טיולים לשבת: מריחים נרקיסים בכפר הירוק

יום שישי 20 בינואר 2017 08:00 מאת: רון אדרת, עכבר העיר

משתכשכים במעיינות מרפא בטבריה, קופצים אל העבר בגן ציפורי, מבלים עם יחמורים בשמורת טבע ומסיירים על גדות הירקון - סופ"ש נעים ושמשי מחכה לכם ולילדים


עפיפונים עם הילדים. חוף פלמחים

(צילום: יגאל בן ארי)

פרסומת

יש לבדוק את תחזית מזג האוויר, ייתכן וחלק מהטיולים יידחו או ישתנו

הנה חלף לו עוד שבוע ביעף ולמרות שלא נראה כך, אנחנו כבר באמצע ינואר ולפי התחזיות, לפנינו עוד סופ"ש שמשי ונעים (אל תתפסו אותנו במילה). לכן, אנחנו ממליצים לשבת עם האהובים עליכם, לתכנן מסלולים ופעילויות מהמגוון שאספנו, להכין נשנושים וחטיפים ופשוט להיכנס לרכב ולחרוש את הטבע המרהיב שמחכה רק לכם - אתם עוד בבית?

» מה עושים עם הילדים בסופ"ש?
» מבשלים עם ילדים - כל הכתבות
»
מדור ילדים עכבר העיר

רחבי הארץ

סערה וכוס תה בגנים הלאומיים 


הדילמה שחוזרת על עצמה כל חורף מחדש היא האם לצאת לטיול בחורף או להישאר בבית? אנחנו כאן כדי להכריע - אל תוותרו על חוויית טבע חורפית. כדי לתת לכם דחיפה קלה נפנק אתכם בתה חם בתחילת מסלול הטיול, ולכם לא נותר אלא ליהנות מנוף קצת שונה ומעתיקות מרשימות.
מתי: שבתות בינואר.
היכן: בגנים הלאומיים חוף פלמחים, עין חמד, חוף בית ינאי ותל אשקלון
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.

חוף פלמחים
יוצאים לטייל גם בחורף. חוף פלמחים (צילום: משה פישר)

צפון

סיורים בעיר המשנה


אם אתם בעניין של קפיצה קטנה אל העבר, סיורים בגן הלאומי ציפורי הוא בדיוק מה שאתם צריכים. במהלך היום תוכלו להסתובב ברחובות העתיקים של הקרדו והדקומנוס ולחזות בעושר של פסיפסים שמספרים על חיי התושבים במקום בעבר. על מסך ענק במקום יוקרן סרט על פועלו של רבי יהודה הנשיא, חותם המשנה.
מתי: שבתות ב-11:00 ו-13:00.
איפה: גן לאומי ציפורי.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


מסע אל העבר. גן לאומי ציפורי (צילום: מיטל אהרון)

קדמונים במגפיים מה עשה האדם הקדמון בגשם? לאן עפים העטלפים כשקר בחוץ? מי חי בנחל וכיצד הצליח לשרוד? נספר על אורחות חייהם של הקדמונים הפרהיסטוריים במערות האדם הקדמון בסיור חורף מודרך, הכולל גם חיזיון אור-קולי במערה ופעילות יצירה לילדים.
מתי: שבת  ה-14 בינואר.
איפה: שמורת טבע נחל מערות.
מחירים: 64 שקלים למבוגר, 38 שקלים לילד. מנויים: ילד - 20 שקלים, מבוגר - 25 שקלים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

מצוק רב תפארת

אחד הנופים היפים בישראל, כזה שגורם לנו לחשוב שאנחנו בחו"ל, הוא זה הנשקף ממצוק הארבל בצפון. ממרומי המצוק נוכל להשקיף על הגולן והחרמון (השמועות מדווחות על שלג, תסתכלו טוב), ועל הדרך לשמוע על הקרב בין הורדוס למתנגדיו היהודים. הסיורים בהדרכת מדריכים מתנדבים, אז תהיו נחמדים.
מתי: שבתות בינואר, 10:00-13:00.
איפה: גן לאומי ושמורת טבע ארבל.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


