מכבים ועששיות: לאן מטיילים בסופ"ש ובחנוכה?

יום שישי 11 בדצמבר 2015 00:00 מאת: טל אנגלשטיין, עכבר העיר

הדלקת נרות בשמורות, סיור בבתי כנסת עתיקים, ביקור במערות מסתוריות במדבר וצפייה בציפורים נודדות - טיולים לכל המשפחה בחנוכה


חנוכה בדרום. מדבר יהודה

(צילום: dreamstime)

פרסומת

בשל שינויי מזג האוויר מומלץ להתעדכן מול החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים בנוגע לטיולים המוצעים.

חג החנוכה הפך בשנים האחרונות מחג המכבים, הלפידים והסופגניות, לחג ההצגות וההוצאות הגדולות. כדי להתרענן ולצאת מהשגרה, ריכזנו לכם את כל טיולי המשפחות שיוציאו אתכם לעבר הטבע הרחב והירוק, גם בסופ"ש הקרוב.

» חנוכה 2015 – המדריך המלא בעכבר חנוכה
»
הצגות חנוכה – לוח מופעים
»
מתכון לסופגניות – כל המתכונים לחנוכה
»
פעילויות חנוכה לכל החג - כל הפרטים
»
הצגות זולות לחנוכה - כל הפרטים

צפון

מכירים את הנשרים מקרוב


שמורת טבע גמלא היא אחד המוקדים היחידים בארץ אליהם מגיעים הנשרים. בשבת הקרובה אתם מוזמנים לסיור שייקח אתכם אל מפל מים, תצפית מיוחדת ומצפור שממוקם על מצוק מרהיב. בנוסף תוכלו להבחין בשרידים של עיר מלפני 1,500 שנה שממוקמת על גבי אדמת הבזלת של רמת גולן. במהלך הטיול תצפו בתעופת הנשרים, ותלמדו על המאמצים שנעשים על מנת להתמודד עם סכנת ההכחדה שלהם. 
איפה: שמורת טבע גמלא.
מתי: ימי שישי ושבת בחודש דצמבר11:00 ו-13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים. 


המפלים בגמלא. להכיר את הנשרים מקרוב - חנוכה 2015 (צילום: דודו פילס)

מחפשים את התנין האחרון


סיור מודרך בנחל שמתמלא חיות ומתכסה צמחייה ירוקה לכבוד החורף. הטיול ייקח אתכם לנבכי השמורה היפה וישלב הדגמה "על רטוב" של הפעלת טחנות הקמח העתיקות. בנוסף לכך, תוכלו לחפש אחר התנינים שהיו בנחל ותנסו להבין איפה התנין האחרון.
מתי: 12 בדצמבר.
איפה: שמורת טבע נחל תנינים.
כמה: 64 שקלים למבוגר ו-38 שקלים לילד(הנחה למנויים).


סיור סתווי על רטוב. נחל תנינים (צילום: דורון ניסים)


לגלות אוצר בסיור קצר


הדרכות מפי מתנדבי גן קהילה באתר מעיינות המרפא העתיקים, אליהם ירד רבי שמעון בר יוחאי להרפא, בין החמאם התורכי לבין בית כנסת שבו רצפת פסיפס מהיפים בארץ. עוד באתר: הרפתקה חוויתית לכל המשפחה בחוברת הפעלה עצמית - פעילות חקר ומשימות במהלך הביקור.
איפה: גן לאומי חמת טבריה.
מתי: יום שבת, 12 בדצמבר, 11:00.
תשלום והרשמה: "כוכבית בטבע" *3639

התל שראה הכל - סיור בתל מגידו


תל מגידו תחשוף עבורכם תקופות רבות של התיישבות, ובמסגרת הסיור תוכלו לראות את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים, מפעל המים המפואר וגם תכירו את רזי הפולחן המסתורי (שאפילו כלל קריאה בכבד). חלק מהסיורים יערכו בשפה הרוסית - יש לברר באתר לפני ההגעה.
איפה: גן לאומי תל מגידו.
מתי: יום שבת 12 בדצמבר ב-10:00 ו-12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


סודות מהעבר. שרידים עתיקים בתל מגידו (צילום: דורון ניסים)


היכן לנות הציפורים הנודדות?


