גם הטבע מתחפש: לאן מטיילים בפורים?

יום שישי 14 במרץ 2014 00:12 מאת: שלי פלדמן, עכבר העיר

מה הקשר בין פורים להסוואה? למה מתחפשים בעלי החיים בדיונות של ניצנים ואיך חוגגים בטבע את החג הכי צבעוני שיש?


חוגגים פורים בטבע

גן לאומי אפולוניה (צילום: לימור קטן פרידמן)

פרסומת

מידע על טיולים לפורים 2015 יעודכנו בהמשך

אפשר ללכת למסיבות פורים, אפשר להשתתף באחד מעשרות אירועי פורים, ואפשר להחליט לבלות את החג הכי שמח בשנה בטבע, עם מגוון טיולים ברוח פורימית. ריכזנו בשבילכם מבחר טיולים לפורים בחיק הטבע, עם בעלי חיים מתחפשים, עצים מסווים, והפעלות מיוחדות ברוח החג.

» אירועי פורים 2014
» טיולים לשבת
» תחפושות לפורים
» מדריך העדלאידע השלם

שימו לב: בשל מזג האוויר, חלק מהפעילויות יתבטלו, יש לעקוב אחר הפרסומים באתר ולבדוק מראש בטלפונים המצורפים.

בטבע ובכפר


סיור חגיגי בדגש נשי. בשיא הפריחה ברמת הנדיב, יצא לדרך טיול אל כלוב הנשרים, במהלכו יעברו המבקרים שיעור בחיזורים אצל הציפורים ויראו כיצד הפרחים "מתחפשים" בפורים. באחוזת לנגה ישמעו על דמותה המרתקת של ניטה בנטוויץ'. סיור מיוחד בנושא יוזמה נשית וחקלאות אורגנית בחוות מקורה. בהדרכת צהלה ברוש.
איפה: רמת הנדיב.
מתי: יום שישי ה-14 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

קסם אור ירח


קבלת שבת בעת דמדומים בין חול לקודש, בין יבשה לים ובין עיר לטבע. המסלול יעבור בחולות הלא מוכרים, במהלכו יעקבו המטיילים אחרי סימני חיות בר ויקנחו בפיתות על סאג'.
איפה: גן לאומי אשקלון.
מתי: יום שישי ה-14 במרץ.
כמה: משפחה - 180 שקלים, זוג - 140 שקלים, מבוגר - 75 שקלים, ילד - 55 שקלים, מנויים משפחה - 85 שקלים.
הרשמה מראש ותשלום: 3639*.


בין קודש לחול. גן לאומי אשקלון (צילום: ליבנה שמילה)

פאר בתי כנסת עתיקים בגליל תחתוןסיור ייחודי להכרת היישוב היהודי הקדום דרך בתי כנסת הפזורים ברחבי הגליל התחתון. ביקור בשלושה בתי כנסת חרבים מתוך ה-70 המוכרים באזור הגליל התחתון, הנמצאים בשלבי חפירה וגילוי שונים.
איפה: אזור הגליל התחתון.
מתי: יום שישי ה-14 במרץ.
כמה: משפחה - 130 שקלים, זוג - 110 שקלים, מבוגר - 55 שקלים, ילד - 40 שקלים, מנויים משפחה - 85 שקלים.
הרשמה מראש ותשלום: 3639*.

בואי שבת המלכה

במעבר בין חול לקודש ובין מנחה לערבית, יצא לדרך טיול אחר הצהריים לקבל את השבת בירושלים. המטיילים ירדו ממשכנות שאננים וימין משה, שם יוכלו לדמיין את קבלת השבת בימים שבהם עמדה השכונה בודדה מחוץ לחומות. לאחר מכן יטפסו מגן לאומי סובב חומות ירושלים בדרכם של עולי הרגל אל העיר העתיקה ואל הרובע היהודי, ימשיכו בשער ציון אל הרחובות הצרים של הרובע היהודי, ויתרשמו משחזורו של בית כנסת "החורבה" ומהתקהלות תושבי הרובע בכיכר סביבו. סוף המסלול בכותל המערבי, עם מתפללי תפילת ערב שבת. מגיל 5.
איפה: גן לאומי סובב חומות ירושלים.
מתי: יום שישי ה-14 במרץ.
כמה: משפחה - 130 שקלים, זוג - 110 שקלים, מבוגר - 55 שקלים, ילד - 40 שקלים, מנויים משפחה - 85 שקלים.
הרשמה מראש ותשלום: 3639*.

