זוכרים ודנים: כל הטקסים והאירועים ביום השואה

יום שלישי 14 באפריל 2015 00:00 מאת: מנחה נופה, עכבר העיר

טקסים ממלכתיים, הצגות תיאטרון מיוחדות וערבי קריאה אלטרנטיביים - המדריך לאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה


גם הוא ישתתף. עברי לידר

(צילום: רונן אקרן)

פרסומת

מהטקס הרשמי של עיריית תל אביב בתיאטרון הקאמרי ועד הטקס האלטרנטיבי של תיאטרון תמונע, לקראת יום השואה שיחול ביום חמישי ה-16 באפריל יתקיימו ברחבי הארץ טקסים, הרצאות והצגות סביב ציון 70 שנה לסיום המלחמה והדור השלישי. הנה כמה מהאירועים שיתקיימו ברחבי הארץ לזכרם.

» זיכרון בסלון: לציין את היום השואה בצורת קצת אחרת
» לראות ולא לשכוח: תערוכות ליום השואה
» הסיפורים מאחורי שירי יום השואה
» כיצד מסבירים לילדים מהו רצח עם?
» על חברות אמיצה בתקופה נוראה
» זוכרים על המסך: מה לראות ביום השואה


כאב השחרור והחזרה לחיים


תיאטרון הקאמרי יקיים ביום רביעי ה-15 באפריל את הטקס הרשמי של עיריית תל אביב לזכר השואה. האירוע יציין 70 שנה לסיום המלחמה, בהנחיית שמואל וילוז'ני, קרולינה, החזן חיים אדלר ושחקני התיאטרון הקאמרי: אולה שור-סלקטר, עידו מוסרי, שרה פון שוורצה.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 20:00.
כמה: כניסה חופשית.
איפה: תיאטרון הקאמרי, שדרות שאול המלך 19, תל אביב.


ינחה את הערב. שמואל וילוזני (צילום: יניב אדרי)

יד ושם בתל אביב


סינמטק תל אביב יקיים ביום רביעי ה-15 באפריל אירוע מיוחד שיעסוק בסוגיות של זיכרון, זהות ותיעוד, ובנקודת המבט הקולנועית על האירועים ההסטוריים, דרך יצירתו של דוד פרלוב וממדף הסרטים האישי שלו העוסקים בשואה. הערב בחסות יד ושם, עיריית תל אביב ובשיתוף החוג לקולנוע וטלוויזיה- אוניברסיטת תל אביב, ושירות הסרטים הישראלי.

מתי:
רביעי ה-15 באפריל, 21:30
כמה: כניסה חופשית
איפה: סינמטק תל אביב, שפרינצק 2, תל אביב

מאבק הרע מול הטוב


האקדמיה לאמנויות הבמה תעלה במהלך השבוע את המחזה "טוב" מאת המחזאי היהודי-בריטי ס. פ. טיילור. במרכז עלילתו של המחזה, המתרחשת בגרמניה של עליית הנאצים לשלטון, עומדת דמותו הבידיונית של ג'וני האלדר, פרופסור לספרות גרמנית, שנסחף לשיתוף פעולה עם אייכמן ולחיסול יהודים.

מתי: ימים שלישי ה-14 באפריל וחמישי ה-16 באפריל, 20:30; שישי ה-17 באפריל, 12:30; שבת ה-18 באפריל, 20:30.
כמה: 70 שקלים.
איפה: האקדמיה לאמנויות הבמה, בית אלפא 3, תל אביב.


מי מגדיר מהו אדם טוב? "טוב" (צילום: אהרלה הצמצם הבוער)


יוצרים ישראלים מציגים את כאב השואההאירוע השנתי לזכר השואה במרכז ברודט יהיה השנה בסימן אמנים ישראלים מציגים את כאב השואה. האמנים והיוצרים המשתתפים באירוע יבצעו קטעים שונים המשקפים את האמירה האישית שלהם. בין האמנים המשתתפים תמצאו את ירמי קפלן שישיר את השיר "ייוודע בגויים", אפרת גוש תשיר את השיר "קרון הנעליים" ועוד.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 21:00
כמה: כניסה חופשית
איפה: מרכז ברודט, צייטלין 22, תל אביב

התקווה לחיים חדשים

תיאטרון קרוב יציג ביום חמישי ה-16 באפריל את ההצגה "ריאקציה" העוסקת בנושא השואה והשפעתה על חיינו כיום, מחוויות וסיוטים אישיים של דור שני דרך מגורי הישראלים בברלין ועד לימודי השואה בגני הילדים. בבימויו של אלעד שרעבי ובביצוע של השחקן גד נבו.

