פסטיבל האור בירושלים 2013

ז'אנר : פסטיבל, הפנינג

פסטיבל אור ירושלים הבינלאומי יתקיים זו השנה החמישית בין התאריכים 5-13.6.2013, בין השעות 20:00-24:00 ברחבי העיר העתיקה בירושלים. לתוכניה המלאה - לחצו כאן.

גדולי אמני האור בעולם ובישראל מציגים: מיצגי אור אומנותיים תלת מימדים מרהיבים, פסלים ומיצבים אמנותיים, ויטראז'ים, כוכבי אור ענקיים, הקרנות וידאו מרשימות על מבנים וחומות העיר העתיקה, בשילוב מופעי חוצות ובימה, אור וצליל, בסמטאות הציוריות ובאתרים הייחודיים והמסלולים המרכזיים: כתום, ירוק וכחול, שיתפרשו על כל רבעיה של העיר העתיקה, ויובילו אותו מאתר לאתר ומיצירה ליצירה. 

עוד בפסטיבל:

 "אור בחורבה" - יריד ייחודי של מעצבי גופי תאורה, מופעי חוצות ססגוניים ברחבי העיר העתיקה; סיור גגות וסמטאות, הכולל תצפיות מיוחדות, סודות וסמלים (בית שמואל); ביקור בליווי עששיות בעיר העתיקה (ראשית ירושלים).

מופע Q
 - מופע קרקס רוק אשר מציג ז'אנר חדש של קרקס מודרני שטרם נראה כמוהו בישראל. המופע כולל כ- 13 קטעים היוצרים מופע אחד שלם. במופע, התנגשות בין שני העולמות: האור זורם, השינוי מתחולל וככה נולדת לה מסיבת רוק קרקס בווליום גבוה. Q הוא קרקס הקורא תיגר על כוח המשיכה. במופע פסקול רגשי חזק, ביצועי  אקרובאטיקה חדשניים ותאורה עוצרת נשימה. מועדי מופעים: ימי א'-ה' בשעות 20:15 ו-22:00, מוצאי שבת בשעות 21:00 ו-23:00


פסטיבל האור בירושלים 2013 (צילום: Gilbert Moity; Daan Roosegaarde; Maro Avrabou & Dimitri Xenakis; עלי ולדמן)


פירוט המסלולים השונים:


» המסלול הירוק: רחוב הצנחנים דרך שער שכם ומערת צדקיהו ועד רח' הנוצרים בנקודת החיבור עם המסלול הכחול.

• כיכר צה"ל "פרח מהיקום", Titia Ex, הולנד - העיקרון מאחורי "פרח מהיקום" הוא מרחב פיזי. מרחב כפלטת צבעים, כאורגניזם חי. פרח האור האינטראקטיבי מתעד את הצבעים המקיפים אותו ומעביר אותם ל"עלי הכותרת". בקצות עלי הכותרת הצבעים המשתקפים משתלבים זה בזה בהדרגה, במשחק דינאמי הנוצר הן עם תנועת הצופה והן עם הסביבה המשפיעה על פרח האור. האמנית טיטיה אקס עובדת עם אור, תנועה ותפישה מרחבית. היא מתמקדת בקשרים שהיצירה יוצרת עם סביבתה.

• גינת השער החדש | רחוב הצנחנים
באר של אור היוצרת במתבונן לתוכה תחושה של הצצה אל עומק אדמת העיר העתיקה. הבאר מסמלת את הקשר הבלתי ניתן לערעור בין בניין ירושלים לבין שורשיו של העם היהודי: האור והמים, מקורות החיים, משמשים שניהם כמשלים לתורה בכתובים. האור והמים מצויים באופן פיזי ומטפורי ביסודותיה של ירושלים, והם אלו שהפכו אותה לליבו הפועם של העם שנהה אליה במשך אלפי שנים.

• אמפיתאטרון פינת החומה | רחוב הצנחנים
"המלאך השומר" Maro Avrabou and Dimitri Xenakis, צרפת - משפכי השקיה מרחפים מעל לדשא. בלילה, כמו מרחפים, הם מאירים, הופכים צבעוניים ומשקים את העצים. סיבים אופטיים מדמים את זרימת המים. עבודתם של אברבו וקסנקיס מהדהדת את שימור הגן והצמחים, ובהרחבה - את שימור הטבע. היא מדגישה את תפקידו של האדם ומוקירה בדרך עקיפה את הגננים ואת הטבע שנוצר באופן מלאכותי. האמנים מארו אברבו ודימיטרי קסנקיס משתפים פעולה ביצירות משותפות המעלות שאלות אודות מרחבי מחיה, נקודות ראות, צורות ואור.

