פסטיבל עכו 2013

פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר יתקיים בעכו זו השנה ה-34 ברציפות, בין התאריכים 21-24 בספטמבר, חול המועד סוכות, בעכו. במהלך שנות קיומו, הפך הפסטיבל לאחד מאירועי התרבות הבולטים בישראל. ובין האירועים המוצגים ישנן הצגות תיאטרון בבכורה, תיאטרון רחוב, תיאטרון אינטראקטיבי, מחול, מיצגים, וידאו-ארט, מופעי מוזיקה, יריד אמנויות ופאנלים חברתיים תרבותיים.

בין האמנים שיופיעו השנה בפסטיבל: סיגלית פוקס ויהודית ג'ינג'ר שזכו בפסטיבל עכו בעבר- חוזרות עם הצגה חדשה, הצגה מאת ובבימוי של אהרון לוין על מפקד צוללת שמחליט על דעת עצמו לעשות סדר במזרח התיכון, יאשה קריגר במחזה המציג את האודישן כמשל לחיים בהם אנו שבויים, רן בכור ורועי הרץ- רוסו במסע אינטראקטיבי אל השאול, עמית ארז, איתי בלייברג וצחי גליק על הבלתי אפשרי בחברה המודרנית, אדם ששומר על תמימותו, השחקן הוותיק אריאל פורמן בהצגה הזקן והקנרית על מערכת יחסים בין ילדת רחוב ואדם מבוגר ואמיר דוליצקי על סיפור בשלישייה שנרקם במס הכנסה.

השנה יארח הפסטיבל את להקת המחול הנודעת של בלט אוסטין טקסס. הלהקה תופיע לראשונה בישראל עם יצירתו של הכוריאוגרף סטפן מילס, "אור- שואה והומניות". היצירה, עוסקת בהומניות, שנאה וזכויות האזרח לאור אירועי השואה ובעקבות אסון התאומים. אורחת מיוחדת נוספת היא ההצגה "עיניים" בבימויו של נורמן עיסא. מופע תיאטרלי בעקבות שיריו של מחמוד דרוויש, מסע הלוקח את הקהל דרך הנופים הקונפליקטים והחוויות של החיים בארץ, בשתי שפות עברית וערבית על ידי שחקנים ויוצרים ערבים ויהודים, ביניהם עינת וייצמן, מירה עווד ודורד לידאוויי.


בלט אוסטין טקסס (צילום: טוני שפילברג)

הפסטיבל מתקיים מידי שנה על רקע אוצרותיה הטבעיים של עכו: עיר נמל עם סמטאות קסומות, המהוות נוף יוצא דופן. הביקור בעכו הוא מסע אל עבר מפואר לצד מרקם אנושי ייחודי, עיר עתיקה בעלת נפש צעירה, בה מתמזגים יהודים וערבים, עולים חדשים וותיקים ותיירים מהארץ ומחוצה לה.הצגות התחרות של פסטיבל עכו 2013:


» פפפפפפפ
פארסה שחורה המגוללת את סיפורה של צוללת דולפין, אי שם במימי המפרץ הפרסי אשר מפקדה מחליט על דעת עצמו לקחת את העניינים לידיים ולעשות אחת ולתמיד סדר במזרח התיכון. במקביל מתכנסת הצמרת המדינית ביטחונית של מדינת ישראל בניסיון נואש לעצור את השואה הגרעינית הממשמשת ובאה, אך כשזו אינה מראה סימני חרטה, לא נותר אלא להתכונן לנורא מכל, ואף להתאהב בו.
כתיבה ובימוי: אהרון לוין וירון אדלשטיין.
משך ההצגה כשעה ורבע | אבירים ג'

» Fairy tale: אגדה לשתי שחקניות ועכבר
האדם משעבד את עצמו לסדר, מארגן את יומו בקפדנות סיזיפית, בניסיונות נואשים לטשטש את הריק. זהו ספורה של טינה, אישה שכבר אין לה מה להפסיד, אבל לא נואשת מלהמשיך לחפש. היא נשאבת לעולם של פנטזיה, טכנולוגיה ומסתורין, כשמכשיר חדשני ומשוכלל מופיע בבקתה שלה, ומציע לה פתרונות לכל בעיותיה. אגדה בשלוש מערכות המפגישה אותנו עם היער, החושך והתקווה.
כתיבה ובימוי: סיגלית פוקס ויהודית ג'ינג'ר.
משך ההצגה כשעה | דיוואן

