פסטיבל תיאטרונטו 2014

ז'אנר : פסטיבל

פסטיבל תיאטרונטו 2014 יתקיים בחול המועד פסח, בין ה-17-19 באפריל, באולמות יפו העתיקה. הפסטיבל מתקיים זו השנה ה-24, ומוקדש כולו להצגות יחיד, מה שמאפשר לשחקן ליצור דיאלוג ישיר עם הקהל. השנה יציגו בפסטיבל תשעה מחזות, מתוכם שמונה ישראליים מקוריים, רובם נכתבו על ידי המבצעים ובהשראת סיפור חייהם. ההצגות השנה יתמקדו בנושא "האני הפרטי" - טיפול בעזרת מונודרמה. 

» כך זה נראה בשנה שעברה

גם רחבת התיאטרון הערבי עברי והחורשה הצמודה לה ירחשו חיים של יצירי  דימיון - מהמכשפות של מקבת ועד הפיות של חלום ליל קיץ. השנה יקיים הפסטיבל שיתוף פעולה עם האקדמיה לאמנויות המופע - תלמידי האקדמיה יקיימו מייצגי חוצות ברחבת התיאטרון הערבי-העברי, בנושא "450 שנה להולדת שקספיר". על הבמות יעלו דמויות מוכרות כמו המלט, רומיאו ויוליה, שיילוק, רוזלינד, אורלנדו וריצ'ארד השלישי. גם הקהל ישתתף באירועי הפסטיבל: הוא יוזמן לשבת על ספת המבקר ולהביע את דעתו על ההצגות בשידור חי, שיועלה גם לאתר הפסטיבל. בנוסף יתקיים במסגרת האירועים המופע "נאומים ששינו את העולם", שיוליך את הקהל בין הצמתים המכריעים בהיסטוריה האנושית. הצגות הפסטיבל יופיעו בתיאטרון הערבי-עברי, בתיאטרון הסימטה, במוזיאון אילנה גור ובתיאטרון הכיכר. גם השנה ישולבו בתיאטרונטו אירועי החברה לפיתוח יפו העתיקה: יתקיימו קונצרטים אינטימיים ומופעי ג'אז בבתי אמנים ובגלריות, כמו גם סיורים בנושאים שונים ביפו העתיקה, בנמל, בכיכר השעון ובשוק הפשפשים. 

#alt
על החיים תחת איום הסילוק. "חיים בקופסת שימורים" (צילום: ז'ראר אלון)


במהלך השנים השתתפו בתיאטרונטו למעלה מ-500 יוצרים. הפסטיבל הוא "המצאה ישראלית", מייסודו של יעקב אגמון, ובעקבותיו נוסדו פסטיבלים נוספים ברחבי העולם, אחד מהם הוא פסטיבל תיאטרונטו בקיל שבגרמניה, המעלה בכל שנה הצגה מתוך התיאטרונטו הישראלי. ההצגה הטובה ביותר בפסטיבל תזכה בפרס של 5000 שקלים.


ההצגות המשתתפות בפסטיבל תיאטרונטו 2014:

» אסתי של האורנים
מאת ובבימוי: דנה גולדברג
משחק: אודליה סגל

אסתי בן חיים, בת למשפחה בת 3 ילדים, הוריה ממוצא צפון אפריקאי. הגיעה מלווה במכבי אש שלא מרצונה, מאחר וסירבה לבקשת כוחות הכיבוי להתפנות בכוחות עצמה מאיזור השריפה. צעקה, השתוללה והפריעה לכבאים במלאכתם. מובאת להסתכלות ומביעה התנגדות לאשפוז. נמצאת במודע צלול, יוצרת קשר עין, לא עונה לשאלות. התנהגותה חסרת שקט, כרגע שוללת מחשבות אובדניות, הריכוז משובש, הקשב חלקי, שיפוט המציאות חלקי. המלצות: תשהה בהסתכלות במחלקה סגורה 6-ב' למשך שבוע.
מתי: 17 באפריל ב-20:00 וב-22:00, 18-19 באפריל ב-20:00.

» העיטים
על פי סיפור מאת יורם קניוק
עיבוד למחזה: דניאל סטיופין, סלבה מלצב
בימוי ועיצוב תפאורה: סלבה מלצב
משחק: דניאל סטיופין

המחזה נכתב על פי הסיפור "העיטים" מתוך הספר "עיטים ונבלות" מאת יורם קניוק. סיפור "העיטים"הוא חוויה ביוגרפית של קניוק, שהשתתף, כשהיה בן שבע עשרה וחצי, בניסיון ההשתלטות של כוחות מחטיבת הראל על נבי- סמואל - קרב כושל שנהרגו בו שלושים ושמונה מחיילי החטיבה.
מתי: 17 באפריל ב-18:00, 18 באפריל ב-20:00 וב-22:00, 19באפריל ב-17:00. 


