי וג'נין. הסרט מעמיק במצבים ובתהליכים המעוותים בהם לכודים האנשים, ושופך אור על המצב הנוכחי של מערכת היחסים הכלכלית בין ישראל ופלסטין.
במאי: ואדים דומש , עצמאי

הקרנות  מיוחדות  - קולנוע ישראלי תיעודי:


» "מועדון אגרוף ירושלים" - גרשון לוקסמבורג מנהל את ״מועדון אגרוף ירושלים״ שעם השנים הפך לבית למתאמנים לבני נוער בעיקר. בזירת האימונים, במהלך התחרויות והנסיעות אליהן אנחנו נחשפים לחייהם המורכבים של הנערים ושל גרשון עצמו.
בימוי: הלן יאנובסקי

» "חיים באשליות" - סיפור עלייתם ונפילתם המופרך והקסום של צמד הקוסמים "צ'יקו ודיקו". בשנות השמונים הם היו כוכבים ענקיים עם פינה קבועה בטלויזיה, אלפי הופעות, ואימפריית קסמים כלכלית משגשגת. הנפילה הפתאומית והטראגית שלהם הפתיעה את כולם.
בימוי: צביקה בינדר

» "זלדה: אשה פשוטה" - היא פרסמה ספר שירים ראשון רק בגיל 53, אשה דתיה צנועה שמיעטה לצאת מביתה. 30 שנה לאחר מותה, באמצעות קטעי ארכיון משנות ה-70, יומנים שלא פורסמו ושיחות עם החצר הפנימית של זלדה, משורטט דיוקנה המרהיב של המשוררת שכינתה עצמה אשה פשוטה.
בימוי: יאיר קדר

» "חגיגה לעיניים- סיפורו של הקולנוע הישראלי"- שני פרקים בהקרנת בכורה מתוך רטרוספקטיבה טלוויזיונית ראשונה מסוגה של הקולנוע הישראלי. מאות מרואיינים, עשרות ימי צילום שנפרשו לאורך למעלה משנתיים, למעלה מ- 250 סרטים. הסדרה כוללת אינספור ראיונות, שיחות וסצנות עם אנשי מפתח בתעשיית הקולנוע. לצד הראיונות משובצים קטעי ארכיון נדירים, סרטים ביתיים שמעולם לא שודרו, קטעי "מייקינג אוף" מפתיעים של הסרטים ועוד שלל תכנים נוסטלגיים, שירגשו את כל מי שגדל על הקולנוע הישראלי.
יוצרים: אריק ברנשטיין, שי להב, יאיר רוה ונואית גבע

» הקרנה מיוחדות בתחרות "החוויה היהודית: "שטיסל -  עונה שניה פרק 1 "לימונים"- הקרנת בכורה של הפרק ראשון בעונה השניה של "שטיסל".
הסדרה ממשיכה לספר את סיפוריה הגדולים, הקטנים ושוברי הלב של משפחה חרדית אחת בירושלים של 2014.
במאי: אלון זינגמן

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(1 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5