טיולים לשבת: פותחים חלון לים התיכון

יום שישי 23 בספטמבר 2016 00:00 מאת: טל אנגלשטיין, עכבר העיר

דורסים את השמיים עם הציפורים, פוגשים עטלפים המתחבאים בין הנקיקים וצוללים אל עומקו של הים הכחול - כל הטיולים לסוף שבוע מושלם


לצלול פנימה. חוף אכזיב

(צילום: דורון ניסים)

פרסומת

אמנם הקיץ נמשך כבר הרבה זמן ורובינו מתקשים להאמין שאי פעם מזג האוויר היה שונה, ושהיה אפשר להלך חמש דקות מבלי להתכסות בזיעה, אבל זה הזמן לקבל תזכורת. תיכף הסתיו יגיע אלינו והאוויר יוצף בניחוח אפרורי של גשם, ולמרות שזה נחמד - כדאי לנצל את השמש החמה כבר עכשיו לפני שתהפוך לגעגוע רחוק. בסוף השבוע הקרוב החום ידעך טיפה ויפתח חלון של זמן יקר שבו נעים לטייל בטבע, החל מהמדבר החולי ועד לחורש של הצפון. ואם עוד לא השתכנעתם, אז עמודי הפריחה הלבנה של החצבים, העיטים שדורסים את השמיים, המערות הקרירות והים הכחול באכזיב, בטוח יעודדו אתכם לארוז את עצמכם ואת הקטנים לשישי-שבת מלאי ריגושים.

» המלצות לסופ"ש עם ילדים
» ספרי ילדים - כל ההמלצות
»
מבשלים עם ילדים - כל הכתבות

צפון

צוללים אל השבתחופשה מושלמת עם הילדים, או בכלל, לרוב כרוכה בקרבה לאיזשהו מאגר מים ועוד אטרקציה מרכזית, ואם אפשר - שיהיה בטבע. אתם מוזמנים לטיול משפחות המותאם לקטנטנים אך גם לקהל הבוגר שיעזור לכם ליהנות מהגלים הכחולים והמים המלוחים, רגע לפני שיהיה קר מדי להתקרב אליהם. במהלך הטיול, המצטרפים יוכלו להשתתף במגוון פעילויות ומסלולים, כשגולת הכותרת תהיה השנירקול והצלילה בים, תוך כדי חשיפה לסוגיות של שמירה על הטבע באזור. הטיול יכלול ארוחת ערב, הרצאה על אקולוגיה ימית, פעילויות לילדים והקרנה של סרט מצויר.
איפה: אכזיב
מתי: שישי-שבת, 23 בספטמבר
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688


מקבלים את השבת בים. חוף אכזיב (צילום: ירון קמינסקי)

פותחים שנה בחמת טבריה

אמנם החופש הגדול, ואתו הזמן הפנוי, חלף, אבל חגי תשרי הולכים וקרבים, ויש לכם הזדמנות להצטרף לטיול ברוח המועדים החגיגיים כבר עכשיו. במסגרת הסיור, הקבוצה תהלך בשבילי הגן, תמצא ברצפת הפסיפס העתיקה של בית הכנסת סממנים יהודיים שקשורים לחגי תשרי ותשתתף בדיון על תהליכי השיקום והשימור של העתיקות במקום. כל זאת אל מול החמה המנצנצת של טבריה.
איפה: גן לאומי חמת טבריה
מתי: ימי חמישי בספטמבר
כמה: 64 שקלים למבוגר ו-38 שקלים לילד
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

סיורי שקיעה במבצר נמרוד

אתם מוזמנים לנדוד צפונה ולהשתתף בסיור חוויתי ובלתי שגרתי בנבכי המבצר העתיק, לאור כוכבים ועששיות. הטיול ייערך בלילה, בזמן שהמבצר יתמלא בקסם ומסתורין, וייקח את המצטרפים למעברים חבויים, אולמות מרשימים, מגדלי שמירה ומאגרי מים שיאפפו אותם באווירת ימי הביניים.
איפה: גן לאומי מבצר נמרוד
מתי: ימי שישי בספטמבר
כמה: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד, הנחה למנויים
הרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639*


ערב במבצר. מבצר נמרוד (צילום: כתום צלמים)

