טיולים לשבת: עפים עם דורסי החורף

יום שבת 28 בנובמבר 2015 00:00 מאת: טל אנגלשטיין, עכבר העיר

ממבט אל הרקיע במטרה למצוא ציפורים נודדות, דרך הצצה אל ההיסטוריה המרתקת שעומדת מאחורי נופי הארץ ועד להר הירוק שבדיוק מתרענן רק כדי שיהיה לכם הכי יפה בסוף השבוע - כל הטיולים שלא תרצו לפספס בשבת


מה עושים העגורים? עמק החולה

(צילום: ירון קמינסקי)

פרסומת

בשל שינויי מזג האוויר מומלץ להתעדכן מול החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים בנוגע לטיולים המוצעים.

למרות שהחורף והגשם כבר החלו להציף את מדינתנו הקטנה ועל הדרך לשבש כל מערכת אפשרית, סוף השבוע הקרוב מביא איתו הפתעה משמחת - שישי-שבת הקרובים יהיו חמים ונעימים. רגע לפני שהעונה הרטובה תחזור להשבית את כולנו, או לפחות להרחיק אותנו מנופים וריאות ירוקות, כדאי לנצל את ההזדמנות ולהצטרף לשלל טיולים וסיורים אטרקטיבים המתקיימים ברחבי הארץ. מחכים לכם מראות מיוחדים של נדידה, הליכה בדרכים היסטוריות בצל החורש של הכרמל  ובילוי של זן במדבר.

» המלצות לסוף השבוע
» אל בורות המים: חניוני לילה - טיולים
»
המלצות לסופ"ש עם ילדים
» ספרי ילדים - כל ההמלצות
» מבשלים עם ילדים - כל הכתבות


צפון

יוון העתיקה זה כאן


השילוב של מציאות ארכיאולוגית ונוף דרמטי תמיד מנצח. אתם מוזמנים למסע מרתק בגן לאומי כורזים, במהלכו תגלו את התרבויות שישבו פה בזמן קדום. הסיור יערך בשבת וייקח אתכם לביקור באחד מבתי הכנסת היפים בארץ ואל שרידיו של יישוב יהודי עתיק שממוקם מול הרי הגליל.
מתי: ימי שבת בחודש נובמבר.
איפה: גן לאומי כורזים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*


סיפורים מהעבר. עתיקות בגן לאומי כורזים (צילום: דורון ניסים)


על רבנים, חלוצים ומה שביניהםטיול קליל ונעים בעקבות סיפורי החלוצים שהגיעו לגליל, במהלכו תוכלו להכיר נקודות התיישבות בעלי היסטוריה מעניינת, הקשורה למפגשם הראשוני של המתיישבים עם התנועה הציונית. המסלול יתחיל ביער האקליפטוסים בחדרה, ימשיך לכפר הנוער שפיה, שבהלכו תתוודעו ל"החלוץ החרדי". לאחר מכן תגיעו  למרחביה ל"חצר הקואופרציה"ותיהנו משחזור המקום, ולבסוף תקנחו ב"אחוזת פורייה" בתצפית מרהיבה על הכנרת ובסיפור "ריקודו של הרב קוק".
מתי: יום שבת, 28 בנובמבר.
איפה: גליל.
לפרטים נוספים בחברה להגנת הטבע, בטלפון 03-6388688

מכירים את הנשרים מקרוב

שמורת טבע גמלא היא אחד המוקדים היחידים בארץ אליהם מגיעים הנשרים. בשבת הקרובה אתם מוזמנים לסיור שייקח אתכם אל מפל מים, תצפית מיוחדת ומצפור שממוקם על מצוק מרהיב. בנוסף תוכלו להבחין בשרידים של עיר מלפני 1,500 שנה שממוקמת על גבי אדמת הבזלת של רמת גולן. במהלך הטיול תצפו בתעופת הנשרים, ותלמדו על המאמצים שנעשים על מנת להתמודד עם סכנת ההכחדה שלהם.
מתי: ימי שישי ושבת בחודש נובמבר, 11:00 ו-13:00.
איפה: שמורת טבע גמלא.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים. 