מתי: חמישי ה-16 באפריל, 20:30.
כמה: 50 שקלים.
איפה: תיאטרון קרוב, לוינסקי 116 התחנה המרכזית החדשה, תל אביב.


עו"ד ישראלי בגרמניה (צילום: גיא גבע)


שיקום החיים


תיאטרון יידישפיל יקיים ביום רביעי ה-15 באפריל טקס מיוחד ליום השואה והגבורה באולם אריסון תל אביב. הטקס ידון בנושא כאב השחרור והחזרה לחיים. הטקס יכלול הדלקת נרות זיכרון וקריאה מבוימת של סיפורים ועדויות בשילוב שירים מתקופת השואה, בביצועם של שחקני התיאטרון.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 19:30
איפה: אולם אריסון, לויד ג'ורג 2 פינת סעדיה גאון 6, תל אביב

הטקס האלטרנטיבי


גם השנה יתקיים בתיאטרון תמונע הטקס האלטרנטיבי ליום הזיכרון לשואה ולגבורה מיסודם של שהרה בלאו ואבי גיבסון בר-אל, ובהנחיית שרית וינו אלעד. הטקס שמתקיים זו השנה ה-17 בא לתת מענה קצת אחר לדיון סביב זיכרון השואה. בין הנושאין שידונו השנה בטקס: יום השואה ברצף חגי ישראל עם ליאון רוזנברג; שרה פון שוורצה על האם לעמוד בצפירה או לא; יהודה נוריאל על האקלים התרבותי, השפה והסמלים בשיח הישראלי ועוד.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 22:00.
כמה: כניסה חופשית.
איפה: תיאטרון תמונע, שונצינו 8, תל אביב.

לזכרם של קרבנות הקהילה הגאההמרכז הגאה יקיים ביום רביעי ה-15 באפריל, טקס באנדרטה לקרבנות הקהילה הגאה נרדפי\ות המשטר הנאצי. הטקס יכלול קטעי קריאה, שירים בעיבודים מחודשים וקטעי תרבות, ולאחר מכן תוצג ההצגה "מתחת לעור".

מתי: יום רביעי ה-15 באפריל, 20:00
כמה: 50 שקלים, שני כרטיסים - 90 שקלים. הכניסה לטקס היא חופשית
איפה: המרכז הגאה, גן מאיר, טשרניחובסקי 22א, תל אביב

עדים ראשונים ואחרונים

ערב חוצה דורות בהשתתפות בני דור ראשון, שני ושלישי לשואה הקוראים מיצירתם יתקיים ביום חמישי ה-16 באפריל בבית ביאליק. במסגרת הערב יוקרו שירים שנכתבו במהלך המלחמה או לאחריה. בהנחיית קרן קוך ובליווי להקת 'אל המשורר' עם שירים מהמופע "שני אדונים בשלג: שירי גטו וורשה".

מתי: חמישי ה-16 באפריל, 20:00.
כמה: 40 שקלים.
איפה: בית ביאליק, רחוב ביאליק 22, תל אביב.

תחת השלטון הפאשיסטי


נווה שכטר יקיים ביום רביעי ה-15 באפריל ערב העוסק ביהודי איטליה תחת השלטון הפאשיסטי. במסגרת הערב תתקיים הרצאה של ד"ר טוליו סונינו, יוצר הסרט "פרטיזן וג'נטלמן", העוסק בסיפורו של אוג'ניו קאלו האיטלקי, פרטיזן שמשפחתו נספתה באושוויץ. את הערב, אשר מופק בתמיכת המכון האיטלקי לתרבות בישראל, ינחה ז'ק ארביב.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 20:00.
כמה: כניסה חופשית.
איפה: נווה שכטר, רחוב שלוש 42 נווה צדק, תל אביב.

יום השואה בחוג לתולדות המוזיקהבערב יום הזכרון לשואה ולגבורה, במסגרת עונת האייטיז של החוג לתולדות המוזיקה, יתקיים בבר הרדיו EPGBערב באווירה קצת שונה, בו יביא אריק שגב את סיפור הפקתו הייחודי של "אפר ואבק".