מסלול טבעתי המותאם למשפחות בשמורת עין אפק, ששוכנת על ציר הנדידה המערבי של הציפורים. אתם מוזמנים לטיול בריאה הירוקה של אזור המרכז הצפוף. במהלך הסיור תהלכו בין בריכות מים טבעיות, גשרי עץ וצמחיית מים עשירה. בין היתר תוכלו לצפות בציפורים ובעלי החיים שנמצאים באתר, וליהנות מהפנינג שיכלול את המופע "חלילים וציפורים", הרצאה על צילום ציפורים, שחקני רחוב, סדנת טיבוע ועוד.
איפה: שמורת טבע עין אפק.
מתי:  12-10 בדצמבר.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
הרשמה מראש בטלפון: 04-8778226


עפה אל השקיעה. ציפורים נודדות בעין אפק (אילוסטרציה: dreamstime)

יחמור בגובה העיניים


כמעט חמש שנים עברו מאז אסון הכרמל שפגע קשות בצומח ובחי. בשבת הקרובה אתם מוזמנים לסיור שיגולל את סיפורו של האסון הגדול והשפעתו על הסביבה, בשילוב הסברים על מהלכי השיקום וההתאוששות שעובר האזור. תשמעו על פינוי בעלי החיים במהלך השרפה ועל פרויקט ההשבה שלהם לטבע, כשגולת הכותרת תהיה המפגש עם בעלי החיים שחזרו לחי-בר - נשרים, יחמורים, אייל הכרמל, עזי הבר וכבשי הבר.
מתי: יום שבת, 12 בדצמבר, 10:00, 12:00, 14:00.
איפה: שמורת טבע חי-בר כרמל
ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.

אילו ציפוריםטיול חורפי של בוקר שיקח אתכם אל סיפורים של הציפורים הנודדות. במהלך היום, אתם תצאו לסיור רגלי בין בריכות הדגים, תגיעו לחוף הים ותגלו עולם מופלא של עופות שעשו דרך כבירה ממקומות רחוקים ברחבי העולם. בהדרכת בית ספר שדה חוף הכרמל של החברה להגנת הטבע.
איפה: חוף הכרמל.
מתי: יום שבת, 12 בדצמבר.
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688


לטייל עם הראש למעלה. "אילו ציפורים" - חנוכה 2015 (צילום: דורון ניסים)


מטיילים בין הטיפות


סיור בחניון האגם, המובנה במיוחד לקטנטנים. במהלך הטיול, תוכלו להכיר את צמחיית החורש המתחדשת לאחר השריפה, ולהתחקות אחר עקבות של בעלי חיים. לבסוף כל הטיילים והמשפחה יוכלו להתפנק בתה צמחים חם ומתוק.
מתי: יום שבת, 12 בדצמבר.
איפה: גן לאומי כרמל.
תשלום והרשמה: "כוכבית בטבע" *3639

עששיות בקיסריה


בשישי הקרוב יתקיים סיור משפחתי בגן לאומי קיסריה, במסגרתו תשוטטו בין הריסות בליווי אור עששיות ותבקרו במעבר סתרים סודי, בנמל העתיק ובהיפודרום המפורסם. זוהי הזדמנות לחוות את קיסריה כמו בלשים עירניים בזירה שהיא זכר למאורעות גדולים מהעבר. 
מתי: יום שישי, 11 בדצמבר.
איפה: גן לאומי קיסריה.
כמה: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד, הנחה למנויים.
הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*


עבר מפואר. עתיקות קיסריה (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים) 

ארוחת טעימות בקיסריה העתיקה


סיור בן 45 דקות הכולל טעימה היסטורית וארכיאולוגית מהעיר המפוארת קיסריה. למנה ראשונה - העיר הצלבנית, למנה עיקרית - סיפורי המלך הורדוס, ולקינוח - הים המפואר של קיסריה. את הסיורים יעבירו מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים ויצאו במקביל משער הנמל (השער הצלבני) ומשער התיאטרון (השער הדרומי).
איפה: גן לאומי קיסריה.
מתי: ימי שבת בחודש דצמבר, 11:00, 12:00, 13:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
תשלום והרשמה: "כוכבית בטבע" *3639  

מרכז

קטנטנים ביפו העתיקהסיור חוויתי לילדים ולכל המשפחה ברחבי אחת הערים העתיקות והמיוחדות  במזרח התיכון. הטיול יחל בהתאספות בשעון של יפו, לאחר מכן תהלכו בסמטאות העיר העתיקה, תגיעו לכיכר קדומים ותרדו אל הנמל. במהלך המסלול, הסיור ילווה בפעילויות שונות הכוללות חידות ומשחקים, שלא יותירו את הילדים בחוסר מעש. בהדרכת יניב אלון מהחברה להגנת הטבע.
איפה: יפו העתיקה.
מתי: יום שישי,11 בדצמבר.
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688


מגלים את יפו העתיקה. טיולים בחנוכה 2015 (צילום: dreamstime)


בעקבות המכביםטיול חנוכה קלאסי לכל המשפחה, שיקח אתכם ואת הקטנים אל הסיפור שמאחורי חג האורות. תצאו לתל חדיד (אזור יער בן שמן) ותהלכו בשביל המפותל העובר בין בוסתנים, מטע זיתים וגת "עגולה" מהתקופה המקראית. בין היתר, תאזינו לסיפורים מרתקים על משפחות החשמונאים שהתגוררו שם ותדמיינו מחדש את אורך החיים של הקהילה העברית שחיה בארץ בעבר.
איפה: תל חדיד, יער בן שמן.
מתי: יום שישי,11 בדצמבר.
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688

