טיולים לשבת: כל הארץ אורות וגבורות

יום שישי 19 בדצמבר 2014 14:00 מאת: עכבר העיר

סוף השבוע של חנוכה מציע לחובבי הטיולים שילובים נהדרים בין היסטוריה, מנהגים ואורות צבעוניים, לבין הטבע היפה של תחילת החורף. המלצות לכל המשפחה


חנוכיות בטבע

(צילום: dreamstime)

פרסומת

מי שרוצה להכיר את ההיסטוריה שמאחורי חג החנוכה בדרך חווייתית, המשלבת בין מנהגי החג לבין יופיו ונעימותו של הטבע, יימצא את מבוקשו בסוף השבוע הקרוב. קיבצנו טיולים מודרכים מהצפון עד הדרום, המעלים על נס את חג הניסים והנפלאות, ונותנים לכם הזדמנות להנות ממנו דרך הרגליים. מי שכבר מאס בפעילויות החג מוזמן לצפות בציפורים, להכיר את נפלאות הים בחורף, לבקר בעתיקות של קיסריה, ללקט מזון ברמת מנשה ולהכיר את אורחות חייו של האדם הקדמון בנחל מערות.

» חנוכה 2014 - המדריך המלא
» 
מבלים בעיר: המלצות לכל נר
» סרטי ילדים חדשים ומומלצים

גם בסוף השבוע הקרוב, רשות הטבע והגנים פותחת את הגנים הלאומיים בדרום הארץ בחיני חינם למבקרים, ומציעה סיורים מודרכים ללא תשלום, תחת הסלוגן "דווקא עכשיו יוצאים לטייל ברחבי הדרום!".  הטיולים המפורטים בהמשך הם רק כמה מהאתרים שייפתחו שעריהם בסופי השבוע הקרובים, להנאת המטיילים. את המידע המלא על כל הסיורים בכל הגנים הלאומיים, ניתן לברר בטלפון כוכבית לטבע 3639*, או באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. 

» פסטיגל 2014 - כל הפרטים
» עכבר סופ"ש - מדריך והמלצות לשישי-שבת

במידה שיירד גשם, מומלץ לוודא עם המארגנים שהטיולים מתקיימים כמתוכנן. 

גבורות ואורות בקיסריהאם אתם מחפשים להכיר את ההיסטוריה של חג האורות במרכז הארץ, בקיסריה מחכה לכם סיור ערב חוויתי, לאור עששיות. הסיור יתקיים בעתיקות קיסריה, בדגש על גבורה יהודית, ובסופו תיערך הדלקת נרות באחד מקמרונות העיר העתיקה.
איפה: גן לאומי קיסריה.
מתי: בימים שלישי – שלישי,  16-23 בדצמבר, בשעות הערב.
מחיר: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד ללא מנוי, 45 שקלים למבוגר ו-35 שקלים לילד עם מנוי.
לפרטים: בירור שעה, הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*.

חנוכיות ומנורה בירושליםסיור ערב מיוחד לחג החנוכה ששופך אור על העיר בסיפור ובשיר. המסלול מתחיל בשכונה הראשונה מחוץ לחומות העיר העתיקה, משכנות שאננים, ומשם ממשיך לטחנת הרוח המתחדשת המחודשת בימין משה ומתפתל בדרך עולי הרגל אל הר ציון. ברובע היהודי תוכלו לראות חנוכיות מאירות מחלונות הבתים ואת דגם מנורת המקדש, ולסיום לבקר בכותל המערבי. הסיור מתאים לילדים מגיל 5.
איפה: גן לאומי סובב חומות ירושלים.
מתי: בימים שלישי – שלישי,  16-23 בדצמבר, בשעות הערב.
מחיר: 45 שקלים למבוגר ו-30 שקלים לילד ללא מנוי, 25 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד עם מנוי.
לפרטים: לבירור שעה, הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*.

