גם הטבע מתחפש: לאן מטיילים בפורים?

יום רביעי 04 במרץ 2015 00:12 מאת: שלי פלדמן, עכבר העיר

מה הקשר בין פורים להסוואה? למה מתחפשים בעלי החיים בדיונות של ניצנים ואיך חוגגים בטבע את החג הכי צבעוני שיש?


חוגגים פורים בטבע

גן לאומי אפולוניה (צילום: לימור קטן פרידמן)

פרסומת

אפשר ללכת למסיבות פורים, אפשר להשתתף באחד מעשרות אירועי פורים, ואפשר להחליט לבלות את החג הכי שמח בשנה בטבע, עם מגוון טיולים ברוח פורימית. מזג האוויר הנהדר שצפוי בחג הוא תמריץ מצוין לצאת אל מבחר טיולים בחיק הטבע, עם בעלי חיים מתחפשים, עצים מסווים והפעלות מיוחדות ברוח החג.

» פורים 2015 - המדריך המלא
» תחפושות לילדים
» מדריך העדלאידע השלם

לא רק פעם בשנה 


כל המשפחה מוזמנת להגיע למסלול מעגלי בהר דבורה, הכולל חורש טבעי ותצפית להר תבור. הפרחים מתקשטים בניסיון למשוך את החרקים, ולכן גם המטיילים יתחפשו בצבעי הפריחה, יחפשו את הפרח שמתחפש באופן מושלם לדבורה ויסיימו בפיקניק משותף עם הכנת סוכריות מן הטבע. בהדרכת נעמי גושן - בית ספר שדה גליל.
איפה: הר דבורה.
מתי: חמישי ה-5 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

מי מסתתר מאחורי המסיכה? 


חג פורים הוא חג לגדולים ולקטנים, לחיות, לציפורים וכמובן גם לצמחים. לכבוד החג יתקיים סיור בין דיונות זהובות, במהלכו יתחקו המטיילים אחר בעלי חיים שנמצאים בבית הגידול, ישמעו סיפורים ואגדות, יתגלגלו בחולות, ישירו שירי חג ולסיום ישבו כולם יחד, יאכלו פיתות חמות מהסאג' וישתו תה. בהדרכת בית ספר שדה שקמים.
איפה: חולות ניצנים.
מתי: חמישי ה-5 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il


סיפורים, אגדות וחיות. פורים בניצנים (אילוסטרציה: dreamstime)

קולות במערות


החלטת אונסקו על הכרזת מערות מראשה-בית גוברין כאחד מאלף אתרי מורשת עולמית, נחגגת במערות הפעמון עם מקהלת "יואב" בניצוחו של שמעון לבטוב ממועצה אזורית יואב. המקהלות המופיעות הן "מקהלת נועם" בניצוחו של זולי פרנק, "מקהלת תיכון אלון רמת השרון" בניצוחו של שמעון לבטוב ו"קונטרה בת - הרכב ווקאלי" בניהולו המוזיקלי של רמי בר דוד.
איפה: גן לאומי בית גוברין.
מתי: שישי ה-6 במרץ, מהשעה 12:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

ששון ויקר בנופי הגולן


מסיבה באווירה פורימית מול נופי הגולן. בתחילה יעברו המטיילים בירדן ההררי עם מים זורמים ופריחה עונתית מרשימה, יעצרו לתצפית מהר שיפון, ויסיימו במפל עיט השוצף. בערב תיערך סעודת פורים חגיגית בליווי מסכות, רעשנים, שירים וריקודים כשכולם, בלי יוצא מן הכלל, מחופשים. בבוקר יצאו המטיילים לגמלא, לקריאת מגילת אסתר ויסיירו בעיר העתיקה כשנשרים ירחפו מעל. בנוסף, יעברו בראש פינה ויסיימו את הטיול לשמורת החולה. בהדרכת בתי ספר שדה גולן וחרמונים. כולל ארוחות ולינה בבית ספר שדה גולן.
איפה: בית ספר שדה גולן.
מתי: חמישי ושישי ה-5-6 במרץ.
פרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע 03-6388688, www.teva.org.il


אל תשכחו לבוא מחופשים. פורים בגולן (אילוסטרציה: dreamstime)

