טיולים לשבת: שומרים על הסלמנדרה וצועדים בחוף

יום שישי 27 במרץ 2015 06:00 מאת: שלי פלדמן, עכבר העיר

צעדת חופים לכל המשפחה, טיול עם בישול לילי, ביקור בנווה מדבר קסום, סיור עששיות לקראת שקיעה בקיסריה ועוד מסלולים מומלצים לסוף השבוע הקרוב


צועדים ביום אביב נעים

חוף הבונים (צילום: רינת רוסו)

פרסומת

אביב בפתח, פסח עוד רגע פה והשמש גבוהה בשמיים - סיבות מעולות להעמיס את הילדים, לצאת מהבית ולטייל בהרים המוריקים, בשמורות הטבעיות, בחופים ובגנים הלאומיים. בין המסלולים המוצעים השבוע מחכים לכם יום הסלמנדה בתל דן, צעדת חוף הכרמל, סיור עם בישול עם השקיעה בתל אפק, ביקור בשמורה סודית במדבר ועוד מסלולים לכל המשפחה.

»
עכבר סופ"ש - מדריך והמלצות
» סוף שבוע עם הילדים
» טיולי פריחה
» פסח 2015 - המדריך המלא


צפון

פריחה ברכס יודפת


ברכס יודפת בגליל התחתון נהנה מכל טוב הטבע - תצפיות נהדרות, פריחה אביבית, מסלול מגוון של חורש ים תיכוני, תל עתיק בעל חשיבות היסטורית מיוחדת, בורות מים חצובים, מעיין נסתר ועוד הפתעות. המסלול יוצא מעינות אבלים אל פסגת הר עצמון, נחל יודפת, תל יודפת, וכולל עליה להר האחים ותצפית לבקעת סכנין. הסיור בהדרכת צחי גלובין.
איפה: רכס יודפת.
מתי: שבת, 28 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

יום הסלמנדרה ה-7 בתל-דן


הסלמנדרה נמצאת בסכנת הכחדה, ומקורות המים בשמורת טבע תל-דן הם מקום משכנה העיקרי בישראל. בואו ליהנות מיום חווייתי לכל המשפחה הכולל פינות יצירה, הצגה, כתבי חידה, תחנות הפעלה, הדרכה והפתעות נוספות המאפשרות מפגש עם עולמם המופלא של הסלמנדרות ודו-חיים אחרים.
איפה: שמורת טבע תל-דן
מתי: שבת ה-28 במרץ, בשעות 15:00-10:00.
כמה: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים נוספים והרשמה: "כוכבית בטבע" 3639*מצילים אותה רגע לפני שהיא נעלמת. סלמנדרה (צילום: חוה גולדשטיין)
 
סדנת ליקוט ובישול צמחי בר למאכל


סיור ליקוט ובישול בנופים הירוקים והקסומים של בקעת הנדיב, הכולל טבילה במעיינות זכים, היכרות מעמיקה עם צמחי מים טבולים, צמחיית גדה, זרעים ופרחי בר אכילים. במהלך הסדנה נכין יחד, על פי מתכונים מקוריים ומסורתיים העושים שימוש בצמחים שנפגוש בסיור - ארוחת צהריים עשירה, מזינה ובריאה. במסלול משולבים קטעי הליכה קצרים ובישול ארוחת צהריים מלאה בהשתתפות המטיילים. הסיור בהדרכת יתיר שדה, חוקר המטבח הארץ ישראלי ומומחה לצמחי בר למאכל.
איפה: בקעת הנדיב.
מתי: שבת, 28 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

