טיולים לשבת: פורחים בין השקדיות

יום שישי 12 בפברואר 2016 00:00 מאת: טל אנגלשטיין, עכבר העיר

שלג מנצנץ, פרחים ריחניים, סעודה מלכותית של חובזות, נענע ומרווה ואינספור שבילים שמחכים רק לכם - כל הטיולים לשבת הקרובה עם הילדים


עונת השקדיות

(צילום: dreamstime)

פרסומת

בשל שינויי מזג האוויר מומלץ להתעדכן מול החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים בנוגע לטיולים המוצעים.

אחרי הסערות והשבועות הקרים, שהשכיחו מאיתנו שלהיות סתם ככה בחוץ זו פעילות לגיטימית, מגיע סוף שבוע שטוף שמש (לפחות לפי החזאים) ששווה להתעורר בשבילו מתרדמת התנורים ומפזרי החום. יש לכם הזדמנות לנעול את מגפי הטיולים, לגדוש את תיקי הגב בחטיפים וכריכים ולצאת אל הפרא, מחכים לכם שקדיות פורחות, צמחי בר ירוקים ומלבלבים, מפלים ושאר שלגים והפתעות.

» המלצות לסוף השבוע
»
המלצות לסופ"ש עם ילדים
» ספרי ילדים - כל ההמלצות
»
מבשלים עם ילדים - כל הכתבות


צפון

הכי לבן שיש: אתר החרמוןאתר החרמון פתוח, אך החרמון לא מיועד רק לסקי ומהווה בילוי מגוון כבר שנים רבות. כל המשפחה יכולה לעלות או לרדת ברכבל שצופה על הנוף הלבן, או ליהנות ממזחלות האקסטרים שנמצאות על מסלול מיוחד, עליו ניתן לדהור במהירות של 45 קמ"ש. אם אין מספיק מבוגרים באזור או שההורים קצת לחוצים, הילדים יכולים להשתמש גם במזחלות פלסטיק המיועדות רק להם. זאת בנוסף לפעילויות הקלאסיות של מלחמת קרח או פיסול בשלג. עקב שינויי מזג האוויר, יש להתעדכן באתר האינטרנט של החרמון.
מתי: 16:00-8:00 (כניסת רכבים עד 15:00, אלא אם מזג האוויר לא יאפשר זאת).
כמה: כניסה - 39-34 שקלים; רכבל - 43-38 שקלים; מזחלת - 30-25 שקלים.
» אתר החרמון - לכל הפרטים


גולשים בהר. אתר החרמון (צילום: ירון קמינסקי)

עם טיסת הנשרים

שמורת טבע גמלא היא אחד המוקדים היחידים בארץ אליהם מגיעים הנשרים. בשבת הקרובה אתם מוזמנים לסיור שייקח אתכם אל מפל מים, תצפית מיוחדת ומצפור שממוקם על מצוק מרהיב. בנוסף תוכלו להבחין בשרידים של עיר מלפני 1,500 שנה שממוקמת על גבי אדמת הבזלת של רמת גולן. במהלך הטיול תצפו בתעופת הנשרים, ותלמדו על המאמצים שנעשים על מנת להתמודד עם סכנת ההכחדה שלהם.
איפה: שמורת טבע גמלא.
מתי: ימי שישי ושבת בחודש פברואר, 11:00 ו-13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

זורמים ל"ארץ פלגי המים" בבניאסהבניאס, או בשמו השני "נחל החרמון", הוא אחד משלוש ההתפצלויות של נהר הירדן, ומספק חוויות פסטורליות למשפחות רבות מדי שנה. החברה להגנת הטבע חוגגת שש שנים לפתיחת השביל התלוי, ומזמינה אתכם ליום חווייתי לכל המשפחה הכולל פינות יצירה, הדרכות והפתעות נוספות, המאפשרות מפגש מרתק עם החי והצומח בשמורה.
איפה: שמורת טבע בניאס.
מתי: יום שבת, 12 במרץ, 15:00-10:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


סדנאות ליד הנחל. מפל הבניאס (צילום: זאב מרגלית)


מגלים תרבות קדומה

הדרכות מפי מתנדבי גן קהילה באתר מעיינות המרפא העתיקים, אליהם ירד רבי שמעון בר יוחאי להרפא. המשתתפים בסיור יהנו מביקור בחמאם התורכי ובבית כנסת שבו רצפת פסיפס מהיפים בארץ. עוד באתר: הרפתקה חוויתית לכל המשפחה בחוברת הפעלה עצמית - פעילות חקר ומשימות במהלך הביקור.
איפה: גן לאומי חמת טבריה.
מתי: ימי שבת בחודש פברואר, 11:00.
תשלום והרשמה ב"כוכבית בטבע" *3639