הנוף היפה בארץ. מצוק הארבל (צילום: רשות שמורות הטבע והגנים)

מעיינות מרפא בחמת טבריה העתיקהאם אתם אוהבים לללמוד, לסייר ולהתפנק על הדרך, יש לכם אפשרות לעשות זאת במעיינות המרפא העתיקים שאליהם ירד רבי שמעון בר יוחאי להירפא. נבקר בחמאם התורכי ובבית הכנסת הקדום בעל רצפת הפסיפס מהיפות בארץ. הסיורים בהדרכת מדריכים מתנדבים והם מיועדים למשפחות. המטיילים מוזמנים לשכשך רגליים במי המעיינות החמים.
מתי: שבתות בינואר, בשעה 11:00.
איפה: גן לאומי חמת טבריה.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

מיסטיקה במגידו

תל מגידו יחשוף עבורכם תקופות רבות של התיישבות. במסגרת הסיור תוכלו לראות את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים, מפעל המים המפואר ועוד, ואפילו תכירו את רזי הפולחן המסתורי שכלל קריאה בכבד. חלק מהסיורים יערכו בשפה הרוסית - יש לברר באתר לפני ההגעה.
מתי: שבתות במהלך ינואר, 10:00, 12:00.
איפה: גן לאומי תל מגידו.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


סיפור של הריסות. תל מגידו (צילום: דורון ניסים)

קלאסה של סיור בבית שעריםבמהלך ינואר מציע הגן הלאומי בבית שערים סיורים מודרכים בבית שערים הקלאסית, עם הצצה מופלאה לעולם המשנה ומורשת העם היהודי. הסיורים מועברים על ידי מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים.
מתי: כל יום בינואר, 10:00, 11:00 ו-12:00.
איפה: גן לאומי בית שערים.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


הצצה לעולם מופלא. בית שערים (צילום: רשות הטבע והגנים)

בעקבות המנורה המסתורית

אם נדמה לכם שכל הסיפור הזה על אנשים שחיים במערות נשמע מופרך - מצפה לכם הפתעה. המערות יוצאות הדופן של בית שערים צופנות בתוכן תבליטים וכתובות עתיקים מימי היישוב היהודי הקדום. יש לכם הזדמנות לקחת חלק בסיור בעקבות הסמל המיתולוגי של העם היהודי, המנורה, וסיפור ההתיישבות שלו בארץ לפני 1,800 שנה. לבסוף, בתום הטיול, תזכו בהליכה בתוך ואדי יפה ופורח. בנוסף, מתקיים באופן קבוע במקום סיורים מודרכים בבית שערים הקלאסית, שיפגישו אתכם עם מורשת העם היהודי. מתאים לילדים מגיל שבע ומעלה.
מתי: ימי שישי ושבת בינואר.
איפה: גן לאומי בית שערים.
הרשמה מראש בטלפון 04-9831643
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים. מספר המשתתפים מוגבל.

יחמורים בגובה העינייםלראות בעלי חיים בנשיונל ג'אוגרפיק זה טוב ויפה ואפילו די נחמד, אבל בשביל להכיר חיות עד הסוף צריך לעשות את זה מקרוב. בשמורה יחכו לנו מדריכי החי-בר, נפגוש את הפקח המטפל בחיות השמורה, נעמוד על ההבדלים בין סוגי הקרניים של איילים ויחמורים, ונראה איך עובד משדר המוצמד ליונקים עם שחרורם. בנוסף, יהיו תחנות הסברה והפעלה לכל המשפחה שיסבירו על השבת בעלי חיים לטבע, את מי משיבים מתי ולמה, מה ההבדל בין אייל הכרמל ליחמור הפרסי ואיפה אוכלים הנשרים. כמו כן, תתקיים הצגה הומוריסטית של שחקני תאטרון "מקום" על סיפורם הדרמטי של הבאת היחמורים מאיראן לחי בר.
מתי: שבת ה21 בינואר, בין השעות 10:00-15:00.
איפה: שמורת טבע חי-בר כרמל.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


