פסטיבל הסרטים חיפה 2014

ז'אנר : פסטיבל, הקרנה

פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה יתקיים כבכל שנה בחול המועד סוכות, בין התאריכים 9-18 באוקטובר. הפסטיבל, שחוגג השנה 30 שנים להווסדו, יכלול 12 סרטים ישראלים עלילתיים חדשים, 12 סרטים ישראלים תיעודיים חדשים, 42 סרטים קצרים וסרטי אנימציה ו- 16 סרטי יצירה צעירה.

תחרות הקולנוע הישראלי העלילתי:» "את לי לילה": חלי מקדישה את חייה לטיפול באחותה, גבי, הסובלת מפיגור שכלי. כשנכפה עליה לשחרר מעט את הטיפול באחותה, חלל נפער בה וגבר נכנס לחייה. אלא שהקשר המורכב עם אחותה יוצר משולש חולני וטשטוש גבולות המובילים את חלי להבין שאת הקורים הסבוכים בהם היא כלואה היא טוותה בעצמה. בימוי: אסף קורמן, תסריט: לירון בן-שלוש. 

גבולות שהלכו לאיבוד. "את לי לילה" - טריילר:» "טוביאנסקי": מרגע שנעצר סרן מאיר טוביאנסקי ב-30 ביוני 1948, ברחוב בתל אביב ועד שהוצא להורג, עברו שלוש שעות וארבעים וחמש דקות בדיוק, בהן נחקר, הואשם בבגידה, נשפט והוצא להורג בירייה. באותן שלוש שעות וארבעים וחמש הדקות עוד הספיקה החבורה לאכול חומוס ברחובות, לסדר כיתת יורים ברמלה, להגיע לכפר בית ג'יז ושם לקיים את ההליך המפוקפק. אחרי שנה נוקה טוביאנסקי מכל אשמה ואחד משופטיו נשפט ונענש קלות. בימוי: ריקי שלח, תסריט: מיכאל בר זהר.

» "יונה": מגולל את סיפור חייה הסוער של המשוררת יונה וולך, ומתמקד בדרכה אל לב זירת השירה העברית, שנשלטה על ידי גברים בעיצומם של חילופי דורות. עם המעבר מהכפר לעיר הגדולה, יונה, חווה התמוטטות נפשית ומטופלת ב-LSD. מאבקה לחזור לכתוב גובה ממנה מחיר כבד, אך מזכה אותה בחיי נצח על מדף השירה העברית. בימוי: ניר ברגמן, תסריט: דיתה גרי, ניר ברגמן.

» "מיתה טובה": דרמה קומית שחורה על חברות ועל פרידה. קבוצה של חברים בדיור מוגן בירושלים ובראשה יחזקאל, בונה מכשיר להמתת חסד עצמית בכדי לעזור לחברם החולה. השמועה בדבר המכשיר הסודי עוברת מפה לאוזן ובקשות נוספות לעזרה מגיעות אל החבורה. תסריט ובימוי: טל גרניט, שרון מימון.

הזקנים שכבשו את המסך. "מיתה טובה" - טריילר:»
"פנסיון פראכט": שנות השישים, בפנסיון פראכט שבירושלים מתגוררים ניצולים מהמלחמה. בלילות, הם שותים קוניאק ומשחקים פוקר בפרוזדור. בימים, הם מנסים להחיות משהו מחייהם שלפני המלחמה ובעיקר את שפת היידיש. את הפנסיון מנהלת ביד קשה גברת פראכט, אינטלקטואלית עשירה שסולדת מיידיש ומכל מה שארכאי וגלותי. האופי הבלתי מתפשר שלה, ההתעקשות שלה על סדר ומשמעת מרתיחים את דיירי הפנסיון. על רקע הסכסוך המתגבר בין הדיירים לגברת פראכט, חי לו בנפרד, אחד הדיירים, את חייו. עד שיום אחד מחליט לעשות דבר גדול. תסריט ובימוי: תמר ירום.

