פסטיבל הפיוט בירושלים 2015

ז'אנר : עולם , ישראלי, חופשי

פסטיבל הפיוט השמיני בירושלים יתקיים בין התאריכים ה-17 עד ה-21 בספטמבר 2015, בשבוע שבין ראש השנה ליום כיפור בבית אבי חי. האירוע שם למטרה לחשוף את הפיוט והמוזיקה היהודית-מסורתית לקהל הרחב, דרך עיבודים עכשוויים המזמינים גם קהל צעיר להכיר את שירת התפילה והפיוט. השנה יעלו מופעים ואירועי מקור מגוונים ויוצאי דופן, שיחשפו חיבורים חדשים בין אמנים ויוצרים שונים לבין פייטנים וחזנים, ולצידם ישולבו סיורים מיוחדים בשכונת נחלאות, בשוק מחנה יהודה וסיורי סליחות ברובע היהודי.

» לוח הופעות היום
» מדור מוזיקה של עכבר העיר


יארח את ברי סחרוף במופע המרכזי. ר' חיים לוק (צילום: רפי דלויה)

לוח הופעות ואירועים

יום חמישי, ד' בתשרי, 17 בספטמבר» דופקים על שערי שמים

מופע מרכזי - ר' חיים לוק מארח את ברי סחרוף
רבי חיים לוק, מגדולי הפייטנים בדור הנוכחי, פוגש את המוזיקאי ברי סחרוף על הבמה למופע של ביצועים אישיים לפיוטים ולתפילות ממסורת יהודיות שונות. שירת נשמה קורעת מסכים, פותחת שערים וחודרת הגדרות. יום חמישי, 17 בספטמבר, 21:00. מחיר: 80 שקלים, סטודנטים: 40 שקלים.

מופע פותח - אנסמבל יעלה
מופע הרכב של נגנים בוגרי בית הספר מוסררה למוזיקה מן המזרח, המגישים מנגינות עתיקות בעיבודים חדשים, לצד לחנים מקוריים המתבססים על מסורות מוזיקליות מרחבי המזרח, דרך טקסטים ממסורת הפיוט והשירה העברית. כלול במחיר הכניסה למופע המרכזי. יום חמישי, 17 בספטמבר, 20:00, חצר בית אבי חי.

סיורים, הרצאות וסדנאות

» החכם השלם - עולמו ודמותו של החכם הספרדי
על דמותם של חכמי ארצות האיסלאם, על מקורותיה ופניה השונות של המתינות הספרדית ועל הקשר שבין תורה לשירה. בהשתתפות השחקנית והזמרת גלית גיאת, ראש בית המדרש ממזרח שמש אלי ברקת, חוקר יהדות ספרד הרב אלעד פורטל. בשיתוף פרויקט החכם היומי. ללא תשלום, בהרשמה מראש החל מה-6 בספטמבר, בקופת בית אבי חי או על בסיס מקום פנוי.
יום חמישי, 17 בספטמבר, 18:30, בית אבי חי.

» "שיר ידידות" - סרטו של רפאל בלולו על ר' דוד בוזגלו
הסרט מביא את סיפורו של רבי דוד בוזגלו, גדול הפייטנים של יהדות מרוקו במאה ה-20, מהעבר המפואר של תרבות השירה העברית במרוקו ועד למהפכת הפיוט החדשה בישראל. לאחר ההקרנה תתקיים שיחה בהשתתפות יו"ר תנועת תיקון ובנו של ר' דוד בוזגלו ד"ר מאיר בוזגלו, חוקר שירתו של דוד בוזגלו ד"ר יוסי בן שבת ובמאי הסרט רפאל בלולו. ללא תשלום, בהרשמה מראש החל מה-6 בספטמבר, בקופת בית אבי חי או על בסיס מקום פנוי.
יום חמישי, 17 בספטמבר, 18:30, בית אבי חי.