מתי: יום רביעי ה-15 באפריל, 20:00.
כמה: 10 שקלים.
איפה: רדיו EPGB, שדל 7, תל אביב.

עיין ערך אהבה

בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, תיאטרון הספריה ברמת גן יעלה את ההצגה "עיין ערך אהבה" ע"פ ספרו של דויד גרוסמן, זאת לצד ההצגה "רכבות הילדים", על פי הספר והמחזה שכתבה אווה שלזינגר, שנשלחה ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה מגרמניה לאנגליה. ההצגה תועלה בחינם (על בסיס מקום פנוי) ביום רביעי ה-15 באפריל.

מתי: במהלך השבוע, 20:30
איפה: תיאטרון הספריה, אולם גרי בילו, חיבת ציון 16, רמת גן


ע"פ ספרו של דוד גרוסמן. עיין ערך אהבה (צילום: יוסי צבקר)

זוכרים בבת ים

עצרת הזיכרון המרכזית בעיר בת ים תתקיים ביום רביעי ה-15 באפריל בהיכל התרבות. בעצרת יובאו סיפוריהם של ניצולי שואה, קטעי שירה ודרמה בהשתתפות השחקן שרון אלכסנדר, הלהקה הייצוגית "קול הים" ולהקת פעמוני בת ים.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 20:00.
איפה: היכל התרבות, סמטת אופיר 3 בת ים.

זוכרים ושרים

ערן צור, דנה ברגר, הדס קליינמן ואביב בכר ועוד יהיו בין המשתתפים בערב 'זוכרים ושרים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה' שיתקיים ביום רביעי ה-15 באפריל במרכז ז'ראר בכר בירושלים. הערב שמתקיים זו השנה השישית משלב ערב שירה ועיסוק בסוגיות הנוגעות לזיכרון של הדור השלישי. ניתן להזמין כרטיסים דרך דף הפייסבוק של "מודוס הפקות" או ב-modus.tickets@gmail.com. לפרטים ובירורים: 058-7060600.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 20:00.
כמה: כניסה חופשית.
איפה: מרכז ז'ראר בכר, רחוב בצלאל 11, ירושלים.


עיסוק בסוגיות הדור השלישי. ערן צור (צילום: שרון דרעי)

זיכרונות מהשואה


בערב יום השואה ה-15 באפריל תעלה על בימת תיאטרון החאן ההצגה "יחזקאל" המביאה את המבוססת על דמותו של אבא קובנר, שהיה מפקד המחתרת בגטו וילנה ונאלץ להתמודד עם החלטות קשות שלקח בימים ההם. ההצגה מבוססת על הספר "רומן בתמונות" של מיכאל קובנר. בתום ההצגה, בשעה 21:45, יתקיים עבור הקהל פאנל בנושא זיכרון באמנות. הפאנל יהיה בהשתתפותם של פרופ' אריאל הירשפלד, הסופרת נאוה סמל, הצייר ומחבר הרומן בציורים "יחזקאל", מיכאל קובנר, והבמאי רוני ניניו. הוא יעסוק בין היתר בשפת האמנות והאמנים ויחסם אל זיכרון השואה, ובמחויבותם של בני הדור השני אל זיכרון זה.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 20:30.
איפה: תיאטרון החאן, דוד רמז 2, ירושלים.


סיכוי אחרון לאהבה. יחזקאל (צילום: ז'ראר אלון)


מהקולקטיבי ועד האישי


איך מונצחת כיום השואה באירופה ובישראל ומה זה אומר עלינו. ביום חמישי ה-16 באפריל יקיים בית אבי חי ערב מיוחד בו ידונו בשאלת הנצחת השואה העיתונאי עופר אדרת, פרופ' דנה אריאלי הורוביץ, פרופ' דני גוטוויין ואבנר שלו, יו"ר יד ושם.

מתי: חמישי ה-16 באפריל, 20:00.
כמה: הכניסה ללא תשלום על בסיס מקום פנוי.
איפה: בית אבי חי, המלך ג'ורג' 44 פינת רחוב קק"ל, ירושלים.