צעדת חוף הכרמל


צעדת חוף הכרמל תתקיים השנה לאורך חופי הכרמל ושמורת דור - הבונים, אחת משמורות הטבע המרהיבות והפסטורליות בשמורות חופי הים התיכון. הצעדה מתקיימת בשלושה מסלולים: מסלול קל למשפחות - מסלול מעגלי של 2.2 ק"מ, סובב תל דור. הזנקה ראשונה בשעה 8:30, הזנקה אחרונה בשעה 12:00; מסלול בינוני - 4.2 ק"מ. מחוף דור ועד חוף הבונים.הסעות מאורגנות יחזירו את הצועדים לחניה בדור. הזנקה ראשונה בשעה 8:30, הזנקה אחרונה בשעה 11:00; מסלול ארוך למיטיבי לכת- 12.4 ק"מ. חוף דור עד חוף נווה ים וחזרה לחוף הבונים. הסעות מאורגנות יחזירו את הצועדים לחניה בדור. הזנקה ראשונה בשעה 8:30, הזנקה אחרונה בשעה 10:00. לאורך הצעדה ייפרשו תחנות פעילות והדרכה לכל המשפחה והצועדים יפגשו הפתעות לאורך החוף. שימו לב: המסלולים אינם מתאימים לעגלות. יש להצטייד במים, כובעים ונעליים סגורות.
איפה: שמורת דור - הבונים.
מתי: שבת, 28 במרץ החל מ-8:30. יציאה לצעדה עד השעה 12:00.
כמה: 35 שקלים למבוגר/לילד מגיל 3. הכרטיס מקנה השתתפות בצעדה ובהפנינג, ביטוח, תעודה ומדליה.
לפרטים נוספים: אתר הצעדה www.hofwalk.co.il


צועדים קרוב לים. חוף דור הבונים (צילום: דורון ניסים)

ההר הירוק


שבת בבוקר זה זמן נפלא לטייל עם המשפחה ולהכיר את פרחי האביב באזור הגבוה של הכרמל. נלך בשביל האדום מהחניון התחתון של המוחרקה ועד לחורבת כרך. הסיור בהדרכת יניב אלון - בית ספר שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע.
איפה: הרי הכרמל.
מתי: שבת, 28 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

הנשר והיחמור בגובה העיניים


דמיינו לעצמכם אי בודד של שמירת טבע, חוף מבטחים ומקום רבייה לבעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה. החי-בר בכרמל איננו גן חיות ולא ספארי, אלא מפעל אישוש והשבה של חיות בר נכחדות לנוף ארצנו. סיור בשמורה בין הנשרים, היחמורים, אייל הכרמל, עזי בר וכבשי בר ששוטטו בו בחופשיות עוד בתקופת המקרא, יבטיח חוויית בראשית מול נופי הכרמל.
איפה: שמורת טבע חי-בר כרמל.
מתי: כל שבת בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
תשלום והרשמה: "כוכבית בטבע" *3639

#alt
בגובה העיניים. יחמורים בחי בר כרמל (צילום: דורון ניסים)


מגידו - מקום טוב באמצעביקור בתל מגידו אשר ידע תקופות רבות ומרתקות של התיישבות. בסיור נראה את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים הפזורים בעיר, את הפולחן המסתורי שכלל קריאה בכבד, את האורוות ואת מפעל המים המפואר. הסיורים יודרכו על ידי מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים. חלק מהסיורים יערכו בשפה הרוסית, יש לברר באתר לפני ההגעה.
איפה: גן לאומי תל מגידו.
מתי: כל שבת בשעות 10:00 ו-12:00.
כמה: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית בטבע 3639*.

#alt
על אורוות ונביאים. תל מגידו (צילום: דורון ניסים)


עששיות בקיסריה העתיקה


סיור ערב חווייתי בעתיקות קיסריה בליווי עששיות, כולל מעבר סתרים סודי המוביל אל העיר העתיקה, ביקור בנמל העתיק ובהיפודרום. הסיור מאפשר להכיר את קיסריה באור קצת אחר.
איפה: גן לאומי קיסריה.
מתי: כל שישי.
כמה: מבוגר - 50 שקלים, ילד - 40 שקלים; מנויים: מבוגר - 45 שקלים, ילד - 35 שקלים.
לפרטים: הרשמה מראש ותשלום בכוכבית בטבע 3639