חנוכיות ומנורה בירושלים

סיור ערב מיוחד לחג החנוכה ששופך אור על העיר באמצעות סיפורים ושירים. המסלול מתחיל בשכונה הראשונה מחוץ לחומות העיר העתיקה - משכנות שאננים, ומשם ממשיך לטחנת הרוח המתחדשת בימין משה, עולה בדרך עולי הרגל אל הר ציון שבגן לאומי עיר דוד. את הטיול תסיימו ברובע היהודי, מול המראה של חנוכיות המאירות מחלונות הבתים.
איפה: גן לאומי עיר דוד (סובב חומות ירושלים)
מתי: ראשון עד ראשון 6-13 בדצמבר.
תשלום והרשמה: "כוכבית בטבע" *3639

דרום
 
אקסטרים בקניוני המדברהחורף הוא תקופה נפלאה לביקור בדרום הארץ. אתם מוזמנים לטיול במדבר יהודה, בקניון עמוק ומרשים הכולל גבי מים ומפלים יבשים. במהלך המסלול תעלו אל רמת המדבר וירדו בשיפוע התלול שאל מול ים המלח והרי מואב. לאחר מכן, תצטרפו להליכה בוואדי "משאש", בו תעקפו גבי מים בעזרת יתדות, תעלו לתצפית מרהיבה על קניון הדרג'ה ותבקרו בנקב חמאר ובמצפה שלם.
איפה: מדבר יהודה.
מתי: יום שבת, 12 בדצמבר.
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688


טיול חורף בחולות. מדבר יהודה (צילום: אמיל סלמן)

סנפיר קטן, מכתש גדול

הזדמנות לטייל על רקע הנוף הציורי של החולות הצבעוניים במכתש הגדול. במהלך המסלול תזכו לתצפית מרשימה על האזור ולהליכה בנוף שעשיר במאובנים של יצורים ימיים, הנחשבים לערך טבע מוגן. לאחר מכן תבקרו במעיין מדברי קסום (עין ירקעם) ותוכלו אפילו להכין בקבוקים עם חולות צבעוניים.
איפה: המכתש הגדול.
מתי: יום שבת, 12 בדצמבר.
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688

נר שמן ופתילת מדבר

בעבר השתמשו בנרות שמן לתאורה והפתיל נוצר מחומרים טבעיים שונים כגון פשתן, גומא או סיבים. לכבוד חנוכה, שמורת הטבע "עינות צוקים" מקיימת סיור אל השמורה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה, שבמהלכו תערך הדלקת נרות מסורתית בחנוכייה עם הצמח פתילת המדבר הגדולה.
איפה: שמורת הטבע עינות צוקים.
מתי: שישי עד שני 11-14 בדצמבר, 14:00-09:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

סודות השמורה החבויה


סיור בשמורה החבויה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. המטיילים ישמעו את סיפורן של הנמלה האורגת ושל ברקנית האשל שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. בשמורה מקום מוצל לפיקניק ובריכות לשכשוך במים.
איפה: שמורת הטבע עינות צוקים.
מתי: שישי ושבת, 12-11 בדצמבר,  10:00, 12:00, ביום שבת גם בשעה 14:00 .
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
תשלום והרשמה: "כוכבית בטבע" *3639

לילה של מטאוריםכמדי שנה, באמצע חודש דצמבר, מופיע בשמי כדור הארץ מטח של מטאורים, הצובע את שמי הלילה בניצוצות ואורות. הפעילות הקסומה תפתח בסדנה יצירתית ובתצפיות על הירח לפני שקיעתו. לאחר ארוחת הערב, יתקיימו הרצאות על מטאורים ועל מערכת השמש, ויערך קומזיץ מפנק תחת הרקיע המואר. למחרת בבוקר תשתתפו בטיול בשמורת שיזף ובנחל פרס, תשקיפו אל ים המלח ותבחינו בגבים המלאים במים. הטיול כולל לינה בבית הספר שדה חצבה של החברה להגנת הטבע.
איפה: מדבר יהודה.
מתי: יום שבת, 12 בדצמבר.
פרטים נוספים אצל החברה להגנת הטבע בטלפון 03-6388688


תביעו משאלה. ליל מטאורים במדבר (אילוסטרציה: dreamstime)

סיור עם בני האור

טיול שמשלב מיסטיקה יהודית וטבע מפעים. סיור חוויתי בין עתיקות היישוב היהודי מימי בית שני, שנבנה על מצוק מרשים. במהלך ההדרכה, תצפו בסרט אור-קולי, תבקרו במוזיאון המציג את הממצאים מהאתר ותאזינו לסיפורים על כת "היחד", על מגילות ואוצרות גנוזים.
איפה: פארק (גן לאומי) קומראן
מתי: רביעי, 9 בדצמבר, 12:00, 14:00 ובשעה 15:30 יתקיים טקס הדלקת חנוכייה.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(8 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5