• "אני כינור", שלשה כלי נגינה עשויים מאור: עלי ולדמן, ישראל-  המדשאה, רחוב הצנחנים ,מעל ראשיהם של מבקרי התערוכה , בין חומות העיר העתיקה, יתנשאו שלושה כלי נגינה עשויים מאור: עוד, נבל וגיטרה חשמלית.  כלי הנגינה האלו מסמלים תקופות שונות ואנשים שונים. המיתרים של שלושת הכלים יגיעו לגובה ידם של מבוגרים וילדים וניתן למשוך אותם כדי להפיק צלילים מתוך כלי הנגינה. באופן זה הופך כל צופה למשתתף ומוסיף את הצליל שלו לפס הקול של העיר.

• שדרת הדקלים, רחוב הצנחנים (לוגו פסטיבל ליון les grands ateliers), "Luminaissance", אמורי ורון / קונסנטנס פרירה / אורטנס גרנייה / לואיס רנו / אנאיס שנק, צרפת (בית הספר לעיצוב "קונדה", ליון) - האור יוצר מראית דרמטית של שורשים, שלרוב הם סמויים מן העין. משחק האור והצל קורא לנו לגלות מחדש את האתר דרך השירה שבו, ומסייע לנו לשחרר את דמיוננו. במסגרת הקול קורא לסטודנטים מאת Les Grands Ateliers, Lyon בשנת 2012 צוין עשור  לפרויקט "ניסיונות סטודנטיאליים" במסגרת פסטיבל האור בליון. עשר שנות מצביי תאורה שהוצעו בידי תלמידי אדריכלות, אמנות, עיצוב והנדסה מכל רחבי אירופה, שמתאפיינים בגישה מקורית למרחב העירוני ומעניקים לו פרשנות פואטית ובלתי צפויה. השנה נבחר מיצב שהוצג בפסטיבל ליון האחרון, אשר שוחזר והותאם במיוחד בעבור ירושלים.

• שער שכם - עבודת הקרנה
"עץ החיים", Heinz Kasper, גרמניה-"עץ החיים" הוא מושג המצוי במיתולוגיה של תרבויות ועמים רבים והוא מהווה סמל עתיק של סדר קוסמי. הוא ממוקם תמיד במרכז העולם – כמו גם במרכזן של ערים קדושות. השער כמקום שבו מהללים את יופיו וכוחו של האור.

• מייצג אומנותי מרהיב במיוחד במערת צדקיהו "כיפת הלוטוס", Daan Roosegaarde, הולנד- הכיפה מורכבת ממאות עלי כותרת חכמים, שנפתחים בתגובה להתנהגות אנושית. "כיפת הלוטוס" יוצרת משחק פואטי של אור וצל. צירוף זה של טבע וטכנולוגיה הוא מה שרוסגארד מגדיר "טכנו-שירה".


» המסלול הכחול - הרובע הנוצרי: רחוב הפטריארכיה היוונית הקתולית ועד הארתודוכסית "העבר השני" AVS - רעיון וכתיבה: אלי וייסברט / ניהול אומנותי: מלכי שם טוב /  עיצוב: ירון צינמן /  ישראל.

• עבודה אמנותית גדולה ומיוחדת המורכבת ממספר רב של אלמנטים אמנותי לאורך כל המסלול הכחול אשר יוביל את המבקרים אל "העבר השני" – רובע הרפאים העליז והססגוני, אשר פותח את שעריו באופן חד פעמי בפני החיים.
בסמטאות הרובע הנוצרי מציגה חברת AVS מיצג וידאו מוסיקלי, אשר משלב אמצעי הקרנה מתקדמים עם עיבוד מוסיקלי מיוחד שייכתב לפסטיבל, ויבוצע על ידי דייריו המוסיקליים הווירטואליים ומלאי החיים של רובע הרפאים של ירושלים.
המבקרים יתוודעו אל רוחות הרפאים הלבביות של הרכבי מוסיקה בסגנונות שונים, יפגשו את מתופפי הרעמים, יצפו בריקוד הצללים של רקדנית מכושפת ויצטרפו לנשף הרפאים הגדול, שיפרש לכל ארכו של המסלול ועוד הפתעות רבות.