אל נקיקי הסלע

בשבת הקרובה יש לכם הזדמנות ליהנות מסיור באחת מפנינות הנוף של הצפון הרחוק, הלא היא שמורת ארבל. האתר ממוקם מול הכנרת, הגולן והחרמון ותמצאו בו צוק סלעי מרהיב, יישוב קדום עם שרידי בית כנסת מפואר ומערות מיוחדות. בשמורה תצאו בין היתר לטיול אתגרי אל המערות החבויות בנקיקי הסלע בעזרת יתדות וחבלים.
מתי: ימי שבת בחודש נובמבר.
איפה: שמורת טבע ארבל.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*


עומדים על הצוק. שמורת טבע ארבל (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)


חמת טבריה זורחת 


מתי ראיתם את חמת טבריה בחושך? הגן הלאומי פותח את שעריו לביקור לילי שייקח אתכם אל מרחצאות העתיקים ושלל אתרים מעניינים. הביקור יתחיל בהדרכה קצרה של מדריך מקומי שיציג את האתר מזווית שלא הכרתם. משם תמשיכו לסיור בבית כנסת קדום ששופץ ושינה את פניו ותסיימו במוזיאון שמוקדש לחמאם טורקי קדום.
מתי: ימי שבת בחודש נובמבר.
איפה: גן לאומי חמת טבריה.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

המנורה המסתורית


אם נדמה לכם שכל הסיפור הזה על אנשים שחיים במערות נשמע מופרך - מצפה לכם הפתעה. המערות יוצאות הדופן של בית שערים צופנות בתוכן תבליטים וכתובות עתיקים מימי היישוב היהודי הקדום. יש לכם הזדמנות לקחת חלק בסיור בעקבות הסמל המיתולוגי של העם היהודי, המנורה, וסיפור ההתיישבות שלו בארץ לפני 1,800 שנה. לבסוף, בתום הטיול, תזכו בהליכה בתוך ואדי יפה ופורח. מתאים לילדים מגיל 7 ומעלה.
מתי: ימי שישי ושבת של חודש נובמבר,10:30, 11:30.
איפה: גן לאומי בית שערים.
הרשמה מראש בטלפון 04-9830946
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


מסע לימי קדם. סיור בגן לאומי בית שערים (צילום: שרון גולדזון)


דורסים חורפיים בעמק החולהיש לכם הדמנות לחוות בצורה האולטמטיבית את האופן שבו החורף משפיע על הטבע והחי, ועוד על רקע עמק החולה. במהלך הטיול תעלו לתצפית על העמק ותאזינו להסבר על חשיבותו לציפורים נודדות. לאחר מכן תרדו מטה ותבלו את הבוקר בהתבוננות על מגוון דורסים חורפים כמו עייטים, זרונים, דיות ועקבים ולא תוכלו להתעלם מהעגורים, השקנאים ועופות המים. בהדרכת מרכז הצפרות עמק החולה של החברה להגנת הטבע.
מתי: יום שבת, 28 בנובמבר.
איפה: עמק החולה.
לפרטים נוספים בחברה להגנת הטבע, בטלפון 03-6388688


נפגשים עם עגורים. ציפורים בעמק החולה (צילום: ירון קמינסקי)

אל ההר הירוק 

הכרמל כבר מתכסה מרבדים של פרחי בר חורפיים כמו כלניות ונרקיסים. הטיול יקח אתכם אל נחל אלון, מהיפים בנחלי ההר, במהלכו תלכו בנתיב השריפה הגדולה ותבחינו בהשתקמותו המופלאה של היער. לאחר מכן תפגשו גבי מים ואולי אפילו נחל זורם. בין היתר, הקטנים ואתם תוכלו ליהנות מחידון טבע, לשמוע אגדות ולקנח את המסע בבישול קבוצתי בטבע המתאים לשבת ולסיומו של יום בחוץ. כדאי להצטייד בבגדים חמים ואולי גם במטריות.
מתי: יום שבת, 28 בנובמבר.
איפה: הר הכרמל.
לפרטים נוספים בחברה להגנת הטבע, בטלפון 03-6388688

יחמור בגובה העיניים

כמעט חמש שנים עברו מאז אסון הכרמל שפגע קשות בצומח ובחי. בשבת הקרובה אתם מוזמנים לסיור שיגולל את סיפורו של האסון הגדול והשפעתו על הסביבה, בשילוב הסברים על מהלכי השיקום וההתאוששות שעובר האזור. תשמעו על פינוי בעלי החיים במהלך השרפה ועל פרויקט ההשבה שלהם לטבע, כשגולת הכותרת תהיה המפגש עם בעלי החיים שחזרו לחי-בר - נשרים, יחמורים, אייל הכרמל, עזי הבר וכבשי הבר.
מתי: ימי שבת בחודש נובמבר, 15:00-10:00.
איפה: שמורת טבע חי-בר כרמל.
ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.