#alt
אור יוקרה. חנוכיה - אילוסטרציה (צילום: dreamstime)

באנו חושך לגרש במבצר יחיעםרשות הטבע והגנים בשיתוף אוצרות הגליל שמחים להזמין את המטיילים לסיור חוויתי מומחז בעקבות שיירת יחיעם ולוחמי תש"ח. בשעות חשיכה ולאור עששיות, תוכלו להכיר את מבצר יחיעם הקסום, לבקר באנדרטת שיירת יחיעם ולשמוע את  סיפורה. לסיום תתקיים הדלקת נרות חגיגית, בליווי בכיבוד קל. הסיור מתאים לילדים מגיל 6.
איפה: גן לאומי יחיעם.
מתי: יום חמישי ה-18 בדצמבר, יום שישי ה-19 בדצמבר , ימים ראשון – שלישי 21-23 בדצמבר.
מחיר: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד ללא מנוי, 45 שקלים למבוגר ו-35 שקלים לילד עם מנוי.
לפרטים: הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639* או באתר רשות הטבע והגנים.

סיפורים עששיות באפקסיור שמתחיל עם אור אחרון, ונכנס ללילה כמו גחליליות. לאורך הסיור תשמעו את סיפורם של האבנים, הקארדו העתיק, המבצר המרשים ואפילו החלונות המיוחדים. תפגשו דמויות מהעבר הרחוק והקרוב, ובבית המושל המצרי תהנו מקבלת פנים מסורתית ותתחממו עם תה חם ומתוקים.
איפה: גן לאומי ירקון (מתחם תל אפק – אנטיפטריס).
מתי: ימי חמישי ושישי 18-19 בדצמבר, שני ושלישי 22-23 בדצמבר.
מחיר: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד ללא מנוי, 45 שקלים למבוגר ו-35 שקלים לילד עם מנוי.
לפרטים: הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*.

#alt
קסם לאור נרות. עין אפק (צילום: דורון ניסים)

נרות ופתילת מדבר בעיינות צוקיםבעבר השתמשו בנרות שמן לתאורה, והפתיל נוצר מחומרים טבעיים שונים כגון פשתן גומא או סיבים. לכבוד חנוכה תוכלו לצאת לטיול "בשמורה החבויה" של עיינות צוקים, המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. מדי יום בשעה 15:30 תיערך הדלקת נרות מסורתית בחנוכייה מיוחדת, עם הצמח פתילת המדבר הגדולה.
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים.
מתי: בימים חמישי – רביעי, 18-24 בדצמבר. הסיורים המודרכים מתקיימים בשעות 14:00-09:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית לטבע 3639*

הניצוץ הראשון: אור ואש בנחל מערותסיור מודרך במערות האדם הקדמון, המספר על אורחות חייהם של הקדמונים הפרהיסטוריים. מי חי בנחל וכיצד הצליח לשרוד, איך גילו את האש והשתמשו בה. הסיור כולל חיזיון אור-קולי בתוך המערה ופעילות יצירה לילדים.
איפה: שמורת טבע נחל מערות.
מתי: יום שישי ה-19 בדצמבר , ימים שני – שלישי 22-23 בדצמבר.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: בהרשמה מראש בטלפון 3639*.

מערות האדם הקדמון: מבט אחר 

נחל מערות שבכרמל הינו אתר פרהיסטורי בעל חשיבות עולמית. בסיור תוכלולבקר בחלק מהמערות במקום, המעידות על התיישבות האדם במקום עוד לפני 500,000 שנים. הטיול יעבור במסלול הבוטני, מסלול מעגלי מוקף בצמחייה ים תיכונית, ויכלול תצפית על הכרמל, מישור החוף והים.  הטיול מתקיים בהדרכת בית ספר שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע.
איפה: שמורת טבע נחל מערות.
מתי: יום שישי, 19 בדצמבר.
מחיר: בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

#alt
מסע לעבר. נחל מערות (צילום: ויקיפדיה)

מגרשים את החושך בעין גדי

חווית חנוכה במקום בו הטבע פוגש את המסורת: סדנא להכנת חנוכיות בחצר בית ספר שדה עין  גדי, הדלקת נרות חנוכה בבית הכנסת העתיק וטיול לאור עששיות בין גבעות החוואר הרכות לרגלי המצדה. הסיור מתקיים בהדרכת בית ספר שדה עין גדי של החברה להגנת הטבע, וכולל כניסה לבית הכנסת העתיק בעין גדי.
איפה: שמורת טבע עין גדי.
מתי: יום שישי, ה-19 בדצמבר.
מחיר: בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il
 