• כיכר המוריסטאן וכנסיית הגואל "הקשת שמעל", ערן קליין ואלי כוכבי, ישראל - מאז ומעולם קשת בענן מעלה בנו חיוך, הקשת היא סמל לחיבור, לברית, לתקווה לכול בני האנוש בכל מקום בעולם. למרות ההבנה שקשת היא תוצאה מדעית היא תמיד נתפסת כקסם. לכולנו קשת בענן מסמלת תקווה ואנו מוצאים נחמה בכך שלפחות על זה כולם מסכימים. אלי כוכבי וערן קליין הם האמנים שעומדים מאחורי "אימג'ין", סטודיו לעיצוב מיצבי תאורה עם רקורד מרשים של עבודות ברחבי אירופה וארה"ב.

• הקארדו הסגור "אשליית שקיפות" ויטראז'ים - יעל שיפמן (מבית גיל טייכמן- עיצוב אור), ישראל - השילוב בין ויטראז'ים יהודיים לבין הרחוב הרומי המרשים, מסמלים את הקיום המורכב והייחודי בה ידועה העיר. שילוב זה יוצר מרקם חדש והומוגני בין האלמנטים ומציע דרך חדשה בה הם מתקיימים יחד. האמנית יעל שיפמן הינה ילידת ירושלים בוגרת פוליטקניקו די מילאנו באיטליה בעיצוב תאורה. כיום עובדת כמעצבת תאורה בכירה בט.ר. עיצוב תאורה בע"מ, ויוצרת פרויקטים שונים באור.

• הקארדו המקורה "מסלול חילזון", Philipp Artus, גרמניה - אנימציית לייזר של חילזון מורכבת סביב 360 מעלות על גבי גליל, כך שהקהל צריך ללכת סביב כדי לעקוב אחר מסלול התקדמותו והשתנותו של החילזון. משטח ההקרנה עשוי מחומר זרחני, שיוצר מסלול אור הדועך לאטו. האנימציה של החילזון היא "לופ" שחוזר על עצמו. בהתחלה החילזון נע לאט, אבל אחר כך הוא מאיץ לפתע באבולוציה מהירה. לבסוף הוא חוזר למקורותיו והופך לחילזון שוב.

• הקארדו הפתוח "ירושלים במכחול של חול", שלי בן נון (לחן: להקת סוסיתא), ישראל- אומנות הציור בחול יוצרת את הקסם המרתק הנולד מהשילוב בין שני החומרים הכול כך פשוטים- חול ואור. התוצאה שובה את העיניים ואת הלב. האור חודר דרך שכבות החול ויוצר תמונה, התמונה משתנה כל הזמן וכך החול מקבל חיים ורוקם סיפור. דוד המלך הוא המלך הראשון שהפך את ירושלים לעיר הבירה של כל ישראל. סיפור דוד ובת שבע והולדת שלמה המלך הוא מן הפרשיות המפורסמות שבתנ"ך והוא כולו מתרחש בארמונו של דוד שבירושלים. היצירה מראה את הדמויות התנ"כיות והמלכותיות ברגעים אנושיים. ההתאהבות של דוד בבת שבע, שליחתו של אוריה החיתי לשדה הקרב ולידתו של שלמה.

» המסלול הכתום - רחבת שער יפו: שתי עבודות  שונות העוסקות בשקיפות מצרפת וקנדה

• Les Lumineoles",Christophe Martine" - (צרפת, הוצג בפסטיבל האור בליון) - אווירה פואטית שוררת בין חומות העיר. Les Lumineoles – ציפורי אור עדינות כנף – מרקדות עם הרוח. במעופן הן פורשות צבעים על רקע השמים והעיר, הקהל נהנה מהמחול האווירי וחולק רגע של רוך והרהור. Les Lumineoles – עפיפוני הליום מוארים המרחפים בגובה 30 מטרים ומגבירים את היסוד הבלתי מוחשי – האוויר. לנגד עינינו הם לובשים צורה של אלגנטיות וקלילות באופן מופשט, ומשאירים מקום לדמיון. צוות של אמנים המפעילים את הפנטסיה יוצב על הקרקע כדי להפיח חיים במופע קסום זה.

• "נפש יער", Lucion - לוסיון מדיה (קנדה, הוצג בפסטיבל האור בליון): לוכדי חלומות, חיות בוטניות, יצורים מגודלים ומיקרו-אורגניזמים יוצאים מתוך עבודות עץ ונאספים בתוך 7 סְפֶרות מנופחות ענקיות, כדי לשפוך אור חדש על הישן. כל זה מתרחש במופע שנוצר במיוחד לרגל פסטיבל האור בירושלים. יצירות האמנות שפותחו במונטריאול על ידי לוסיון מדיה, מקובצות לפסיפס של אורות וצללים היוצרים רגעים קולנועיים בלתי נשכחים.

