קונצרטים

יום רביעי 09 בינואר 2008 08:55 מאת: חגי חיטרון, גלריה, הארץ

מגוון קונצרטים יתקיימו השבוע ברחבי הארץ. "כוחו של גורל". האופרה של ורדי,  מבט על שומאן, בטהובן ואוזבקיסטאן.


פרסומת

התזמורת הפילהרמונית. מנצח: זובין מהטה. סולנית: זמרת הסופרן ברברה פריטולי, ב"ארבעה שירים אחרונים" מאת ריכרד שטראוס. הקונצרט יסתיים בסימפוניה מס' 8 של ברוקנר. הערב בבנייני האומה בירושלים, מחר ב-19:00 בהיכל התרבות בתל אביב.

"כוחו של גורל". האופרה של ורדי מועלית בגרסה שמרנית שהכינה במאית ליטאית (שמה: דליה אבלהאופטאיטה) ובניצוחו של אשר פיש (פעמים אחדות יחליפו עומר ולבר), עם זמרים מצוינים מחו"ל. הערב וגם במוצאי שבת וביום שני, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב (בכל הימים ההתחלה ב-19:30, בגלל אורך המופע).

"אורפיאו ואאורידיצ'ה". האופרה של גלוק מועלית במתכונת קונצרטית: אבנר בירון מנצח על הזמרים האורחים מייקל צ'אנס וויולט נורדווין, על זמרי "האנסמבל הקולי החדש" ועל תזמורת קאמרטה. הערב באולם ויקס ברחובות, ביום שישי (ב-14:00), וגם במוצאי שבת וביום ראשון, במוזיאון תל אביב.

הסימפונית ירושלים. מנצח: ליאון בוטסטיין. סולן: הפסנתרן הצעיר בנימין הוכמן בקונצ'רטו מס' 4 של בטהובן. אחריו תבוא הסימפוניה השלישית של ברהמס. הערב ומחר, בשני הימים ב-20:00, באולם הנרי קראון בבירה.

הסימפונית חיפה. מנצח נעם שריף, והסולן הוא הפסנתרן אילן רוגוב, בקונצ'רטו מס' 2 של ברהמס. עוד בתוכנית, הסימפוניה הפאתטית של צ'ייקובסקי. במוצאי שבת באולם קריגר בחיפה, ביום ראשון וביום שני באודיטוריום חיפה.

באך וסטרווינסקי. גאבור הולרונג מנצח על התזמורת הקאמרית הישראלית, והסולנית היא החלילנית של התזמורת כריסטינה יהודין. במרכז עומדים הקונצ'רטו הברנדנבורגי מס' 3 והסוויטה מס' 2 של באך. הערב במוזיאון תל אביב (קונצרט אחר של תזמורת זו, להלן).

"אתנחתא". קונצרט המנחה השבועי מטעם "קול המוזיקה" מושך במיוחד: יופיעו בו הזמרת קארין שיפרין ובנות "הרביעייה העכשווית" (לכלי מיתר) והן יבצעו פוגות של באך בעיבוד מוצרט, רביעייה של שוסטקוביץ' (מס' 3), שירים מאת אלמה מאהלר בעיבוד אלה שריף ואת יצירתה של שריף "שירים על פי תהום". ביום שני ב-17:00 באולם הנרי קראון בירושלים. כניסה חופשית.

מבט על שומאן. מטעם האקדמיה בתל אביב: תומר לב מרצה, יופיעו הפסנתרן דניאל גורטלר, ממורי האקדמיה, וגם סטודנטים מצטיינים בכלי מיתר ובזמרה. בין השאר תבוצע חמישיית הפסנתר. מחר ב-19:30 וביום שישי ב-10:30 באולם קלרמונט בבית הספר ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב.

קבוצה חדשה. הכנרים דניאל ברד ואיתמר זורמן, הוויולן גיא בנציוני, הפסנתרן אסף ויסמן ונגנים צעירים נוספים משיקים סדרת קונצרטים של הרכב חדש ששמו "הפרויקט הקאמרי". בקונצרט הראשון ינוגנו יצירות מאת באך, מרטינו, ברטוק ("קונטרסטים"), מתן פורת, ברהמס. מחר ב-20:00 במרכז "משכנות שאננים" בירושלים. תפריט שונה ובו גם שלישיית "קגלשטט" של מוצרט יוגש מידי נגנים אלה ביום שישי (ב-21:00) באולם "קשת אילון" בקיבוץ אילון וגם ביום שלישי במרכז ענב בתל אביב.