חצוצרה חגיגית בוואדי

הביקור בחיפה בין ואדי ניסנאס למושבה הגרמנית, בשיאו של "החג של החגים", מזמן חוויה מיוחדת. הסיור יעבור בסמטאות שכונת ואדי ניסנאס המתמרקת לקראת החג. כאן צמח הסופר סמי מיכאל, שתיאר מציאות כמעט בלתי אפשרית בספריו, שגם אותם תכירו בסיור. תלמדו על משוררים ומנהיגים, תכירו סיפורי אהבה חיפאים חוצי עמים ותהנו ממיצגי האמנים שבכל שנה מוסיפים חן מיוחד לשכונה. הסיור מתקיים בהדרכת נעמי גושן.
איפה: חיפה.
מתי: יום שישי, ה-19 בדצמבר.
מחיר: בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

#alt
בין הסמטאות. טיול בואדי ניסנאס (צילום: יאיר הרדן)

מרד החשמונאים: אמיתות ומיתוסיםבטיול באזור מודיעין ופארק קנדה, מקום מולדתם ואזור המלחמות הראשונות של החשמונאים, תוכלו להכיר לעומק את הרקע למרד, הקרבות והסיפורים הפחות מוכרים. הסיור ינסה לברר מה אמת ומה מיתוס, האם באמת ידוע מקום קבורת המכבים ושאלות מרתקות נוספות הקשורות לחנוכה. המסלול כולל הליכות קצרות באתר קברות המכבים, גבעות מודיעין ופארק קנדה.
איפה: גבעות מודיעין ופארק קנדה.
מתי: יום שישי, ה-19 בדצמבר.
מחיר: בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

טיול קולינרי: טעם וצבע בטבעבשבת תוכלו לצאת לטייל באזור רמת מנשה, לסייר עם מומחה לצמחי בר למאכל, ללקט מאמא אדמה ואפילו לבשל ביחד ארוחה טעימה בלב הטבע. הסיור מתקיים בהדרכת אורי מאיר - צ'יזיק.
איפה: רמת מנשה.
מתי: שבת, ה-20 בדצמבר.
מחיר: בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il
  
#alt
טיול בעקבות ההיסטוריה. פארק קנדה (צילום: קק"ל)

חול וים כחולטיול משפחתי קצר במרכז הארץ, בין רכסי הכורכר בשמורת חוף השרון לתצפית על גלי הים התיכון. תכירו את צמחיית החולות ובעלי החיים במקום, אם תפקחו עיניים אולי תמצאו צבים ואף צבאים ארץ ישראלים. הטיול מתקיים בהדרכת בית ספר שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע.
איפה: שמורת חוף השרון.
מתי: יום ראשון, ה-21 בדצמבר.
מחיר: בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

הודו לציפורים: מחזה מרהיב בעין אפק

הדיה היא עוף דורס, הנבדלת מהדורסים האחרים בהיותה מין חברתי, הן בנדידה והן בלינת החורף. הסיור בעקבות ההדיות כולל מסלול טבעתי בשמורת הטבע עין אפק, ואחריו נסיעה ברכב לקראת השקיעה לשמורת הטבע כרי נעמן, שם ממוקמת חורשה המשמשת מקום לינה לאלפי דיות. לקראת שעות הערב, נוצר מחזה מדהים בו הדיות מתרכזות באלפיהן לקראת הלינה, בקבוצה קבועה על עצים גבוהים בשמורה.
איפה: שמורת טבע עין אפק.
מתי: יוםי שישי ה-19 בדצמבר, בשעות 14:30–17:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: הרשמה מראש בטלפון 8779992–04, 04-8778226.

#alt
מיוחדת במינה. דיה מצויה (צילום: ויקיפדיה)

 
ציפורים וחיות אחרות בשמורת החולהשמורת הטבע הראשונה שהוכרזה בארץ, סביב שרידי ביצת החולה שיובשה עם קום המדינה, מארחת כל שנה מאות אלפי ציפורים ועופות מים העוצרים בשמורה בעונת הנדידה. בשמורה אפשר לבקר בטיול רגלי, בשביל המתאים גם לעגלות תינוק, לצפות בציפורים ולראות מקרוב צבי ביצה וג'מוסים. בנוסף, מרכז המבקרים עופוריה מציע אטרקציה לילדים - סרט תלת מימד שייקח אותם למעוף עם להקת ציפורים נודדות. לרגל פסטיבל "חורף של ציפורים", יתקיימו במקום סיורים מודרכים עם מגדירי ציפורים לילדים.
איפה: שמורת טבע החולה.
מתי:  שבת ה-20 בדצמבר, בשעות 11:00, 13:00 ו-15:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית לטבע 3639*.