חזרו לטבע. חי בר כרמל (צילום: דורון ניסים)

מרכז

טבע על גדות הירקון 

בכל שבת במהלך ינואר תוכלו להצטרף לסיור על גדות נחל הירקון בתחום הגן הלאומי. תוכלו לשמוע על המאמצים הנעשים לשיקום הנחל ולהשבת נופיו הטבעיים וגם על האדם שניצל את משאבי הנחל לצרכיו שנים רבות. היום אפשר לראות מקרוב את הנימפאה התכולה ואת הנופר הצהוב ששבו לקשט את פני הנחל ומלמדים שמימיו נקיים כעת וגם תלמדו למה בכלל שווה לנו לשמור על כל הטבע הזה דווקא כאן בלב הכרך הסואן של מדינת ישראל. המסלול קל ומעגלי ונמשך כשעה וחצי.   
מתי: שבתות בינואר בשעה 11:00, 13:00.
איפה: גן לאומי ירקון - מתחם מקורות הירקון
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


נוף מרהיב. גן לאומי ירקון (צילום: דורון ניסים)

עפים על עפיפונים

על פניו, חוף הים נשמע כמקום שמתאים יותר לפעילות קיץ, אך אנחנו כאן לגלות לכם שגם עכשיו אפשר לבלות ליד המים. חוץ מהגשמים והבוץ, החורף מביא איתו גם רוחות נפלאות שמגיעות מהים. דרך נפלאה לבלות עם המשפחה היא לנצל את הרוח הקרירה ולהעיף לשמים עפיפונים במפגן משותף וצבעוני. ניתן להביא עפיפונים מהבית או לקנות במקום.
מתי: שבתות במהלך ינואר, 11:00-15:00.
איפה: גן לאומי חוף פלמחים.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.


נהנים בים. חוף פלמחים (צילום: יגאל בן ארי)

צועדים עם נרקיסים


אם אתם בעניין של טיול בטבע ופריחה בכלליות עושה לכם את זה, אנחנו מזמינים אתכם לצעדת הנרקיסים השנתית לאורך שבילי השדות שבתחומי בית הספר הכפר הירוק, בהשתתפות תלמידי בית הספר והחברה להגנת הטבע. במסגרת הצעדה תוכלו ליהנות ממרבדים רחבים של נרקיסים ופרחים נוספים הצומחים בשטח, וכן משלל אטרקציות נוספות הנמצאות לאורך השבילים, בהן מערות קבורה שומרוניות מהתקופה הביזנטית ובריכת חורף. ההליכה בשבילים ללא עיכוב נמשכת כשעתיים, אולם מומלץ לקחת את הזמן וליהנות מהירוק.
מתי: שבת ה-21 בינואר, בשעה 10:00. 
איפה: הכפר הירוק.

חוויות קטנות במערות בית גובריןהחיים מתחת לפני האדמה שונים מהחיים שמעליהם. על הסיבה לכך תוכלו לשמוע ממדריכי רשות הטבע והגנים שיפגשו אתכם במערות המיוחדות ויספרו כיצד הן נוצרו, למה הן שימשו, ומדוע זכה האזור בכינוי "ארץ אלף המערות" והוכרז אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. הסיורים הם לכל המשפחה.
מתי: שבתות בינואר (למעט ה-28 בינואר), בשעות 11:00-15:00 בכל שעה עגולה.
איפה: גן לאומי בית גוברין.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


חיים מתחת לאדמה. מערות בית גוברין (צילום: באדיבות רשות שמורות הטבע והגנים)

"שבינגל" למשפחות רוכבות בבית גוברין

הטיול הבא מתאים למשפחות שחיות על הקצה, או לפחות אוהבות לדווש להנאתן מדי שבת, גם בחורף. רכיבת אופניים על ה"שבינגל" מיועדת למשפחות מנוסות. יש להביא אופני שטח, קסדות ואת כל הדרוש לטיול אופניים בטבע. הרכיבה עצמאית.
מתי: שבתות בינואר בשעות 8:00-15:00.
היכן: גן לאומי בית גוברין.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
בתיאום כמה ימים מראש גם ניתן לשכור אופניים מ"נקודת מוצא", טלפון 02-5799268.