משפחות ושקדיות

השילוב של פריחה חורפית, הר ירוק ומים זורמים, הוא תמיד הבטחה ליום מוצלח. מדובר בטיול משפחתי בקניון של נחל תבור, שבמהלכו תלכו בין אבני בזלת ותורמוסים, ותשקיפו על השקדיות המתנשאות מעל המדרונות. בנוסף, תרדו לערוץ של הנחל, תגיעו לתצפית מרהיבה ותלמדו על סגולותיהם של צמחי המרפא.
איפה: שמורת טבע נחל תבור.
מתי: ימי שבת בפברואר (המפגש ב-9:30 בכניסה לקיבוץ גזית).
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*


השקדיות פורחות ברחבי הארץ. (צילום: דורון ניסים)

הסיפורים שבתוך האבנים

השילוב של מציאות ארכיאולוגית ונוף דרמטי תמיד מנצח. אתם מוזמנים למסע מרתק בגן לאומי כורזים, במהלכו תגלו את התרבויות שישבו פה בזמן קדום. הסיור יערך בשבת וייקח אתכם לביקור באחד מבתי הכנסת היפים בארץ ואל שרידיו של יישוב יהודי עתיק שממוקם מול הרי הגליל.
מתי: ימי שבת בחודש פברואר.
איפה: גן לאומי כורזים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

מיסטיקה במגידו

תל מגידו יחשוף עבורכם תקופות רבות של התיישבות. במסגרת הסיור תוכלו לראות את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים, מפעל המים המפואר ובין היתר, תכירו את רזי הפולחן המסתורי (שאפילו כלל קריאה בכבד). חלק מהסיורים יערכו בשפה הרוסית - יש לברר באתר לפני ההגעה.
איפה: גן לאומי תל מגידו.
מתי: ימי שבת בחודש פברואר, 10:00, 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


סודות מהעבר. טיול בגן הלאומי מגידו (צילום: דורון ניסים)


סעודה בטבע

טיול מושלם לבשלנים, לטיילים ולמה שביניהם, הכל על טהרת צמחי הבר של הכרמל. הפעילות תכלול סיור למיטיבי לכת במורדות הכרמל, שמשולב בליקוט והיכרות עם שלל צמחי הבר שראויים למאכל. לאחר נסיעה קצרה, תצאו למסלול רגלי קצרצר ותחלו לאסוף צמחים טעימים. לאחר מכן המשתתפים ילמדו לרקוח כ-10 מתכונים שונים המשלבים את גידולי הטבע האורגניים. תוך כדי הבישול, נרחיב את הידע בחומר העיוני אודות צמחים אלה. הטיול יסתיים בארוחה עשירה ומעניינת.
איפה: הכרמל.
מתי: יום שבת, 13 בפברואר.
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688


המטעמים של הטבע. הכרמל (צילום: דפנה מרוז)

פריחה בין האלונים

שמורת הטבע "אלוני אבא" שבעמק יזרעאל, מתכסת בתקופה זו בפריחה חורפית שלא כדאי להחמיץ. המבקרים מוזמנים להצטרף למסלול מעגלי קצר שיפגיש אותם עם המרבדים הפוריים בשלל צבעים ומגוון אגדות וסיפורים.
איפה: שמורת טבע אלוני אבא.
מתי: ימי שבת בחודש פברואר, 15:00-10:00.
השתתפות חופשית

בעקבות האדם הראשון של הכרמל


אתם מוזמנים לחוויה לימודית מעוררת דמיון על אורך חייהם של בני האדם הראשונים שהתיישבו בכרמל. זהו טיול מודרך במערות האדם הקדמון שבמהלכו תגלו מי חי בנחל בעבר וכיצד הוא הצליח לשרוד. בנוסף, תוכלו ליהנות מצפייה בעטלפים ובמאובנים, הליכה במערות קרירות וצפייה בחיזיון אור-קולי שיתקיים באחת הפינות החשוכות. הפעילות תלווה בסדנת יצירה לילדים.
מתי: יום שבת, ה-9 בפברואר.
איפה: שמורת טבע נחל מערות.
כמה: 64 שקלים למבוגר, 38 שקלים לילד. הנחה למנויים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

בגובה העיניים של היחמור


כמעט חמש שנים עברו מאז אסון הכרמל שפגע קשות בצומח ובחי. בשבת הקרובה אתם מוזמנים לסיור שיגולל את סיפורו של האסון הגדול והשפעתו על הסביבה, בשילוב הסברים על מהלכי השיקום וההתאוששות שעובר האזור. תשמעו על פינוי בעלי החיים במהלך השרפה ועל פרויקט ההשבה שלהם לטבע, כשגולת הכותרת תהיה המפגש עם בעלי החיים שחזרו לחי-בר - נשרים, יחמורים, אייל הכרמל, עזי הבר וכבשי הבר.
מתי: ימי שבת בחודש ינואר, 15:00-10:00.
איפה: שמורת טבע חי-בר כרמל.
ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.