• כיכר עומר אבן על ח'טאב "הפרחים הנודדים",Gilbert Moity, צרפת (לוגו פסטיבל ליון) - הפרחים הנודדים הם פרחי ענק בוהקים שהופיעו בפעם הראשונה בפסטיבל האור בליון. מאז, הם נודדים... הם נולדים מחדש ומופיעים שוב כדי להשתקע במקום חדש. כיכר עומר אבן אל חטב יהפוך לגן דמיוני בצבעים מבריקים, עם פרחי ענק לאורך 80 מטרים.ז'ילבר מואטי גיבש גישה חופשית ופתוחה לתאורה דרך עיצוב, תאורת יצירות אדריכליות והתקנות אמנותיות אחרות ואירועים פומביים.

• רחוב הפטריארכיה הארמנית "שביל הכוכבים", Gilbert Moity, צרפת - 85 כוכבים בוהקים בגדלים שונים ייצרו צורת תיבה שתהיה תלויה מעל ראשיהם של המבקרים. ההזמנה לצופים - בואו לשוטט ולחלום אל תוך הכוכבים... בואו לפטריארכיה הארמנית תחת שמים מסתוריים וקורצים, כשהאצבעות יכולות כמעט לגעת בהמוני כוכבים צבעוניים.

• סוף רחוב הפטריארכיה הארמנית "N'on L'a po'etry", The Oriz crew, צרפת - N'on L'a po'etry, הכובע הויאטנמי - סמל התרבות האסיאתי. עבודת וידאו של שלשה אומנית מליון, המסמלים את הדור הבא של האומנים. חוויה ויזואלית קולית מיוחדת. ווידאו-מפינג וירטואוזי היוצר בצורה אמנותית חשיפה והסתכלות חדשה ובלתי קונבנציונלית לכובע הווייטנאמי, החפץ היומיומי הכול כך מוכר לכולם.

• רחוב בתי המחסה "פרימה בלרינה", OG*E מירב איתן וגסטון צהר, ישראל - העבודה פרימה בלרינה מפיחה חיים חדשים בדמות הבלרינה מקופסת התכשיטים הקלאסית. פרימה בלרינה משתפת את הקהל בחוויה הילדותית שהופכת פתיחה של קופסא פשוטה למשחק והתרגשות. עם רדת הערב מוארת הבלרינה בתאורת לדים ורוקדת על רקע חומות העיר העתיקה לצלילי מנגינה מסורתית. מירב איתן וגסטון צהר הם בעליו של משרד האדריכלים אוג'י העוסק באדריכלות ועיצוב אורבני בארץ ובעולם.

• השרידים הארכיאולוגיים בגן התקומה "אור", Detlef Hartung and Georg Trenz, גרמניה (הקרנה על השרידים הארכיאולוגיים) - המונח אור מאיר כמרקם בשפות ופונטים שונים על גבי החומות העתיקות של גן התקומה. המבנה הטיפוגרפי משתנה על פי הדירוג, הקיצור, ההשתקפות וההצבה החופפת לכדי קישוט בתנועה. המילים והדימויים מתמזגים לאחד, וגורמים למבנה המרתק של החומה העתיקה בגן התקומה לזהור באור חדש, יוצא דופן ועם זאת מוכר, ובכך להפיח חיים חדשים בחשכה. מאז לימודיהם האקדמיים לפני כ-15 שנה, דטלף הרטונג וגאורג טרנץ מפתחים מיצגי אור טיפוגרפים שמותאמים ספציפית לאתרים. הקשר שבין המילה והדימוי לבין צורתם הוא אחד הנושאים המרכזיים של עבודתם המשותפת.

• כיכר החורבה "פירמידת אור", Heinz Kasper, גרמניה - פירמידה מוארת כשפה אוניברסאלית של סימבוליזם, טרנספורמציה, תקווה, שקיפות ואור. הפירמידה השקופה עשויה חומר גלם המשלב יסוד של מים, חיזיון של דרך ייחודית, עם עוצמה ובהירות העשוי מאלפי בקבוקי פלסטיק. 

• כיכר בתי המחסה "גן חלומותיי", Ocubo, פורטוגל - מחווה של ילדי הקהילה היהודית מפורטוגל לילדי ירושלים המשתתפים בציור ובצביעה, ויוצרים וידאו מאפינג ענק ומרהיב כיצירת אמנות והופעה חיה על בית רוטשילד בטכניקת מיפוי וידאו עם פסקול מקורי. גן חלומותיי מוביל אותנו אל עולם הפנטסיה של ילדותנו.

• האכסניה הגרמנית "תערוכה וציור באור", דן גרובר בשיתוף "אש התורה".

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(8 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5