פסטיבל הקולנוע ירושלים 2014

ז'אנר : הקרנה, פסטיבל

פסטיבל הקולנוע ירושלים 2014 מתקיים השנה בפעם ה-31. הפסטיבל ייפתח ב-10 ביולי בהקרנה חגיגית בבריכת הסולטן, וינעל ב-20 ביולי. הקרנות הסרטים יתקיימו בסינמטק ירושלים, קולנוע לב סמדר ובמוקדים נוספים בעיר.   

» הסרטים שאסור לפספס: מה כדאי לראות בפסטיבל?

עדכון 9.7.2014: בעקבות המצב הבטחוני, אירוע הפתיחה והקרנת הסרט "ערבים רוקדים" לא יתקיימו ב-10 ביולי, אלא ביום חמישי ה-17 ביולי, בשעה 20:00 בבריכת הסולטן. שאר אירועי הפסטיבל יתקיימו ללא שינוי.

את הפסטיבל יפתח סרטו של ערן ריקליס "ערבים רוקדים", על פי התסריט של סייד קשוע. "ערבים רוקדים" מביא את סיפורו של איאד, ילד ערבי מטירה שנשלח על ידי הוריו ללמוד בפנימייה יהודית יוקרתית בירושלים, שם הוא מוצא את עצמו מתמודד עם סוגיות של שפה, תרבות וזהות. הוא מנסה לשרוד ולמצוא את דרכו במקום בו מתנהלת מלחמה תמידית. איאד, שמרגיש זר ומנוכר, מבין שעל מנת להתקבל כשווה בין שווים, כדי שיוכל לעבוד, לאהוב ובעיקר להרגיש שייך - עליו להקריב את עצמו.
מועדי הקרנה:  יום חמישי 10.7, 20:00, יום שני 14.7, 11:45.
 
הקרבה למען קבלה. "ערבים רוקדים" (צילום: איתן ריקליס)

סרט הנעילה, שיוקרן בבכורה ישראלית ב-17 ביולי, הוא "הרוח העולה" (The Wind Rises), של גאון האנימציה היפני היאו מיאזקי. מיאזקי זכה בעבר באוסקר על סרטו "המסע המופלא" וחתום על קלאסיקות נוספות כמו "הטירה הנעה", "השכן שלי טוטורו", "פוניו" ועוד.

"הרוח העולה" - טריילר:

"הרוח העולה", יצירה שסחפה את המבקרים ברחבי העולם, נחשבת לשירת הברבור של מיאזקי. הסרט עוקב אחר סיפור חייו של ג'ירו, שמילדות חולם לטוס במרומים ולתכנן מטוסים בהשראת מהנדס התעופה האיטלקי הנודע קפרוני. ראייתו לקויה ולכן הוא אינו יכול להפוך לטייס של ממש, אך ב-1927 הוא מצטרף ליחידת התעופה של חברת הנדסה יפנית גדולה. תוך זמן קצר כולם מבינים כי מדובר בגאון אמיתי, והוא הופך לאחד ממהנדסי המטוסים המבריקים והמוערכים ביותר בעולם. מיאזקי מגיש אפוס מרגש השוזר אירועי מפתח היסטוריים כמו רעידת האדמה הגדולה בקאנטו (1923), השפל הגדול, מגפת השחפת וצלילתה של יפן אל מלחמת העולם השנייה. הסרט מוקרן באדיבות "סרטי אורלנדו" ו"אורלנדו סינמה", וייצא להקרנות מסחריות לאחר סיום הפסטיבל.

אורחים של כבוד: ספייק ג'ונז ופארק צ'אן-ווקהשנה, אורחי הכבוד של הפסטיבל הם הבמאי והתסריטאי זוכה האוסקר ספייק ג'ונז, והבמאי הקוריאני פארק צ'אן-ווק. ג'ונז יעביר בפסטיבל כיתת אמן לציון 15 שנים ליציאת סרט "ג'ון מלקוביץ'", עליו היה מועמד לאוסקר. באוסקר 2014 ג'ונז זכה בפרס התסריט הטוב ביותר על סרטו "היא", בכיכובה של סקרלט ג'והנסון. כמו כן היה שותף בבימוי ובהפקה של "סינקדוכה ניו יורק", "אדפטיישן" וסרטי "ג'קאס". 