סיורי שקיעה בשמורה הראשונה החולה


מי שמעדיף להגיע לשמורה ביום שישי, יימצא אירוע קבלת שבת מיוחדת המתקיימת לרגל פסטיבל "חורף של ציפורים" - סיור שקיעה מרהיב בשעות הדמדומים, בשמורה הריקה מאדם אך מלאה בפעילות שוקקת של בעלי חיים, המתכוננים ללינת הלילה.
איפה: שמורת טבע החולה.
מתי:  יום שישי ה-19 בדצמבר.
מחיר: 45 שקלים למבוגר ו-30 שקלים לילד ללא מנוי, 25 שקלים למבוגר ו-20 שקלים לילד עם מנוי. 
לפרטים: הרשמה מראש ובתשלום בכוכבית לטבע 3639*

#alt
קסם על המים. שמורת החולה (צילום: דורון ניסים)

עושים רוח: סיור חורפי בחוף בית ינאיכיצד הרוח משפיעה על בית הגידול החורפי? היא מסיעה גרגירי חול, מניידת פסולת, מחוללת סערות בים ועוד. הסיור ייערך לאורך החוף, ויסתיים בשפך נחל אלכסנדר, משם נחזור רגלית לחניה. משך הסיור כ- 75 דקות. נקודת המפגש בתחנת ההצלה של חוף בית ינאי.
איפה: גן לאומי חוף בית ינאי.
מתי: כל שבת בחודש דצמבר, בשעות 11:00 ו- 13:00.
מחיר: ללא תשלום למעט דמי החניה לרכב.
לפרטים: כוכבית לטבע 3639*.

בשביל החשמונאים: שבוע מורשת בחוף פלמחים לכבוד החנוכה אתם מוזמנים לסיור מודרך של טבע, מורשת ונוף באחד החופים היפים בארץ, במסלול קל  שאורכו כ-2 ק"מ, העובר על גבי סוללת הביצורים ההיסטורית המשקיפה אל החוף והים. המסלול המעגלי מתחיל ממגרש החניה, דרך "שביל האטד" לתל הארכיאולוגי "יבנה-ים", שחוגג כ-3,500 שנים להווסדו ולנמל הצמוד לו. משם תמשיכו על "שביל הים", ותקנחו בכוסם תה חם.
איפה: גן לאומי חוף פלמחים
מתי: שבת ה-20 בדצמבר, בשעות 11:00–15:00
מחיר: ללא תשלום למעט דמי החניה לרכב
לפרטים: 03-7265633

#alt
פתוח לכולם. חוף פלמחים (צילום: אייל מיטרני)דווקא עכשיו יוצאים לטייל ברחבי הדרום: כניסה חופשית לגנים לאומיים


גן לאומי ממשית: סיורים וכניסה חופשית

ממשית היא העיר הנבטית ממפסיס, המוזכרת במפת מדבא. חשיבותה בתקופה הנבטית נבעה ממיקומה על ציר הדרך שירדה לערבה מהרי אדום, עלתה במעלה עקרבים והמשיכה לחברון, לירושלים ולבאר שבע. העיר ממשית משתרעת על פני 40 דונם, והיא הקטנה בערי הנגב, אך המשוחזרת ביותר מבניהן. בתי העיר מציגים אדריכלות ייחודית, שאין כדוגמתה בשום אתר נבטי אחר. רחובות, מגדלים, כנסיות פסיפס, אורוות סוסים, בית מרחץ וחדר פריסקאות הם רק חלק ממה שיש לממשית להציע. בסוף השבוע הקרוב, יתקיימו בממשית סיורים מודרכים ללא תשלום.
איפה: גן לאומי ממשית.
מתי: כל שישי ושבת בחודש דצמבר. סיורים מודרכים יתקיימו בימי שישי בשעות 09:00, 11:00 ו-13:00, ובשבתות בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00.  
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
הכי משוחזרת. שוק נבטי בממשית (צילום: סאס פיאלקו)


