במה

עדכנו אותנו
יום השואה 2014:

יום שבת 07 באפריל 2012 08:00 מאת: אורין ויינברג, עכבר העירפרסומת

בשנים האחרונות החלו לצוץ יותר ויותר אלטרנטיבות לטקסי יום השואה הממלכתיים. מארגני האירועים מנסים לעסוק בהשלכות של השואה על הדור השלישי, ולהשמיע קולות קצת יותר אישיים, אינטימיים וייחודיים מאלו המושמעים בדרך כלל. לקראת ערב יום השואה שיערך ביום ראשון, ה-27.4, אנחנו מביאים לכם אירועים שמדברים בשפה אחרת, ועוד כמה אירועים שאולי כדאי לפקוד, אם אתם מחפשים דרך לזכור בצורה קצת אחרת.

החאן

תיאטרון החאן יציג בערב יום השואה, את ההצגה "הזהו אדם?", המבוססת על ספרו של פרימו לוי, ובסופה יקיים פאנל בנושא "שואה, יצירה ואמנות" בהנחיית העיתונאי עמנואל הלפרין, ובהשתתפות מירי חנוך יוצרת הסרט "פיצה באושוויץ", יהודית שן-דר האוצרת הבכירה לאמנות ביד ושם, והשחקן ניר רון המגלם את פרימו לוי בהצגה. הצגת היחיד "הזהו אדם?" מבוססת על ספרו של פרימו לוי, ניצול מחנה ההשמדה באושוויץ. הפרטים הקטנים, האנושיים והלא אנושיים, הם המרכיבים את סיפורו האישי של פרימו לוי: הקאפו שמנקה, ללא שנאה ובאופן הטבעי ביותר, את כף ידו המלוכלכת משמן על בגדיו המטונפים של פרימו; כף הדחפור הענקית הפוערת את פיה ונוגסת באדמה ברעבתנות אל מול שורה של עצירים רעבים, העומדים מוקסמים מול סעודת הדחפור; וכף המרק התלויה על מסמר יחיד בקיר, הנופלת למשמע הפצצות הרוסים הבאים לשחרר את המחנות. ניתן לצפות בהצגה ולהישאר לפאנל בסופה או להשתתף בפאנל בלבד. ההצגה תתקיים בשעה 19:00 ובשעה 21:00, תחילת הפאנל בשעה 22:00. למגיעים לפאנל בלבד, ההשתתפות אינה כרוכה בתשלום אך מותנית בשמירת מקומות מראש בקופות תיאטרון החאן.

הקאמרי


התיאטרון הקאמרי יציג במהלך חודש אפריל הצגות העוסקות בזיכרון השואה: ההצגה "הכיתה שלנו" מחזאות פולנית מתורגמת, ההצגה "גטו" המתארת את תיאטרון גטו וילנא, ההצגה "איש קטן מה עכשיו"? ספרות גרמנית בתרגום ועיבוד לבמה. הטקס המרכזי של יום הזיכרון לשואה ולגבורה של עיריית תל אביב-יפו-המחלקה למופעים, יתקיים בתיאטרון הקאמרי באולם קאמרי 1, במעמד ראש עיריית תל אביב-יפו, מר רון חולדאי. הטקס השנה יעמוד בסימן "על קו הקץ – בין חיסול לשחרור" יום ראשון 27 באפריל, בשעה 20:00 - הכניסה חופשית. מנחה: נתן דטנר. שירה: יונתן רזאל, חזן: חיים אדלר. משתתפים שחקני התיאטרון הקאמרי: רותי אסרסאי, אלי גורנשטיין, רמה מסינגר. ניצוח וניהול מוסיקלי: אסף בנרף ויון לב. באכסדרת התיאטרון תוצג תערוכת ציורים "יאנוש קורצ'ק והילדים" של האמן יצחק בלפר. בנוסף, ההצגה "גטו" מאת יהושע סובול תוצג בתיאטרון הקאמרי ביום הזיכרון לשואה ולגבורה ב28 באפריל שעות 12:00 ו-20:30. ההצגה "הכיתה שלנו" תוצג ב-28 באפריל בשעות 12:45, 16:30, 20:30.הפקה משותפת של הקאמרי והבימה.

הבימהערב זיכרון: למען ידע דור אחרון בין זיכרון לזהות בשיח הישראלי, מ 21:30- באולם "הבימרתף", תיאטרון "הבימה” ד"ר נעמה שיק ביה"ס הבין-לאומי להוראת השואה של יד ושם גלעד ויטל )שוטי הנבואה( עם אביו, חיים ויטל - ניצול השואה במופע שירים מפרי עטו של האב על סיפור הישרדותו בתקופת השואה הרשמה בטלפון 03-6295555.