» סיור סליחות על חומות העיר העתיקה
הסיור משלב תצפיות על חומות העיר, גגות ואתרים נסתרים, הסברים על מקור אמירת הסליחות ועל המנהגים השונים הקשורים בכך ומנהגי החודש. המסלול יעבור בטיילת החומות ויכלול תצפיות אל העיר העתיקה ומכמניה, סמטאות הרובע היהודי והכותל. יש לבוא בלבוש צנוע. מחיר הסיור כולל תשלום עבור כניסה לטיילת החומות. מחיר למופע וסיור: 150 שקלים, מחיר לסיור: 95 שקלים.
יום חמישי, 17 בספטמבר, 23:30, בשיתוף בית שמואל.

» חלות לשבת – מאפיות וטעימות
סיור לילי המשלב סיפורים ירושלמים על אופים, תפיחה ואפיה, ביקור במאפיות של פעם, מאפיות מודרניות, מאפיה בת למעלה מ-120 שנה המתמחה באפיית חלות ומאפיות מיוחדות בעיר הפתוחות כל הלילה. כמו כן, המסיירים ילמדו על מנהגים ייחודיים בהם נוהגים מקובלים ביחס ללחם ומה מסמל הלחם ביהדות. המסלול יעבור בשוק מחנה יהודה והשכונות החרדיות. מחיר הסיור כולל טעימות לחם. יש לבוא בלבוש צנוע: נשים בחצאיות ארוכות וגברים בכיפות. מחיר מופע וסיור: 130 שקלים, מחיר סיור: 95 שקלים.
יום חמישי, 17 בספטמבר, 23:30, בשיתוף בית שמואל.


חגיגה של מוזיקת עולם יהודית. פסטיבל הפיוט 2015 (צילום: פוסטר האירוע)


יום שישי, ה' בתשרי, 18 בספטמבר» קבלת שבת מוזיקלית
מוזיקאים ואנשי רוח יקבלו יחד עם הקהל את השבת, דרך חוויה בלתי אמצעית של חיבור בין אדם לאדם, בין מסורת למסורת ובין הארץ לשמים. בהעדר במה באירוע, הקהל הופך לקהילה נטולת מחיצות ולוקח חלק בתפילת קבלת שבת מיוחדת. בהשתתפות שי צברי, ויקטוריה חנה, הדס קליינמן ואביב בכר, דוד לביא, חווארו, מניושה ביקונט ורפאל רוז'ינסקי (פולין), הרבה תמר אלעד-אפלבאום ויאיר הראל. מחיר: 50 שקלים, מחיר לסטודנטים: 20 שקלים.
יום שישי, 18 בספטמבר, 13:30, חצר בית אבי חי.

סיורים

» הקדירה הירושלמית - סיור טעימות בשוק מחנה יהודה ונחלאות
סיור בשכונות הותיקות, בין הסמטאות הציוריות, בורות המים ובתי הכנסת של שכונת נחלאות שבלב העיר. המסיירים יתוודעו לפסיפס הצבעוני שנוצר בשכונה על ידי עדות ישראל, ילמדו על דמויות ייחודיות בירושלים ויטעמו ממאכלי העדות השונים בשוק ההומה לקראת שבת. מחיר למופע וסיור: 150 שקלים, מחיר לסיור: 120 שקלים. הסיור כולל טעימות.
יום שישי, 18 בספטמבר,  בשעה 9:00, בשיתוף בית שמואל.

» קבלת שבת בעתיקה
יום שישי בירושלים, פעמונים מצלצלים, קול המואזין נישא באוויר, אנשים ממהרים לסיים את ההכנות לשבת. נפסע בסמטאות העיר העתיקה, נתלווה לתהלוכות המתפללים ונחוש בקרני השמש האחרונות הנושקות לעיר הזהב. לסיום, נפנה לראות כיצד מקבלים את השבת בכותל המערבי.
*יש לבוא בלבוש צנוע. מחיר למופע וסיור: 130 שקלים, מחיר לסיור: 95 שקלים.
יום שישי, 18 בספטמבר, בשיתוף בית שמואל.