» ספר הפנים שלי
חמישה חברי ילדות בשנות העשרים המאוחרות לחייהם מגלים שהבועה דקה יותר ממה שהיא נראית מבפנים. הם מנסים בכל כוחם לברוח מהמציאות באמצעות הכלי הפוסט מודרני הגדול מכולם, פייסבוק. כאשר שחר אדום מפציע, והמלחמה דופקת בדלת שוב, החמישה יצטרכו לבחור את דרכם בזהירות, בפתחה של מערבולת המוסרית המאיימת לסחוף אותם תוך שהם מגלים שלהשמיע קול ולנקוט עמדה זה לא כל כך פשוט.
מאת אינה איזנברג ובבימויו של נוהר לזרוביץ.
משך ההצגה כשעה ורבע | אבירים א'


"ספר הפנים שלי" (צילום: סיגל שגב)

» תג מחיר
טרגדיה מודרנית בהשראת הסיפור התנכי אודות עלי ובניו: עלי הכהן זקן מאוד. בניו, חופני ופנחס, מושחתים וחמדנים, ומבזים את המתפללים באוהל מועד. עלי אינו מצליח לשנות את דרכם הרעה של בניו. "תג מחיר" משרטט את הקשר בין אב, פעיל מפלגת מרכז לבין בנו, מנהיג ימני קיצוני, במציאות אפוקליפטית
מאת אלמה וייך ובבימוי אלמה וייך ונגה אלקיין אפרת 
משך ההצגה כשעה | מרכז מבקרים

» מקס
על עגלה מתפרקת, עם סוס אחד צולע וסוס אחד שנשאר באורווה, מקס התמים, עגלון מפוקפק, ולוליינית מוכשרת באופן חלקי, נודדים מעיר לעיר, בתקווה שבעיר הבאה ידעו להעריך את האמנות שלהם. בדרך הסוס מת, ישבנם מולקה בפומבי והם נשדדים. לבסוף הם מגלים את הנוסחה הבטוחה להצלחה - להשתפל. אך בעיצומה של ההשתפלות ובשיא הצלחתם, עוזב מקס ויוצא למסעו האחרון. ההצגה מועלת במסגרת תאטרון "במהות" מיסודה של אקרופוליס החדשה.
מאת עמית ארז ובבימוי איתי בלייברג.
משך ההצגה כשעה ורבע | אמפי

» חוצבמה 

סירת המתים שטה במורד נהר הסטיקס ועד לתחתיות השאול. הלוך ושוב, הלוך ושוב. הזדמנות נדירה להתלוות למסע אימה דרך חורים בטרגדיות היווניות. אלו חורים של תמונות זוועה שלעד נותרו מחוץ לבמה ועתה הן מקבלות לראשונה ביטוי חזותי. בחוצבמה שזורות התמונות האלו לאורך נהר המוות, תקועות בו לנצח. היום הן כבר חלק מטרגדיית הקיום המודרני,  רלוונטיות ומטרידות מאי פעם.
יוצרים: רן בכור ורועי הרץ-רוסו
*ההצגה אינה מיועדת לילדים
משך ההצגה כשעה ורבע | קריפטה
 
» עיניים עצומות
"המינגווי אמר שהטיוטה של כל דבר שנכתב אי פעם היא זבל גמור. אבל אני שונא לזרוק ניירות לפח. חבל על הנייר. למרות שאני כמעט ולא משתמש בנייר. אני משתמש במקלדת ומסך. ובאיזה אופן מוזר, אין הבדל גדול על המסך בין הטיוטה לבין התוצר המוגמר, בין אמיתי למדומה, בין נכון ללא נכון. כל תיאטרון הוא בסופו של דבר מיזוג של מקדש, משרד מכירות ובית זונות. השאלה היא רק באילו מינונים מדובר".
כתיבה ובימוי: יאשה קריגר.
משך ההצגה כשעה ורבע | גראנד מוניר


"עיניים עצומות" (צילום: סיגל שגב)

» סתיו
הוא מחכה להיא. היא ארוסתו של הפקיד. הפקיד איבד את עולמו הרגשי, כשלמד בשיעור חשבון, על קיומו של הנעלם. היא תיסע לחפש ולא תמצא. הוא ימשיך לחכות.
כתיבה ובימוי: אמיר דוליצקי.
משך ההצגה כשעה | האולם היפה

» השולחן
מלמעלה השולחן נראה קטן קטן. גם נמלים צריכות שולחנות עבודה,המשוררות שבהן בכל אופן, מסביר שלמה עוסק מורשה. שירי נמלים הם שירים כל כך קטנים שאפשר להכניס בהן רק אות אחת. ולפעמים גם שתיים. נגיד,"יש", "או", "לב". סיפורה של ילדה, שולחן כתיבה, שירי נמלים, מטוס מנייר וידיים של בעל בית.
יוצרות: רוני ברודצקי ויעל תורג'מן
משך ההצגה כשעה | מרכז לשימור
 