הבמאי פארק צ'אן-ווק נודע בזכות סרטיו "שבעה צעדים" (2003), "שלום לנוקמת" (2005) ו"צמא" (2009). בנוסף יוקרן "סטוקר" (2013), סרטו הראשון בהוליווד בכיכובה של ניקול קידמן. לאחר הקרנת הסרט תתקיים כיתת אמן ושיחה עם צ'אן-ווק. במהלך ביקורו יוקרן עותק משוחזר של הסרט "שבעה צעדים", ולאחר מכן יתקיים פאנל בהשתתפות פארק צ'אן-ווק בנושא "מותחני נקמה קוריאניים".


פעם ראשונה בהוליווד. מתוך הסרט "סטוקר"

התחרות הראשית בפסטיבל הינה תחרות חג'ג' לקולנוע ישראלי עלילתי. הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר במסגרת זו יקבל פרס כספי בגובה 125 אלף שקלים.

המתמודדים על פרס הסרט הישראלי העלילתי הטוב ביותר:


» גט: משפטה של ויויאן אמסלם - הסרט האחרון בטרילוגיה של האחים שלומי ורונית אלקבץ, שכללה עד כה את "ולקחת לך אישה" ו"שבעה". ויויאן, גיבורת הסרטים הקודמים, הגישה בקשת גירושין לפני שלוש שנים, במהלכם אליהו בעלה מסרב להתייצב בבית המשפט. סדרת דיונים מתישים ואבסורדיים בבית הדין הרבני, החוזרים על עצמם פעם אחר פעם, הופכים למופע קפקאי כמעט קומי, בו ה"נתבע" הוא המחליט היחידי על פסק דינו.  בסרט משתתפים: רונית אלקבץ, סימו אבקריין, מנשה נוי, ששון גבאי, אלי גורנשטיין, רמי דנון, רוברטו פולק, גבי עמרני, אוולין הגואל, רובי פורת שובל, זאב רווח ודליה בגר. "גט" הוקרן במסגרת שבועיים של במאים בפסטיבל קאן האחרון, ונעל את פסטיבל קולנוע דרום.
מועדי הקרנה: יום שישי 11.7, 20:00, שבת 12.7, 13:00.

» עלים אדומים - סרטו של בזי גטה, בוגר מכללת ספיר, מגולל את סיפורו של מסגניו טדלה, עולה מאתיופיה ואלמן טרי שמוכר את הבית ויוצא להעביר את זמנו בין בתי ילדיו. ההתנגשות האלימה בין התרבות והערכים האתיופים עליהם שמר באדיקות, אל מול המציאות האכזרית שטופחת על פניו, מביאים אותו לעימות אחרון מול משפחתו.
מועדי הקרנה:  שבת 12.7, 20:00, יום ראשון 13.7, 12:30.


עולמות מתנגשים. "עלים אדומים" (צילום: עידן ששון)

» בורג - סרטה החדש של שירה גפן, מגולל את סיפורה של מיכל, אמנית פלסטית מפורסמת המתגוררת בירושלים. בוקר אחד היא מאבדת את הזיכרון. נאדין, פלסטינית שאינה נשואה, חיה במחנה פליטים וכמהה לילד. גורלן של שתי הנשים מפגיש ביניהן במחסום, אך עקב בלבול של חייל, מיכל נשלחת למחנה הפליטים בעוד נאדין מקבלת טרמפ לביתה של מיכל בירושלים. הסביבה לא שמה לב לשינוי, וגם הגיבורות מרגישות סוף סוף מחוברות לכמיהה אמיתית אליה לא הצליחו להתחבר בעולמן הקודם. הסרט הוקרן במסגרת שבוע המבקרים בפסטיבל קאן האחרון, ומשתתפים בו שרה אדלר, דוריד לידאווי, זיאד בכרי וסמירה סרייה.
מועדי הקרנה:  יום רביעי 16.7, 20:00, יום חמישי 17.7, 12:45.

» הרחק מהיעדרו - משה ותמי הם זוג. משה כבן 50 ותמי בתחילת שנות ה-20 לחייה. הם חיים יחד מערכת יחסים אכזרית ואלימה שממנה נראה שלתמי אין סיכוי להיחלץ. משה ותמי הם אב ובתו. זהו סרטה השלישי של קרן ידעיה ("אור"), שממשיך לסמן אותה כבמאית רדיקלית ולא מתפשרת. בסרט משתתפים: צחי גראד, מעיין תורג'מן ויעל אבקסיס. הסרט השתתף בתחרות "מבט מסוים" בפסטיבל קאן 2014.
מועדי הקרנה:  יום שלישי 15.7, 19:00, יום רביעי 16.7, 16:45.


