טיולים לשבת: מוזיקה, עופות דורסים וים חורפי

יום חמישי 27 בנובמבר 2014 07:00 מאת: עכבר העיר

מי שלא מפחד מקצת גשם, ימצא המון הצעות לטיולים ללא תשלום. למשל סיור מוזיקלי בעין חמד, כניסה חינמית לגנים הלאומיים בדרום ומשחקי חורף בחוף הים


עם קצת מזל תראו גם אותו

(צילום: הדורם שיריחי)

פרסומת

מזג האוויר אמנם הפכפך, אבל נדמה שהסערה נרגעה לסוף השבוע, מה שיוצר חלון הזדמנויות לצאת ולנשום אוויר נקי של אחרי הגשם. בשבת הקרובה החברה להגנת הטבע מציעה טיולים קלילים בצפון הירוק וגם סיור מרתק בעקבות ינשופים ועופות דורסים. גם בסוף השבוע הקרוב, רשות הטבע והגנים פותחת את הגנים הלאומיים בדרום הארץ בחיני חינם למבקרים, ומציעה סיורים מודרכים ללא תשלום, תחת הסלוגן "דווקא עכשיו יוצאים לטייל ברחבי הדרום!". תחילת החורף, כשהשמש כבר לא קופחת, ושעות היום הטמפרטורות נעימות במיוחד, היא אכן תקופה נהדרת להכיר את פינות החמד של המדבר. הטיולים המפורטים בהמשך הם רק כמה מהאתרים שייפתחו שעריהם בסוף השבוע להנאת המטיילים. את המידע המלא על כל הסיורים בכל הגנים הלאומיים, ניתן לברר בכוכבית לטבע, 3639*, או באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. מי שמעדיף להישאר באזור המרכז יימצא סיורים ופעילויות בחופי פלמחים ובית ינאי, שיכירו לילדים את הקסם המיוחד של הים בימי החורף.

» חנוכה 2014 - המדריך המלא
» פסטיגל 2014 - כל הפרטים
» ספרי ילדים - המלצות לכל גיל
» עכבר סופ"ש - מדריך והמלצות לשישי-שבת

» נשארים בעיר: מבלים בסופ"ש עם הילדים

במידה שיירד גשם, מומלץ לוודא עם המארגנים שהטיולים מתקיימים כמתוכנן. 

טיול מוזיקלי בעין חמד


מדי שבת בחודש נובמבר, בצל הדולבים ובאזור המבצר הצלבני, תתנגן לה מנגינה שתחפש שותפים מכל גיל ועם גיל בלב. גן לאומי עין חמד, הממוקם בין ירושלים לאזור מרכז הארץ, יציע הופעות מוזיקליות, ובנוסף וסיורים ללא תשלום במתחם. זוהי השבת האחרונה בה תוכלו להצטרף לטיול המוזיקלי, והפעם "קבוצת מלודיה" מביאה לגן מוזיקת ג'אז, בלוז, ולהיטים משנות ה-40 וה-60 של המאה הקודמת.
איפה: גן לאומי עין חמד.
מתי: שבת, ה-29 בנובמבר. מוזיקה בין השעות 11:00 – 15:00, סיורים מודרכים ייצאו בשעות 11:00 ו-13:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי רשות הטבע והגנים.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.
 #alt
טבע מוזיקלי. גן לאומי עין חמד (צילום: איל מיטרני)

עצים וצינורות צבעוניים: נחל אורןהכרמל שופע בשבילי הליכה ירוקים רוויי צמחיה, ואחד המומלצים בהם הוא המסלול של נחל אורן. הטיול יתחיל במחצבות קדומים - מחצבה מהתקופה הרומית-ביזנטית. הצנירים הצבעוניים והיפהפיים שהמטיילים ייחזו בדרך, הם סלעי דולומיט שהתבלו וקיבלו צורה של חצי צינור מעוטר בצבעים רבים. משם הטיול ימשיך באפיק קניוני, ויסתיים בחניון של פתחת הנחל. בהדרכת בית ספר שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע.
איפה: הר הכרמל, אזור בית אורן.
מתי: שבת, ה-29 בנובמבר.
כמה: בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