» אורח זר
שעת ערב מאוחרת בביתה של משפחה. סוף המאה ה-19. חלונות המרחפים באוויר יוצרים אשליה של חציצה בין חוץ לפנים. כבר כמה ימים שהאם חולה ושוכבת במיטתה. לילדות אסור להיכנס לחדרה. היום אמר הרופא כי מצבה משתפר וכבר אין סיבה לדאגה. אבל דווקא הערב ישנה תחושה מוזרה ובלתי מובנת השוררת בחדר, וכל אחד מהנוכחים יכול לחוש בה, גם אם לא לבטאה במילים.
בימוי: ורה ברזק שניידר
משך ההצגה כשעה | מרכז נוער- מגדלור
 
» הזקן והקנרית
סיפור אהבתם של הזקן והקנרית. מסעה של ילדה שבורחת אל מחוזותיו הקסומים של גבר זקן, רופא ילדותה.חזרתה חושפת מערכת יחסים גבולית ואפלה, המושתתת על עולם פנטסטי משותף. לעולמה יחדרו אמן, גבר זר ועובר אורח. וכמה ילדים משוטטים שאיבדו את הדרך חזרה. היצירה עוסקת בקשר בין התשוקה לנצח ובין דפוסים הרסניים, במלחמה הארצית והטראגית בין החלום והמציאות, בקשר ובמרחק בין מין ואהבה. בשיתוף תיאטרון יפו, מרכז לתיאטרון עברי- ערבי, תיאטרון מקומי.
כתיבה ובימוי: עמית זרקא.
הצפייה בהצגה מעל גיל 16
משך ההצגה כשעה | הדואר

שרטוט מיקום האולמות בעיר העתיקה:

לחצו כאן למפה המוגדלת 


מופעים נבחרים של תיאטרון רחוב בפסטיבל עכו 2013:

» שאקאלאקה: “Rasta mucho pasta”
אווירת להטוטנות קרקסית ליצנית, לכל המשפחה. המופע משלב חד אופן, להטוטנות בעיניים מכוסות, מזוודה מלאה בהפתעות, חרבות מתעופפות באוויר וקוצצות מלפפונים. מתנדבים מהקהל באים ועוזרים ואין לדעת מה יקרה ברגע הבא. והפינאלה הגדול, מופע אש מחמם לבבות ולחיצת יד אמיצה ובוערת.
45 דקות | חניון התיירות

» מופע הלוליינות של מיכאל
מופע קרקס מרהיב של אקרובטיקה אווירית על חבל. האומן מרחף בין שמיים וארץ על חבל שמשתלשל מגובה 8 מטרים. סלטות וגילגולים, נפילות שנעצרות רגע לפני ההתרסקות אל הקרקע וחבל אחד לבן וארוך שמופחת בו רוח חיים, חוויה בלתי נשכחת של קרקס במיטבו! מופע לכל המשפחה המשלב לוליינות אווירית עוצרת נשימה עם רגעים קסומים שנוגעים בנשמה.
יוצר ומבצע: מיכאל פינקל.
30 דקות | חניון התיירות

» דביק
מופע קומי אבסורדי בתנועה וללא מילים. על הבמה שש דמויות ישובות על כסאות, מפחדות לזוז ולעשות שינוי בחייהן, מסרבות לוותר על מקומן, חוששות מהבלתי מוכר, מהחדש, מהאחר. פרנויה, צחוק, בלבול, ספק, ושאלות רבות צצות כאשר דמויות אלו מגלות אחת את השנייה, ישובות על כסאות אחרים בסמוך אליהן. האם יעזו לשנות מקום? האם תפרוץ על הבמה מלחמה? האם יתפתח סיפור אהבה או האם קנאה תכרסם כל חלקת כיסא טובה? ואם תהיה תזוזה, האם איתה תבוא הגאולה או שמא כל הסיפור יחזור חלילה, להתחלה?
כל אלו ועוד, בדביק.
בימוי: רותי תמיר.
15 דקות | חירבה

»בא רוך אשם
המקובל האלוהי, המחזיר בתשוקה הנודע, פה מפיק מרגליות, הראשון לציון, השני אחרון, משמח הלבבות, מחולל הניסים רבי תשוקע שליט”א ואמרגנו גבאי זמיר, באים לעיר! הנכם מוזמנים לערב ישועות וחזרה בתשוקה. ענק. גדול מימדים.“בנשנו בטפנו בנערנו ובזקקנו נלך, ברוב עם הדרת מלך”. שני ליצנים, אמני רחוב חברו יחדיו להתחקות אחר הטקס והפולחן היהודי. הטקסים במופע הם בשיתוף הקהל ומבוצעים באופן אותנטי: חתונה, לוויה, בר מצווה ועוד.
יוצרים ומבצעים: דויד דוש בראשי ומשה טיטו טויטו.
30 דקות | חומה מזרחית