מיסטיקה במגידו

תל מגידו יחשוף עבורכם תקופות רבות של התיישבות. במסגרת הסיור תוכלו לראות את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים, מפעל המים המפואר ועוד, ואפילו תכירו את רזי הפולחן המסתורי שכלל קריאה בכבד. חלק מהסיורים יערכו בשפה הרוסית - יש לברר באתר לפני ההגעה.
איפה: גן לאומי תל מגידו.
מתי: ימי שבת בספטמבר, 10:00, 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


סיפור של הריסות. תל מגידו (צילום: דורון ניסים)

על הבטחה וגאולה בגן לאומי ציפוריהנוף הארצישראלי אפוף היסטוריה ומלודרמות עם ניחוח יהודי, וגן לאומי ציפורי הוא אחת הפנינות שמשקפות את המורכבות הגיאוגרפית הזאת במלוא היופי וההדר. הטיול במקום יכלול מסע במנהרת הזמן בעקבות בית המקדש, בתי הכנסת והתפילה. סיפור על הבטחה וגאולה, גלגל מזלות ומיסטיקה שקשורה לתקופות השנה.
איפה: גן לאומי ציפורי
מתי: ימי חמישי בספטמבר
כמה: 68 שקלים למבוגר ו-44 שקלים לילד
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

יחמור בגובה העיניים

לעומת גני החיות והספארי, החי-בר הוא פארק חי שונה, בו בעלי החיים מסתובבים בסביבתם הטבעית בצורה חופשית, מתחזקים ומשתקמים על מנת שיוכלו לשוב לטבע באופן מלא. אתם מוזמנים לסיור בשמורה בין הנשרים, היחמורים, אייל הכרמל, עזי וכבשי הבר שמשוטטים בה בחופשיות עוד מתקופת המקרא, מול נופי הכרמל המרהיבים.
איפה: שמורת טבע חי-בר כרמל.
מתי: ימי שבת בספטמבר, 14:00,12:00,10:00.
ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.


מדלגים עם יחמורים. חי-בר כרמל (צילום: דורון ניסים)

החצבים פורחיםבעונה זאת פורחים אלפי חצבים בעתלית ויוצרים יחד מרבדים לבנים המשתפלים במורדות. הטיול במקום יכלול מפגש עם הפרחים, שיטוט בין השרידים של מצודה צלבנית וצפייה בים הכחול בשיא תפארתו. בהדרכת יניב אלון מבית ספר שדה חוף הכרמל.
איפה: עתלית
מתי: שבת, 24 בספטמבר
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688


לראות את העולם מעיניו של החצב הלבן (צילום: עמיר בלבן)

בעקבות המנורה המסתורית

אם נדמה לכם שכל הסיפור הזה על אנשים שחיים במערות נשמע מופרך - מצפה לכם הפתעה. המערות יוצאות הדופן של בית שערים צופנות בתוכן תבליטים וכתובות עתיקים מימי היישוב היהודי הקדום. יש לכם הזדמנות לקחת חלק בסיור בעקבות הסמל המיתולוגי של העם היהודי, המנורה, וסיפור ההתיישבות שלו בארץ לפני 1,800 שנה. לבסוף, בתום הטיול, תזכו בהליכה בתוך ואדי יפה ופורח. בנוסף, מתקיים באופן קבוע במקום סיורים מודרכים בבית שערים הקלאסית, שיפגישו אתכם עם מורשת העם היהודי. מתאים לילדים מגיל שבע ומעלה.
מתי: ימי שישי ושבת בספטמבר
איפה: גן לאומי בית שערים.
הרשמה מראש בטלפון 04-9830946
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

סיורי ערב בעקבות צבי הים


אם בעבר הים התיכון היה בית גידול ענק לצבי ים, היום הם נמצאים בסכנת הכחדה. חוות הקינים בחוף הכרמל מקיימת לאורך חודשי הקיץ סיור חוויתי לכל המשפחה, שילווה בהסברים ופעילויות המותאמות לילדים, בנושא החוף, החול והצלת צבי הים. בסופו של הסיור, המשתתפים יצטרפו לפקח בעוד הוא מציץ לאחד הקינים ובודק את מצבם ואם היו בקיעות מוצלחות. עם זאת, לא ניתן להבטיח את ראיית הצבונים. צריך להצטייד בביגוד חם.
איפה: חוות הקינים בחוף הכרמל
מתי: במהלך חודש ספטמבר
יש להרשם מראש לרשימת המתנה במוקד מידע בטלפון 3639*


בין הים ליבשה. צבי ים במרכז להצלת צבי ים (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

