זוכרים, משתפים ושרים: כל הטקסים והאירועים ביום השואה 2014

יום ראשון 27 באפריל 2014 08:00 מאת: אורין ויינברג, עכבר העיר

טקסים בין חיסול לשחרור ובין זהות לזיכרון, הצגות רלוונטיות מתמיד, וזיכרון אינטימי בסלון הבית בין חברים. אלה האירועים שכדאי לפקוד ביום הזיכרון לשואה ולגבורה


גם הוא ישתתף. יונתן רזאל

(צילום: אוהד רומנו)

פרסומת

בשנים האחרונות החלו לצוץ יותר ויותר אלטרנטיבות לטקסי יום השואה הממלכתיים. הטקסים שמים דגש על ההשלכות של השואה על הדור השלישי, ומנסים להשמיע קולות קצת יותר אישיים, אינטימיים וייחודיים מאלו המושמעים בדרך כלל. לקראת ערב יום השואה שיערך ב-27 באפריל 2014, הבאנו לכם אירועים שמדברים בשפה אחרת, ועוד כמה טקסים שכדאי לפקוד:

על פי ספרו של פרימו לוי


תיאטרון החאן יעלה את ההצגה הזהו אדם?, המבוססת על ספרו של פרימו לוי, ניצול מחנה ההשמדה באושוויץ. בסוף ההצגה יתקיים פאנל בנושא "שואה, יצירה ואמנות" בהנחיית העיתונאי עמנואל הלפרין ובהשתתפות מירי חנוך יוצרת הסרט "פיצה באושוויץ", יהודית שן-דר האוצרת הבכירה לאמנות ביד ושם, והשחקן ניר רון המגלם את פרימו לוי בהצגה. ניתן לצפות בהצגה ולהישאר לפאנל בסופה או להשתתף בפאנל בלבד. ההצגה תתקיים ב-19:00 וב-21:00, והפאנל יתחיל ב-22:00. למגיעים לפאנל בלבד ההשתתפות אינה כרוכה בתשלום אך מותנית בשמירת מקומות מראש בקופות תיאטרון החאן.

"על קו הקץ - בין חיסול לשחרור"


בתיאטרון הקאמרי יתקיים טקס יום השואה של עיריית תל אביב-יפו בשעה 20:00 באולם קאמרי 1, במעמד ראש העיר רון חולדאי. הטקס השנה יעמוד בסימן "על קו הקץ – בין חיסול לשחרור", והכניסה חופשית. מנחה: נתן דטנר. שירה: יונתן רזאל, חזן: חיים אדלר. משתתפים, שחקני התיאטרון הקאמרי: רותי אסרסאי, אלי גורנשטיין ורמה מסינגר. ניצוח וניהול מוסיקלי: אסף בנרף ויון לב. בנוסף תוצג באכסדרת התיאטרון תערוכת הציורים "יאנוש קורצ'ק והילדים", של האמן יצחק בלפר. כמו-כן ההצגה גטו תוצג ביום השואה עצמו, ב-28 באפריל ב-12:00 וב-20:30, וההצגה הכיתה שלנו, הפקה משותפת של הקאמרי והבימה, תוצג באותו יום ב-12:45, 16:30, ו-20:30.


רלוונטי. מתוך ההצגה "גטו" (צילום: ז'ראר אלון)


"זיכרון בסלון"אפשרות מקורית לציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה היא אירוע זיכרון בסלון. מדובר בפרויקט אלטרנטיבי אותו כל אחד יכול לארגן בסלון הבית, בין חברים, ב-27 באפריל. האירוע שם דגש על תכנים שנוגעים לישראל 2014, וככה זה קורה: חלקו הראשון של הערב בדרך כלל בנוי משיחה עם איש עדות המגיע לבית המארח ומשתף מזיכרונותיו. לאחר מכן עוברים לחלק יצירתי בו אפשר לקרוא שיר, לנגן, לשמוע סיפור, לשיר בציבור או כל מה שמוצאים לנכון. בשלב האחרון ייערך דיון בו יוכל כל אחד מהנוכחים לשתף את נקודת מבטו ולנהל שיחה על לקחיה והשלכותיה של השואה, מתוך הסתכלות על העולם וישראל בימינו.

זהות וזיכון בראי הדור החדש

בתיאטרון הבימה יערך טקס שישים דגש על לימוד הדור החדש אודות זיכרון וזהות בשיח הישראלי. הטקס יתקיים ב-21:30 באולם "הבימרתף", ויקחו בו חלק ד"ר נעמה שיק מבית הספר הבינלאומי להוראת השואה של יד ושם וגלעד ויטל מלהקת שוטי הנבואה עם אביו ניצול השואה חיים ויטל, במופע שירים פרי עטו של האב על סיפור הישרדותו בתקופת השואה. ההרשמה בטלפון 03-6295555. 

זיכרון אלטרנטיבי 

גם השנה יתקיים בתיאטרון תמונע הטקס האלטרנטיבי ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, ב-27 באפריל ב-22:00. הטקס מהווה טקס משלים לטקסים הממלכתיים ועוסק בסוגיות שונות שהתעוררו סביב השואה בשנים האחרונות בישראל מנקודת מבטם האישי של הדוברים, רובם בני הדור השלישי. בטקס נוצרה מעין מסורת השתתפות פעילה של הקהל, שלרוב נשאר במקום לאחר גמר הטקס על מנת לשוחח עם הדוברים על הנושאים שהועלו. גם השנה תשתתף בטקס גלריה של אנשים שיתארו כיצד משפיע זיכרון השואה על חייהם והשקפת עולמם כיום ויהוו מעין תשקיף של תפיסת השואה בחברה הישראלית. בהנחיית שרה פון שוורצה, ובהשתתפות רון כחלילי חמי רודנר אריאנה מלמד, עינת וייצמן ועוד רבים.