» "תפוחים מן המדבר": רבקה אברבנאל, בת יחידה להורים מבית חרדי ירושלמי שמואסת בחייה. היא נחשפת בחשאי לעולם החילוני, ומתיידדת עם דובי, קיבוצניק צעיר מדרום הארץ. אביה הוא איש נוקשה ומריר, חושד שבתו הולכת "בדרכים עקומות" ומחליט לשדך אותה לשאלתיאל, אלמן עם ילדים. אמה ויקטוריה מזדעזעת מהרעיון, אך לא מעזה להמרות את פי בעלה. כשרבקה שומעת על השידוך היא בורחת אל הקיבוץ בו מתגורר דובי. רגע האמת מגיע כשמשפחתה מגלה היכן היא נמצאת. העימות הקשה מוביל לחשבון נפש ומציאות חדשה. בימוי: אריק לובצקי, מתי הררי.

 » "מנפאואר": תסריט ובימוי: נעם קפלן. 

 » "עמק": תסריט ובימוי: סופי ארטוס.

 » "שקופים": תסריט ובימוי: מושון סלמונה.

סרטים עלילתיים בתחרות: "בין ישראליות ליהדות"» האם זה אתה?:
רוני בן ה-60 מקרין בקולנוע שפוטר מעבודתו, שנוסע לארצות הברית לבקר את אחיו איתו לא דיבר שנים. כשרוני מגיע הוא מחליט לצאת למסע בעקבות רייצ'ל, אהבת נעוריו. בדרך הוא פוגש את מיילה, סטודנטית לקולנוע שמצלמת סרט תיעודי שממלאת תפקיד משמעותי במסע שלו. בימוי: דני מנקין, תסריט: אשכול נבו, דני מנקין.

» "צילי": בימוי: עמוס גיתאי, תסריט: עמוס גיתאי, מרי-ז'וזה סנסלם.

» "וילה תומא": (מחוץ לתחרות), תסריט, בימוי והפקה: סוהא עראף.


חולל סערה ונשאר מחוץ לתחרות. "וילה תומא" (צילום: יח"צ)

תחרות הקולנוע התיעודי:»" אם לומר את האמת":  באפריל 2002, פתח צה"ל במבצע חומת מגן. בסיום המבצע נכנס השחקן והבמאי מוחמד בכרי, עם צוות צילום לג'נין, וראיין את תושבי מחנה הפליטים. סרטו "ג'נין, ג'נין" עורר תגובות נזעמות בישראל. חמישה חיילי מילואים, שנלחמו במבצע תבעו את בכרי בתביעת דיבה, בטענה כי סרטו אינו אלא סרט תעמולה פלסטיני. תחנות טלוויזיה אירופאיות שהתכוונו לשדר את "ג'נין, ג'נין" ביטלו. לאחר כשש שנים ניצבים החיילים ובכרי זה מול זה והמשפט מתחיל. הקריירה של בכרי בישראל התרסקה בינתיים. הסרט מלווה את המשפט לאורך חמש שנים עד לסופו. בימוי ותסריט: איתן חריס.

» "ג'וליאנו": ב-4 באפריל 2011, סמוך לתיאטרון שיסד בג'נין, נרצח ג'וליאנו מר חמיס בהיותו בן 53. חמש יריות כיוון אליו רעול פנים, היורה לא נתפס מעולם. הסרט הינו מסע תעודי בעקבות האיש ומותו, ונע בין שני קווי עלילה מקבילים: האחד שופך אור על יום רציחתו, והשני עוקב אחר דמותו המרתקת של האיש, שאפשר לשנוא ולאהוב. בימוי ותסריט: יגאל לרנר.

» "דוד פרלוב": ב-13 לדצמבר 2013 מלאו עשר שנים למותו של האמן, הקולנוען והמורה דוד פרלוב. עשר שנים לאחר מכן אנו יוצאים למסע מדירתו ברחוב שאול המלך 4, הדירה בה חי במשך עשרות שנים. כיום נראית הדירה כמוזיאון קטן. בחדר העבודה הישן נמצאים ארגזי קרטון לרוב, על כל אחד מהם כתובה תכולתו - תסריטים (של הסרטים שלא נעשו), צילומי הסטילס, הציורים והרישומים, היומנים הכתובים, הסרטים ועוד. בימוי: רות ולק, תסריט: ראובן הקר, רות ולק.


נכנס לתחרות. "האם זה אתה?" (צילום: יח"צ)

» "האוייבת שלי, השותפה שלי": שתי נשים, האחת פלסטינית מרמאללה והשנייה ישראלית, קיבוצניקית מעמק יזרעאל, מנסות להפוך את העסק המשותף שלהן לסיפור הצלחה כנגד כל הסיכויים. הסרט מתחיל בזמן של שקט ביטחוני ומסתיים בקיץ 2014, עם תחילת המלחמה האחרונה. בימוי: דוקי דרור, חן שלח, תסריט: גליה אנגלמאיר דרור.

