"עסקה מגונה": להתדרדר עם ריצ'ארד גיר

יום שבת 22 בספטמבר 2012 08:00 מאת: אור סיגולי, עכבר העיר

השחקן הוותיק מגלם עסקן נכלולי ותאב בצע בסרטו הראשון של ניקולאס ג'רקי, שמצליח להיות דרמת מתח סבירה עד חזקה, ברוח המשבר הכלכלי. אבל רק בתנאי שצלחתם את הדקות הראשונות


יעשה הכל בשביל כסף. גיר

(צילום: AP)

פרסומת
כמו כל טראומה לאומית, גם המשבר הכלכלי של ארצות הברית מוצא את דרכו לקולנוע. "וול סטריט: הכסף מדבר", בו השיב הבמאי אוליבר סטון את גורדון גקו למסך אחרי פגרה של 23 שנים  (מייקל דאגלס בתפקיד שזיכה אותו באוסקר ב-1987) יחד עם "קומפני מן" ו"התמוטטות" מן השנה שעברה, היוו חשבון נפש קולנועי של אמריקה עם עצמה. התוספת החדשה לרשימה היא עסקה מגונה בכיכובו של ריצ'ארד גיר ובבימויו של ניקולאס ג'רקי שזהו סרטו הראשון כבמאי עלילתי.

» עסקה מגונה - כל הפרטים ומועדי הקרנה

"עסקה מגונה" (דווקא הפעם אין לבוא בטענות למתרגמי הסרטים שעשו את המירב עם שמו המקורי של הסרט, “Arbitrage”) מתרחש על פני כמה ימים קשים במיוחד בחייו של רוברט מילר (גיר), איש עסקים מצליח שנאלץ להתמודד עם איבוד הונו בעקבות עסקה כושלת, כמו גם עם טעות פאטאלית שעשה ברגע של חוסר תשומת לב.

את הנשים בחייו של מילר מגלמות השחקניות סוזן סרנדון (שכיף להיתקל בה בכל זמן ובכל מצב) כאשתו, ובתפקיד הבת מופיעה השחקנית הצעירה והמוכשרת בריט מרלינג, שעד כה הייתה מזוהה בעיקר עם קולנוע אמריקני דל-תקציב.

צרות של עשירים. "עסקה מגונה" - הטריילר:

מה שיוצא דופן ב"עסקה מגונה" היא העובדה שגיבור הסרט איתו אנחנו עוברים את מסע ההתדרדרות המוסרי הוא דמות בלתי חיובית בעליל. מדובר באיש עסקים נכלולי, בעל גרוע ואבא שעל פני השטח יחבק את ילדיו אך לא יהסס להשתמש בהם למטרותיו. אמנם דמויות כמו רוברט מילר, שמציגות חזות כריזמטית וכובשת אך למעשה מייצגות כל מה שרקוב בשיטה האמריקנית, הן כבר מחזה שגור בקולנוע האמריקני. גורדון ג'קו הוא כמובן מקרה מובהק, אך גם דיאנה כריסטנסן מ"רשת שידור", קולונל מיילס קווארטיץ' של "אוואטר" ובערך כל תפקיד שלישי של אל פאצ'ינו מ"הסנדק" ועד "מלכודת לפרקליט" שייכים לרשימה המכובדת. אבל דמויות אלה בדרך כלל מגובות בדמות ראשית נוספת, חיובית ובדרך כלל צעירה יותר, שמראה את הצד האופטימי של המטבע. ל"עסקה מגונה" אין פן כזה, להוציא את דמותה של מרלינג שנותרת כדמות משנה ותו לא.

» בריט מרלינג - אחת השחקניות המבטיחות בהוליווד

הסרט אינו מבקש מאתנו להזדהות עם מילר, אלא לבחון באופן כמעט קליני את פעולותיו ולשאול את עצמנו האם אנחנו היינו נוהגים כמותו. הבחירה בשחקן כדוגמת ריצ'ארד גיר, שידוע לרוב בגילום דמויות פוזיטיביות (להוציא דוגמאות בודדות כמו "שיקאגו"), מתעתעת בנו והופכת את כל הנושא למעניין יותר.

עם זאת, ל"עסקה מגונה" שני כשלים בולטים. הראשון הוא שהסרט לא אומר שום דבר חדש מעבר ל"הכסף משחית ושחיתות, אם שכחתם, זה רע", ואפילו לקונספט הלעוס הזה הוא לא מוסיף שום נדבך חדש או מעורר עניין. עלילת הסרט מזכירה מאוד את ספרו של טום וולף (שהפך לסרט) - "מדורת ההבלים" המתוחכם והמרתק הרבה יותר. מספיק לחשוב איך טיפלה הוליווד בשחיתות הכלכלית בסרטים כמו "סוריאנה" ו"גלנגרי גלן רוס" כדי להבין את חוסר העומק של הסרט הנוכחי.
 
ריצ'ארד גיר לא מבייש את נעוריו
 
אבל לא כל סרט חייב לחדש ו"עסקה מגונה" בהחלט מספק חווית צפייה נעימה ולא משעממת, בתנאי שעברתם את עשרים הדקות הראשונות שפורשות בפנינו עולם של קלישאות קולנועיות שנראות כמו מקרה קשה של עצלנות תסריטאית. אני חושב שאם הייתי נתקל בסרט בשידור טלוויזיוני הייתי מזפזפ עוד לפני נקודת המפנה העלילתית הראשונה ובכך מפספס דרמת מתח ראויה למדי.


כוחו במראהו החיצוני ופחות ביכולות המשחק שלו. גיר ב"עסקה מגונה" (צילום מתוך הסרט)
 
חוסר אחידות מאפיין גם את שאר האלמנטים בסרט. יש בו כמה דמויות מסקרנות וכמה דמויות שטוחות מדי, המוזיקה מעניינת אך לא פעם משתלטת בגסות על הסצנה, ואפילו עיצוב התלבושות אינו מצליח לשמור על רמה אחידה. שימו לב לבחירה מלאת המחשבה בגווני בגדיה של מרלינג המעידים על התהליך שהיא עוברת. מצד שני, נסו שלא לשים לב לשמלה המוגזמת שלובשת סרנדון בסצנה המרכזית שלה לקראת הסוף.
 
ישנן סצנות שמשוחקות מצוין וישנן כאלה – במיוחד אלו שמצריכות מגיר התאמצות רגשית – שנופלות. גיר איננו שחקן רע בכלל והוא כבר הוכיח יותר מפעם אחת שהוא יכול לסחוב סרט על כתפיו , אבל ממש כמו שאר הכוכבים הגדולים בני דורו - למשל הריסון פורד ודניס קוויד - כוחו תמיד היה במראהו החיצוני ופחות ביכולות המשחק שלו. ועדיין, כיף לראות שגיר מתבגר כהלכה וזקנתו אינה מביישת את נעוריו. אולם, את ההצגה בסרט גונב טים רות', כשוטר החשדן.
 
סרט כדוגמתו של "עסקה מגונה" כבר ראיתם בעבר, לעיתים טוב יותר ולעיתים פחות. ובכל זאת, מדובר בדרמת מתח סבירה עם כמה רגעים חזקים ואולי אפילו כזו שמספקת איזה נושא לשיחה בדרך חזרה הביתה.

» עסקה מגונה - מועדי הקרנה


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(7 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5