סיורים וכניסה חופשית בשמורת טבע עין גדיעין גדי נחשבת לאחת היפות והחשובות שבשמורות ארצנו. צירוף המיקום הגיאוגרפי בבקע ים המלח, הנוף המצוקי ומקורות המים המתוקים, יוצרים שמורת טבע מרהיבה, ומאפשרים למגוון גדול של צמחים ובעלי חיים שונים לחיות יחד באזור אחד.  בשמורה עוברים ארבעה מעיינות מתוקים, ועוברים בה שני נחלי איתן - נחל דוד ונחל ערוגות. בנוסף לבעלי החיים, מקורות המים משכו אליהם גם את בני האדם. בתחומי הנווה נמצאים שרידים ארכיאולוגיים רבים, הכוללים מקדש מהתקופה הכלקוליתית – 5,000 שנה לפני זמננו, ובית כנסת מתקופת המשנה והתלמוד. בסוף השבוע הקרוב, יתקיימו בשמורת עין גדי סיורים מודרכים ללא תשלום.
איפה: גן לאומי עין גדי.
מתי: כל שישי ושבת בחודש דצמבר. סיורים בנחל דוד:  יום שישי בשעות 10:00 ו-13:00, יום שבת בשנות 10:00, 11:00, 13:00, 14:00. סיורים בבית הכנסת: ימי שישי ושבת, מ-11:00 ובכל שעה עגולה.
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
היי דרומה. יעלים בנחל דוד (צילום: דורון ניסים)


בדרך לאילת עוצרים בספארי: כניסה חופשית לחי בר יטבתה


ספארי בעקבות השבת בעלי חיים נכחדים לערבה. השמורה ממוקמת בין עצי שיטת הסוכך ושיטה סלילנית, וכוללת מגוון בתי גידול מדבריים, כגון חורש של עצי שיטים, מלחה וחולות. בשמורה שלושה חלקים עיקריים: השטח הפתוח אשר שטחו 12 קמ"ר ובו חיים עדרים של אוכלי עשב מדבריים בתנאים הדומים לתנאים בטבע. מרכז הטורפים ובו מכלאות שבהן מוצגים טורפים גדולים, זוחלים ובעלי חיים קטנים של המדבר, וחדר חושך בו שוררים ביום תנאים של לילה, דבר המאפשר למבקרים בשמורה בשעות היום לצפות בפעילות בעלי החיים הליליים המוצגים בחדר. עוד תמצאו בשמורת  הטבע חי בר יטבתה גרעיני רבייה של בעלי חיים שנזכרו במקרא ונכחדו מנופי הארץ, כמו גם בעלי חיים מדבריים אחרים הנמצאים בסכנת הכחדה. הסיור בשטח הפתוח נערך בכלי רכב פרטיים, בליווי דיסק הדרכה בשפות שונות. הסיור בחדר החושך ובמרכז הטורפים מתבצע באופן עצמאי.
איפה: חי-בר יטבתה.
מתי: כל שישי ושבת בחודש דצמבר.
כמה: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*

מגלים את מכתש רמוןמרכז המבקרים מכתש רמון מציע חוויה המשלבת בין סיפור חייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אלוף משנה אילן רמון, להיכרות עם המכתש הגדול בעולם ועם תופעות הטבע הייחודיות שבו. מרכז המבקרים בנוי על שפת מצוקו של מכתש רמון, בפאתי מצפה רמון, צופה אל נופיו של המכתש ומשמש שער יציאה למטיילים במכתש. בסוף השבוע, מרכז המבקרים יקיים הדרכות ללא תשלום, אותם יש לתאם מראש. בנוסף, המבקרים באזור מוזמנים להגיע למוזיאון "חי ברמון", המציג את בעלי החיים הקטנים, שרובם נסתרים בדרך כלל מעיני המטיילים, אך שורדים במדבר הגדול. ב"חי רמון" מוצגים כ-40 מינים של בעלי חיים מדבריים קטנים, בפינות מחייה המדמות את סביבות מחייתן הטבעיות.
איפה: מרכז המבקרים במצפה רמון.
מתי: כל שישי ושבת בחודש דצמבר.
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: הסיורים במרכז בתיאום מראש בלבד, בטלפון 08-6588691. 

