פסטיבל האור בירושלים 2014

ז'אנר : פסטיבל, הפנינג

פסטיבל האור 2014, האירוע הבינלאומי הגדול בתחום אמנות האור יתקיים בפעם השישית ברחבי העיר העתיקה בירושלים, בין התאריכים 19-11 ביוני, למעט יום שישי, בין השעות 20:00-23:00 (במוצאי שבת עד שעה 24:00). הקהל יוזמן להשתתף בחוויה וליהנות מעשרות מיצגי אור בארבעה מסלולים שונים: לבן, אדום, כחול וירוק, שיתפרשו על ארבע מרובעיה של העיר העתיקה, ויובילו את המבקרים מאתר לאתר ומיצירה ליצירה.

השנה יציג הפסטיבל מגוון מיצגי אור של שבעה עשר אמנים בינלאומיים בעלי שם וכן אמנים ישראלים, ביניהם: מרטין עדין, קבוצת מסתורין, הגר אלעזרי וליאת סגל, ניסן גלברט, ניצן רפאלי, סטודיו AVS ורבים נוספים שיציגו פסלי אור ועבודות שונות. בנוסף, יקיים הפסטיבל לראשונה שיתוף פעולה עם המחלקה לעיצוב תעשייתי של האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים בצלאל - הסטודנטים יציגו גופי תאורה בפרשנות אישית.


עיר עוטפת אור. פסטיבל האור בירושלים (צילום: יח"צ)


המסלול הלבן

מרחבת שער יפו החיצונית דרך מרכז המידע הנוצרי, רחוב הפטריארכיה הארמנית, שער ציון, הקארדו הפתוח, הקארדו המקורה, כיכר החורבה ועד כיכר בית המחסה.

» ברחבת שער יפו החיצונית - "גן החלומות": במרכז המיצג מתנשאים שני מגדלים גבוהים כאשר ביניהם עובר גן אורות של קשתות מאירות וצבעוניות בדמות ורדים ופרחי חרציות. המיצג מאפשר הצצה אל עולם של פנטזיה - פרחי אור עשויים עשרות אלפי נורות לֵד. המיצג עוצב על ידי משפחת אמנים מובילה באיטליה.

» ברחבת שער יפו - מרכז המידע הנוצרי - מיצג "שעון הקוקייה": על חזית מרכז המידע הנוצרי, יוקרן מיצג וידאו מפינג (video-mapping). פני הבניין המוכר יהפכו לשעון קוקייה ענק, והקהל יוכל לצפות גם בגלגלים המניעים את השעון. המיצג נוצר על ידי AVS- חברה ישראלית רב תחומית המתמחה בפיתוח חוויות מולטימדיה ועיצוב.

» ברחוב הפטריארכיה הארמנית עד הקשת הראשונה - מיצג "אוריגמי" של האמן ג'ק ריבל: מיצג שבשבות ענק, מוארות וצבעוניות המהוות תקרה מעל הפטריארכיה הארמנית.

» בהמשך רחוב הפטריארכיה הארמנית - מיצג "קשת": מיצג אור אודיו-ויזואלי השופך אור על קשת בחומת הרובע הארמני. השתקפות של אור ומשחק צלליות - מסע המשלב אור ואדריכלות בהשראת התחרה הארמנית המסורתית.

» בחומת רחוב הפטריארכיה הארמנית - מיצג "שיירת הפילים" של ניצן רפאלי ורונן נג'ר: המיצג מחבר בין מעטפת האוויר והנפח, ויוצר מעין בלון מואר המשנה את צבעו לאורך הספקטרום הנראה במחזוריות של זמן וצבע.

» בקארדו הפתוח - "אור בקרדו" - יריד אמנים: מיטב האמנים משלבים בעבודתם מגוון חומרים ומעניקים פרשנות מקורית ואישית לגוף התאורה. האמנים יציגו וימכרו את עבודותיהם בתחום עיצוב גופי התאורה. בין האמנים המציגים: סטודיו פנטזיה בזכוכית, סטודיו מנורמיקה , עיצוב תאורה, Soft light, גב זהר, יהודה אוזן תאורה,  לבנה, הדס איצקוביץ , אמיר כחלאני  וסטודיו היולי.