» "המוזות של בשביס זינגר": באמצע שנות השישים הקים בשביס זינגר צבא של נשים מתרגמות, למעלה מארבעים שעזרו לו להפיץ את יצירתו, ולהן הוא חייב את הצלחתו. בשביס בחר את המתרגמות שלו בקפידה ולעיתים קרובות אף התאהב בהן. מתוך עשרות הנשים שהכירו אותו אישית נשארו תשע נשים. בסרט יספרו הנשים על צדדיו הרבים והמנוגדים ועל אישיותו הצבעונית של אחד מהסופרים היהודים הגדולים במאה העשרים. בימוי: שאול בצר, אסף גלאי, תסריט: שאול בצר, אסף גלאי.

» "התפוררות": שבעה במאים יצאו לצלם גיבורים וסיפורים שנעים בין הקצוות של תהום חברתית. אבא שלא יכול לתת מים לבתו התינוקות כי תאגיד המים ניתק אותו מהזרם בגלל חוב, חדר מיון שקורס תחת העומס, אבא שפלש למקלט ושם בנה לעצמו ולבתו הקטנה בית זמני, מתווכת בשכונת פאר מגודרת היטב, אחד שקונה לקסוס בשמונה מאות אלף שקל ואמא שיושבת בבית קטן וצפוף עם תינוקת רעבה ביד אחת ובלון גז ביד השנייה. בימוי: ניר הורוביץ, סיוון ארבל, שירלי ברקוביץ', דרור לבנדיגר, ארי ליבסקר, ג'קי אדרי, תסריט: טלי שמש, אסף סודרי, ניר הורוביץ, סיוון ארבל, שירלי ברקוביץ', דרור לבנדיגר, ארי ליבסקר, ג'קי אדרי.

» "ובחרת בחיים": ב-2009, בגיל 44, בעת בדיקה שגרתית גילה הבמאי והמפיק ניר טויב כי הוא חולה בסרטן ריאות. הוא נותח והובטח לו כי הוא אחד מאותם ברי מזל שמחלימים מן המחלה. לאחר מספר חודשים כשהסרטן חזר הוא התבשר כי נותרו לו 3 חודשים לחיות, מוות מהיר וודאי בלי תקווה. עם הסרטן השועט בגופו יצא ניר להפיק את חייו מחדש. כאן גם מתחיל סיפורו של הסרט. בימוי: גיל איזקוב, תסריט: ניר טויב , גיל איזקוב.

» "לעולם בעקבות הספארקס": עם הגיעו לגיל 50 יוצא הבמאי פיני שץ לחקור את האובססיה שלו, שהתחילה בגיל 13, ללהקת הרוק האמריקאית "ספארקס" (האחים רון וראסל מאאל). הוא עורך מסע בארבע יבשות ופוגש מעריצים ומעריצות מכל קצוות תבל, ביניהם מוזיקאים מפורסמים מהעולם (כולל טוני ויסקונטי, המפיק של דיויד בואי, ואגדת הפאנק ג'לו ביאפרה) ומהארץ (יזהר אשדות ויאיר ניצני), התוצאה היא קומדיה תיעודית מוסיקלית.  בימוי: פיני שץ, תסריט: פיני שץ, יונתן בר גיורא.


תעלומת הרצח שלא פוצחה. "ג'וליאנו" (צילום: יח"צ)

» "מול התוהו שבה":
 מסע הנע בין קבלה, הרואין, כאוס וגאולה. במשך עשר שנים צילם יעקב ינאי ליין את חייו ואת חיי אימו משתנים. אמו, הרבנית פייגה, ניצולת שואה, שהתחתנה עם האדמור מאשל"ג כשהיא בת 45 והוא בן 85. הוא לימד אותה את רזי הקבלה ונפטר. מאז היא עוסקת בנסיון להציל את העולם מפצצת האטום על ידי הפצת הקבלה. בגיל 14 ינאי ליין ברח לתל אביב והפך לנרקומן. בימוי ותסריט: יעקב ינאי ליין.