זוכרים גם ביידישתיאטרון היידישפיל יקיים עצרת שתכלול סיפורים ועדויות אישיות הנוגעים לסוף המלחמה: חיסול המחנות, צעדות המוות ורגעי השחרור. שחקני התיאטרון יקראו את העדויות קריאה מבוימת בליווי שירים. הטקס יתקיים באולם אריסון לאמנויות בערב יום השואה ב-19:30. יישאו דברים: ראש העיר רון חולדאי, ונשיא אוניברסיטת בר אילן פרופסור דניאל הרשקוביץ. העצרת תתנהל ביידיש, בליווי כתוביות תרגום בעברית.

לזכר הפסנתרן מגטו טרייזנשטט

המרכז למוסיקה בירושלים במשכנות שאננים יקיים ערב מיוחד ליום הזיכרון לשואה ולגבורה ב-30 באפריל ב-18:00. הערב יכלול ביצוע של "שלוש סונטות מהפורטוגלים" לסופרן ולפסנתר מאת ויקטור אולמן, עם מילים מאת אליזבת בארט בראונינג, הזמרת רויטל רביב והפסנתרן עידו אריאל. אולמן, מלחין ופסנתרן מוערך, חי ויצר בשנותיו האחרונות בגטו טרייזנשטט. אופיו המיוחד של מחנה טרזיינשטט איפשר לאולמן להמשיך בפעילותו המוזיקלית, ובמשך שנתיים נוספות הוא הלחין, ליווה בפסנתר, אירגן קונצרטים וכתב ביקורות על אירועים מוזיקליים, עד שנשלח למחנה אושוויץ-בירקנאו, שם נרצח בתאי הגזים.

בחלקו השני של הערב יוקרן סרטו של מיכאל טויטש "מגיהינום לגן עדן", בו מובא סיפורה של הפסנתרנית אליס הרץ-זומר. הרץ-זומר, הייתה עד לא מזמן ניצולת השואה המבוגרת ביותר בעולם. הסרט משרטט את דיוקנה של אמנית גדולה מהחיים, שהמוסיקה עיצבה את חייה, עזרה לה לשרוד את השואה ולשמור על אופטימיות ושמחת חיים על אף האובדן של בעלה, בנה היחיד ומרבית משפחתה. ניתן להזמין מקומות מראש ב-02-6241041.

#alt
שמים דגש על הנחלת הזיכרון לדור הצעיר (אילוסטרציה: יח"צ תיאטרון תמונע)

זוכרים, שרים, משתפים

הפרויקט "זוכרים, שרים", ערב שירה מלווה בקטעי שיתוף אישיים, יתקיים בערב יום השואה במרכז ז'ראר בכר בירושלים, ב-21:00. הערב יתקיים בהשתתפות אמנים מובילים, אנשי ציבור ותקשורת, בהם הזמרים סיון טלמור, אופיר בן-שטרית, יונתן דרור ודביר כהן, השחקן יאיר להמן, העיתונאי רן בנימיני, פרופ' חנה יבלונקה, ד"ר מיכה גודמן ועוד. הערב יכלול שירה מלווה בקטעי שיתוף אישיים, והדוברים בו יחלקו עם הקהל את החיבור האישי שלהם לזיכרון השואה ולאופן בו היו רוצים להנחיל אותו הלאה. לכל אלה שלא ישיגו מקומות לאולם עצמו, תתקיים הקרנה של האירוע באמפי הסמוך למרכז ז'ראר בכר. הכניסה לאירוע ללא תשלום ובהרשמה מראש. ניתן להזמין כרטיסים דרך דף הפייסבוק של "מודוס הפקות" או ב-modus.tickets@gmail.com. לפרטים ובירורים: 058-7060600.

"כיצד עלינו ללמד את השואה?"


יוצרים ישראלים מציגים את כאב השואה בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, במרכז ברודט שבתל אביב, ב-21:00. הנושא של הטקס השנה הוא השאלה "כיצד עלינו ללמד את השואה?" - שאלה זו עולה ביתר שאת בתקופה הנוכחית בה עולים מגוון קולות. בשאלה זו יתחבטו הדוברים והאמנים המשתתפים בטקס, בהם אנשי חינוך, מדריכי מסעות לפולין ואמנים המנסים ביצירתם להעביר מסר שקשור לנושא. המשתתפים ישאו דברים ויבצעו קטעים שונים המשקפים את האמירה האישית שלהם. באירוע ישתתפו יונה אליאן, גלעד שגב, אתי אנקרי, שי גבסו, די גאסן טריו, הרב זאב קרוב, יחזקאל נפשי, בן לוין ואביחי צור, אסתי זקהיים והמשורר חילי טרופר. הכניסה חופשית. 
 
רוקדים את הזיכרוןלהקת המחול הקיבוצית תעלה את יצירתו של רמי באר זיכרון דברים, ביום השואה, ב-28 באפריל, ב-21:00 בתיאטרון ירושלים. יצירת המחול מתמודדת עם נושא זיכרון השואה בדרך ביטוי אמנותית. באמצעות התמונות הנעות על הבמה כמו בפלאשבק קולנועי, בזו אחר זו נפרשות אסוציאציות השאולות מזיכרונות הדורות שלא היו שם, אך נחשפו לעדויות וסיפורים בעל-פה.
 
תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(5 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 1.שלום(אביהו)

    25/04/2014 14:58:12