נעים להכיר: בליאן האביר


סיור עם מדריך ושחקן. בליאן האביר הנועז ייקח את המטיילים לסיור בעיר היפה ארסור, ויספר על תלאות בניית המבצר על ידי אביו - ז'אן מארסור.
איפה: גן לאומי אפולוניה.
מתי: שבת, ה-15 במרץ וראשון, ה-16 במרץ בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
כמה: ללא תוספת תשלום.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*


פורים עם אביר. גן לאומי אפולוניה (צילום: חגי יוחנן)

נשף המסכות


חג פורים מזמין את כולם לצאת מהקופסא, להשתטות ולשמוח. אין דבר יותר מהנה מלחגוג את החג בקרב הטבע. המטיילים יעלו וירדו על סלעי החוואר הרכים והפודרה של חווארי מצדה, ובערב יחגגו בנשף מסכות חגיגי. בהדרכת בית ספר שדה עין גדי.
איפה: בית ספר שדה עין גדי.
מתי: שבת ה-15 במרץ.
לפרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע 03-6388688, www.teva.org.il

רחובות אנטיפטריס שוב שוקקי חייםפסטיבל פורימי שמחזיר את הכבוד למסורת. כבר מעל 2,000 שנה, אנשי אנטיפטריס לא ראו כזאת חגיגה. דמויות מהעבר, רוכלים ובעלי מלאכה ישמחו את עוברי האורח עם מוזיקה, שחקנים ושירים. בואו להחיות את המורשת יחד עם הורדוס.
איפה: גן לאומי ירקון, מתחם תל אפק (אנטיפטריס).
מתי: שבת, ה-15 במרץ בשעות 11:00-15:00.
כמה: ללא תוספת תשלום.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

תחפושות בחולות


חג פורים הוא חג לגדולים ולקטנים, לחיות, לציפורים וכמובן גם לצמחים. לכבוד החג יתקיים סיור בין דיונות זהובות, במהלכו יתחקו המטיילים אחר בעלי חיים שנמצאים בבית הגידול, ישמעו סיפורים ואגדות, יתגלגלו בחולות, ישירו שירי חג ולסיום ישבו כולם יחד, יאכלו פיתות חמות מהסאג' וישתו תה. בהדרכת בית ספר שדה שקמים.
איפה: חולות ניצנים.
מתי: שבת ה-15 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il


סיפורים, אגדות וחיות. פורים בניצנים (אילוסטרציה: dreamstime)

שמח ופורח בגבעות רגב וחרובה


שבת אביבית בחיק הטבע, בהפנינג לכל המשפחה בגבעות רגב וחרובה. גבעות אלו נמצאות בשטח פתוח רחב ידיים והן שופעות פריחה בשלל צבעים, מעוטרות בשרידי בוסתנים ואתרים ארכיאולוגיים. המטיילים יוכלו להביט יחד בתצפית המדהימה לכיוון מישור החוף במערב והרי ירושלים ממזרח ויקראו לתמיכה בשימור אזור ייחודי זה. אין גישה לעגלות ואין צורך ברישום מראש. במקרה של מזג אויר סוער האירוע ידחה ל-29.3.
איפה: גבעות רגב וחרובה ליד מודיעין.
מתי: שבת ה-15 במרץ בין 10:00-12:00.
כמה: ללא תשלום.
לפרטים: www.teva.org.il/modiin

את ראשו של הגלבועכשכולם הולכים אל שיא הפריחה במרכז הגלבוע, יצא לדרך מסלול נופי וקצת אחר בצדו המזרחי והפחות מתויר של הרכס - מתלול אבינדב ונחל צביה. המטיילים ילכו בין אלפי פרחים מול נופי העמק והרי הגלעד עד עמק המעיינות הירוק והזורם. בהדרכת שי בחרוזי.
איפה: הרי הגלבוע.
מתי: שבת ה-15 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

כמו פרח ברטיול בגוון סגול ארגמן סביב פריחת אירוס הגלבוע. תחילת המסלול בדרך הפטרולים הישנה לאורך נחל בזק, משם ימשיכו המטיילים לטפס לפסגת נ.ג. 522 ולהר אבנר. מראות מרהיבים של נוף ופריחה ילוו אותנו לאורך רכס הגלבוע ועד לשקיעת השמש. בהדרכת יצחק אלוני - דישל.
איפה: הרי הגלבוע.
מתי: שבת ה-15 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il


כמה יפה. אירוס הגלבוע (צילום: איציק בן מלכי)

מן ההר אל העמק


מסלול היורד מן הגלבוע לעמק חרוד, ועובר דרך מפלים וגבים. המטיילים ירדו ביתדות סלע וישקיפו לעבר הרי גלעד. מסלול אתגרי למשפחות מיטיבות לכת.
איפה: נחל יצפור.
מתי: שבת ה-15 במרץ.
כמה: משפחה - 130 שקלים, זוג - 110 שקלים, מבוגר - 55 שקלים, ילד - 40 שקלים, מנויים משפחה - 85 שקלים.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