» בקארדו המקורה - "Green Forest" של ירון צינמן סטודיו  AVS CREATIVE: מיצג ישראלי המציג יער של לייזרים. מיצג אינטראקטיבי, הניתן להנעת קרני הלייזר על ידי תזוזה. הקארדו המקורה מתקשט בשדרת עמודים גמישים, ובראשי העמודים - לייזר ירוק מכוון כלפי מעלה. קרני האור יוצרים מרחבים אדריכליים בחלל הקארדו, בכל פעם מחדש. הקהל הפוסע ב"יער" יפעיל את עמודי הלייזר ויהיה חלק בלתי נפרד מחוויה של אין-סוף וריאציות.

» בכיכר החורבה - "מגדל הקלפים": המיצג הינו משחק המשלב סבלנות וזהירות עם הרצון למתוח את גבולות היכולת. דמויות מפתח תנ"כיות, בלִבה של העיר העתיקה בירושלים, מעניקות למיצב משמעות ויוצרות מחווה של כבוד לאמן גדול (ז'אן דויד / Jean David) שהפיח בהן חיים. גובה המייצג הינו חמישה מטרים.

» בכיכר בתי מחסה - "קרקס האור של ירושלים": המיצג יוביל את הקהל אל תוך אוהל עגול. בתוך האוהל יתקיים מופע של חגיגת אור ובידור לכל המשפחה. הקוסם, הליצן, הלוליינים ואמני שיווי המשקל הם רק כמה מהדמויות שישעשעו מבוגרים וילדים. המיצג עוצב על ידי זוג אמנים ידועים מפורטוגל, באומנות הוידאו מפינג.


חמישה מטרים של אור. פסטיבל האור (צילום: יח"צ)


המסלול האדום

מגן הבונים עד הרחבה בפינת החומה

» בשער ציון - מיצג "אל תוותרי על האור הזה" של האמנית שלי בן נון: הפסל המוצג עשוי מערימת פסולת גדולה, זרקור אחד ופוחלץ של חתול. הצל הוא חלק בלתי נפרד מהאור. התוהו ובוהו שבחומר לובש משמעות וסדר בצל שהחומר מטיל.

» ברחוב חטיבת עציוני - המיצג "Control no control" של האמן הקנדי דניאל לרגיו: מיצג אינטראקטיבי זה, משלב את המשיכה של כולנו לאורות בוהקים, לצלילים ולאינטראקטיביות. בעזרת הידיים, הזרועות או כל הגוף יוכל הקהל לשלוט בתצוגה הגרפית ובתנועת המיצג וסביבתו.

» בגן הבונים א' - המיצג "Cosmogole" של האמן הצרפתי Philippe Morvan: מיצג של אור וצליל. תזמורת מוארת - כיפה מרכזית שגובהה שלושה מטרים, יותר מ-80 מטר של נורות לֵד ו-60 כדורים מאירים בקטרים ובגבהים שונים על גבי מעגלים בעלי ציר משותף.

» בגן הבונים ב' - מיצג "חרצית": חרצית ענקית וצבעונית צומחת מתוך אגרטל בוהק. בזה אחר זה הפרח מאבד את עלי הכותרת, וברקע שיר ילדים מתוק. זהו מעגל החיים הצמחי: נביטה, צמיחה, פריחה, קמילה.


אוהב לא אוהב. מיצג החרצית בפסטיבל האור בירושלים (צילום: יח"צ)


המסלול הכחולכניסה לרחוב המרוניטים דרך הרחבה ברחוב המרוניטים, כיכר המוריסטאן, כנסיית גואל ועד רחוב המוריסטאן.

»
ברחוב מנזר המרוניטים - מיצג "מחוברים" של ברנרדו שקולניק: הרעיון מאחורי המיצג הוא מעולם הקבלה. כל העולם הוא מחובר, אינטרגלי, הכל מקושר. מיצג חבל הכביסה מעביר את הרעיון שכולנו תלויים על אותו החבל.

» ברחוב המרוניטים ליד מסגד אל יעקבי - מיצג CLOUD: פסל אור אינטראקטיבי, עשוי 6,000 נורות ליבון. צורתו צורת ענן, והוא משחק בשפות מוכרות ומקרבות. הצופים  מדליקים ומכבים את הנורות , ויחד, בפעילות אינטראקטיבית, יוצרים הבזקי אור על פני הענן.

» ברחוב המרוניטים על יד אכסניית מר מרון - מיצג "חוט של אור" של אינה טורבייבסקי: ארבעת גופי תאורה סרוגים מעטרים את הסמטה ברובע הנוצרי בעיר העתיקה, ומציירים על קירות האבן השתקפות מסתורית.