בחדרי חדרים. הרחק מהיעדרו (צילום: לורן ברונט)

» בן זקן - סרט הביכורים של אפרת כורם, שפתח את פסטיבל קולנוע דרום 2014, מציג את סיפורו של אב חד הורי בשם שלומי בן זקן. שלומי מגדל לבדו את רוחי, בתו היחידה בת ה-11, מאז נולדה בבית אמו באשקלון. המשפחה חיה בבניין על עמודים במובלעת שכבר שנים מאכלסת דורות של מהגרים בקשרי תלות איומים של הישרדות וזהות. כמו העמודים, האנשים במובלעת עדים למתרחש סביבם ונטמעים בנוף המקום. אבל הקונפליקט בין תלות לאוטונמיה ובין היבלעות לזהות לא נגמר אף פעם: שלומי נאבק בעצמו ובסביבתו כדי לשמור את בתו בחזקתו, אך גם מכיר בחוסר היכולת שלו להעניק לבתו היחידה הזדמנות לחים טובים יותר, כמו שהיה רוצה לעצמו. בסרט משתתפים: אלירז שדה (זוכה "האח הגדול"), רום שושן, רונן עמר, חני אלימלך ובת-אל משיאן.
מועדי הקרנה:  יום שני 14.7, 18:15, יום שלישי 15.7, 11:15.

» הגננת
- סרטו של נדב לפיד ("השוטר") מביא את סיפורה של נירה (שרית לארי), גננת חובבת שירה. נירה מגלה בגן הילדים שלה את יואב בן החמש (אבי שניידמן), משורר מחונן שנוהג לדקלם שירה, ומחליטה לטפח את כישרונו ולשמור עליו. הסרט התקבל למסגרת "שבוע המבקרים" בפסטיבל קאן 2014, ונרכש להפצה בינלאומית לחברת La Pacte.

» פרינסס - סרטה של טלי שלום עזר. בזמן שאמה נעדרת מהבית, אדר בת ה-12 ואביה החורג מפתחים משחקי תפקידים הגולשים למחוזות מסוכנים. בעודה מנסה למצוא את מקומה בין מערכות היחסים הסוערות והיצריות בבית, אדר פוגשת באלן – נער שדומה לה להפליא, ומצרפת אותו למשפחה. אדר יוצאת בעקבות אלן למסע אפל בין ילדות להתבגרות, בין מציאות לדמיון, המשנה לעד את חוקי המשחק בבית. בסרט משתתפים: קרן מור, אורי פפר, שירה האס, אדר זהר הנץ.
מועדי הקרנה:  יום שני  14.7, 20:15, יום שלישי 15.7, 12:00.משחקי תפקידים. "פרינסס"(צילום ראדק לאדז)

המתמודדים בתחרות ון ליר לקולנוע ישראלי תיעודי:


» וריאנט פולגאר - סיפורן יוצא הדופן של שלוש אחיות הונגריות, יהודיות, שגודלו מינקותן בבודפשט הקומוניסטית של שנות ה-70 כדי להיות גאונות שחמט.
בימוי: יוסי אבירם

» שמן על מים - בשנת 2006 משפחת אוזן עולה לארץ ישראל מג'רבה שבתוניסיה. המשפחה מגיעה למושב בית הגדי שבדרום הארץ, שרוב תושביו עלו גם הם מתוניסיה בשנות ה-50. אך מה שאמור על פניו להיות מקום שיקלוט את המשפחה בחום ואהבה מתגלה כסביבה עוינת, שאינה מוכנה להשלים עם קליטתה של המשפחה התוניסאית החדשה.
בימוי: רובי אלמליאך

» בשוליים - סיפורה של קבוצת תיאטרון הפרינג' "אורתודה", שגיבור המופע שלה "אבנים" הוא פסל מורדי גטו ורשה. בהזמנת המנהל האמנותי של התיאטרון של לוכסמבורג, הם יוצאים לסיבוב הופעות באירופה, שפותח פצעים ישנים  ומעמיד בספק את הכדאיות הכלכלית להמשך המופע. האם דווקא תכנית ראליטי בכיכובו של מרדכי אנילביץ' תציל את המצב?
בימוי: תור בן-מיור