מהגלבוע אל העמקאחד הערוצים הקצרים והיפים היורדים מרכס הגלבוע לבקעת בית שאן, הוא נחל יצפור. במהלך המסלול, המטיילים ירדו בעזרת יתדות את מספר מפלי הסלע, יתבשמו מהפריחה העונתית ויפגשו עצי חרוב גדולים ועמוסי פרי. בהדרכת בי"ס שדה גליל של החברה להגנת הטבע.
איפה: הגליל התחתון.
מתי: שבת, ה-29 בנובמבר.
כמה: בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

דורסים וינשופים בנגב המערביבחורף, השדות האינסופיים של הנגב המערבי מארחים מאות אלפי ציפורי שיר: זרזירים, זרעיות, נחליאלים ופיפיונים, המושכים דורסים נדירים כמו עיט השמש, הבז הנודד ועוד רבים ומעניינים. המטיילים יסיירו בשדות, וייהנו משפע דורסים חורפיים, מינים מיוחדים ולינת יום של ינשופים. בהדרכת מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע.
איפה: הנגב המערבי.
מתי: שבת, ה-29 בנובמבר.
כמה:
בתשלום.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

#alt
הזדמנות נדירה. ינשופים בנגב (צילום: dreamstime)  


חורף חם בפלמחים


בימי שבת לאורך חודשי החורף, תתקיים פעילות שנועדה להציג למטיילים את יופיו וקיסמו של החוף המיוחד הזה. הפעילות כוללת משחקים ומשימות בחוף. היציאה ממרכז השירות למטייל, עם כוס תה חם. הפעילות מותנית במזג אוויר נוח.
איפה: גן לאומי חוף פלמחים.
מתי: שבת, ה-29 בנובמבר, מ-10:00 עד 14:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי חנייה לרכב.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
משחקים בחול רטוב. חוף פלמחים (צילום: איל מיטרני)

נעים בחוף בית ינאי


סיור פתוח ללא תשלום, המתחיל בסיפור נדידה שהתרחש לפני 80 שנים, וממשיך לטיול בדיונות החול של הגן הלאומי חוף בית ינאי. בסיור תוכלו ללמוד מאיפה גרגרי החולות הגיעו, לאן הם הולכים, וגם מיהם הפסמופילים המסתוריים.  משך הסיור 75 דקות. נקודת המפגש בתחנת ההצלה של חוף בית ינאי.
איפה: גן לאומי חוף בית ינאי
מתי: שבת, ה-29 בנובמבר, בשעות 11:00 ו- 13:00 .
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי חנייה לרכב.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

בישולילה לאורך הירקון 


סיור לילי המשלב חוויית חושים של טעם, ראייה ושמיעה. תחילת הפעילות בהיכרות עם סיר הפויקה וכיצד מכינים בעזרתו ארוחת ערב. בזמן שהאוכל יתבשל לאטו, יצאו כולם לטיול בחשכה, יאזינו לבעלי החיים, יצפו בכוכבים וילכו לאיבוד במבוך בבית המושל המצרי. לאחר מכן ישובו כל המשפחות לארוחת ערב חגיגית. כל משתתף בקבוצה יביא עמו לסיור מצרך לבישול כפי שיורה לו צוות השפים.
איפה: גן לאומי ירקון מתחם תל אפק - אנטיפטריס.
מתי: יום שישי, ה-28 בנובמבר.
כמה: מבוגר - 65 שקלים, ילד - 55 שקלים. מנויים: מבוגר - 60 שקלים, ילד - 50 שקלים.
הרשמה מראש ותשלום: כוכבית בטבע 3639*.