סדנאות לימוד ושירה

» בואי כלה – שבת מלכתא
מפגש, שיחה ושירה על דמותה של השבת ככלה, שירת הנשים התימנית ועוד, מנקודת מבט של הקול הנשי. בהשתתפות גילה בשארי, מהקולות הבולטים של שירת יהודי תימן וחלי טביבי ברקת, ממנהיגות התחדשות הפיוט בתרבות הישראלית.

מפגש וסדנה מעשית - עם הפייטן משה חבושה
מגדולי החזנים, הפייטנים והמוזיקאים במסורות בבל וספרד, במפגש וסדנה מעשית בנושא שירת השבת. בהשתתפות משה חבושה, בהנחיית ראש בית המדרש ממזרח שמש אלי ברקת.

מ"עונג שבת" ל"שבת בבוקר" - מחשבות על שבת ישראלית
לימוד ושיחה על האפשרות ליצוק תוכן ליום השבת ועל החיפוש אחר פסקול מוזיקלי מסורתי-עכשווי. בהשתתפות שלומי פרלמוטר, בית מדרש אלול, ויאיר יעקב, מייסד "שבת בבוקר" - בית כנסת ירושלמי צעיר במכון כרם.

כל הסדנאות יתקיימו במקביל ביום שישי ה-18 בספטמבר, בין השעות 11:00-12:00 ללא תשלום, בהרשמה מראש החל מה-6 בספטמבר, בקופת בית אבי חי או על בסיס מקום פנוי.


תתייצב מול השפה העברית למפגש נועז. ויקטוריה חנה (צילום: אריק פוטרמן)

» שבת ישראלית – בין חזון למציאות
חלק ראשון: מסע אל שבת ישראלית 2025

ארבעה דוברים, ארבע דקות כל אחד. בהשתתפות ענבר בלוזר שלם, מנהלת "רשות הרבים" – פורום ארגוני ההתחדשות היהודית בירושלים, אריאל לוינסון - מנהל הישיבה החילונית, רחלי איבנבוים - מובילת המאבק "לא נבחרות לא בוחרות", תהילה פרידמן נחלון - מנהלת מרכז מובילים, קולות, חברת הנהלת ירו- שלם והתנועה הירושלמית. בהנחייות יו"ר קואליציית ירו-שלם שייקה אל עמי. סטנד אפ: יאיר להמן
חלק שני: "מחוללים שבת ישראלית" – רב-שיח
בהשתתפות: חברת הכנסת תמר זנדברג, יו"ר תנועת תיקון ד"ר מאיר בוזגלו, מו"ל עיתון במשפחה אלי פלאי והפעיל הקהילתי יוסי סעידוב.
יום שישי, ה-18 בספטמבר, 12:15–13:15, אולם בית אבי חי. ללא תשלום, בהרשמה מראש החל מה-6 בספטמבר, בקופת בית אבי חי או על בסיס מקום פנוי.

מוצאי שבת, ו' בתשרי, 19 בספטמבר


» אפתח לשון פה - מפגש נועז עם השפה העברית, הפיוט, התפילה והקול
ויקטוריה חנה, יוצרת מקורית ונועזת בנוף המוזיקה היהודית, חוברת למוזיקאים נעם ענבר (הבילויים) ותמיר מוסקט (בלקן ביט בוקס). במופע השלושה מגישים ביצועים מיוחדים לחומרים נבחרים מתוך אלבומה החדש של ויקטוריה חנה, לצד לחנים מקוריים שנוצרו במיוחד עבור המופע. מחיר: 80 שקלים, מחיר לסטודנטים: 40 שקלים.
מוצאי שבת, 19 בספטמבר, 21:30, חצר בית אבי חי.

» שורשים נפגשים - מסע לילי חוצה גבולות אל לב השירה העממית
מפגש מוזיקלי בין יוצרים מעולמות שונים המחפשים אחר קולות של שירת חיים עתיקה ואבודה, על החבל הדק שבין תרבות עממית שהולכת ונעלמת ובין תרבות עכשווית. בהשתתפות: מניושה (מנוחה) ביקונט - זמרת וחוקרת שירה עתיקה ממזרח אירופה, רפאל רוז'ינסקי - נגן גיטרה, פעיל חברתי, חוקר ופרשן של מוזיקה ותרבות יהודית עכשווית בפולין, שי צברי - שירה, אסף תלמודי - קלידים ואקורדיון, ניר מנצור- תופים אלקטרוניים. מחיר: 80 שקלים, מחיר לסטודנטים: 40 שקלים.
מוצאי שבת, 19 בספטמבר, 23:30, בית אבי חי.