מצדה של הגולןשילוב מנצח של נוף יפהפה מעל מצוקי הנחל, תצפית על נשרים, סיפור קרב דרמטי בגמלא העתיקה, פריחה אביבית שופעת ומפל מים גבוה. דרך חדשה לאוטובוסים בלבד מאפשרת טיול מקסים ולא קשה אל העיר שזכתה לכינוי "מצדה של הגולן". בהדרכת ינון קהלני.
איפה: שמורת גמלא.
מתי: שבת ה-15 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il


שילוב מנצח. נשר בשמורת גמלא (צילום: דורון ניסים)

סיפור על מבצר פורח


טיול פריחה מרהיב באווירת פורים, בגבעות בית שמש, אזור ייחודי המהווה בית לחיות בר ולצמחים רבים. המטיילים יבקרו בחורבת קיאפה - שעריים העתיקה, שנחפרה לאחרונה, ויתצפתו על הנוף לכיוון עמק האלה וגבעות בית שמש.
איפה: גבעות בית שמש.
מתי: שבת, ה-15 במרץ.
כמה: משפחה - 130 שקלים, זוג - 110 שקלים, מבוגר - 55 שקלים, ילד - 40 שקלים, מנויים משפחה - 85 שקלים.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

אופנה קדמונית במערות


סיור מודרך במערות האדם הקדמון, המספר על אורחות חייהם של הקדמונים הפרהיסטוריים, מי חי בנחל וכיצד הצליח לשרוד? לאחר הסיור ירדו המטיילים לערוץ נחל מערות, יתחפשו לקדמונים, יצבעו בצבעים טבעיים ויערכו "תצוגת אופנה" קדמונית.
איפה: שמורת טבע נחל מערות.
מתי: שבת ה-15 במרץ.
מחיר: משפחה - 180 שקלים, זוג - 130 שקלים, מבוגר - 75 שקלים, ילד - 50 שקלים, מנויים משפחה - 85 שקלים.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

משנכנס אדר מרבין לטייל


חגיגה צבעונית לפורים במדבר. המטיילים יקבלו את החג בעדלאידע במדרשת שדה בוקר, עם תהלוכת בובות ענק המבוססת על שימוש בחומרים ממוחזרים. המבקרים יגיעו לקבר בן גוריון, יטיילו על רכס חלוקים, יפגשו את הדרת הטבע בפריחתו הצבעונית ויחפשו את צבעוני המדבר. בנוסף יתקיימו סדנאות יצירה במסגרת "צבע בטבע". למחרת יתחפשו כולם ויצאו ליום נוודים עם ספינת המדבר, יכירו את חיי הנוודים, את תרבות הבדואים וילמדו על הקשר בין צמחיית המדבר לתרופות, לסיום ישתו כולם תה מתוק מסביב למדורה. בהדרכת בית ספר שדה הר הנגב. כולל ארוחות ולינה בבית ספר שדה הר הנגב. תשלום מינימום לזוג.
איפה: בית ספר שדה הר הנגב.
מתי: ימים שבת וראשון, ה-15-16 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il


משתתפים בחגיגה. העדלאידע במדרשת שדה בוקר (צילום: יח"צ)

מחפשים את התנין האחרון


סיורים מודרכים המשולבים בהדגמה "על רטוב" של הפעלת טחנות הקמח העתיקות. המטיילים ישמעו לאורך המסלול על התנינים שהיו בנחל ויחפשו את התנין האחרון.
איפה: שמורת טבע נחל תנינים.
מתי: שבת ה-15 במרץ.
מחיר: משפחה - 180 שקלים, זוג - 140 שקלים, מבוגר - 75 שקלים, ילד - 50 שקלים, מנויים משפחה - 85 שקלים.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

שורק וצוחק


פורים שמח בעקבות בעלי חיים. תחילת המסלול בחורשת האקליפטוס, משם ימשיכו המטיילים אל סביבת נחל שורק מערבי, ילכו לאורך הנחל, יעקבו אחר נבירות חזיר הבר, יחפשו עופות מים בסביבת הנחל ואולי אפילו יראו צבים. משם ימשיכו לעקוב אחרי בעלי חיים החיים בבית הגידול החולי, ויעלו על גבעה הצופה אל אתר לינת הקורמורנים. בהדרכת בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע.
איפה: גן לאומי שפך נחל שורק.
מתי: יום ראשון ה-16 במרץ.
פרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע 03-6388688, www.teva.org.il


עוקבים אחרי בעלי חיים. נחל שורק (צילום: דב גרינבלט)

