פסטיבל הפיוט בירושלים 2014

ז'אנר : עולם , ישראלי, חופשי

פסטיבל הפיוט השביעי בירושלים יתקיים בין התאריכים 29 בספטמבר ל-2 באוקטובר, 2014, בשבוע שבין ראש השנה ליום כיפור בבית אבי חי. האירוע שם למטרה לחשוף את הפיוט והמוזיקה היהודית-מסורתית לקהל הרחב, דרך עיבודים עכשוויים המזמינים גם קהל צעיר להכיר את שירת התפילה והפיוט. השנה יעלו מופעים ואירועי מקור מגוונים ויוצאי דופן שיחשפו חיבורים חדשים בין אמנים ויוצרים שונים לבין פייטנים וחזנים, ולראשונה ישולבו סיורים מיוחדים בשכונת נחלאות, בשוק מחנה יהודה וסיורי סליחות ברובע היהודי.

בפסטיבל יתקיימו לראשונה מופעים המשלבים את נושא הפיוט עם השירה העברית החדשה, לצד פיוטים המתכתבים עם מוזיקה ערבית, ופיוט מהעולם האשכנזי-חסידי ומוזיקת הכלייזמר. בין המופעים: "תפילה אחת מפי" - עם שולי רנד, רבקה זהר ולירון לב, אביב גדג', דוד לביא ומארק אליהו, מופע מחווה לפיוטי השכונה - עם שי צברי, ציון גולן ואהובה עוזרי, להקת הלב והמעיין - עם ישי ריבו במופע המוקדש לפיוט החסידי, תזמורת פרקת אל נור - עם הזמרים זיו יחזאל ואליאס עטאללה ומופע של התזמורת האנדלוסית אשקלון עם כנסיית השכל וריף כהן והפייטנים הרב דוד מנחם כהן וליאור אלמליח.

פירוט האירועים


» "עת רצון"
בית מדרש חי מארח את הישיבה החילונית ואת קהילת ציון לשיחה כנה על תפילה אישית. שעה בה ייבחן מזווית רעננה המקום הראשוני שממנו נולדת תפילה ואיך  אפשר לגשת אל חוויית התפילה בימינו ממקום חדש וכנה, שהוא מעבר להגדרות ולנוסחאות נתונות מראש. משתתפים: הרב דוד מנחם (מנחה בית מדרש חי) , הרבה תמר אלעד-אפלבאום (קהילת ציון), אריאל לוינסון (הישיבה החילונית) והמשורר אלמוג בהר.
יום שני, 29 בספטמבר, 18:00, בית אבי חי. הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, ניתן להזמין כרטיסים מראש.


עמק הפרחים לך אקטוף באלפים. אהובה עוזרי שתתארח אצל שי צברי (צילום: אילן בשור)

» "תפילה אחת מפי"
זמרי נשמה ישראלים מבצעים שירי תפילה אישיים אלטרנטיביים במפגש חד-פעמי ומיוחד לפסטיבל הפיוט. שירים מהעת החדשה, שירים המאתגרים את המושג "תפילה" ומגלים בו פנים חדשות, שירים אישיים שהם תפילות לאלוהים, לזולת ולאדם עצמו, הנמצאים על התפר שבין לאונרד כהן לביאליק, ובין הדיסטורשן לבית הכנסת. בהשתתפות: שולי רנד, רבקה זהר עם לירון לב, אביב גדג', דוד לביא ומארק אליהו.
יום שני, 29 בספטמבר, 19:30, חצר בית אבי חי. מחיר: 80 שקלים, מכירה מוקדמת: 70 שקלים, סטודנטים: 40 שקלים.

» "מחווה לפיוטי השכונה"
בשנות ה-70 עלו מהשכונות ומהעיירות שבשולי ישראל הצעירה, צלילים שנוצרו מתוך תערובת העדות והתרבויות ומשברי הזהות והקליטה. שם נפגשו הפיוט הדתי, שירת היומיום וצלילי ארצות המוצא עם המולדת החדשה ויצרו גל חדש של זמר עברי-מזרחי. בהשראת ההיתוך של מוזיקה מזרחית מתימן, מעיראק ומצפון אפריקה, רוק פסיכדלי ושירה בציבור, נוצרה תזמורת העתיד. משתתפים: שי צברי ותזמורת העתיד שיארחו את ציון גולן ואהובה עוזרי.
יום שני, 29 בספטמבר, 21:30, חצר בית אבי חי. מחיר: 80 שקלים, מכירה מוקדמת: 70 שקלים, סטודנטים: 40 שקלים.

» "שערי הניגון"
בית המדרש של בית אבי חי מארח: הניגון, השירה, הקול והמוזיקה הם נושאים שהעסיקו את הספרות הרבנית והחסידית לדורותיה. ד"ר יובל בלנקובסקי יציע הצצה על מקומו של הניגון בעולמם של חז"ל ועל משמעות הניגון בספרות חז"ל ובהגות החסידית, לאדם הבודד ולמעגל חברים. 
יום שלישי, 30 בספטמבר, 18:00, הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, ניתן להזמין כרטיסים מראש.