סיורים

» סיור שקיעה לילי
סיור מיוחד המציג את ירושלים מזוויות חדשות של חומות העיר, בשעות בין הערביים האדומות של שקיעת השמש ובחסות החשכה. המסיירים יעברו בין תצפיות ליליות עוצרות נשימה לבין סמטאות קטנות מלאות בקסם באוויר הלילי של ירושלים. יש לבוא בלבוש צנוע. מחיר מופע וסיור: 130 שקלים, מחיר סיור: 95 שקלים.
שבת, 19 בספטמבר, 17:00, בשיתוף בית שמואל.

» סליחות בנחלאות - "בן אדם מה לך נרדם קום קרא בתחנונים"
בתי הכנסת של שכונת נחלאות נפתחים מראש חודש אלול ועד יום הכיפורים באשמורת אחרונה, ומבוגרים כצעירים יוצאים להגיד סליחות. המסיירים יבקרו בבתי הכנסת השייכים לעדות השונות וישמעו על ניסים ותחרויות בבתי הכנסת, יאזינו לפייטנים המקומיים ולקול השופר ויצטרפו לשירת "אדון הסליחות". יש לבוא בלבוש צנוע. מחיר מופע וסיור: 130 שקלים, מחיר סיור: 95 שקלים.
מוצאי שבת, 19 בספטמבר, 02:30, בשיתוף בית שמואל.


יפגש עם כשרונות שירה עממית מפולין. שי צברי (צילום: Gaya's music Photos)


יום ראשון, ז' בתשרי, 20 בספטמבר


» פנטזיה מוזיקלית עכשווית על שירת הקודש הבוכרית
מופע מרכזי - הבורוכובים וריף כהן
שלושת המוזיקאים לבית בורוכוב מעלים מופע חדש בהשתתפות ריף כהן והרכב יוצא דופן של נגנים וזמרים. כממשיכי מסורת השירה הבוכרית במאה ה-21 הם מגישים על הבמה פרשנות מתקדמת, יצירתית וקצבית למסורות שירת הקודש של יהודי בוכרה, לשירת השמחות ולשירת הנשים של חצר המלוכה העתיקה. מחיר: 80 שקלים, מחיר לסטודנטים: 40 שקלים
יום ראשון, 20 בספטמבר, 21:00, חצר בית אבי חי.

מופע פותח: שיר אהבה לאחד
דיאלוג אינסטרומנטלי בין שניים מהכלים העתיקים במזרח בליווי הרמוניות מערביות, דרך יצירות שנכתבו כבסיס לאלתור במקאם נאווה, ועיקרן געגוע ואובדן, כמיהה ותקווה. ירון פאר - לחנים, רבאב אפגני, יערה בארי - קמנצ'ה , איתן רפואה - קלידים. כלול במחיר הכניסה למופע המרכזי.
יום ראשון, 20 בספטמבר, 20:00 חצר בית אבי חי.

סיורים וסדנאות

» אדם שב אל ביתו – סיור ברוח הסליחות עם הסופר דן בניה סרי
סיור בשכונת הבוכרים ובסביבתה, אחת מן השכונות הקסומות והצבעוניות בעיר ששימשה בתחילת המאה מודל לשכונות שקמו אחריה. חוויה מרתקת בעקבות ספרו של דן בניה סרי "אדם שב אל ביתו" המציגה את ירושלים של מטה שלפעמים היא גם ירושלים של מעלה. יש לבוא בלבוש צנוע. מחיר למופע וסיור: 150 שקלים, מחיר לסיור : 120 שקלים.
יום ראשון, 20 בספטמבר, 17:00, בשיתוף בית שמואל.