חיות מחופשות


גם בטבע בעלי חיים וצמחים מתחפשים. לא בגלל המן הרשע, משלוח מנות או מגילת אסתר - בעלי החיים לובשים ופושטים צורה ויוצרים הסוואה, כדי לשרוד בטבע. חגיגת פורים בהר דבורה, במהלכה יעלו המטיילים יחד לראש ההר, ימשיכו בין עצי החורש והפרחים, יערכו הכרות עם צמחים ובעלי חיים בדגש של צבע והתחפשות, ויתחפשו גם הם לפי עלי הכותרת השונים. בהדרכת נעמי גושן - בית ספר שדה גליל.
איפה: הר דבורה.
מתי: יום ראשון ה-16 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

התהלוכה של הטבע בגולן


מסיבה באווירה פורימית מול נופי הגולן. בתחילה יעברו המטיילים בירדן ההררי עם מים זורמים ופריחה עונתית מרשימה, יעצרו לתצפית מהר שיפון, ויסיימו במפל עיט השוצף. בערב תיערך סעודת פורים חגיגית בליווי מסכות, רעשנים, שירים וריקודים כשכולם, בלי יוצא מן הכלל, מחופשים. בבוקר יצאו המטיילים לגמלא, לקריאת מגילת אסתר ויסיירו בעיר העתיקה כשנשרים ירחפו מעל. בנוסף, יעברו בראש פינה ויסיימו את הטיול לשמורת החולה. בהדרכת בתי ספר שדה גולן וחרמונים. כולל ארוחות ולינה בבית ספר שדה גולן.
איפה: בית ספר שדה גולן.
מתי: ימים ראשון ושני ה-16-17 במרץ.
פרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע 03-6388688, www.teva.org.il


אל תשכחו לבוא מחופשים. פורים בגולן (אילוסטרציה: dreamstime)

מערות והצגותשחקני תיאטרון "היסטריה" עושים היסטריה מההיסטוריה, ותושבי "ארץ אלף המערות" שבגן לאומי בית גוברין נדהמים. מה זה קולומבריום? מי פרץ את קיר המערה של חצביהו? מי זה בכלל חצביהו ולמה לעבוד מתחת לאדמה? שחקנים-מדריכים בשלוש נקודות עניין ייקחו את המבקרים לעולם התחתון למסע שיספר את סיפור המקום בדרך משעשעת. במקום יהיו סדנאות יצירה ודוכני מזון בתשלום.
איפה: גן לאומי בית גוברין.
מתי: יום ראשון ה-16 במרץ. בשעות 10:00-15:00.
כמה: ללא תוספת תשלום.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

התל שראה הכול - הצגה בתנועה"הארכיאולוג האגדי ירחמיאל ג'ונס" במסע אל העבר: אל חופרים וחוקרים, ארכיאולוגים ודמיונולוגים, מלכים וארמונות, תככים ומזימות, מקדשים, מלחמות ונבואות זעם. מסע אינטליגנטי, מצחיק וחוצה זמן, מראשוני האדם ועד אחרית הימים בתל שכבר ראה הכול: תל מגידו. מבית תאטרון "מקום". יש להצטייד במכונת זמן.
איפה: גן לאומי תל מגידו.
מתי: שני 17.3 בשעות 11:00, 13:00.
כמה: ללא תוספת תשלום.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*


תככים, מזימות ופורים שמח. תל מגידו (צילום: דורון ניסים)

לגלות אוצר בסיור קצרהדרכות מפי מתנדבי גן-קהילה באתר מעיינות המרפא העתיקים שאליהם ירד רבי שמעון בר יוחאי להירפא, בין החמאם הטורקי לבית כנסת ובו רצפת פסיפס מהיפות בארץ. עוד באתר: הרפתקה חווייתית לכל המשפחה בחוברת הפעלה עצמית - פעילות חקר ומשימות במהלך הביקור (בתשלום סמלי).
איפה: גן לאומי חמת טבריה.
מתי: ימים שישי עד שני, ה-14-17 במרץ, בשעות 10:00, 11:00, 12:00, 13:00.
כמה: ללא תוספת תשלום.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

הטבע מתחפש

פעילות חווייתית לכל המשפחה בנושא הסוואה ורמייה, התחזות והתחפשות - כולם קיימים בטבע וכל אחד יחיד ומיוחד. בחג הפורים יצאו המטיילים מחופשים לסיור מודרך ב"שמורה החבויה", שם יתחקו אחר הסוואת בעלי החיים בטבע. מדוע בעלי החיים מתחפשים ומה אומרים לנו הצבעים בטבע? בין הפעילויות: סיורים, איפור פנים, אגדות וסיפורים, פעילויות יצירה בטבע, ולסיום תחרות תחפושות משפחתית נושאת פרסים. הסיורים ייצאו בכל שעה עגולה.
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים.
מתי: יום שני ה-17 במרץ בשעות 09:00-14:00.
כמה: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

#alt
סיורים בעקבות בעלי חיים. עינות צוקים (צילום: דורון ניסים)


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(34 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5