אנסמבל "גרופיוס". אף זו קבוצה של צעירים, המופיעים בניצוחו של דניאל כהן, שזכה בסוף השבוע שעבר בתחרות "האביב" בפרס הראשון בקטגוריית ניצוח. המלחינים שעבודותיהם יישמעו הם אדגר וארז (שמינייה), גילעד הוכמן (שם היצירה הוא "מעורער קמעא"), לוצ'אנו בריו ("גן החיות") וסטרווינסקי ("מעשה בחייל", עם הקריין אלכס אנסקי). במוצאי שבת במרכז ענב בתל אביב.

רביעיית "כרמל". קונצרט מוסבר, בפי חברי הרכב הקשתנים, ובו יידונו וינוגנו שתי רביעיות מיתרים של מוצרט. מחר באולם של קונסרבטוריון "דוניה ויצמן" בחיפה.

תזמורת הבארוק. מנצח דוד שמר, המנחה הוא בני הנדל, והסולן הוא זמר הבאס הבריטי פיטר הרוויי, בקנטטה מס' 82 ("רב לי") של באך, ובקנטטות של הנדל. ינוגן גם קונצ'רטו למנדולינה של ויוואלדי, עם הסולן אבי אביטל. הערב באולם ימק"א בירושלים.

תזמורת קאמרטה. סדרת "מלאכי המוזיקה" בהרצליה: אבנר בירון מנצח והסולנית היא הכנרת הצעירה סיון זליקוב, בקונצ'רטו "הטורקי" של מוצרט. הקונצרט יסתיים בסימפוניה מס' 5 של שוברט. ביום שני בהיכל אמנויות הבמה בעיר.

התזמורת הקאמרית הישראלית. מנצח: גיל שוחט. סולנית: הכנרת הצרפתייה הצעירה פאני קלמז'יראן, בקונצ'רטו של מנדלסון. עוד תישמע בין השאר סוויטת "הולברג" של גריג. ביום ראשון בהיכל התרבות של אשקלון, ביום שני במוזיאון תל אביב.

תזמורת סימפונט. 1. אירוע משולב: הגיאוגרף ארנון סופר ישוחח על "העתקת נופי מולדת" והתזמורת, בניצוחו של דוד זבה, ובהשתתפות זמרת סופרן, תגיש תוכנית מגוונת, מוצרט עד פוצ'יני. מחר במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

2. הצ'לן דמיטרי יבלונסקי יתפקד כמנצח וכסולן (בקונצ'רטו של היידן), וסולנית נוספת היא אמו, הפסנתרנית אוקסנה יבלונסקי, בקונצ'רטו של צ'ייקובסקי. ביום שני בהיכל התרבות של פתח תקוה וביום שלישי בהיכל התרבות של נתניה.

כלים וגם קול. בקונצרט מנחה קאמרי מטעם הפילהרמונית ישתתפו יוסי ארנהיים, החלילן הראשון של התזמורת, עם אירית רוב בפסנתר, וגם הסופרן האורחת ברברה פריטולי עם רני קלדרון בפסנתר. בשבת ב-017:0 במוזיאון תל אביב.

"הכלה מתירה צמותיה". שירי לדינו ערוכים ומוגשים בפי הזמרת אתי בן זקן, עם נגן הגיטרה עודד שוב. בשבת בבוקר (11:00) בכפר בלום. מומלץ.

בלי תווים. מסקרן: הרצאתו של המלחין יוסי מר חיים על אלתורים במוסיקה של המאה ה-20 תלווה בהדגמות מידי שני נגני "אנסמבל המאה ה-21". ביום שישי בבוקר (11:00) באולפן "התיבה" ביפו.

מרכז טארג. אמני אנסמבל "מילניום", יבגניה פיקובסקי, קיריל מיכנובסקי ומריאנה סורקין (כינור, צ'לו ופסנתר) ינגנו שלישיות מאת מנדלסון ומאת ברהמס. בשבת ב-11:00 בעין כרם.

מלחין ישראלי. אורי ברנר מגיש רסיטל לפסנתר שבו ינגן בעיקר יצירות שחיבר, לרגל הופעת תקליטור שמכנס אחדות מהן. מחר במרכז ענב בתל אביב.