מגלים את סודות הפויקה. בישולילה בירקון (אילוסטרציה: dreamstime)

סיורים וכניסה חופשית בשמורת טבע עין גדיעין גדי נחשבת לאחת היפות והחשובות שבשמורות ארצנו. צירוף המיקום הגיאוגרפי בבקע ים המלח, הנוף המצוקי ומקורות המים המתוקים, יוצרים שמורת טבע מרהיבה, ומאפשרים למגוון גדול של צמחים ובעלי חיים שונים לחיות יחד באזור אחד.  בשמורה עוברים ארבעה מעיינות מתוקים, ועוברים בה שני נחלי איתן - נחל דוד ונחל ערוגות. בנוסף לבעלי החיים, מקורות המים משכו אליהם גם את בני האדם. בתחומי הנווה נמצאים שרידים ארכיאולוגיים רבים, הכוללים מקדש מהתקופה הכלקוליתית – 5,000 שנה לפני זמננו, ובית כנסת מתקופת המשנה והתלמוד. בסוף השבוע הקרוב, יתקיימו בשמורת עין גדי סיורים מודרכים ללא תשלום.
איפה: גן לאומי עין גדי.
מתי: שישי-שבת, 28-29 בנובמבר. סיורים בנחל דוד:  יום שישי בשעות 10:00 ו-13:00, יום שבת בשנות 10:00, 11:00, 13:00, 14:00. סיורים בבית הכנסת: ימי שישי ושבת, מ-11:00 ובכל שעה עגולה.
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
היי דרומה. יעלים בנחל דוד (צילום: דורון ניסים)


גן לאומי ממשית: סיורים וכניסה חופשיתממשית היא העיר הנבטית ממפסיס, המוזכרת במפת מדבא. חשיבותה בתקופה הנבטית נבעה ממיקומה על ציר הדרך שירדה לערבה מהרי אדום, עלתה במעלה עקרבים והמשיכה לחברון, לירושלים ולבאר שבע. העיר ממשית משתרעת על פני 40 דונם, והיא הקטנה בערי הנגב, אך המשוחזרת ביותר מבניהן. בתי העיר מציגים אדריכלות ייחודית, שאין כדוגמתה בשום אתר נבטי אחר. רחובות, מגדלים, כנסיות פסיפס, אורוות סוסים, בית מרחץ וחדר פריסקאות הם רק חלק ממה שיש לממשית להציע. בסוף השבוע הקרוב, יתקיימו בממשית סיורים מודרכים ללא תשלום.
איפה: גן לאומי ממשית.
מתי: סיורים מודרכים יתקיימו ביום שישי, 28 בנובמבר, בשעות 09:00, 11:00 ו-13:00, וביום שבת, 29 בנובמבר, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00.  
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
הכי משוחזרת. שוק נבטי בממשית (צילום: סאס פיאלקו)


מגלים את מכתש רמוןמרכז המבקרים מכתש רמון מציע חוויה המשלבת בין סיפור חייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אלוף משנה אילן רמון, להיכרות עם המכתש הגדול בעולם ועם תופעות הטבע הייחודיות שבו. מרכז המבקרים בנוי על שפת מצוקו של מכתש רמון, בפאתי מצפה רמון, צופה אל נופיו של המכתש ומשמש שער יציאה למטיילים במכתש. בסוף השבוע, מרכז המבקרים יקיים הדרכות ללא תשלום, אותם יש לתאם מראש. בנוסף, המבקרים באזור מוזמנים להגיע למוזיאון "חי ברמון", המציג את בעלי החיים הקטנים, שרובם נסתרים בדרך כלל מעיני המטיילים, אך שורדים במדבר הגדול. ב"חי רמון" מוצגים כ-40 מינים של בעלי חיים מדבריים קטנים, בפינות מחייה המדמות את סביבות מחייתן הטבעיות.
איפה: מרכז המבקרים במצפה רמון.
מתי: שישי-שבת, 28-29 בנובמבר.
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: הסיורים במרכז בתיאום מראש בלבד, בטלפון 08-6588691. 