מרכז

טיול קצר בעיר המכושפת


בשבת הקרובה יערך בקיסריה סיור קצר הכולל טעימות היסטוריות שונות של שרידי העיר. האפרטיף יהיה העיר הצלבנית, הסעודה העיקרית תהיה סיפורי המלך הורדוס ולבסוף תקנחו בחוף הים של קיסריה. את הסיורים ידריכו מתנדבים של רשות הטבע והגנים, שיצאו במקביל משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התיאטרון (השער הדרומי).
מתי: ימי שבת בספטמבר, 11:00, 12:00, 13:00.
איפה: גן לאומי קיסריה.
ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר - חינם למנויים.

מחדדים את החושיםבשישי הקרוב יתקיים סיור משפחתי בגן לאומי קיסריה, במסגרתו תשוטטו בין הריסות בליווי אור עששיות ותבקרו במעבר סתרים סודי, בנמל העתיק ובהיפודרום המפורסם. זוהי הזדמנות לחוות את קיסריה כמו בלשים עירניים, בזירה שהיא זכר למאורעות גדולים מהעבר.
מתי: ימי שישי בספטמבר
איפה: גן לאומי קיסריה
כמה: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד, הנחה למנויים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*


עבר מפואר. עתיקות קיסריה (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

בשביל המוזיקה באפולוניה

הגן הלאומי אפולוניה עבר לאחרונה שיפוץ, וכעת הוא מונגש לאנשים עם מוגבלויות הליכה שונות. הדרכים בפארק מוארות כל יום שישי משעות אחר הצהריים עד הלילה, מה שמאפשר למבקרים לטייל ברחבי המבצר אחרי רדת השמש. הבילוי במקום יכלול נגינה חיה, היכרות עם נקודות ארכיאולוגיות שונות הממוקמות לצד המבצר הצלבני (כניסה אחרונה בשעה 20:30), וסיורים מודרכים בהם יסופר מה קרה לעיר המפוארת ששלטה בעבר על דרום השרון.
איפה: גן לאומי אפולוניה.
מתי: ימי שבת בחודש ספטמבר, סיורים יצאו ב-17:00 ו-19:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


בעקבות המוזיקה. אפולוניה (צילום: חגי יוחנן)

מערה קטנה ומטריפה


הסיור ייקח את המשתתפים למסלול מעגלי קסום בנחל המערה. במהלך ההליכה המצטרפים יבקרו במערת התאומים, יצפו בנטיפים, יפגשו המוני עטלפים ויכירו אגדה שמתאימה לאזור. בנוסף, הקטנים יוכלו להתגלש במגלשה טבעית. בהדרכת בית ספר שדה שקמים.
מתי: יום שבת, 24 בספטמבר
איפה: מערת התאומים.
לפרטים נוספים בחברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688

מרחפים עם עיטיםימי סוף ספטמבר הם ימי השיא של נדידת הדורסים בישראל, בייחוד של העיטים, ויש לכם הזדמנות לצפות בהם בלייב. הטיול ייקח את המשתתפים ליער בן שמן, אל אתר שמשמש מקום חנייה חשוב לעופות, ויאפשר צפייה בעיט החורש המרשים בעת מעופו. בנוסף, המצטרפים יוכלו לצפות בחיווייאי, נץ קצר אצבעות, דיות, איות, ציפורי שיר, שרקרקים וחנקנים. לאחר מכן, הקבוצה תמשיך לאתרים מושכי ציפורים בשפלה. רצוי להביא משקפת ומצלמה - בהדרכת הצפר הבכיר יהונתן מירב ממרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע.
איפה: יער בן שמן
מתי: שישי, 23 בספטמבר
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688

דרום

מטיילים ומשתכשכים בעיינות צוקים

לפני שאתם נוסעים ישר לאזור המלונות ומבצעים את הריטואל הקבוע של נופש בים המלח, עיינות צוקים פותחת את עונת הרחיצה ומזמינה אותך לחוויה של נופש אמיתי. זוהי שמורה חבויה בצפון ים המלח, המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. שחיות בנווה המדבר הגדול הזה, שהוא גם השמורה הנמוכה בעולם. במהלך הסיור תלמדו על האזור המיוחד ותכירו את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל.
מתי: שישי-שבת בספטמבר, 10:00, 12:00, 14:00.
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


בילוי בשמורה הנמוכה בעולם. עינות צוקים (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(125 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5