מולטיטאלנט: דיוויד ביירן ממשיך את המסורת עם סנט וינסנט

יום שישי 14 בספטמבר 2012 07:34 מאת: אליוט, עכבר העיר

האלבום המשותף עם סנט וינסנט הוא עוד נדבך בקריירה מוזיקלית מרתקת ולא שגרתית ממפעלו של דיוויד ביירן


כמו מיוזיקל. דיוויד ביירן וסיינט וינסנט

(צילום: יח"צ)

פרסומת

יש אמנים מדור הענקים של הסבנטיז/ אייטיז שממשיכים ליצור, ואנחנו מאושרים לקבל מהם אלבומים יפים שמכבדים את בגרותם, שלא לומר זקנתם. ברוס ספרינגסטין, פטי סמית', לאונרד כהן וגם דילן בכבודו ובעצמו, הם דוגמאות ליוצרים אגדתיים שהוציאו השנה מוזיקה נהדרת. אבל אפילו בקרב המועדון הנערץ הזה, דיוויד ביירן הוא תופעה יוצאת דופן. סמית', כהן יאנג ודילן מוציאים אלבומי שירים נהדרים, שהם לגמרי "הם": כתובים ומושרים נפלא, מכל הלב, אבל בלי הפתעות מרעישות (וזו חלילה לא ביקורת). אבל ביירן הוא אדם באמת מיוחד.

הוא תמיד חותר למצוא את הפרויקט המאתגר הבא: אופרת דיסקו על אימלדה מרקוס בשיתוף פאט בוי סלים? פסקול לסדרה "ביג לאב"? קולות רקע לארקייד פייר? תחנת רדיו אינטרנטית? טור קבוע בניו יורק טיימס על רכיבת אופניים? (אני לא ממציאה) ספר שכולו רישומי עצים? כמובן ולמה לא. ביירן הוא איש אשכולות אמיתי. מאז ימיו הראשונים ב־Talking Heads, דרך אלבומי הסולו מושפעי המקצבים הלטינים והאפריקאים, ועד אלבומיו פורצי בדרך עם בריאן אינו, ביירן  תמיד מחדש ומפתיע.

את האלבום החדש שלפנינו הוא יצר עם st. vincent, שם הבמה של אנני קלארק. מוזיקאית מוכשרת עם שלושה אלבומים מצוינים ברזומה, שגילה בדיוק מחצית מגילו (קלארק בת 30, בירן בן 60). קלארק היתה חלק מהלהקה של סופיאן סטיבנס וגם חברה בפוליפוניק ספרי הייחודית. כמו ביירן היא ניו יורקית מבחירה (הוא במקור סקוטי, היא מאריזונה), והם נפגשו בהופעת צדקה משותפת של ביורק והדירטי פרוג'קטורז. מארגני ההופעה הציעו שקלארק וביירן, אם הם כבר שם, ישתפו פעולה ויתרמו שיר לאלבום הבא של הארגון (רד הוט, אירגון ותיק למודעות לאיידס).

מין מצא את מינו. דיוויד ביירן וסנט וינסנט:השניים הסכימו בשמחה (בירן: "התוודתי בפניה שאני מעריץ שלה"), והתחילו לשלוח זה לזו זמזומים וחלקי מנגינות. קלארק הציעה שיעבדו עם תזמורת כלי נשיפה במקום השילוש הקדוש של הרוק, בס-גיטרה-תופים, בירן, כצפוי, נדלק על הרעיון. במשך בסופו של דבר, במשך כשלוש שנים נכתבו הרבה שירים והוחלט להקליט אותם לאלבום (קלארק: "דיוויד תמיד עושה דברים עד הסוף"). מי שאוהב זה מכבר את המקצבים המיוחדים של בירן והמילים החכמות, על גבול הבלתי מובנות, לא יתאכזב: כלי הנשיפה יושבים נפלא על הקצב השבור, העיבודים נהדרים, קולה המצוין של קלארק עונה יפה לקולו האהוב של בירן, והתוצאה היא אלבום מיוחד, עליז, חכם, משוגע, שנשמע לפעמים כמו מיוזיקל מברודווי, ואולי עוד יהפוך לכזה. אצל ביירן הכל אפשרי.

» David byrne & st. vincent- love this giant


תגיות: אליוט
תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(2 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5