בית ההבראה של חיות הבר. חי בר כרמל (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

מצילים את הצביםאנשים רבים מצאו בשנה האחרונה צבי ים חסרי רוח חיים שכובים על החוף, על כן זה הזמן להכיר את התופעה מקרוב ואולי אפילו לעזור למנוע אותה. בואו לגלות את המרכז הארצי להצלת צבי ים, שבו מטפלים אנשי רשות הטבע והגנים בצבים פצועים וחולים. במהלך הביקור תתבוננו בחיות המים המסקרנות, תשמעו את סיפורן, תלמדו על האתגרים מולן הן עומדות והכי חשוב - תוכלו לחשוב כיצד כל אחד מאיתנו יכול לתרום. מיועד לגילאי 5 ומעלה.
מתי: יום שבת, 9 בפברואר.
איפה: המרכז הארצי להצלת צבי ים.
כמה: 25 שקלים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

כשהנחל נפגש בים

הטיול יתחיל בסיפור יוצא דופן על נדידה שאירעה לפני 80 שנה, ימשיך לדיונות החול של הגן הלאומי בחוף בית ינאי, ויקח אתכם עד לנחל אלכסנדר. במהלך ההליכה תגלו את סיפורם של גרגירי החול, תנסו להבין יחד עם המדריך מה מקור החולות (רמז - הם הגיעו מרחוק מאוד) ומה מסלולם בעולם? וכיצד הם משפיעים על הטבע ועלינו?
איפה: גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי
מתי: ימי שבת בחודש ינואר, 11:00, 13:00.
נקודת המפגש בתחנת ההצלה של חוף בית ינאי - ללא תשלום נוסף על דמי החנייה באתר.


נעים עם החולות. בית ינאי (צילום: דורון ניסים)

מרכז

טיול בלשי 

בשישי הקרוב יתקיים סיור משפחתי בגן לאומי קיסריה, במסגרתו תשוטטו בין הריסות בליווי אור עששיות ותבקרו במעבר סתרים סודי, בנמל העתיק ובהיפודרום המפורסם. זוהי הזדמנות לחוות את קיסריה כמו בלשים עירניים, בזירה שהיא זכר למאורעות גדולים מהעבר.
מתי: ימי שישי בחודש ינואר.
איפה: גן לאומי קיסריה.
כמה: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד, הנחה למנויים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

כמו ברומא

בשבת הקרובה יערך בקיסריה סיור קצר הכולל טעימות היסטוריות שונות של שרידי העיר. האפרטיף יהיה העיר הצלבנית, הסעודה העיקרית תהיה סיפורי המלך הורדוס ולבסוף תקנחו בחוף הים של קיסריה. את הסיורים ידריכו מתנדבים של רשות הטבע והגנים והם יצאו במקביל משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התיאטרון (השער הדרומי).
מתי: ימי שבת בחודש ינואר, 11:00, 12:00, 13:00.
איפה: גן לאומי קיסריה.
ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר - חינם למנויים.


אל העבר המפואר. קיסריה העתיקה (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

קוקטייל של היסטוריה וטבע


מצרים, רומאים, טורקים ובריטים - נדמה שכולם הספיקו להשאיר את חותמם בתל אפק במשך אלפי שנים. בשבת הקרובה יצא סיור מיוחד שמשלב היסטוריה וטבע לכדי קוקטייל מוצלח ומיוחד. במסגרת הטיול תבקרו במצודה העות'מאנית, תצפו במפעל מים המנדטורי ותנוחו על גדותיו של אגם נקי ויפה. זהו מסלול קליל ונעים שמתאים גם לקטנטנים ואורך רק כשעה וחצי.
מתי: ימי שבת בחודש פברואר, 11:00, 13:00.
איפה: גן לאומי ירקון (מתחם תל אפק – אנטיפטריס).
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


המבצר מתעורר לחיים. גן לאומי ירקון (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)

