לפתוח את הראש והלב: כל אירועי תיקוני ליל שבועות ברחבי הארץ

יום שישי 30 במאי 2014 08:00 מאת: עכבר העיר

חג השבועות המתקרב הוא הזדמנות מצויינת לעשות משהו קצת שונה ולשמוע את אחד מתיקוני ליל שבועות, בהשתתפות מומחים, אמנים ואנשי תקשורת. כל הפרטים


תלווה את המסע. עלמה זהר

(צילום: יואב איתיאל)

פרסומת

שבועות אמנם נתפס בתודעה כחג שכולו סובב סביב נושא האוכל ובעיקר מוצרי החלב, אבל בנוסף לכל אלה, בערב החג נהוג להישאר ערים כל הלילה וללמוד על תורה, ערכים ואנושיות במה שקרוי "תיקון ליל שבועות". אספנו עבורכם מבחר המלצות לתיקוני ליל שבועות מרכזיים ברחבי הארץ, שיחולו החל מה-2 ביוני 2014:

» שבועות 2014 - המדריך המלא
»
לכל פסטיבלי המוזיקה בשבועות
»
לכל המתכונים לשבועות

» איפה מבלים עם הילדים בשבועות?

תיקון ליל שבועות במרכזי דניאל


במרכזי דניאל מקפידים כבר שנים להעניק בית חם לכל מי שאוהב את המסורת היהודית. במרכזים ניתן לשבת יחד, גברים ונשים, וללמוד באווירה פתוחה, נעימה ומכבדת, ולערוך טקסים יהודיים במסגרת שוויונית. גם בשבועות מתאפשרת מסגרת לימודים חוויתית ומרתקת במרכזי דניאל. תיקון ליל שבועות במרכזי דניאל הוא לילה מגוון הכולל שיעורים, סדנאות, מוזיקה וחוויה של התרוממות רוח. השנה נושא התיקונים הוא "קליפות". הקליפות בקבלה מכסות את הטוב, מסתירות אותו ומגוננות עליו. במהלך הלילה מציעים לכם במרכזי דניאל לבוא ולראות איך הם מקלפים את הקליפות וחושפים את הטוב בנושאים שונים ומרתקים: תוכלו לשמוע דיון בין חבר הכנסת מיקי רוזנטל לרב גלעד קריב; לצחוק ולדמוע עם שי אביבי ומיכל ליבדינסקי; לרקוד עם נועה דר; לשיר עם רבקה זהר ולירון לב; להסתובב במעגלים עם אורה ואיהאב בלאחה; ולשמוע עוד עשרות הרצאות מרתקות לאורך כל הלילה. עם עלות השחר, תקבלו גם ארוחת בוקר קלה ותקנחו את הלילה הקסום הזה בתפילת שחרית מוזיקלית על הירקון. שימו לב שהתיקונים מתקיימים בשלושה מוקדים שונים בעיר, בדקו איפה אתם רוצים להיות בתיקון ליל שבועות השנה. לפרטים: אתר בית דניאל.   איפה: התיקונים יתקיימו בשלושה מוקדים: בבית דניאל, במשכנות רות דניאל ביפו ובקהילת הלב, ברחוב רש"י 38 בתל אביב.
מתי: 3 ביוני, מ-21:30 ועד הזריחה.

» אירועי תיקון ליל שבועות במרכזי בית דניאל - לכל הפרטים

#alt
גם הם יהיו שם. לירון לב ורבקה זהר בהופעה בבית דניאל (צילום: יח"צ)


תיקון ליל שבועות בבית עלמא 


אנו חשים כי במרחב הישראלי מתגברות מגמות מסוכנות וקשות בכל הקשור ליחס לגר, לזר ולאחר. מגמות אלה אינן עולות בקנה אחד עם עקרונות המוסר האנושי והיהודי, עם ערכי מדינת ישראל ועם הקודקס הערכי שמבטא חג השבועות כחג מתן תורה. תיקון ליל שבועות הוא מסורת רבת שנים בבית עלמא של לימוד ודרך אלטרנטיבית לחגוג את החג. התיקון גם מבקש להתבונן ולהגיב למציאות הישראלית. השנה בתיקון אנו מבקשים לייצר לימוד ומפגש בנושא היחס לזר, לגר ולאחר דרך קריאה עכשווית במגילת רות. בתכנית: לימוד בבית עלמא, מפגש עם פעילים חברתיים ופעילי שכונות, מפגש עם פליטים, מפגש בין ספריית עלמא לבין ספריית גינת לוינסקי, סיורים בדרום העיר ומפגש בין טקסטים יהודיים למציאות הישראלית. הכניסה חופשית. יש להזמין מקומות מראש במייל alma@alma.org.il.
מתי: יום ג', 3 ביוני. פתיחת שערים והתכנסות: 21:30. תחילת פעילות: 22:00.
איפה: בית עלמא, תל אביב.