פיוטים מן העולם החסידי. הרכב הלב והמעיין שיארחו את ישי ריבו (צילום: משרון)

» שיחה מקדימה למופע "קול ביער"
על זהות יהודית אשכנזית ישראלית צעירה - הסופרת מיכל גוברין משוחחת עם ההיסטוריון ליאור אלפרוביץ' ועם השחקן והמוזיקאי אבישי פיש על זהות יהודית-אשכנזית בימינו. האם יש דבר כזה? למה מתגעגעים האשכנזים הצעירים? ולמה סוף סוף מותר להתגעגע?
יום שלישי, 30 בספטמבר, 18:00, הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, ניתן להזמין כרטיסים מראש.

» "קול ביער"
שירי התבודדות ושירים מיסטיים מיערות פולין ואוקראינה - הזמרת וחוקרת הפולקלור אולגה אביגיל והשחקן והמוזיקאי אבישי פיש במופע משותף של שירי התבודדות ושירים מיסטיים מעולמם של הבעל שם טוב ותלמידיו. הצצה נדירה לרפרטואר החסידי העתיק על כל גווניו, מניגוני תפילה ועד לניגוני בית המרזח, בשירה רב-לשונית שנמצאת על קו התפר שבין יידיש לאוקראינית.
יום שלישי, 30 בספטמבר, 19:00. מחיר: 60 שקלים, מכירה מוקדמת: 50 שקלים, סטודנטים: 30 שקלים.   

» "פיוט מכוון"
הרכב הלב והמעיין במופע מיוחד המוקדש לפיוטים מחצרות החסידים. במרוצת הדורות התקיימה ברחבי העולם החסידי פעילות מוזיקלית ענפה ומגוונת, ולחנים חדשים נכתבים כל העת, ובמקרים רבים האדמו"רים הם המלחינים. לכוחן של המילים ולעוצמה של הניגון מיוחסת משמעות דתית, מיסטית ומחשבתית. מופע זה מתחקה אחר הפיוטים המולחנים בעולם החסידי, שבו נפגשים מזרח ומערב למכלול מוזיקלי. זמר אורח: ישי ריבו.
יום שלישי, 30 בספטמבר, 20:15, חצר בית אבי חי. מחיר: 80 שקלים, מכירה מוקדמת: 70 שקלים, סטודנטים: 40 שקלים.   

» "רמזיילך עושים כלייזמר עכשווי"
 המוזיקה הייחודית של רַמְזֵיְילֶךְ היא שילוב בין דיסטורשן ואלקטרוניקה עם קלרינט ומוואלים. אין גבולות לשפה ואין גבולות לסגנון, יש רק הארד-קור שמותח את גבולות המושג כלייזמר למחוזות חדשים. רמזיילך זכתה במוניטין שלה בהופעות חיות מסביב לעולם, עם קהל שמתערבב עם הלהקה ויוצר מסיבה ענקית. במהלך 2014 הוציאה את אלבומה השני "צוזאמן" ("יחד" ביידיש), ובמופע זה היא חוגגת את הוצאתו לאור בירושלים.
יום שלישי, 30 בספטמבר, 22:00, חצר בית אבי חי. הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, ניתן להזמין כרטיסים מראש.


נגנים צעירים ומבוגרים, חרדים, דתיים וחילונים. תזמורת פירקת אל נור (צילום: ששון טירם)

» סדנה עם קפה גיברלטר
מבט מעורר מחשבה על גדולי המוזיקאים היהודים במגרב ובמשרק. עמוס נוי ואופיר טובול מאתר האינטרנט "קפה גיברלטר" בסדנה על גדולי היוצרים היהודים במשרק (מזרח) ובמגרב (מערב אפריקה וצפונה): מסלים הללי ללילה מוראד, מרבי דוד בוזגלו לצאלח אל כווייתי ועוד. נוי וטובול יקרינו וישמיעו קטעים נדירים וישרטטו מרחב במציאות שבה היהודים הם גורם מרכזי בתרבות ובמוזיקה.
מגיב: ד"ר מאיר בוזגלו, מייסד תנועת "תיקון".
יום רביעי, 1 באוקטובר, 18:00, הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, ניתן להזמין כרטיסים מראש.

» שיחה מקדימה למופע "הדרך מטהרן אל המקדש"
השירה הסופית במפגש עם היהדות - שיחה על שירה סופית בין המשוררת פרופ' חביבה פדיה לרב אייל מאני.
יום רביעי, 1 באוקטובר, 18:00, הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, ניתן להזמין כרטיסים מראש.

» "בדרך מטהרן אל המקדש"
אייל סעיד מאני ואנסמבל מכילתא במופע סוּפי-פרסי-יהודי. מסעו הפרטי של נגן הטאר הרב אייל סעיד מאני, נע מהאסלאם והסופיזם עד ליהדות וטומן בחובו סיפור של תרבות עתיקה ומסורת מוזיקלית בת אלפי שנים, שהועברה מאב לבן וממורה לתלמיד. המופע ישלב בין מסורות מוזיקליות פרסיות קדומות ובין קומפוזיציות מודרניות, בין השירה הסופית-פרסית ובין עולם הפיוט והתפילה היהודי.
יום רביעי, 1 באוקטובר, 19:00. מחיר: 60 שקלים, מכירה מוקדמת: 50 שקלים, סטודנטים: 30 שקלים.   