#alt
איך מכתש נולד? תצפית במכתש רמון (צילום: dreamstime)


פיקניק ליד המים: מטיילים בפארק אשכול


פארק אשכול משתרע על פני 3,500 דונם, לאורך גדת נחל הבשור. בפארק אלפי דקלים, מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ופינות חמד לרוב. בלב הפארק נובעים מעיינות עין הבשור, בהם המים שומרים על טמפרטורה קבועה של 20 מעלות לאורך כל השנה. המים מוזרמים אל בריכה ציורית ואל בריכות שכשוך, ולבסוף מגיעים אל ערוץ הנחל. גן לאומי אשכול הוא בסיס יציאה מעולה לסיור באתרי נחל הבשור, ובדרך הנופית המרשימה. בסוף השבוע הקרוב, יתקיימו בו סיורים מודרכים ללא תשלום.
איפה: גן לאומי אשכול.  
מתי: כל שישי ושבת בחודש דצמבר. בשני הימים, הסיורים מודרכים יתחילו בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00.
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
מומלץ להביא סל פיקניק. פארק אשכול

תבלינים במדבר: מסיירים בגן לאומי עבדת


ביום שישי הקרוב, ניתן יהיה להצטרף לסיור מודרך ללא תשלום באתר מורשת עולמית של אונסקו. עבדת שכנה בתוואי דרכי הבשמים הקדומות, נתיב שבו הועברו הבשמים והתבלינים שמקורם בחצי האי ערב והמזרח הרחוק, אל נמלי הים התיכון. העיר מנציחה את שמו של המלך הנבטי הנערץ עבדת, שבחר להיקבר כאן. רוב האתרים המרשימים של עבדת שוכנים באקרופוליס של העיר (העיר העליונה), המתנשא לגובה של כ- 650 מטרים מעל פני הים, מראשו ניתן לצפות במרחבי רמת עבדת ובחוות "אבן ארי", שנמצאת ממזרח לאתר. במרכז הנבטי בכניסה לאתר מומלץ לצפות בסרט קצר, להנות מריחות המור, הלבונה ושאר התבלינים. במקום ניתן גם לראות מוצגים שנחפרו באתר, ולהתחקות אחר הנבטים מלכי המדבר.
איפה: גן לאומי עבדת.
מתי: כל שישי ושבת בחודש דצמבר, סיורים בשעות 09:00, 11:00 ו-13:00.
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

מה קרה במצדה? סיורים וכניסה חופשית לגן הלאומי


בסוף השבוע הקרוב, תוכלו להתוודע להר שהפך סמל לנחישות ולמלחמת גבורה. על צוק מבודד בלב המדבר, שכן בעבר ארמונו מפואר של המלך הורדוס. כ-70 שנה לאחר מותו,  בימי המרד הגדול, התבצרו בו אחרוני המורדים ברומאים . אירועי העבר המרתקים שהתרחשו על ההר, והממצאים הארכאולוגיים שנחשפו בהר ובסביבתו, תרמו להכרזת הגן הלאומי מצדה כאתר מורשת עולמית של אונסקו. בסוף השבוע הקרוב יתקיימו במקום סיורים מודרכים ללא תשלום – אך אלו אינם כוללים את הרכבל.
איפה:
גן לאומי מצדה.
מתי: כל שישי ושבת בחודש דצמבר. ביום שישי, הסיורים יתקיימו בשעות 10:30 ו-13:00. בשבת, הסיורים ייצאו בשעות 10:00, 11:00, 13:00 ו-14:00.
מחיר: ללא תשלום, מלבד הרכבל.
לפרטים:
כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
מורשת לאומית. מצדה (צילום: רשות הטבע והגנים)

טיולים קבועים: היסטוריה בקיסריה, ליטופים בכרמל ועוד

תל מגידו: כל התקופות במקום אחד


בואו לבקר בתל מגידו, שידע תקופות רבות ומרתקות של התיישבות – שם תוכלו לראות את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים הפזורים בעיר, את הפולחן המסתורי שכלל קריאה בכבד (!), את האורוות ואת מפעל המים המפואר. הסיור הינו בדגש ארכיאולוגי. הסיורים יודרכו על ידי מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים, וחלקם ייערכו בשפה הרוסית.
איפה: גן לאומי מגידו.
מתי: כל שבת בדצמבר ובינואר, בשעות 10:00 ו-12:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית לטבע 3639*.