בית ההבראה של ההר הירוק. חי בר כרמל (צילום: דורון ניסים)

מי היה האדם הראשון?


אתם מוזמנים לחוויה לימודית מעוררת דמיון על אורך חייהם של בני האדם הראשונים שהתיישבו בכרמל. זהו טיול מודרך במערות האדם הקדמון שבמהלכו תגלו מי חי בנחל בעבר וכיצד הוא הצליח לשרוד. בנוסף, תוכלו ליהנות מצפייה בעטלפים ובמאובנים, הליכה במערות קרירות וצפייה בחיזיון אור-קולי שיתקיים באחת הפינות החשוכות. הפעילות תלווה בסדנת יצירה לילדים.
מתי: יום שבת, ה-7 בנובמבר.
איפה:
שמורת טבע נחל מערות.
כמה: 64 שקלים למבוגר, 38 שקלים לילד. הנחה למנויים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*


מיסטיקה ופולחן


תל מגידו תחשוף עבורכם תקופות רבות של התיישבות. במסגרת הסיור תוכלו לראות את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים, מפעל המים המפואר וגם תכירו את רזי הפולחן המסתורי (שאפילו כלל קריאה בכבד). חלק מהסיורים יערכו בשפה הרוסית - יש לברר באתר לפני ההגעה.
מתי: ימי שבת בחודש נובמבר ב-10:00 ו-12:00.
איפה: גן לאומי תל מגידו.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


סודות מהעבר. שרידים עתיקים בתל מגידו (צילום: דורון ניסים)

שירה מול הים 


רגע לפני שנתחיל להתגעגע לים, יתקיים בשבת הקרובה סיור בשמורת הטבע חוף הבונים, שייקח אתכם לרצועת חוף ציורית ולמפרצים קסומים. במהלך הסיור תגלו מה הפך את החוף לשמורת טבע? איזה בעלי חיים מתגוררים בה? מתי עולות צבות הים להטיל את ביציהן ומדוע נעלמות הצדפות? זהו טיול חוויתי שמשלב קריאה והאזנה לשירי משוררות שהים היה להן מקור השראה.
מתי: ימי שבת בחודש נובמבר.
כמה: 45 שקלים למבוגר ו-35 שקלים לילד, הנחה למנויים.
איפה: שמורת הטבע חוף הבונים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

מרכז

פנטזיות על החוף


גם בחורף אפשר להיות בים ודווקא כשמעונן והרוח ערה - חוף הים מתגלה במלוא הדרו. יש לכם הזדמנות לקחת חלק בפעילות מיוחדת לקטנים, שתהפוך עבורם את חוף פלמחים לזירה של משחקים ודמיון מודרך. הילדים וכל המשפחה ישתתפו באתגרים ובמשימות שונות ומלהיבות, הקשורות לאוצרות הטבע הייחודיים אשר שמורים בגן הלאומי של חוף פלמחים. היציאה תהיה ממרכז השירות למטייל ותלווה בסיפתח של תה חם ומפנק. קיום הפעילות מותנה במזג אוויר נוח.
מתי: ימי שבת בנובמבר, 14:00-10:00.
איפה: גן לאומי חוף פלמחים 
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר.


משחקים כמו פיראטים. משחקים בחוף פלמחים (צילום: איל מיטרני)

מביטים אל השמייםלמרות החרדה המתמדת שהחול ייכנס הביתה, אין מצע נוח ומענג יותר לפעילויות ומשחקים כמו חוף הים - אתם מוזמנים לסיור חורף בחולות של הגן הלאומי באשקלון. במהלך המסלול תכירו את סודותיו של אזור יפה במיוחד, העשיר בחי וצומח ומגוון של בתי גידול, זאת בשילוב מוצלח של אתגרים ואינספור הפעלות חוויתיות. מומלץ להביא משקפות ומגדירי פרחים וציפורים. קיום הפעילות מותנה במזג אוויר נוח.
מתי: ימי שבת בנובמבר, היציאה לסיור בשעות 11:00 ו- 13:30.
איפה: גן לאומי אשקלון
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

טיול קצר בעיר המכושפת

בשבת הקרובה יערך בקיסריה סיור קצר הכולל טעימות היסטוריות שונות של שרידי העיר. האפרטיף יהיה העיר הצלבנית, הסעודה העיקרית תהיה סיפורי המלך הורדוס ולבסוף תקנחו בחוף הים של קיסריה. את הסיורים ידריכו מתנדבים של רשות הטבע והגנים והם יצאו במקביל משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התיאטרון (השער הדרומי).
מתי: יום שבת, 14 בנובמבר, 11:00, 12:00, 13:00.
איפה: גן לאומי קיסריה.
ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.