בין העיר לים


למרות החרדה המתמדת שהחול ייכנס הביתה, אין מצע נוח יותר לפעילויות ומשחקים כמו חוף הים. אם תרצו לרדת דרומה, אתם מוזמנים לסיור חורף בחולות של הגן הלאומי באשקלון. במהלך המסלול תכירו את סודותיו של אזור יפה במיוחד, העשיר בחי, צומח ומגוון של בתי גידול, זאת בשילוב מוצלח של אתגרים ואינספור הפעלות חוויתיות. מומלץ להביא משקפות ומגדירי פרחים וציפורים. קיום הפעילות מותנה במזג אוויר נוח.
מתי: ימי שבת בחודש פברואר, 11:00, 13:30.
איפה: גן לאומי אשקלון.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


לטייל בין החולות "גן לאומי אשקלון" (באדיבות רשות הטבע והגנים)

סיור חופים בפלמחים


בחורף, הים עוטה מראה אחר - סוער ופראי יותר, ולכן מעניין לבקר בו גם בעונה הגשומה ולא לשמור אותו רק לימי הקיץ. גן לאומי חוף פלמחים מקיים הדרכות על המצוק שלצד החוף בנושאים שונים הקשורים לטבע הייחודי למקום. כל אלה, תוך כדי הליכה בתוואי הנוף שאופייני לפלמחים. הסיורים יחלו מ"מרכז השירות למטייל" עם כוס תה חם.
איפה: גן לאומי חוף פלמחים (03-7265633).
מתי: ימי שבת בפברואר בשעות 11:00 ו-13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה באתר.


פרחים וחול. סיור חופים בחוף פלמחים (צילום:באדיבות רשות הטבע והגנים)

 
בין המערותמדריכי רשות הטבע והגנים ינצלו את ההיכרות המעמיקה שלהם עם השטח, ויקחו את המבקרים לסיורים בלב הפריחה הפראית של בית גוברין, אל פינות משובבות לב שלא כולם מכירים. בנוסף לשפע הצמחים, תוכלו ליהנות מהביקור במערות המרשימות וללמוד על ההיסטוריה של המקום. במקביל יתקיימו במקום סדנאות יצירה, דוכנים, והצגה של תאטרון "אספלט", שתציג את סיפורה של נגנית שהגיעה לקונצרט ואילו שאר חברי התזמורת לא הגיעו - דרך קרקס מוזיקלי גדוש אקרובטיקה והומור.
איפה: גן לאומי בית גוברין.
מתי: ימי שבת בפברואר (חוץ מב-13 בפברואר) בשעות 11:00-15:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


פרחים במערות. בית גוברין (צילום: ניב לוי)

בהרי ירושלים


טיול מודרך בהרים הקסומים של ירושלים, שיושם בו דגש על העונה שרובנו שונאים וחלקנו אוהבים - החורף. המסלול יקח אתכם להליכה לאורכו של נחל זורם ולשלל תצפיות יפות. בנוסף, המשתתפים יזכו בביקור בחווה החקלאית שבאזור ובנקודה מיוחדת המשקיפה על הגן.
איפה: גן לאומי עין חמד.
מתי: ימי שבת בפברואר בשעות 10:30, 12:00, 13:30.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

דרום

חוקר נולדאם אתם מעוניינים לשלב את חווית הטבע עם הדרכות לימודיות לכל המשפחה  - יש לכם אופציה לשדרג את סוף השבוע הקרוב. בית ספר שדה חצבה של החברה להגנת הטבע מזמין אתכם להצטרף למסע ייחודי בן יומיים, של למידה משמעותית ומרתקת. במהלך הטיול, תציצו לעולם הזנבנים, תחוו את חיי הלילה של המדבר ותאזינו, לצד התנסויות בעבודת מחקר אקולוגית.
איפה: חצבה.
מתי: יום שישי, 12 בפברואר.
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688

נופש טבעי

לפני שאתם נוסעים ישר לאזור המלונות ומבצעים את הריטואל הקבוע של נופש בים המלח, עיינות צוקים מחכה לכם לא רק לצפייה בנדידה. זוהי שמורה חבויה בצפון ים המלח, המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. במהלך הסיור תלמדו על האזור המיוחד ותכירו את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות בנווה המדבר הגדול הזה, שהוא גם השמורה הנמוכה בעולם.
מתי: ימי שישי בחודש ינואר - 10:00, 12:00. ימי שבת בחודש נובמבר-10:00, 12:00, 14:00.
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


זן במדבר. עיינות צוקים (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים)


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(117 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5