» ספירלות - מונטאז' מאני (MANIA) הולך ומתייצב בעודו עוקב אחר משפחה חלופית של ארבע נערות ממשפחות עולים, בשנים האינטנסיביות של התבגרותן.
בימוי: יעל גור

» עליזה - בשנת 1995 פוגשת השחקנית המיתולוגית עליזה רוזן את תומר הימן, במאי צעיר בתחילת דרכו. אחרי קרוב ל-20 שנה ויצירה של 15 סרטים תיעודיים, חוזר הימן לחומרים אותם צילם בתחילת דרכו המקצועית ועורך אותם לכדי דיוקן אינטימי רווי בעצב והומור של אישה שחקנית. 
בימוי: תומר הימן

» אדם הגון - ב-6 במאי 1945 השתלטו חיילי צבא ארצות הברית על משכנה הפרטי של משפחת הימלר  בגרמניה. במהלך שהותם מצאו החיילים מאות מכתבים פרטיים, יומנים ותצלומים. בניגוד להוראות, הם לא מסרו אותם לשלטונות הצבא. הסרט, שהשתתף בפסטיבל ברלין 2014, מבוסס על מסמכים אישיים אלו. 
בימוי: ונסה לאפא

» The Go Go Boys - "גו גו בויס" הוא סרט דוקומנטרי על מנחם גולן ויורם גלובוס, בני דודים מישראל, אשר במרדף אחר החלום האמריקאי שינו את המבנה ההוליוודי בלי היכר. הסרט הוצג במסגרת קאן קלאסיקס בפסטיבל קאן האחרון.
בימוי: הילה מדליה


החלום האמריקאי. "The Go Go Boys" (צילום: יח"צ)

» כלבים בשר ודם - יובל מנדלוביץ' חי בחווה מבודדת עם מאה כלבי פיטבול, שגודלו ככלבי קרבות ושוקמו על ידו. כאשר יובל מגלה שהחווה נפרצה והכלבים שלו נגנבו בחזרה לזירת הקרבות, הוא יוצא למבצע יחיד לחילוץ הכלבים.
בימוי: טל מיכאל

 » חייו מלאי שיר- סיפורו של אברהם חלפי - מסע בעקבות חייו ויצירתו של אברהם חלפי, שחקן ומשורר, גיבור תרבות אלמוני ששאף כל ימיו לצמצם את עצמו "לכדי נקודה אלמונית", כמאמר אחד משיריו.
בימוי: אורי משגב

» 36 מבטים על פוקושימה - מסע התבוננות בחיים בצל הזיהום הגרעיני ביפן, לאחר אסון הכורים בפוקושימה. תיעוד של שלוש שנים מצטבר לאוסף רשמים שבור על מקום מוכה אסון ועל תושביו, אשר מנסים לשרוד בכאוס.
בימוי: מיכל קפרא ודווה עוז מלמן

» כבד את אביך ואת אמך - 16 שנים לאחר שהופרדו מאמן באוקראינה, מגלות דשה (22) ונטשה (21) על קיומה ומתאחדות עמה בישראל. הניסיון להיכרות מחודשת חושף פצעים ישנים. הסרט מלווה את המשולש הנשי המנוכר ומציג תמונה מורכבת של הפער בין קשר דם ליחסים שבין אם לבנותיה.
בימוי: אלכסנדרה רחמילביץ'

הקרנות מיוחדות: קולנוע ישראלי תיעודי» תיקים מהסנגוריה - הסדרה עוקבת אחר עבודתם של עורכי הדין מטעם הסנגוריה הציבורית ואחר הנאשמים שאותם הם מייצגים בתיקים פלילים. בפסטיבל יוקרנו בבכורה שני פרקים מתוך סדרת הדוקו.
בימוי: מויש גולדברג

» שם וכאן - סיפורםשל שלושה טייסים ונווט בני 80 שנחשבו לצברים "יפי בלורית" המחליטיםלחשוף שהם ניצולי שואה שמחקו את עברם.
בימוי: אבי דעלבני

הקרנות מיוחדות: קולנוע ישראלי עלילתי

» התאבדות -
מותחן ירושלמי המתרחש כולו במהלך יום אחד. עורכת דין צעירה מנהלת מרוץ של חיים ומוות מול מלווה בריבית אכזרי. כשברקע תקתוק שעון החול, מתברר לה שכדי שמשפחתה תשרוד, עליה לבצע את הפשע המושלם. בהשתתפות: רותם קינן, מלי לוי גרשון, דרור קרן, יערה פלציג, יגאל נאור, דני גבע, חיים זנאתי, אור פפר, עידית טפרסון ועידו מוסרי.
בימוי: בני פרדמן