» ברחוב המרוניטים - מיצג "בריכת הדגים" של ירון צינמן - AVS CREATIVE: בעזרת הקרנת וידאו נוצרת אשליה של קילוחי מים נובעים מהקיר וזורמים לא אל הרצפה, אלא אל ברכת דגים שוקקת.

» בכיכר המוריסטן - קבוצת תיאטרון מסתורין עם "מיתולוגיה במזרקה": מיצג אור-קולי בהשראת אמנות מסורתית של המזרח הרחוק. המיצג הופך את הכיכר ואת המזרקה לאגם עגול ובמעמקיו ארמון. במופע בובות ענק מוארות בעיצוב מיוחד וכן שירה ותאורה.

» בכנסיית הגואל - מיצג "אווירת חג בכנסיית הגואל" של שרית מור: וילונות, מנורות לד ותאורה מתחלפת על גבי כנסיית הגואל, בהשראת תקופות החגים בעולם שבהן מבנים עירוניים לובשים תאורת חג.

» ברחוב המוריסטאן - מיצג "Hatch" של הגר אלעזרי וליאת סגל: מיצג קינטי הנע בסיבוביות עדינה המפיחה בו חיים ויוצרת תחושה שבתחתית הפסל משהו מנסה להודיע על קיומו. המיצג עוצב והוצג בפסטיבל האור באמסטרדם וזכה להתעניינות רבה.

» ברחוב היהודים - קטע רחוב ברובע היהודי הופך לגלריה לעיצוב: סטודנטים בוגרי בית הספר לעיצוב בצלאל יציגו גופי תאורה המותאמים למקום בעיצוב אישי. קטע הרחוב היהודי יהפוך לגלריה לעיצוב.

» בחומה הרחבה - מיצג "על נהרות בבל" של אלי ויסבלט וירון צינמן: לפני 2,700 שנה נבנתה חומה כבירה על ידי נחמיה על מנת להגן על ירושלים. באווירת הפסטיבל מתאחדים החומה והנהרות ויוצרים יחדיו נהר מכושף של זיכרונות.


ענן של אור. פסטיבל האור בירושלים (צילום: יח"צ)


המסלול הירוק

משער שכם לשדרת הדקלים, גן הפסלים דרך הגינה שבן השער החדש עד פינת החומה

» בכיכר צה"ל - מיצג "מגדל אור" של Luminarie DE Cagna: מגדל אור בגובה 17 מטר במרכז כיכר צה"ל המברך את הבאים. המגדל הוקם על ידי צירוף טכניקת אור הרוקמת צורות גיאומטריות המעלות דמיון אדריכלות של ארצות רחוקות ומסתוריות.

» במדשאות רחוב הצנחנים א' - מיצג "לדוג את האור" של ניסן גלברד: חכות דיג רבות נושאות כדורי אור. השתקפות החכות על פני ברכת מים היוצרת תמונה חלומית והכל על רקע העיר העתיקה.

»
במדשאות רחוב הצנחנים ב' - מיצג "גן הפסלים המוארים" של מרטין עדין וקבוצת פירומניה: הקהל מוזמן להיבלע במסתורי האור והחושך ולבקר בגן של פסלים אנושיים מוארים. ניתן למצוא אפקטים וטכנולוגיות חדישות של תאורה, רקדנים ותלבושות מוארות.

»  ברחוב הצנחנים - שדרת הדקלים - מיצג "שדרה ירוקה" של יונתן וורד וגיל אדם: דקלי השדרה ליד שער שכם עוטים פסי אור ירוקים בצורות. ההשראה למיצג באה מצריחים אלו. בכל שעה מתעוררת השדרה לחיים במופע ססגוני של אורות.

» "גולם" בשער שכם: המיצג שזכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל האור בליון, מעביר אבולוציה של דימויי אור מסתוריים על גבי שער שכם - אבניו מסתובבות ונופלות, ואז, לפתע, האבנים חושפות סוד מוצפן. השער, כמו כספת, נפתח בעזרת מנגנונים מוזרים ומגלה את פניה של ירושלים. פרטים אדריכליים הלקוחים מהאזורים הסמוכים יוצרים תעתועים ואשליות על גבי החזית, משרטטים פרספקטיבות לא צפויות ומשתנות. 


מגדל אור באפלה. פסטיבל האור בירושלים (צילום: יח"צ)

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(17 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 20/06/2014 23:47:29