» "פנסים": הסרט מתעד את חייהם של שלושה אנשי צוות מאחורי הקלעים: אילן, זמר מוכשר העובד כטכנאי קול; סיימון, אמן קרקס מקועקע העובד בהקמת במות גבוהות ובתליית תאורה; ועמירם, שחקן העובד כתאורן על סטים של סרטי קולנוע וטלוויזיה. השלושה פועלים ממש מתחת לראדאר של החלומות שלהם, שלושה גיבורים של מעמד הפועלים שמנסים להגשים שאיפות במציאות קשה ולחצות את אותו גבול סמוי שחוצץ בין הרקע לקדמת הבמה. בימוי: אורן מגידיש, תסריט: יובל אור, אורן מגידיש.

 » "פתלתל": במציאות הארצישראלית אין נוף משוחרר מסיפור. אנו יוצאים למסע שיט בן זמננו לאורכו המפותל של הירקון, ממוצאו בראש העין ועד לשפך הים בתל אביב, על מנת לספר את סיפורם הלא ידוע של מימיו. דרך שימוש בחומרים ארכיוניים תצטייר לה תמונה מלאה של הפיכת הירקון מנהר טבעי לנחל מזוהם. בימוי: אבי בלקין, תסריט: אבי לוי, אבי בלקין.  

 » "רוק על הקו האדום": לורה ביאליס, במאית אמריקאית מלוס אנגל'ס מגיעה לשדרות, עיר קטנה, קילומטר מרצועת עזה. המטרה שלה היא לצלם מוזיקאים תחת אש, אבל זה הופך להיות מסע של פעם בחיים כשהיא מתאהבת במקום ומתחתנת עם אחת הדמויות. בימוי: לורה ביאליס, תסריט: לורה ביאליס, קייט אמן.

פסטיבל חיפה - כל הכתבות

 • מה לראות בפסטיבל הסרטים חיפה 2013?
  מה לראות בפסטיבל הסרטים חיפה 2013?

   12/09/2013

  יותר מ-150 סרטים יוצגו בפסטיבל חיפה הקרוב, שייערך בין ה-19 ל-28 בספטמבר. חלקם מצויינים, חלקם משעממים וחלקם מאוד אמנותיים. "גורדי שחקים מרחפים בשמים" הוא סרט הגייז הפולני הראשון, וב"כוח משיכה" ג'ורג'...

 • "חמש שעות מפריז" זכה בפסטיבל הסרטים בחיפה

   11/10/2009

  "חמש שעות מפריז", סרטו של לאון פרודובסקי, זכה בפרס הראשון בפסטיבל חיפה בקטגוריית הקולנוע הישראלי העלילתי, בטקס נעילת הפסטיבל שנערך אתמול בערב. במאי הסרט זכה במענק בסך 100 אלף שקלים חדשים. כמו כן זכה...

 • "חמש שעות מפריז", עפר שכטר ודאנה איבגי הם הזוכים הגדולים של פסטיבל חיפה

   10/10/2009

  הערב ננעל פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה עם הכרזת הזוכים. בפרס הסרט העלילתי זכה "חמש שעות מפריז". הפרס, בסך 100,000 ש"ח ניתן לבמאי הסרט לאון פרודובסקי, הסרט מביא את סיפורם של נהג מונית בת-ימי חובב...

 • יום בפסטיבל חיפה: משהו לכל אחד
  יום בפסטיבל חיפה: משהו לכל אחד

   10/10/2009

  את פסטיבל חיפה התחלתי למעשה בבית, מהכורסה. סוף השבוע הוא הזמן הפנוי היחיד שהיה ברשותי כדי להגיע פיזית אל בירת הצפון. אבל בימות החול סיפקה לי ספריית האוזן השלישית רשימה מכובדת של סרטים המוקרנים בפסטיב...

 • פסטיבל חיפה: סרטים תיעודיים עם רגעים חזקים
  פסטיבל חיפה: סרטים תיעודיים עם רגעים חזקים

   07/10/2009

  בתחרות הקולנוע הישראלי התיעודי שמתקיימת בפסטיבל חיפה הוקרן שלשום סרטו של ברק הימן "השומרוני הבודד". במרכזו ניצבת דמותה של השחקנית סופי צדקה, בת למשפחה שומרונית, שבדומה לשלוש אחיותיה נטשה את העדה ומתק...

הצג עוד כתבות
תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(6 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

 • Currently 3/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5