על העובדות אין מחלוקת. "מדוע הרגתי את אמא שלי" (צילום: ז'ראר אלון)

» ללעוס בזוקה בארון
מאת ובביצוע : עדי שניר
בימוי ועיבוד לבמה: יונתן צ'רצ'י

סיפורה של ילדה ירושלמית, בת למשפחה חסידית מרובת ילדים, המחליטה לצאת לדרך משלה. רוחל'ה הקטנה גדלה בבית מלא שמחה, גמילות חסדים וחום. היא חווה ילדות מאושרת ונטולת דאוגות כמו כל אחיותיה אך בכל זאת משהו שונה בה. היא מחפשת תשובות לשאלות שאף אחד בסביבתה לא מוכן או לא יכול לענות עליהן, והצורך שלה במציאת האמת שלה רק גובר. היא מנהלת חיים כפולים ונחשפת לעולם שונה, מסקרן, קורץ וזר. עולם מלא אפשרויות.
מתי: 17 באפריל ב-20:00, וב-22:00, 18 באפריל ב-18:00, 19 באפריל ב-20:00. 

» שפתיים צמודות
מאת: עמית ארז, על פי סיפור קצת מאת ולדימיר נבוקוב "Lips To Lips"
בימוי: אוהד שחר
משחק: שלום שמואלוב

המחזה מתרחש בברלין של שנות השלושים ומתאר את סיפורו של איליה בוריסוביץ, מהגר רוסי בגיל העמידה, סופר, כלומר רוצה להיות סופר, בפועל בעל עסק למוצרי אמבטיה. איליה כותב רומן על גבר זקן המתאהב באישה צעירה - סיפור אהבה חסר סיכוי. הוא רוצה להוציא את הרומן לאור, כשלפתע נקרית בדרכו הזדמנות. סיפורו של איליה בוריסוביץ נחשף דרך סדרה של מפגשים בינו לבין הקלדנית המקלידה את הרומן. שתי העלילות, זו של הסופר המנסה לפרסם את סיפורו, וזו של גיבור סיפורו המחפש אהבה, נושקות ומקבילות אחת לשנייה עד כדי טשטוש גבולות ביניהן. הרצון העז באהבה מוביל את שתי הדמויות להקריב את כבודן העצמי לטובת רגע של אושר.
מתי: 17 באפריל ב-18:00, 18 באפריל ב-20:00 וב-22:00, 19 באפריל ב-18:00. 
 
#alt
חיים כפולים. "ללעוס בזוקה בארון" (צילום: ז'ראר אלון)

» בנוגע לציפור
מאת ובבימוי: ניצן כהן
משחק: שלומי ברטונוב

מייקי, נער הלוקה בתסמונת אספרגר, מגיע לבית ספר חדש כדי להשתלב בפעם הראשונה בכיתה רגילה, אך המפגש עם הכיתה החדשה רצוף התנגשויות. בעידודם של הוריו מכין מייקי הרצאה ומצגת בשילוב הפתעות קטנות המספרת עליו, על משאלות ליבו והמגבלות שלו. אלא שדברים מתחילים להשתבש ומייקי נאלץ לעמוד חשוף מול הכיתה עם החולשה הכי גדולה שלו: להסתגל למצב חדש במהירות. האם מייקי יצליח להסביר שלמרות הקשיים הוא רוצה להישאר בכיתתו, שהוא רוצה להיות כמו כולם? ההצגה מעלה שאלות הקשורות למקומו של החריג בחברה ואת תפקידה המוסרי של החברה לאפשר לו חיים של כבוד.
מתי: 17 באפריל ב-17:00, 18 באפריל ב-20:00 וב-22:00, 19 באפריל ב-17:00.

» חיים בקופסת שימורים
מאת ובביצוע: ליאת שבתאי
בימוי ודרמטורגיה: יואב ברתל

סיג'י, בת למהגרי עבודה מהפיליפינים, לומדת בכיתה ב' בבית ספר במרכז ת"א. כשמגיע תורה לשמור על שיש - האוגר הכיתתי, היא מאבדת אותו כבר ביום הראשון של החופשה. מבוהלת ונרעדת היא מתייצבת מול בני כיתתה כדי לתת את גרסתה לסיפור העלמותו של האוגר. סיפור על החיים תחת איום הסילוק, על תחושת זרות ועל חברות יוצאת דופן הנרקמת בין שתי ילדות, ישראלית, תושבת דרום העיר ופיליפינית, שאולי אינן מוצאות את האוגר, אבל מוצאות קרבה, דמיון וחמלה אנושית מכמירת לב.  
מתי: 17 באפריל ב-20:00 וב-22:00, 18 באפריל ב-18:00, 19 באפריל ב-20:00.