» "עוד יום יבוא"
בשנות החמישים של המאה ה-20 עלו לישראל ממדינות ערב ענקי מוזיקה, שהיו לגרעין המייסד של תזמורת רשות השידור בערבית, בניצוחו של זוזו מוסה. שם שילבו מוזיקה חילונית, דתית, וקלאסיקה מזרחית בעברית ובערבית. במופע יבוצעו מבחר יצירות של המוזיקאים היהודים יוצאי מדינות ערב, בהם עזרא אהרן, צאלח אלכוויתי, אברהם דאוד ורחמים עמאר. תזמורת פירקת אל נור ("הלהבה"), למוזיקה מזרחית קלאסית, תארח את הזמרים זיו יחזקאל ואליאס עטאללה. 
יום רביעי, 1 באוקטובר, 20:15, חצר בית אבי חי. מחיר: 80 שקלים, מכירה מוקדמת: 70 שקלים, סטודנטים: 40 שקלים.   


ביצועים מיוחדים לשירי תפילה אישיים אלטרנטיביים. רבקה זהר ולירון לב (צילום: גיא הכט)

» האנסמבל הקולי הנשי עָלְמַיָּא
פיוטים מרחבי העולם בעיבודים מקוריים וצלילים ומקצבים ממזרח וממערב. ניגונים חסידיים, מוזיקה אנדלוסית, סולמות ערביים ומגוון עשיר של קולות וצבעים מרחבי המזרח התיכון, בעיבודים מקוריים של המוזיקאית אורנה זכאי ובביצוע האנסמבל הקולי הנשי עָלְמַיָּא.
יום רביעי, 1 באוקטובר, 21:50, חצר בית אבי חי. הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, ניתן להזמין כרטיסים מראש.

» "חפלה עיראקית"
מסיבה של מוזיקה תזמורת עם פירקת אל נור והזמר יוסי בגדדי ממיטב יצירותיהם של המוזיקאים היהודים שעלו מעיראק - האחים אלכוויתי, סלים אלנור ועוד, יצירות שהפכו לנכסי צאן ברזל של המוזיקה העממית של יהודי עיראק והן מנוגנות ומושרות ברחבי העולם, בקרב יהודים ומוסלמים כאחד.
יום רביעי, 1 באוקטובר, 22:15, חצר בית אבי חי. הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי, ניתן להזמין כרטיסים מראש.

» "בשעת הנעילה"
התזמורת האנדלוסית אשקלון, להקת כנסיית השכל, והפייטנים ליאור אלמליח והרב דוד מנחם במופע פיוט ותפילה חוצה גבולות ערב יום הכיפורים. המופע החותם של פסטיבל הפיוט בו התזמורת האנדלוסית אשקלון ולהקת כנסיית השכל מרחיבות את שיתוף הפעולה ומזמינים את הפייטנים ליאור אלמליח והרב דוד מנחם, מהקולות המובילים של עולם הפיוט בימינו. אורחת מיוחדת: הזמרת ריף כהן, מהקולות הייחודיים והרעננים של עולם הרוק-אתני אלטרנטיבי בישראל בשנים האחרונות.
יום חמישי, 2 באוקטובר, 21:00, כיכר ספרא. הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי.

» בנוסף, תתקיים לאורך ימי הפסטיבל בבית אבי חי תערוכה מיוחדת שתחשוף טקסטים של פיוטים עתיקים וחדשים, מכל קצוות העולם היהודי. כמו כן, תחת השם "ירושלים בשבילי הפיוט" יציעו בית אבי חי ויד בן צבי סיורים ומופעים מיוחדים במסגרת פסטיבל הפיוט, ביניהם: סיור בחצרות ובתי הכנסת של שכונת נחלאות בשילוב עם מופע הפיוטים האשכנזי-חסידי, סיורי טעימות וריחות בשוק מחנה יהודה בשילוב עם מופע פיוטי השכונה, סיור סליחות ברובע היהודי ובכותל בשילוב מופע הפתיחה "תפילותיי הנידחות" ועוד.

פסטיבל הפיוט בבית אבי חי - כל הכתבות

 • בין קודש לחול: פסטיבל הפיוט חוזר לירושלים
  בין קודש לחול: פסטיבל הפיוט חוזר לירושלים

   19/09/2011

  השבוע ייערך אחד הפסטיבלים המעניינים ביותר שיש לירושלים להציע. לא מדובר אמנם באירע בינלאומי כמו פסטיבל הסרטים, והוא גם לא מקיף כמו יריד חוצות היוצר שהתקיים לאחרונה, אבל זהו בהחלט אירוע מיוחד ובעל פוטנ...

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(1 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

 • Currently 3/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5