המרכז למוסיקה ירושליםהמרכז למוסיקה ירושלים, יקיים ב-30 באפריל ערב מיוחד ליום הזיכרון לשואה ולגבורה. הערב יכלול ביצוע של "שלוש סונטות מהפורטוגלים" לסופרן ולפסנתר מאת ויקטור אולמן, למלים מאת אליזבת בארט בראונינג, עם הזמרת רויטל רביב והפסנתרן עידו אריאל. אולמן, מלחין ופסנתרן מוערך, חי ויצר בשנותיו האחרונות בגטו טרייזנשטט- כשגורש לטרזיינשטט בספטמבר 1942,  מנתה רשימת יצירותיו בסך הכול 41 מספרי אופוס, אופיו המיוחד של מחנה טרזיינשטט אפשר לאולמן להמשיך בפעילותו המוזיקלית ובמשך שנתיים נוספות הוא הלחין, ליווה בפסנתר, אירגן קונצרטים, וכתב ביקורות על אירועים מוזיקליים, אך ב-16 באוקטובר 1944 נשלח למחנה אושוויץ-בירקנאו שם נרצח בתאי הגזים. בחלקו השני של הסרט יוקרן סרטו המרגש של מיכאל טויטש "מגיהינום לגן עדן", שבו מובא בגוף ראשון סיפורה המדהים של הפסנתרנית אליס הרץ- זומר. אליס זומר, הייתה עד לא מזמן ניצולת השואה המבוגרת ביותר בעולם. זומר חוותה את מרבית האירועים המשמעותיים ביותר של המאה ה-20: מלחמת העולם הראשונה, האינפלציה הגדולה, מלחמת העולם השנייה, השואה, השחרור מהנאצים, הקומוניזם, ההגירה מאירופה לישראל ואח"כ שוב לאירופה, ועוד. הסרט משרטט את דיוקנה של אמנית גדולה מהחיים, שהמוסיקה עיצבה את חייה, עזרה לה לשרוד את השואה ולשמור על אופטימיות ושמחת חיים על אף האובדן של בעלה, בנה היחיד ומרבית משפחתה. בפברואר 2014 נפטרה אליס זומר בהיותה בת למעלה מ-110 שנה. רביעי 30.4.14 בשעה 18:00, המרכז למוסיקה ירושלים, משכנות שאננים. נא להזמין מקומות מראש בטל. 02-6241041.

מרכז ז'ראר בכרזוכרים ושרים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2014 - ערב שירה מלווה בקטעי שיתוף אישיים. ב-27 באפריל, יתקיים במרכז ז'ראר בכר בירושלים הפרויקט "זוכרים שרים - בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה", בהשתתפות אמנים מובילים, אנשי ציבור ותקשורת ביניהם: הזמרים סיון טלמור, אופיר בן-שטרית, יונתן דרור ודביר כהן (דיוואן הלב), השחקן יאיר להמן, העיתונאי רן בנימיני, פרופ' חנה יבלונקה, ד"ר מיכה גודמן ועוד.
הערב הינו ערב שירה מלווה בקטעי שיתוף אישיים בו הדוברים יחלקו עם הקהל את החיבור האישי שלהם לזיכרון השואה ולאופן בו היו רוצים להנחיל אותו הלאה. בשנים שעברו הביקוש למופע היה גבוה בהרבה מהיצע המקומות באולם ולכן השנה תתקיים הקרנה של האירוע באמפי הסמוך למרכז ז'ראר בכר, לכל אלו אשר לא יכנסו לאולם עצמו. הכניסה לאירוע ללא תשלום ובהרשמה מראש כבשנים הקודמות . כרטיסים ניתן להזמין דרך דף הפייסבוק של 'מודוס הפקות' או בדוא"ל: modus.tickets@gmail.com. לפרטים ובירורים: 0587060600.
זוכרים ושרים, יום א, ה- 27.04.13, בשעה 21:00,  מרכז ז'ראר בכר, רחוב בצלאל 11, ירושלים

מרכז ברודט

יוצרים ישראלים מציגים את כאב השואה בשעה 21:00
רח' צייטלין 22 תל אביב, הכניסה חופשית. הנושא של הטקס השנה הוא השאלה "כיצד עלינו ללמד את השואה?" - שאלה זו עולה ביתר שאת בתקופה הנוכחית בה עולים מגוון קולות וטקסים. בשאלה זו יתחבטו הדוברים והאמנים המשתתפים בטקס בהם אנשי חינוך, כאלו שמדריכים מסעות לפולין ואמנים המנסים ביצירתם להעביר מסר בנושא. המשתתפים ידברו ויבצעו קטעים שונים המשקפים את האמירה האישית שלהם. באירוע ישתתפו כאמור: יונה אליאן, גלעד שגב, אתי אנקרי, שי גבסו, די גאסן טריו, הרב זאב קרוב, יחזקאל נפשי, , בן לוין ואביחי צור, אסתי זקהיים, אל המשורר חילי טרופר
 
תגיות: יום השואה והגבורה

(3 מדרגים)

דירוג הגולשים:

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5