זיכרון קולקטיבי


דיון על זיכרון השואה יתקיים ביום רביעי ה-15 באפריל בסינמטק ירושלים. בדיון ידונו בחוסר ההתייחסות לשואת יהודי צפון אפריקה, זאת לצד הקרנת הסרט התליין, המביא את סיפורו של דשלום נגר, האיש שהוציא לפועל את גזר הדין בתלייה של אדולף אייכמן.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 20:00.
איפה: סינמטק ירושלים, דרך חברון 11, ירושלים.נוגע במה שאיננוכפר האמנות האקולוגי ורטיגו יקיים ביום רביעי ה-15 באפריל ערב מיוחד לזכר השואה, במסגרתו תוצג היצירה "נוגע במה שאיננו" - יצירתם של ראלי מרגלית וברוך ברנר, לשיריה של המשוררת רבקה מרים. המופע בנוי משני מחזורי שירים אשר נוגעים במקום החשוף בו ה"דור השני" רואה ושומע את הנעדר.   היצירה נעה בין ה"יש" וה"אין", בין הכיליון לתחייה. היא עוסקת בחידת הקיום ובתחושות שהיא מעוררת.  שירתה של רבקה מרים מאופיינת בשפת דימויים השואבת השראתה מהמקורות היהודיים, התנ"ך,  המדרשים ותורת הסוד, ונוגעת בהוד הרוח של היהדות באפיון ארץ ישראלי. 

מתי: חמישי ה-16 באפריל, 20:30
כמה: 50 שקלים
איפה: ורטיגו - כפר אמנות אקולוגי, נתיב הל"ה

עדות אישית


במרכזו של הטקס המרכזי של העיר אילת שיתקיים במתנ"ס רובין, יובא סיפורו האישי של אבנר כרם, תושב העיר שעבר את השואה. בנוסף, יתקיים הטקס המסורתי בביצוע תלמידים ומורים של בית הספר רבין שיקריאו קטעים לזכר הנופלים.

מתי: רביעי ה-15 באפריל, 20:00.
איפה: רחבת מתנ"ס רובין, רחוב חטיבת הנגב, אילת.

העצרת בחיפה


עצרת הזיכרון המרכזית בחיפה, לציון יום השואה והגבורה תתקיים ביום רביעי ה-15 באפריל באודיטוריום. במרכז העצרת יועלה המחזה "תפילין" בבימויו של אריאל קוזלובסקי. המחזה מגולל את סיפור השתלשלותם של תפילין אותם מקבל גיבור המחזה חן מסבו. באמצעות התפילין שעברו מדור לדור ושרדו את השואה מביא המחזה את סיפור משפחתו של הנער החוגג בר מצווה.
 
מתי: יום רביעי ה-15 באפריל, 20:00
איפה: אודיטוריום, שד' הנשיא 138, מרכז הכרמל, חיפה

סיפור של הישרדות


צופיה הייתה נערה בת 16 שהעולם סביבה התערער, היא הוחבאה ונדדה בין שמונה משפחות, כאשר כדי להעביר את הזמן במחבוא, איירה צופיה איורים שהתגלו על ידי בתה אפרת הדני, בובנאית ויוצרת, רק לאחר מותה. ההצגה
הציורים של צופיה שמביאה את סיפורה תוצג ביום חמישי ה-16 באפריל בתיאטרון זיקית שבתפן.

מתי: חמישי ה-16 באפריל, 20:30.
כמה: 60 שקלים.
איפה: תיאטרון זיקית, תובל 3, מגדל תפן.


סיפורה של נערה בת 16 בזמן המלחמה. הציורים של צופיה (צילום: אייל לנדסמן)

טקס הנעילה של יום השואה


כמדי שנה יתקיים טקס הנעילה של יום הזיכרון לשואה בבית לוחמי הגטאות. בטקס ישתתפו ניצולים ומשפחותיהם מרחבי הארץ והעולם, לצד הדלקת משואות והנחת זר חסידי אומות עולם ומופע "שוב זורחת השמש" בהשתתפות הזמר עברי לידר.

מתי: חמישי ה-16 באפריל, 19:45.
כמה: כניסה חופשית.
איפה: בית לוחמי הגטאות.


גם הוא ישתתף בטקס הנעילה של אירועי יום השואה. עברי לידר (צילום: ליאור כתר)


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(7 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5