#alt
איך מכתש נולד? תצפית במכתש רמון (צילום: dreamstime)


פיקניק ליד המים: מטיילים בפארק אשכול


פארק אשכול משתרע על פני 3,500 דונם, לאורך גדת נחל הבשור. בפארק אלפי דקלים, מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ופינות חמד לרוב. בלב הפארק נובעים מעיינות עין הבשור, בהם המים שומרים על טמפרטורה קבועה של 20 מעלות לאורך כל השנה. המים מוזרמים אל בריכה ציורית ואל בריכות שכשוך, ולבסוף מגיעים אל ערוץ הנחל. גן לאומי אשכול הוא בסיס יציאה מעולה לסיור באתרי נחל הבשור, ובדרך הנופית המרשימה. בסוף השבוע הקרוב, יתקיימו בו סיורים מודרכים ללא תשלום.
איפה: גן לאומי אשכול.  
מתי: שישי-שבת, 28-29 בנובמבר. בשני הימים, הסיורים מודרכים יתחילו בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00.
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
מומלץ להביא סל פיקניק. פארק אשכול

תבלינים במדבר: מסיירים בגן לאומי עבדת


ביום שישי הקרוב, ניתן יהיה להצטרף לסיור מודרך ללא תשלום באתר מורשת עולמית של אונסקו. עבדת שכנה בתוואי דרכי הבשמים הקדומות, נתיב שבו הועברו הבשמים והתבלינים שמקורם בחצי האי ערב והמזרח הרחוק, אל נמלי הים התיכון. העיר מנציחה את שמו של המלך הנבטי הנערץ עבדת, שבחר להיקבר כאן. רוב האתרים המרשימים של עבדת שוכנים באקרופוליס של העיר (העיר העליונה), המתנשא לגובה של כ- 650 מטרים מעל פני הים, מראשו ניתן לצפות במרחבי רמת עבדת ובחוות "אבן ארי", שנמצאת ממזרח לאתר. במרכז הנבטי בכניסה לאתר מומלץ לצפות בסרט קצר, להנות מריחות המור, הלבונה ושאר התבלינים. במקום ניתן גם לראות מוצגים שנחפרו באתר, ולהתחקות אחר הנבטים מלכי המדבר.
איפה: גן לאומי עבדת.
מתי: יום שישי, ה-28 בנובמבר, בשעות 09:00, 11:00 ו-13:00.
מחיר: ללא תשלום.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

מה קרה במצדה? סיורים וכניסה חופשית לגן הלאומי


בסוף השבוע הקרוב, תוכלו להתוודע להר שהפך סמל לנחישות ולמלחמת גבורה. על צוק מבודד בלב המדבר, שכן בעבר ארמונו מפואר של המלך הורדוס. כ-70 שנה לאחר מותו,  בימי המרד הגדול, התבצרו בו אחרוני המורדים ברומאים . אירועי העבר המרתקים שהתרחשו על ההר, והממצאים הארכאולוגיים שנחשפו בהר ובסביבתו, תרמו להכרזת הגן הלאומי מצדה כאתר מורשת עולמית של אונסקו. בסוף השבוע הקרוב יתקיימו במקום סיורים מודרכים ללא תשלום – אך אלו אינם כוללים את הרכבל.
איפה:
גן לאומי מצדה.
מתי:
שישי-שבת, 28-29 בנובמבר. ביום שישי, הסיורים יתקיימו בשעות 10:30 ו-13:00. בשבת, הסיורים ייצאו בשעות 10:00, 11:00, 13:00 ו-14:00.
מחיר: ללא תשלום, מלבד הרכבל.
לפרטים:
כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
מורשת לאומית. מצדה (צילום: רשות הטבע והגנים)


יין וחלמוניות בנחל שילה


השנה, בפעם הראשונה, גילו אנשי בית ספר שדה עפרה של החברה להגנת הטבע, מרבד חדש ומרשים של פריחת חלמוניות. המרבד התגלה באזור בו החלמוניות לא פרחו מעולם – בגב ההר, בלב עמק שילה, בגובה של 800 מטרים מעל פני הים. החלמונית, גיאופיט ממשפחת הנרקיסיים, היא פרח נפוץ בטורקיה אך נדיר למדי בישראל. בעמק שילה היא פורחת בסמוך לממצא נדיר שהתגלה בשנים האחרונות – מזבח ישראלי מתקופת התנ"ך. בשני ימי השישי הקרובים תקיים תיירות בנימין, בשיתוף בית ספר שדה עופרה, סיור מודרך חינמי לאתר החלמוניות. הסיור ייצא מיקב גבעות (גבעת הראל) בשעה 9:30, אל מרבד החלמוניות ואל המזבח והעמוד בנחל שילה. בסיום הסיור, המטיילים אל יקב גבעות, לטעימת יינות וגבינות (בתשלום).  למעוניינים בטיול עצמאי- מפות ודפי הדרכה יחולקו חינם בימי שישי ביקב גבעות.
איפה: הסיורים ייצאו מיקב גבעות, מטה בנימין.
מתי: יום שישי, ה-28 בנובמבר, בשעה 09:30.
מחיר: הסיורים ללא תשלום.
לפרטים: תיירות בנימין, 1-800-345454