תיקון ליל שבועות בבית ש"י עגנון בירושליםביתו של שמואל יוסף (ש"י) עגנון, גדול הסופרים העבריים בעת החדשה וחתן פרס נובל לספרות. כ-40 שנה חי ויצר הסופר בבית זה, ובעומק חדריו נכתבו הרומנים הגדולים של הספרות העברית במאה ה-02 ושלל סיפורים שעדיין מסעירים את דמיונם של קוראים רבים בעולם כולו. שיטוט ברחבי הבית, במרפסות ובחצרות מאפשר הצצה אל עולם הרוח והחומר של הסופר, תפיסת עולמו, הגותו ואישיותו החד פעמית. האירועים המתקיימים בבית עגנון מחברים את המבקרים אל היצירה הספרותית ואל מלאכת הכתיבה ומהווים מקור מלא בקסם ליצירה והשראה. בתיקון ליל שבועות תתקיים קריאה מיוחדת בפסוקי האהבה של שיר השירים וכיצד אלו מהדהדים ביצירות עגנון בהנחיית הגברת בלהה בן אליהו. לאחר הלימוד תעלה הזמרת מיקה קרני במופע "קול דודי", המשלב שירים שהלחינה ועיבדה לפסוקי שיר השירים. לכל אורך הערב תתקיים שיחה פתוחה עם הקהל. מומלץ להזמין כרטיסים מראש בטלפון: 02-6716498. עלות כניסה: 20 שקלים.
איפה: בית עגנון, ירושלים.
מתי: 2 ביוני, 20:00.

» אירועי תיקון ליל שבועות בבית ש"י עגנון - לכל הפרטים

תיקון ליל שבועות בבניין העירייה

כמדי שנה "בית תפילה ישראלי" יקיים תיקון ליל שבועות, אך בפעם הראשונה בתולדות העיר התיקון יתקיים בבניין העירייה: עיריית תל אביב פותחת את שעריה למסורת עתיקה עם ניחוח חדש.  ללילה לבן של לימוד, מוזיקה ושיח, בסימן קודש וחול בתל אביב - תחת הכותרת "תל אביב עיר הקודש". התיקון יחל בקבלת  חג מוזיקלית, ולאחר מכן יתקיימו הרצאות והופעות בארבעה אולמות במקביל, עד אור הבוקר. בין המשתתפים באירוע: במאי הטלויזיה רני בלייר שידבר על "חילוניות קדושה בתל אביב", אירי ריקין שינחה שיחה על חזון לתל אביב בהשתתפות דפני ליף, מהנדס העיר עודד גבולי, רונן קלר, הסופר והחוקר אברהם בלבן ישוטט בתל אביב עם אלתרמן, ד"ר צביה ולדן תרצה על  "תל אביב העברית:  ביאליק פינת ברנר", הרב אסטבן גוטפריד ורני יגר ישוחחו על היהדות שנוצרת בתל אביב, פאנל על פולמוס התחבורה הציבורית בתל אביב, ולימוד בית מדרשי עם גלית כהן קדם, חנה פרידמן, ד"ר רינה נאמן ועוד.
במהלך הלילה יתקיימו גם הופעות וסדנא מוזיקלית - "סימפוניה של עיר" - בעקבות פרויקט שהופך את רעשי הרקע של העיר לספר מוזיקלי בשם זה, ובשעה 02:30 לפנות בוקר יתחיל "טיש תל אביבי" בשיתוף יונג יידיש עם מוזיקה וסיפורים תל אביביים עד לזריחת החמה. במקביל ולאורך כל הלילה יתקיים גם מסלול ״תיקונוער״, בהנחיית תלמידי מגמת מחשבת ישראל בתיכון ליידי דיוויס.
איפה: בית העירייה.
מתי: 3 ביוני, החל מ-20:30.

אירועי תיקון ליל שבועות בבית שמואל» בלילה הזה, שבו לפי המסורת עמדנו מול ההר לקבל את התורה, נצא שוב למסע לילי לגילוי סודות התורה. נלמד סיפור זוהרי מופלא, דרכו נפגוש את הפרדס הפרשני, האלגורי, והמיתי, כדי להבין מה באמת מתרחש כשנפגשים עם התורה באהבה. את מסענו בלימוד ילוו הזמרת עלמה זהר והרבה מירה רגב, מנהלת בית מדרש בינה ומלמדת בבינה והישיבה החילונית, חוקרת זוהר. מומלץ לשריין מקום מראש בטלפון 6203463 02.
איפה: אולם הירש, בית שמואל.
מתי: 23:00-00:30.