#alt
על אורוות ונביאים. תל מגידו (צילום: דורון ניסים)


המבצר מתעורר לחיים 5,000 שנות היסטוריה הכוללות מצרים, רומאים, טורקים, בריטים, עיראקים וישראלים, השאירו חותם על המורשת והטבע הלאומיים בתל אפק. בכל שבת יתקיים סיור במצודה העות'מאנית, במהלכו המבקרים יוכלו לצפות במפעל המים המנדטורי הייחודי, ולקנחו באגם שהוא חגיגה של שמירת טבע. המסלול קל, פשוט ומעגלי, ואורך כשעה וחצי.  
איפה: גן לאומי ירקון (מתחם תל אפק - אנטיפטריס).
מתי: כל שבת בחודש דצמבר, בשעות 11:00 ו- 13:00.
כמה: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים. 
לפרטים: כוכבית בטבע 3639*. 

#alt
5,000 שנות היסטוריה. גן לאומי ירקון (צילום: דורון ניסים)

ארוחת טעימות היסטורית


סיור בן 45 דקות, הכולל טעימה היסטורית וארכיאולוגית מהעיר המפוארת קיסריה. למנה ראשונה תטעמו מהעיר הצלבנית, למנה עיקרית יוגשו סיפורי המלך הורדוס, ולקינוח יקבלו המסיירים נגיעה בים היפהפה של קיסריה. את הסיורים ידריכו מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים, והם ייצאו במקביל משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התיאטרון (השער הדרומי).
איפה: גן לאומי קיסריה.
מתי: מדי שבת בשעות 11:00, 12:00, 13:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית בטבע 3639*

עששיות בקיסריה העתיקה


אם כבר החלטתם להגיע לקיסריה, כדאי להשאר לסיור ערב חווייתי בעתיקות קיסריה בליווי עששיות, כולל מעבר סתרים סודי המוביל אל העיר העתיקה, ביקור בנמל העתיק ובהיפודרום. הסיור מאפשר להכיר את קיסריה באור קצת אחר.
איפה: גן לאומי קיסריה.
מתי: כל יום שישי בחודש דצמבר.
כמה: מבוגר - 40 שקלים, ילד - 40 שקלים; מנויים: מבוגר - 45 שקלים, ילד - 35 שקלים.
לפרטים: הרשמה מראש ותשלום בכוכבית בטבע 3639*.  

#alt
טעימות של היסטוריה וים. קיסריה (צילום: יח"צ)


הנשר והיחמור בגובה העיניים

דמיינו לעצמכם אי בודד של שמורת טבע, חוף מבטחים ומקום רבייה לבעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה. החי-בר בכרמל איננו גן חיות ולא ספארי, אלא מפעל אישוש והשבה של חיות בר נכחדות לנוף ארצנו. סיור בשמורה בין הנשרים, היחמורים, אייל הכרמל, עזי בר וכבשי בר ששוטטו בו בחופשיות עוד בתקופת המקרא, יבטיח חוויית בראשית מול נופי הכרמל המדהימים.
איפה: שמורת טבע חי-בר כרמל.
מתי: כל שבת, בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
הרשמה מראש: כוכבית בטבע 3639*. 

#alt
שומרים על הסביבה ירוקה. חי בר כרמל (צילום: דורון ניסים)

המלך אמר: בעקבות המלך הורדוס בהרודיון


סיור במקום שבו בחר המלך הורדוס הגדול להקים את אחוזת הקבר שלו ונתן לו את שמו. המטיילים ייהנו מתצפית נוף מרהיבה למדבר יהודה וירושלים, יבקרו בארמון מבוצר, יירדו למאגרי המים ויתרשמו משרידי קבר הורדוס שנחשפו באתר.
איפה: גן לאומי הרודיון.
מתי: כל שישי-שבת בשעה 12:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית לטבע 3639*.   

» חנוכה 2014 - המדריך המלא
» מבלים בעיר: המלצות לכל נר
» מחפשים פעילויות כיף לא שגרתיות? כנסו לעכבר FUN 


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(96 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5