שבינגל בבית גוברין
מדוושים ונהנים. גן לאומי בית גוברין. (צילום: באדיבות רשות שמורות הטבע והגנים)

סיורים בעינות צוקים

שמורת עינות צוקים שוקקת פעילות בתקופה הזאת של השנה. בסיור לכל המשפחה במקום נוכל לשמוע את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות על שפת האגם, וליהנות מסיורים אל הבריכות החדשות. האזור המוצל לפיקניק ובריכות השכשוך יבטיחו שתחזרו משם עם מספיק חוויות לכל השבוע.
מתי: ימי שישי ושבת במהלך ינואר ב-10:00, 12:00 ו-14:00. בימי שישי  וראשון יתקיימו סיורים באנגלית ב-11:00 וב-13:00 ובימי שישי, סיורים בערבית ב-11:00 וב-13:00.
איפה: שמורת טבע עינות צוקים.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

עינות צוקים
שמורה קסומה. עינות צוקים (צילום: רשות שמורות הטבע והגנים)

"ארוחת טעימות" בקיסריה העתיקה

סיור של 45 דקות בעיר המפוארת קיסריה שיכלול טעימה היסטורית וארכיאולוגית. בתפריט: העיר הצלבנית, סיפורי המלך הורדוס והים של קיסריה. את הסיורים מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים, והם יוצאים משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התיאטרון (השער הדרומי).
מתי: שבתות בינואר, 11:00, 12:00 ו-13:00.
איפה: גן לאומי קיסריה.
ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר - חינם למנויים.


בתיאבון. גן לאומי קיסריה (צילום: רשות הטבע והגנים)

סיורים ועששיות בקיסריהחוויה בסיור ערב לאור עששיות בעתיקות קיסריה, כולל מעבר סתרים סודי המוביל אל העיר העתיקה וביקור בנמל העתיק ובהיפודרום. הזדמנות לראות את קיסריה באור אחר.
מתי: ימי שישי בינואר.
איפה: גן לאומי קיסריה.
מחירים: 50 שקלים למבוגר, 40 שקלים לילד. מנויים יזכו להנחה של חמישה שקלים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון *3639


עששיות או לא להיות. קיסריה העתיקה (צילום: כפיר בולוטין)

נעים בחולות בבית ינאי

מתחילים בסיפור נדידה שהתקיים לפני יותר מ-80 שנים וממשיכים בטיול בדיונות החול שבגן הלאומי נחל אלכסנדר. במהלך הסיור נגלה מהיכן הגיעו גרגרי החול ולאן הם הולכים. נקודת המפגש במרכז השירות למטייל.
מתי: שבתות במהלך ינואר, 11:00 ו-13:00.
איפה: גן לאומי נחל אלכסנדר, חוף בית ינאי.
הסיור ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

חוף בית ינאי
כיף של מקום. חוף בית ינאי (צילום: רשות הטבע והגנים)

דרום

בין העיר לים באשקלון


גם בדרום יש מה לעשות. העיר אשקלון מזמינה אתכם לסיורים בין עתיקות הגן הלאומי תל אשקלון. בין נופי החולות והדיונות תוכלו להכיר את פנינות הטבע של המקום שכוללות בעלי חיים וצמחיה ייחודית, ומובטחת הנאה לכל המשפחה. מומלץ להגיע עם משקפות ומגדירי פרחים וציפורים.
מתי: שבתות במהלך ינואר, 11:00 ו-13:00.
איפה: גן לאומי אשקלון.
הסיור ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.


פנינת טבע. גן לאומי אשקלון (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)
תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(127 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5