» הומלסית
"אישה חיה ברחוב,
מגדלת בובות והן מגדלות אותה,
בעולם שיצרה היא שרה, מנגנת, שברירית וחזקה,
כואבת ושמחה.
פוסעת בזהירות על הגבול בין שפיות ושיגעון, מציאות ואשליה..
חיה מחוץ לחברה ומאוד בתוכה."
יצירה וביצוע: איריס סמרה.
20 דקות | חירבה

» ג'אלי אנסמבל
אנשים של מוזיקה, המופע האקוסטי. מוזיקה מקורית המשלבת את הקצב והקסם של אפריקה בתוך הנוף הירושלמי המקומי. ההרכב משלב טקסטים בעברית, אנגלית ומנדינקה (מערב אפריקה), בקריאה מוסיקלית לאחדות וחזרה לשמחה הפשוטה של החיים.
שעה וחצי | מערת הקשת

 » רגע מתוכי
היצירה מגוללת את סיפור עולמן של נערות צעירות. היצירה נטוות דרך טקסטים של סיפורים ומחשבות שמדוברים על הבמה ומצולמים דרך מצלמה, הצילום מוקרן על מסך גדול בצד הבמה במקביל לכוריאוגרפיה שמשתנה, סיפורים אמתיים וצילומי תקריב של הנערות יוצרות סרט דקומנטרי במקביל לתרגום מופשט יותר של הריקוד והגוף.
כוראוגרפיה, תאורה ובימוי: אור מרין.
35 דקות | חפיר צפוני

» ג'אנקיס
מופע מוזיקלי קצבי שלוקח את הקהל למסע בעולם המחזור דרך שלושה עובדי זבל לא שגרתיים.המופע כולו מתרחש במזבלה נטושה, אשר הפכה להיות כל עולמם של הדמויות.הדמויות הופכות את המופע לעולם שלם של יצירה דרך דמיון מאוד מפותח והומור מיוחד. במהלך כל המופע, יורד זבל דרך צינורות ענקיים אל הבמה. באמצעותו, הדמויות יוצאות למסע קסום בעזרת הדמיון שלוקח אותם אל מקורות החומר. במופע זה הקהל לוקח חלק בשגרת יום מוטרפת ומצחיקה של ממייני זבל, אשר ממציאים מחדש את הקשר בין "מיחזור, קצב ויצירתיות".
יוצר ובמאי: נבון עמוס.
40 דקות | גן חפיר

»מופע מוזיקלי - שירה מחווה לחיפושיות
קבוצת תלמידי הבוסתן, מבצעים שירים באנגלית של להקת החיפושיות לרגל 50 שנה להיווסדה.
הדרכה קולית ובימוי: קרן סנדל ויקסל
20 דקות | חפיר צפוני

» מגדלור
מגדלור הינו מחזה המתאר בני נוער אשר שוקעים אל מקום אפל כתוצאה מלקיחת סמים. המחזה מגולל את סיפורם של קבוצה בשבט צופים "רשפים" ברמת אביב ג'. קבוצת הנערים מתכוננת לתחרות אשר תערך יום למחרת. העלילה מסתבכת כאשר סכום כסף נגנב ושתיים מהנערות חושדות באחרת אשר נעלמה כבר זמן רב. בזמן יציאת הנערים להבאת חלקים חשובים לתחרות, הם מוצאים את חברתם מסוממת. מי גנב את הכסף? מה בדיוק עובר על הנערה? התשובות לכך טמונות במחזה.
כתיבה ובימוי: אילת מנסיני.
40 דקות | גן חפיר

» הכל יכול לקרות
הצגת רחוב על מוכר עיתונים פשוט, שבמקרה או שלא במקרה מזמין את הקהל לחגיגה בחצר האחורית. מתוך הסלסילה הוא מוציא עולם שלם של בגדים עזובים שלא חשב למצוא. מבגד לבגד הוא נמצא בתוך כל דמות ובעזרת המשחק המאולתר, הוא תמיד מוצא את עצמו בתור סיטואציה מביכה.
יצירה כתיבה וביצוע: ג’רום ארוש.
45 דקות | חומה מזרחית


» פרטים נוספים באתר הפסטיבל

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(31 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5