#alt
שתי עלילות שזורות זו בזו. "שפתיים צמודות" (צילום: ז'ראר אלון)

» מדוע הרגתי את אמא שלי
מאת ובביצוע: דור צויגנבום
בימוי: חנוך רעים

על העובדות אין מחלוקת. הרגתי את אמא שלי. עכשיו בבית המשפט מתדיינים על מהות העונש. אני מתאר לשופט מה הוביל אותי למעשה, ומפרט את מערכת היחסים הסבוכה ביני לבין אמי. על אפו וחמתו של השופט אני עושה את זה בדרכים תיאטרליות: פנטומימה, קטעי ריקוד, הפעלת בובות ועוד. האם הגיע לאמי למות? האם אצטרך לשלם את המחיר על הריגתה? והאם ,למרות הכל, לא מגיע לי לחיות?
מתי: 17 באפריל ב-18:00 וב-20:00, 18 באפריל ב-22:00, 19 באפריל ב-18:00. 

» יאנינה
עפ"י רשימות של יאנינה השליס
מאת, בימוי וביצוע: בילהה מס-אשרוב

רשימות ושירים של יאנינה בת ה- 12 ממחנה ינובסקי 1943 בלבוב.
יאנינה היתה בין הניצולים הספורים ממחנה ינובסקי. היא ניצלה בזכות השירים שכתבה במחנה. זיכרונה של הילדה לפרטים, שמות ומקומות הוא נדיר ומכה בעוצמתו. המחזה הוא מעין קולאז' המעלה קטעים מהרשימות כלשונן וגם אחדים מהשירים שכתבה במחנה. מדי פעם משולבים בהם ההתנסויות והתובנות של האישה הבוגרת והמחויבת חברתית לאורך שנותיה בארץ.
מתי: 17 באפריל ב-20:00 וב-22:00, 18 באפריל ב-18:00, 19 באפריל ב-20:00. 

#alt
אין כמו יפו בילדות. "סינמה בלירה" (צילום: ז'ראר אלון)

» סינמה בלירה
יצירה מקורית מאת ובביצוע: חיים דרעי
בימוי: דנה קיילה ואיילת כוכבי סמסליק

חיים דרעי, יוצר רב תחומי, הוא גם ליצן, להטוטן ואמן רחוב. הוא נולד וגדל ביפו, אליה הוא חוזר במופע "סינמה בלירה". המופע הזה הוא מסע תיאטרלי, קומי-דרמתי, המפגיש בין חיים הבוגר לאביו שגידל אותו יחד עם מאמא סימי בסמטאות יפו. תוך כדי אריזת ביתו של אביו נזכר חיים בסיפורים על ילדותו ביפו של שנות השישים והשבעים. ילדות שמגרש המשחקים שלה היה סמטאות שוק הפשפשים, יפו העתיקה, בתי הקולנוע נגה, צליל, אביב, אילת ועוד.
מתי: 17 באפריל ב-22:00, 18 באפריל ב-18:00 וב-20:00, 19 באפריל ב-20:00.

פסטיבל תיאטרונטו - כל הכתבות

 • תיאטרונטו 2013: שרית וינו אלעד מביימת את פליטת הישרדות
  תיאטרונטו 2013: שרית וינו אלעד מביימת את פליטת הישרדות

   11/02/2013

  פסטיבל תיאטרונטו שיערך בתאריכים ה-28-30 במרץ באולמות יפו העתיקה סובל השנה מעוד קיצוץ בתקציב. הפסטיבל הצנוע שכבר בשנה שעבר קיבל מכה לא קלה לתקציב (שעמד על 800 אלף שקלים) חוטף עוד מכה בדמות קיצוץ של 30...

 • אירועי פסח 2011: מבלים חינם
  אירועי פסח 2011: מבלים חינם

   10/04/2010

  בין שלל פסטיבלי פסח הגדולים, יש כמה אירועים חגיגיים לא פחות שלא יעלו לכם שקל. בתוכנית: עשרות אתרי בילוי ומוזיאונים שפותחים את שעריהם, חזרה לתקופת ההתיישבות בנגב ופסטיבל שכולו אקולוגיה. פסח 2011 -...

 • אזלו כל הכרטיסים לתיאטרונטו
  אזלו כל הכרטיסים לתיאטרונטו

   01/04/2010

  יעקב אגמון, המנהל האמנותי של פסטיבל תיאטרונטו שנפתח הבוקר (1.4) יכול לנשום לרווחה. כבר אתמול התבשר כי כל הכרטיסים לכל ההצגות - לשלושת ימי הפסטיבל נמכרו. למעשה, אגמון ושאר חברי הנהלת התיאטרונטו בוחנים...

 • פסטיבל תיאטרונטו חוגג 20
  פסטיבל תיאטרונטו חוגג 20

   03/03/2010

  השחקן עמיקם לוי התפרץ אל תוך האולם הקטן של התיאטרון העברי-ערבי ביפו, כשהטלפון הסלולרי שלו לא מפסיק לצלצל. הוא התרוצץ הלוך ושוב, יצא וחזר, כשהוא מתנצל שוב ושוב על איחורו - "אבא שלי בבית חולים", הוא הס...

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(6 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

 • Currently 3/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 18/04/2014 16:07:06