» י-ם של סליחות
המסיירים יצפו על העיר העתיקה והקסומה מן הגגות, ישמעו על מקור אמירת הסליחות ועל המנהגים השונים הקשורים בכך ומנהגי החודש וישוטטו בין בתי הכנסת החרבים והמחודשים של הרובע היהודי. אין כניסה לבית כנסת פעיל במהלך הסיור. יש לבוא בלבוש צנוע. מחיר למופע וסיור: 130 שקלים, מחיר לסיור : 95 שקלים.
יום ראשון, 20 בספטמבר, חצות, בשיתוף בית שמואל.

» מסע בעקבות שירת נשים עתיקה – סדנה
סדנה משותפת לשלוש זמרות-חוקרות ויוצרות עכשוויות, המחדשות מסורות נכחדות של שירת נשים יהודית. בהשתתפות: נטע אלקיים (ישראל-מרוקו), תאיר חיים –  A-WA(ישראל-תימן), מילנה קרטובסקי (צרפת- פולין- מרוקו). ללא תשלום, בהרשמה מראש החל מה-6 בספטמבר, בקופת בית אבי חי או על בסיס מקום פנוי.
יום ראשון, 20 בספטמבר, 18:30, קפיטריית בית אבי חי.

המסע המוזיקלי שלו יתחיל שם. אהוד בנאי עם "רחוב האגס 1":» השמיעיני את קולך - הקרנת בכורה  ושיחה
הקרנת בכורה לסרטן של מילי בן חייל ותמר שפוני, המציג שיח נשים אינטימי עם היוצרות ויקטוריה חנה, מורין נהדר, לאה אברהם ועלמה זהר, שנוגעות בטקסטים ה"קדושים" שבמשך שנים נשים לא העזו להתקרב אליהם. כעת הן נותנות להם פרשנויות אישיות ולעתים אף מהפכניות. מגיבה לסרט:  ד"ר נדין שנקר. ללא תשלום, בהרשמה מראש החל מה-6 בספטמבר, בקופת בית אבי חי או על בסיס מקום פנוי.
יום ראשון, 20 בספטמבר, 18:30, אולם בית אבי חי.


יום שני, ח' בתשרי, 21 בספטמבר» מ"רחוב האגס 1" ל"שיר חדש" - אהוד בנאי במופע חותם מיוחד לפסטיבל
רגע לפני יום הכיפורים יוצא המוזיקאי אהוד בנאי למסע מ"רחוב האגס 1", ומקבץ יחדיו שירי תפילה אישיים לצד פיוטים וניגונים ספרדיים-פרסיים, אשכנזיים-חסידיים ותימניים. אורחים: מורין נהדר, שחר עמרם ולירון עמרם. מחיר: 30 שקלים, פתיחת שערים: 19:30.
יום שני, 21 בספטמבר, 20:30, כיכר ספרא.

» "היינו ילדים וזה היה מזמן" – אל מחוזות ילדותו של יוסי בנאי
סיור נוסטלגי ברחובות ירושלים של יוסי בנאי, הצבעים והקולות, השכונה, בית הכנסת והשוק. האתרים, הסיפורים והשירים של יוסי בנאי מתגלים בסיור באווירה ירושלמית במרכז העיר ונחלאות. הסיור יועבר על ידי דביר סורמלו - מספר סיפורים מקצועי וירושלמי מאז ומתמיד. מחיר למופע וסיור: 150 שקלים, מחיר סיור : 95 שקלים. יום שני, 21 בספטמבר, 17:30, בשיתוף בית שמואל.

» י-ם של סליחות
המסיירים יצפו על העיר העתיקה והקסומה מן הגגות, ישמעו על מקור אמירת הסליחות ועל המנהגים השונים הקשורים בכך ומנהגי החודש וישוטטו בין בתי הכנסת החרבים והמחודשים של הרובע היהודי. אין כניסה לבית כנסת פעיל במהלך הסיור. יש לבוא בלבוש צנוע. מחיר למופע וסיור: 130 שקלים, מחיר לסיור : 95 שקלים.
יום שני, 21 בספטמבר, 23:00, בשיתוף בית שמואל.

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(2 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את המופע

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5