עכבר מיקסים: סט של אורי בנקהלטר

יום חמישי 14 ביוני 2012 07:00 מאת: יוני שרוני, עכבר העיר

תשכחו מההגדרות הישנות ומהתדמית השגויה של מוזיקת עולם. אורי בנקהלטר מכיר לכם את הגלובל ביט


העולם מתערבב. אורי בנקהלטר

(צילום: תום מהרשק)

פרסומת

המיקס השבוע מגיע מאחד האנשים הכי חיוביים בעיר, אורי בנקהלטר, ובסימן סאנביט פסטיבל - פסטיבל גלובל ביט בינלאומי שמתקיים בעמק יזרעאל בשלושה חלקים ומתחיל ביום שבת הזה. באירוע הפתיחה יופיעו זאפ מאמא הבלגים, הרכב הביטבוקס מאוסטריה Bauchklang וקרולינה המופלאה משלנו. לצדם ינגנו דוני קיסלוק וכמובן בנקהלטר.

בנקהלטר מגיש תוכנית יומית (13:00-11:00) נפלאה ומומלצת ברדיו מהות החיים, "עולם קטן" שמה, ואני ניצלתי את ההזדמנות כדי לברר איתו מה זה גלובל ביט ומה זה אומר בכלל מוזיקת עולם.

» פסטיבל סאנביט 2012 - לכל הפרטים

"עד לפני כעשר שנים כמעט כל המוזיקה שהגיעה אלינו היתה מארצות הברית או מאנגליה. בשנים האחרונות יש לנו גישה חופשית - בזכות האינטרנט, כמובן - למוזיקה מכל הארצות בעולם ומכל התקופות. פתאום נגלים לנו כל כך הרבה צבעים שלא הכרנו, כל כך הרבה אפשרויות, כל כך הרבה כלים. המוזיקה עצמה החלה להתערבב בשל כך; אל האופי המקומי המסוים נוספת כעת גם השפעה גלובלית, וז'אנרים מתערבבים. זה כבר לא לחשוב רק על אלג'יראי שיושב בכפר ומנגן על כלי עתיק, אלא על אלג'יראי שגדל על לד זפלין, מערבב עם זה רגאיי והיפ הופ, מדבר בשירים שלו על דברים שנוגעים גם לי ומצטט את בוב מארלי. העניין הוא דווקא הדומה, ולא רק השונה".

"מבחינתי לתקלט מוזיקה מכל העולם נותן לי מלא אפשרויות שמקודם לא היו לי, משהו מרענן וצבעוני. סאנביט משקף את השינוי התרבותי־מוזיקלי הזה - יש גרוב מכל העולם, ממש לא זווית מקומית־אותנטית־מסורתית, אלא להקות שמשקפות הוויה עכשווית. למשל באוצ'קלנג, הרכב הביט בוט מאוסטריה: זה לא אומר שיהיו לו עכשיו אלמנטים אוסטריים בארוקיים, ממש לא, זה ביט עכשווי עם גוון של רייב. מארגני סאנביט מעזים להביא שמות שלעתים לא ידועים בארץ, אבל הם באמת הדברים הכי חמים בסצנה הבינלאומית. בשנה שעברה היתה פשוט אווירה פסטיבלית אמיתית ואנשים מדהימים, כיף ענק".אוקיי, אבל למה לנסוע רחוק? מה רע בגן מאיר?
"הפסטיבל הזה ספציפית לא יכול להיות בתל אביב. חלק מהעניין זה ההרגשה של הטבע, של החוץ, של חופש, של שמש. אנשים וילדים מחייכים שם, יש משהו שבטי ומאחד באוויר. משהו רגוע יותר מלהגיע למועדון חשוך וצפוף - יש מקום, אפשר לחפור, לרקוד, לעוף ולחייך".

אם החופש כל כך משמעותי, אז איך דבר כזה יכול להתנהל גם בחללים של מועדון?
"כמובן שהמוזיקה הזו יכולה להיות גם בעיר, במועדונים. יוצא לי לנגן אותה די הרבה. יש הרבה גוונים אורבניים של מוזיקת עולם, זה לא ז'אנר צר, כך שיש דברים שמתאימים לריקוד בחוץ וגם לריקוד באזורים אורבניים. אחד ההרכבים שהכי נותן בראש - בתל אביב וגם בעולם - הוא בלקן ביט בוקס, שב־DNA שלו יש את הגלובליות הזו".

ולשאלת מיליון הדולר - מה זה בכלל מוזיקת עולם?
"מוזיקת עולם זה מושג שאנחנו ממש לא אוהבים להשתמש בו, כי לפני 20 שנה בערך היו מביאים כל מיני צלילים יעני אותנטיים מכל מיני מקומות בעולם ומעדנים אותם לאוזן המערבית. יש בזה משהו קצת קולוניאליסטי - המערב מגיע לגלות את הארצות האקזוטיות הנידחות ומביא צלילים חדשים. רוב המוזיקה הזו היתה קיטשית ומתחנפת. המוזיקה היום פשוט מעורבבת. אין הבדל בין היפ הופ מקולומביה והיפ הופ מאנגליה – כולם שווים, כולם מדברים על אותם נושאים, כולם עוברים את אותו דבר. מוזיקת עולם בהגדרה הישנה שלה היא אולי כמו להיות תיירים בארצות אחרות, לנסות ללמוד את צרפת דרך האייפל. העולם משתנה, העולם מתערבב, וכך גם המוזיקה. כשאנחנו בוחרים את המוזיקה היום אנחנו לא עושים זאת רק כי זה נותן איזה גימיק מארץ אחרת".

מה רקחת עבורנו?
"הסט מייצג מבחינתי את הערבוב התרבותי שנוצר עכשיו בעולם. כל הסגנונות הופכים לאט לאט לדבר חדש אחד שיש בו מהכל. בחרתי הרכבים שאני אוהב מכל מיני ארצות, הרכבים שמביאים פתיחות ויצירתיות - גם שמחה, גם צבע וגם עומק".

» פסטיבל סאנביט 2012, 16.6 החל מהשעה 15:00. חוות אלונים, עמק יזרעאל. 230-150 שקל.


תגיות: יוני שרוני
תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(0 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5