"צעירים במרכז". משתתפים הפעם כנרת צעירה מקוריאה, יו-ג'יו צ'ו, הוויולנית לוטם ביידר, הצ'לן יונתן גוטליבוביץ' והפסנתרנית בתיה מורביץ, אשר יבצעו שתי רביעיות פסנתר, האחת של שומאן והאחרת של ברהמס. ביום שישי ב-21:00 בבית זק בתל אביב, בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

שלישייה בשחרית. משתתפי אירוע זה הם גלעד הילדסהיים בכינור, צבי פלסר בצ'לו ורויטל חכמוב בפסנתר. הם ינגנו שתי סונטות לכינור ופסנתר, האחת של מוצרט והאחרת של בטהובן ("האביב"), ואת הטריו ברה-מינור של מנדלסון. בשבת ב-10:00 בעין השופט.

רק צ'ייקובסקי. מטעם האקדמיה בירושלים: מרצה מיכאל וולפה, וינגנו הפסנתרן אסף זוהר, הכנר אלכסנדר פבלובסקי והצ'לן קיריל זלוטניקוב. מחר באולם וייז בגבעת רם בבירה.

צ'לו ופסנתר. הלל צרי ורוגלית ישי ינגנו סונטות של ברהמס. מחר באולפן "התיבה" ביפו.

בריטון אורח. ערב לידר: הזמר איוון פאליי יופיע במחזור "אהבת המשורר" של שומאן, עם עדו אריאל ליד הפסנתר. ביום שלישי באקדמיה למוסיקה בגבעת רם בירושלים.

"שופניאנה". מופע על חיי שופן ערכה ומגישה עדי עציון זק, בהשתתפות הפסנתרנים יונתן זק ורון טרכטמן. במוצאי שבת ב-21:00 בבית זק בתל אביב. טל' 6023958- 03.

מוזיקה סינית. מוסיקאי סיני שמשתלם בישראל, שו אי-יאן, ינצח על התזמורת הקאמרית הרצליה ועל הפסנתרנית הסולנית נדיה ויינטראוב. הקונצרט מוקדש למוזיקה מאת יוצרים סינים ולסימפוניה מס' 7 של בטהובן. ביום שלישי בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה.

על הר הצופים. באולם הנאה על ההר תופיע הפעם תזמורת הנוער היהודית-ערבית, מטעם "הנוער המוזיקלי", בניצוחו של ויסאם ג'ובראן. ביום ראשון באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

רסיטל לצ'מבלו. תוכניתו של גדעון מאיר מוקדשת לבאך ולקונאו. מחר וביום ראשון באולם הספרייה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

בין אמנויות. הקשר בין "שחרזדה" של רימסקי-קורסקוב ובין ציורים של אמנים רוסיים; תדבר ותדגים: הפסנתרנית אירנה פרידלנד. היום ב-18:00 באולם טארג באקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב.

"כנר על הגג". גרסה למחזמר, בהלחנתו של ג'רי בוק, מועלית בפי סטודנטים במכללת לוינסקי והזמרים הטנורים האורחים גל מנהיים וטל קוך, בניצוחו של רון זרחי. ביום ראשון ב-19:30 באולם המכללה בקרית המכללות בתל אביב.

שירי יפה ירקוני. מיזם משותף לאקדמיה הירושלמית ולתזמורת סינפונייטה, בניצוחו של דורון סלומון. זמרים מקרב הסטודנטים ישירו עם התזמורת משיריה של יפה ירקוני, מהם בעיבודים חדשים. במוצאי שבת באולם הקונסרבטוריון בבאר שבע.

קטעי אופרה. שני אירועים של מחרוזת להיטי אופרה, מטעם האופרה הישראלית: באחד, בהנחיית מיכאל אייזנשטדט, ישירו זמרים מצוות האופרה שיופיעו בתלבושות הולמות לתפקידים, בליווי פסנתר, מחר בהיכל התרבות של אור עקיבא; השני מוקדש לקטעים מאופרות של ורדי, אף הוא עם זמרים סולנים מצוות האופרה, ובליווי פסנתר, יהיה בשבת ב-11:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

מקהלת "השחר". המקהלה, בניצוח גילה בריל, תגיש תוכנית מגוונת, רובה ללא ליווי. הערב באולם הספרייה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

עתיקה ועממית. מוזיקה ממקור קלטי ומוזיקה אירית שרים ומנגנים ארבעה מוזיקאים, ובהם הנבלנית איריס אייל ונגן העוד גיא קרק. בשבת ב-11:30 בכנסייה האנגליקנית ברמלה.

לילדים. זר יצירות בביצוע התזמורת הקאמרית הישראלית יוגש בניצוחה ובהנחייתה של טליה אילן. מחר פעמיים, ב-17:00 וב-18:30, וביום שני ב-17:30 במוזיאון תל אביב. 


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(1 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23/01/2013 14:02:20