» "צעירים עושים תיקון אחר" – על זרות וזהות
תכנית "תנופה" של ההיברו יוניון קולג' בשיתוף קהילת תלמים, עורכת תיקון ליל שבועות צעיר, מרתק ומשמח. על היהודים כזרים והיחס לזר כמפתח לריבונות, בין תרבות לאנדרגראונד – על הקהילה הלהט"בית, הקהילה כפתרון לזרות, מזרות למפגש - סדנת קונטקט ועוד. מסיבה עברית עד עלות השחר עם די.ג'יי איתן חסיד.
איפה: מתחם היברו יוניון קולג'.
מתי: 00:45-06:00  

» סיורי תיקון ליל שבועות מטעם בית שמואל
בליל שבועות קבעו מקובלים שהיו בני ישראל עושים "תיקון" ולומדים כל הלילה, קוראים בתורה, מעיינים במגילה ומתפלפלים בדרש. בשנים האחרונות הפך תיקון ליל שבועות לערב לימוד רב תחומי לכל. בסיור נבקר בקברו של דוד המלך שהיה לאתר עליה לרגל ביום זה, נשמע על בתי כנסת מיוחדים, מי הם הלומדים וכיצד נשתנה אופי הלימוד? מדוע נוהגים לאכול מאכלי חלב ולהיכן מביאים את הביכורים? נסייר בעיר העתיקה ומתחמיה היהודיים ההומים מקולות הלומדים. את הסיור נסיים בכותל המערבי אליו מתנקזים רבבות לקראת שחרית של ותיקין. יש לבוא בלבוש צנוע, נשמח אם תלבשו לבן.
הסיורים כרוכים בתשלום מראש בטלפון 6203461 02.
מתי: 24:30  בהדרכת: מויש מעוז, 24:45  בהדרכת: אריאל בן גיגי.

#alt
כיצד דרכינו מצטלבות? תיקוני שבועות בבית שמואל (צילום: יח"צ)


אירועי תיקון ליל שבועות מטעם עיריית תל אביב


השנה עיריית תל אביב-יפו מעניקה חסות פרסומית ושיווקית לעשרות תיקוני ליל שבועות הנערכים ברחבי העיר. התיקונים מאורגנים על ידי קהילות, בתי כנסת וארגונים יהודים ממגוון זרמים, החל בארגוני התחדשות חילוניים, קהילות מהזרמים הפלורליסטיים וכלה בתיקונים בבתי כנסיות הפועלים תחת המועצה הדתית. בסך הכל יופעלו 25 תיקונים שונים תחת המעטפת של העירייה, במבני ציבור עירוניים, במרכזי תרבות ובבתי כנסת. הפעילות תתקיים בפריסה עירונית רחבה - מלב יפו בדרום ועד רמת אביב בצפון, כולל מוקד מרכזי שייפעל מתוך בניין העירייה עצמו.
מתי: 3 ביוני. הפעילות תחל בכניסת החג, בסביבות השעה 20:00, ותימשך עד לשעה 6:00 בבוקר שלמחרת.

» לכל אירועי תיקון ליל שבועות ברחבי תל אביב

תיקון ליל שבועות במכון הרטמן


תיקון ליל השבועות מתקיים השנה תחת הכותרת "ביכורים - טיוטות מבית מדרשו של מכון הרטמן". התיקון יאפשר לקהל הרחב להיחשף למלאכת המחקר של חוקרי המכון - בכירי החוקרים בארץ בתחומי היהדות, הרוח והחברה, ולהשתתף בסוגיות מרתקות המעסיקות את החברה הישראלית. מהי עמדת היהדות כלפי סרבנות במלחמה? מהי נקודת המפגש בין יהדות ללשון? מה ההבדל בין השלום המקראי לשלום בן זמננו? שאלות אלו ונוספות יעמדו במרכז תיקון ליל שבועות במכון, בהשתתפות הרב ד"ר דניאל הרטמן נשיא מכון הרטמן, ד"ר אורית אבנרי, פרופ' אבי שגיא, ד"ר רואי ביטי, פרופ' מנחם לורברבוים, ד"ר רות קרא-איוונוב קניאל, ד"ר אריאל פיקאר ועוד.
איפה: מכון שלום הרטמן, רח' גדליהו אלון 11, ירושלים. 
מתי: 3 ביוני, החל מ-23:00 ועד השעות הקטנות של הלילה. ב-4 ביוני אחר הצהריים החל מהשעה 17:00 יתקיימו שיעורים בעברית ובאנגלית. לפרטים נוספים.
 