ארוחת טעימות היסטורית


סיור בן 45 דקות, הכולל טעימה היסטורית וארכיאולוגית מהעיר המפוארת קיסריה. למנה ראשונה נטעם מהעיר הצלבנית, למנה עיקרית יוגשו סיפורי המלך הורדוס, ולקינוח נקבל נגיעה בים היפהפה של קיסריה. את הסיורים ידריכו מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים, והם ייצאו במקביל משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התיאטרון (השער הדרומי).
איפה: גן לאומי קיסריה.
מתי: מדי שבת בשעות 11:00, 12:00, 13:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע 3639*  


טעימות של היסטוריה וים. קיסריה (צילום: רשות הטבע והגנים)

מרכז

בישולילה באפקסיור לילי המשלב חוויית חושים של טעם, ראייה ושמיעה. נתחיל בהיכרות עם סיר הפויקה וכיצד מכינים בעזרתו ארוחת ערב. בזמן שהאוכל יתבשל לאטו נצא לטיול בחשכה, נקשיב לבעלי החיים, נצפה בכוכבים ונלך לאיבוד במבוך בבית המושל המצרי. נסיים בארוחת ערב חגיגית ומיוחדת, כאשר כל משתתף בקבוצה יביא עמו לסיור מצרך לבישול כפי שיורה לו צוות השפים.
איפה: גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק (אנטיפטריס).
מתי: שבת, 28 במרץ.
לפרטים נוספים והרשמה מראש: כוכבית בטבע 3639*  

צעדת פריחות בחולותמסלול החולות המקסים שבדרום הגן הלאומי אשקלון הוא לא מוכר, קל ומגוון: פריחה, דיונות וחוף-ים. חגיגה של טיול משפחתי ומפגש עם מדריכי רשות הטבע והגנים. המסלול מתון להליכה ואורכו כשלושה קילומטרים. לא ניתן לנוע עם עגלות ילדים.
איפה: גן לאומי אשקלון
מתי: שבת, 28 במרץ בשעות 15:00-11:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע 3639*  


מסלול קליל בחוף. חוף אשקלון (צילום: דורון ניסים)

נדידת האביב במודיעין


עם תחילת האביב הגבעות והשטחים הפתוחים סביב מודיעין מתמלאים בשירת ציפורים ופריחה. נצא לסיור צפרות בעקבות ציפורי שיר צבעוניות, חנקנים, סבכים ועוד ציפורים ונתור אחר להקות חסידות ודורסים נודדים. הסיור בהדרכת מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע.
איפה: אזור מודיעין.
מתי: שבת, 28 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

נוף ומורשת בגבעות בית שמש


סיור בחורבת קיאפא, הלא היא שעריים העתיקה, המיועדת להיות גן לאומי. הסיור כולל ארכיאולוגיה בעלת חשיבות עצומה למחקר על תקופת דוד המלך, פריחה צבעונית ונוף עוצר נשימה. במהלך הסיור נחפש את שני שערי העיר, נשיר כמו להקת "כוורת" את השיר על דוד וגוליית ונצפה אל עמק האלה. מומלץ להצטייד במשקפת ובמגדיר צמחים. איך מגיעים: למגיעים מכל הכיוונים – יש להגיע לצומת האלה ולהמשיך קילומטר אחד לכיוון צפון בכביש 38. מיד לאחר צומת עזקה מאטים ופונים ימינה אל דרך עפר העולה לחורבת קיאפא. מומלץ לעקוב אחר השילוט לאתר. הסיורים ייצאו מתחנת המידע למרגלות החורבה.
איפה: חורבת קיאפא.
מתי: כל שבת במרץ בשעות 09:30, 11:30, 13:00, 14:30.
כמה: ללא תשלום.
לפרטים: הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