עבר מפואר. עתיקות קיסריה (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים) 

מחדדים את החושים


בשישי הקרוב יתקיים סיור משפחתי בגן לאומי קיסריה, במסגרתו תשוטטו בין הריסות בליווי אור עששיות ותבקרו במעבר סתרים סודי, בנמל העתיק ובהיפודרום המפורסם. זוהי הזדמנות לחוות את קיסריה כמו בלשים עירניים, בזירה שהיא זכר למאורעות גדולים מהעבר.
מתי: ימי שישי בחודש נובמבר.
איפה: גן לאומי קיסריה.
כמה: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד, הנחה למנויים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

אנשי הדרוםאתם מוזמנים לקוקטייל של פוליטיקה, היסטוריה ונופים. זהו סיור בעקבות הסיפורים האישיים של הלוחמים במלחמת השחרור, בעקבות פעולות התגמול באזור עזה ובדגש אקטואלי של החיים בעוטף עזה כיום. במהלך המסלול תצפו בניצנים הישנה - אנדרטת האישה הלוחמת, בביקור מרתק במוזיאון המים בניר עם ובתצפית על רצועת עזה. יציאה מחיפה. (אפשרות איסוף על כביש החוף ועד אשדוד). בהדרכת חנוך וייזר. לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688
מתי: יום שבת, 28 בנובמבר.
איפה: אזור אשדוד.
לפרטים נוספים בחברה להגנת הטבע, בטלפון 03-6388688

חורף בסטייל אירופאי 

אמנם כולנו נעים בין עבודה לבין טיפול בילדים, מה שמונע לרוב ביקורים בחו"ל, אבל מתברר שכאן בארץ יש הזדמנות לטעום מעט טבע באווירה של חורף אירופאי. גן לאומי עין חמד מקיים סיור מודרך לאורכו של הנחל הזורם במקום, שייקח אתכם אל המבצר ואל צפייה בעלי השלכת המיוחדים של הדולב. בנוסף לכך, תזכו בביקור בחווה החקלאית ובתצפית יוצאת דופן על האזור. קיום הפעילות מותנה במזג אוויר נוח.
איפה: גן לאומי עין חמד.
מתי:
ימי שבת בנובמבר, 10:30, 12:00, 13:30.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


מרגישים כמו בחו"ל. טיול בגן לאומי עין חמד (צילום: איל מיטרני)

דרום


מבלים בשמורה

אתם מוזמנים לחוויה אמיתית של סוף הסתיו, במהלכה תגלו מחדש את קסמן האפל של המערות. מדריכי רשות הטבע והגנים מקיימים סיורים מיוחדים המיועדים לכל המשפחה, שייקחו אתכם למסע אל עבר השתנותו של הטבע ואל סיפורן של המערות בבית גוברין. בין היתר תזכו בהליכה מהנה על רקע התפאורה המרשימה של אחת השמורות היפות באזור המרכז.
מתי: ימי שבת בנובמבר, 15:00-11:00.
איפה: גן לאומי בית גוברין.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
הרשמה מראש במוקד בטלפון 3639*חורף במערות. גן לאומי בית גוברין (באדיבות רשות הטבע והגנים)

זן במדברלפני שאתם נוסעים ישר לאזור המלונות ומבצעים את הריטואל הקבוע של נופש בים המלח, עיינות צוקים מחכה לכם לא רק לצפייה בנדידה. זוהי שמורה חבויה בצפון ים המלח, המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. במהלך הסיור תלמדו על האזור המיוחד ותכירו את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות בנווה המדבר הגדול הזה, שהוא גם השמורה הנמוכה בעולם.
מתי: ימי שישי בחודש נובמבר - 10:00, 12:00. ימי שבת בחודש נובמבר-10:00, 12:00, 14:00.
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


בילוי בשמורה הנמוכה בעולם . שמורת טבע עינות צוקים (צילום: דורון ניסים)

תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(111 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5