#alt
חלמוניות או לא להיות (צילום: אריאל פילבר)

בעקבות הנדידה הגדולה בעיינות צוקים


בשמי ישראל חולפות כעת מאות אלפי ציפורים, שעושות את דרכן מאירופה לאפריקה. חלקן הגדול יעצרו אצלנו, למנוחה ואגירת כוחות לפני ההמראה ליעד הבא. שמורת הטבע עיינות צוקים מהווה תחנה חשובה לציפורים שבוחרות לנדוד מעל בקעת הירדן וים המלח. לכבוד הנדידה הגדולה, ניתן להצטרף לטיבוע ציפורים וסיורים לכל המשפחה בשמורה החבויה. בנוסף, באתר תוכלו למצוא מקום מוצל לפיקניקים וברכות לשכשוך במים.
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים.
מתי: כל שבת בחודש נובמבר. הסיורים ייצאו בכל שעה עגולה, בין השעות 08:00–14:00. פעילות טיבוע הציפורים תתקיים במהלך הסיורים, בשעות 09:00–12:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית לטבע, 3639*.

#alt
לעוף רחוק. נדידת ציפורים (צילום: דורון ניסים)

 ארוחת טעימות היסטורית


סיור בן 45 דקות, הכולל טעימה היסטורית וארכיאולוגית מהעיר המפוארת קיסריה. למנה ראשונה תטעמו מהעיר הצלבנית, למנה עיקרית יוגשו סיפורי המלך הורדוס, ולקינוח יקבלו המסיירים נגיעה בים היפהפה של קיסריה. את הסיורים ידריכו מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים, והם ייצאו במקביל משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התיאטרון (השער הדרומי).
איפה: גן לאומי קיסריה.
מתי: מדי שבת בשעות 11:00, 12:00, 13:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית בטבע 3639*

#alt
טעימות של היסטוריה וים. קיסריה (צילום: יח"צ)


הנשר והיחמור בגובה העיניים

דמיינו לעצמכם אי בודד של שמורת טבע, חוף מבטחים ומקום רבייה לבעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה. החי-בר בכרמל איננו גן חיות ולא ספארי, אלא מפעל אישוש והשבה של חיות בר נכחדות לנוף ארצנו. סיור בשמורה בין הנשרים, היחמורים, אייל הכרמל, עזי בר וכבשי בר ששוטטו בו בחופשיות עוד בתקופת המקרא, יבטיח חוויית בראשית מול נופי הכרמל המדהימים.
איפה: שמורת טבע חי-בר כרמל.
מתי: כל שבת, בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
הרשמה מראש: כוכבית בטבע 3639*. 

#alt
שומרים על הסביבה ירוקה. חי בר כרמל (צילום: דורון ניסים)

המלך אמר: בעקבות המלך הורדוס בהרודיון


סיור במקום שבו בחר המלך הורדוס הגדול להקים את אחוזת הקבר שלו ונתן לו את שמו. המטיילים ייהנו מתצפית נוף מרהיבה למדבר יהודה וירושלים, יבקרו בארמון מבוצר, יירדו למאגרי המים ויתרשמו משרידי קבר הורדוס שנחשפו באתר.
איפה: גן לאומי הרודיון.
מתי: שישי-שבת, 28-29 בנובמבר, בשעה 12:00.
מחיר: ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
לפרטים: כוכבית לטבע 3639*.   

»
חנוכה 2014 - המדריך המלא
» נשארים בעיר: פעילויות מומלצות לשבת עם הילדים
» מחפשים פעילויות כיף לא שגרתיות? כנסו לעכבר FUN 


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(95 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5