תיקון ליל שבועות בבר קיימאתיקון שבועות אלטרנטיבי בנושא רוחניות חילונית: האם יש משמעות בעולם ללא אלוהים? האם כל מה שנשאר הם קניונים וסדרות טלויזיה? האם המדע והחילוניות יכולים להציע ערכים ואף רוחניות והאם יש רוחניות ללא מיסטיקה?
התיקון יימשך אל השעות הקטנות של הלילה, בעריכת ניר להב, ממייסדי קבוצת רוחניות חילונית וסדרת ההרצאות המדע וחקר המציאות.
איפה: הבר קיימא, תל אביב.
מתי: 3 ביוני, החל מ-21:00.

תיקון ליל שבועות במרכז ברודט


תיקון ליל שבועות בנושא "מה העבודה הזאת לכם?" - הרהורים על עבודה וערכים. למרות תנאי השכר המתקדמים ואיכות החיים הגבוהה בימינו, שוק העבודה המודרני מושווה לא פעם לשוק עבדים. שאלות של קריירה ומשפחה, מימוש וביטול עצמי, ויחסים מורכבים בין עובד ומעביד, מחדדות את הצורך באמירות ערכיות ברורות בדבר עבודה, העסקה וגבולותיהן.
איפה: מרכז ברודט, תל אביב.
מתי: 3 ביוני, 22:15 - הלל מאיר: כשההורים בעבודה - לימוד משותף למבוגרים וילדים.
23:15 - חברת הכנסת שלי יחימוביץ: הזכות להתפרנס בכבוד, חוק התורה וחזון הנביאים למול המציאות.
00:30 - ד"ר חנה פרידמן: על עבודה וערכים, על ערכים בעבודה.
01:45 פרופ' ישי רוזן-צבי: בין הבית לקריירה - בעלים העוזבים נשותיהם ללימוד תורה.
3:00 - הרב ד"ר מיכאל בריס: "כסעודת שלמה בשעתו": כוחו של המנהג בדיני עבודה הלכה אגדה והמשפט הישראלי.

תיקון ליל שבועות ב"ניגון הלב"


נושא התיקון הוא תאוות הממון "בימים ההם" לעומת "הזמן הזה". במהלך הערב ילמדו ד"ר ענת ישראלי מורה ופרשנית במדרשה ובמכללה באורנים, מנהלת תכנית "מיכאל" לסטודנטים מהעדה האתיופית, קובי וייס, מורה ליהדות במסגרות רבות, עובד בארגון "רבנים שומרי משפט", שי זרחי מקהילת "ניגון הלב" ומה"מדרשה באורנים". תכנית השיעורים המפורטת תפורסם בהמשך.
בנוסף יתקיימו שירים וניגונים עם צעירי "ניגון הלב", ויוגש כיבוד ברוח החג.
איפה: מועדון "ניגון הלב" בנהלל.
מתי: 3 ביוני, 21:00.

תיקון ליל שבועות המסורתי של עמק יזרעאלבתכנית: פתיחה חגיגית לליל מתן תורה, שיעורו של פרופ' יאיר הופמן בנושא "גלות וגאולה - בין שעבוד מצרים לשיבת ציון", ועיון בחברותות בשיר "איילת" ממחזור שירי מכות מצרים לנתן אלתרמן.
לפרטים: מרים אהרוני 052-8702613.
איפה: חדר האוכל יפעת.
מתי: 3 ביוני, 22:30.

"שני גויים בבטנך ושני לאומים ממעייך ייפרדו"

יחסי אחים במשפחה מנקודת מבט ספרותית, מקראית, פסיכולוגית ואמנותית,
בהנחיית הדס פרידמן-עטייה. הערב ילווה בקטעי נגינת חלילים.
לפרטים: nuritg@eyz.org.il | 04-6416023
איפה: הספריה האזורית עמק יזרעאל, נהלל.
מתי: 2 ביוני, 19:30.

תיקון ליל שבועות לנשים בלבד

תיקון ליל שבועות חינמי, לנשים יתקיים בלב פארק הירקון. לילה של סדנאות, מעגלי לימוד ושירה מסביב למדורה בהנחיית שלומית ליר, נעמה גולדברג, קרן יעבץ, דליה שחם, ליאת סגל, לי זיו ויסמין שמחוני. הכניסה חופשית.
איפה: שבע טחנות, פארק הירקון.
מתי: 3 ביוני, 20:00.
תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(9 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 03/06/2014 04:44:56

  • 02/06/2014 22:13:58