המבצר מתעורר לחיים בירקון


5,000 שנות היסטוריה של מצרים, רומאים, טורקים, בריטים, עיראקים וישראלים - כולם השאירו חותם על המורשת והטבע הלאומיים בתל אפק. במהלך הסיור נבקר במצודה העות'מאנית, נצפה במפעל המים המנדטורי הייחודי, ונקנח עם אגם שהוא חגיגה של שמירת טבע. המסלול קל, פשוט ומעגלי ואורך כשעה וחצי.
איפה: גן לאומי ירקון (מתחם תל אפק – אנטיפטריס)
מתי: כל שבת בשעות 11:00 ו- 13:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*


מעירים את המבצע. גן לאומי ירקון (צילום: דורון ניסים)

הטבע מאושר, התמלא פרחי בר


זוכרים שבשמורות טבע וגנים לאומיים לא קוטפים דבר, אפילו לא סביון? בחורף יעמדו לרשותכם עמדות הסברה באתרי הפריחה שתכליתן להזכיר לכולנו שחשוב ליהנות בטבע אך חשוב לא פחות לשמור עליו, בכך שנימנע מקטיפת פרחים.
איפה: שמורת הטבע אירוס ארגמן בית חנן, שער פולג (יקום), ביתן אהרון ופורה, ובגנים לאומיים חוף השרון ונחל אלכסנדר (חורשת סמארה).
מתי: כל שבת בשעות 14:00-10:00.
כמה: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית בטבע, 3639*.

סיור חי בעין חמד


הדולבים הענקיים עירומים מעלים, המבצר נרחץ בטיפות הגשם, ערוץ הנחל שוקק חיים ומדריך רשות הטבע והגנים ישמח לספר לכם על חי, צומח ודומם בגן הלאומי.
איפה: גן לאומי עין חמד.
מתי: בכל שבת בשעות 10:30, 12:00, 13:30.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית בטבע, 3639*. 
 

הולכים לאורך זרם המים. עין חמד (צילום: דורון ניסים)

דרום

המלך אמר: בעקבות המלך הורדוס בהרודיון

סיור במקום שבו בחר המלך הורדוס הגדול להקים את אחוזת הקבר שלו ונתן לו את שמו. המטיילים ייהנו מתצפית נוף מרהיבה למדבר יהודה וירושלים, יבקרו בארמון מבוצר, יירדו למאגרי המים ויתרשמו משרידי קבר הורדוס שנחשפו באתר.
איפה: גן לאומי הרודיון.
מתי: כל שישי-שבת בשעה 12:00.
כמה: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע 3639*.   

#alt
פיסה של היסטוריה. ההרודיון (צילום: dreamstime)

נווה מדבר קסום בעין פרת מפגש נדיר עם נווה מדבר קסום, ריכוזי פריחה, נחל שוקק ובריכות טבעיות. לצד נפלאות הטבע נפגוש במעשי ידי האדם בעת העתיקה. המים של מעיין פרת היוו מוקד משיכה לאורך ההיסטוריה למתבודדים ולנמלטים. דמויות כמו ירמיהו הנביא מענתות וחריטון הנזיר המתבודד הראשון ראו את בריכות המים, הקשיבו לשקט מסביב ונפעמו מיופיו של המקום ומעוצמתו.
איפה: שמורת טבע נחל פרת.
מתי: ימי שבת במרץ בשעה 11:00
כמה: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע  3639*.

סודות בשמורה החבויה


סיור בשמורה החבויה עיינות צוקים, המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. שם נוכל לשמוע את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל, שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו.    
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים.
מתי: כל שישי ושבת בשעות 10:00, 12:00, בשבת גם בשעה 14:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים נוספים: כוכבית בטבע  3639*.

#alt
פנינה חבויה. עיינות צוקים (צילום: דורון ניסים)

» מחפשים פעילויות כיף לא שגרתיות? כנסו לעכבר FUN 


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(96 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5