» זינוק בעליה - קומדיה על משפחת גבע, משפחה בורגנית ותוססת מרחביה שברגע טראגי אחד משתנים חייה. אורה, אם המשפחה, נכנסת בעקבות תאונה לתרדמת עמוקה. משאירה אחריה שני ילדים, בעל וכלה לעתיד. אורה היתה עמוד התווך של המשפחה, הדבק המקשר, המפשר, המפייס, בלעדיה הכל מתפרק. כל אחד מבני המשפחה מנסה, בדרכו המיוחדת, להחזיר את החיוך, לאסוף את השברים ולשקם את החיים. אל מסע השיקום מצטרפים- צמד מנתחים פלאסטיים, מדריכת יוגה, חוקרת פרטית קשוחה, מאמן ריצה על כיסא גלגלים, רקדנית בטן מופנמת וכוכב קולנוע מצרי. בהשתתפות: שלמה בראבא, מלי לוי גרשון, איתי טיראן, רותם זיסמן כהן, עידית טפרסון, רומי אבולעפיה, יוסי מרשק, יוסף סוויד, אלברט אילוז.
בימוי: אורן שטרן

» 
מה לראות בפסטיבל? אורון שמיר ואור סיגולי ממליצים

פסטיבל הקולנוע ירושלים 2014 - כל הכתבות

 • הפתעות בטקס הפרסים של פסטיבל ירושלים
  הפתעות בטקס הפרסים של פסטיבל ירושלים

   19/07/2014

  הערב (שבת) התקיים טקס הענקת הפרסים של פסטיבל הקולנוע ירושלים, שינעל מחר בערב בתום עשרה ימים של סרטים מהארץ ומכל העולם, תחרויות, כיתות אמן, אזעקות והתכנסויות במרחבים מוגנים. בתחרות חג'ג' לקולנוע ישראל...

 • טור עורכת: למרות עצמי, בשביל האחר
  טור עורכת: למרות עצמי, בשביל האחר

   18/07/2014

  "האחריות שלי לזולת חורגת מעבר לחיים שלי", אומר הפילוסוף הצרפתי-יהודי עמנואל לוינס. דבריו מובאים בסרטו היפה והמרגש של יורם רון - "האל הנעדר: עמנואל לוינס וההומניזם של האחר", שהוקרן השבוע בפסטיבל הקולנ...

 • פסטיבל ירושלים: לפעמים הבטחות מתממשות
  פסטיבל ירושלים: לפעמים הבטחות מתממשות

   17/07/2014

  פסטיבל ירושלים ממשיך להתנהל תחת ענני המלחמה. ימות השבוע היו עמוסים פחות מסוף השבוע הראשון והמלא, אבל מצד שני, כך זה בכל פסטיבל ויש להניח שסוף השבוע הקרוב שמתחיל ממש היום יהיה גדוש מבקרים. פגיעה מסוימ...

 • במאי פסטיבל הקולנוע בירושלים קוראים להפסקת אש
  במאי פסטיבל הקולנוע בירושלים קוראים להפסקת אש

   14/07/2014

  היום, יום שני ה-14 ביולי ב-16:00, נעצר לרגע פסטיבל הקולנוע של ירושלים. לא היו אלה האזעקות שמדי פעם בפעם מכנסות במרחבים הממוגנים את באי הפסטיבל, אלה מסיבת עיתונאים שכינסו הבמאים והבמאיות שמשתתפים השנה...

 • למרות הטילים: סרטים מעולים ואולמות מלאים
  למרות הטילים: סרטים מעולים ואולמות מלאים

   14/07/2014

  חגיגה מאופקת של קולנוע מעולה בסוף השבוע הראשון של פסטיבל ירושלים ה-31, שהחל ללא טקס הפתיחה המסורתי בבריכת הסולטן ביום חמישי האחרון. יש המון מה לראות בזכות אחת התוכניות המצטיינות של השנים האחרונות, אב...

הצג עוד כתבות
תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(0 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

 • Currently 3/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 16/07/2014 07:50:14

 • 2.תגובה לסמדר(אחד שיודע)

  22/05/2014 19:57:06

 • 01/07/2011 17:58:54