נשף המסכות


חג פורים מזמין את כולם לצאת מהקופסה, להשתטות ולשמוח. המטיילים יעלו וירדו על סלעי החוואר הרכים והפודרה של חווארי מצדה, ובערב יהנו בנשף מסכות חגיגי. בהדרכת בית ספר שדה עין גדי.
איפה: בית ספר שדה עין גדי.
מתי: שישי ה-6 במרץ.
לפרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע 03-6388688, www.teva.org.il

רוח שטות באפולוניה


סיור וסיפור עם מדריך ושחקן. בליאן האביר הנועז ייקח את המטיילים לסיור בעיר היפה ארסור, ויספר על תלאות בניית המבצר על ידי אביו - ז'אן מארסור. ילדים מחופשים לאבירים יכנסו ללא תשלום.
איפה: גן לאומי אפולוניה.
מתי: שישי ושבת, 6-7 במרץ בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
כמה: ללא תוספת תשלום.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639* 


פורים עם אביר. גן לאומי אפולוניה (צילום: חגי יוחנן)

קרנבל המסיכותבשישי בבוקר יפגשו המטיילים בשדה בוקר לטיול בעין עבדת, כולל ביקור בחי רמון - גן מדברי במצפה רמון ובו  40 מינים שונים של בעלי חיים מדבריים. בגן הם יגלו איך הקטנים מתמודדים עם תנאי המדבר הגדול. לאחר ארוחת הערב יפגשו כולם לערב חוויתי בנושא "צבע בטבע" - תחפושות בעולם החי. למחרת יצאו כולם לעדלאידע הסביבתית במדרשת בן גוריון, תהלוכת בובות ענק מהיפות בארץ המבוססות על שימוש חוזר בחומרים. משם ימשיכו המטיילים לסיור ברכס חלוקים ו"בעיר "האבודה", יפגשו את הטבע שמתהדר בצבעוני המדבר ובפריחה אביבית יפהפיה. בהדרכת בית ספר שדה הר הנגב. כולל ארוחות ולינה בבית ספר שדה הר הנגב. תשלום מינימום לזוג.

איפה:
בית ספר שדה הר הנגב.
מתי: שישי ושבת, ה-6-7 במרץ.
לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il


משתתפים בחגיגה. העדלאידע במדרשת שדה בוקר (צילום: יח"צ)

מה עם המים?


הצגה בתנועה במיוחד לפורים, בגן הלאומי נחל תנינים. הארכיאולוג האגדי ירחמיאל ג'ונס במסע אינטליגנטי ומצחיק אל ההיסטוריה העשירה של "אחרון נחלי החוף". למה הג'קוזי בקיסריה הפסיק לעבוד? מי בנה את הסכר העצום והאם הוא נהנה מזה? למה לטחון כל כך הרבה קמח? למה אם אין מים אין תורה? ולאן נעלמו כל התנינים? יש להצטייד במכונת זמן.
איפה: שמורת טבע נחל תנינים.
מתי: שבת ה-7 במרץ, בשעות 11:00 ו-13:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

התל שראה הכול - הצגה בתנועה


הארכיאולוג האגדי ירחמיאל ג'ונס מגיע גם לתל מגידו במסעו אל העבר: אל חופרים וחוקרים, ארכיאולוגים ודמיונולוגים, מלכים וארמונות, תככים ומזימות, מקדשים, מלחמות ונבואות זעם. מסע אינטליגנטי, מצחיק וחוצה זמן, מראשוני האדם ועד אחרית הימים בתל שכבר ראה הכול: תל מגידו. מבית תאטרון "מקום". יש להצטייד במכונת זמן.
איפה: גן לאומי תל מגידו.
מתי: שבת ה-7 במרץ בשעות 11:00 ו-13:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*


תככים, מזימות ופורים שמח. תל מגידו (צילום: דורון ניסים)

להיות אדם קדמון ליום אחד


סיור מודרך במערות האדם הקדמון, המספר על אורחות חייהם של הקדמונים הפרהיסטוריים, מי חי בנחל וכיצד הצליח לשרוד? לאחר הסיור ירדו המטיילים לערוץ נחל מערות, יתחפשו לקדמונים, יצבעו בצבעים טבעיים ויערכו "תצוגת אופנה" קדמונית.
איפה: שמורת טבע נחל מערות.
מתי: שבת ה-7 במרץ.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

העולם המופלא בחזית המדע


עולם החי והצומח מהווה מקור עשיר להשראת פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים, עיצובים חכמים ומבנים ארכיטקטוניים שפוגשים אותנו בחיי היום יום. לכבוד פורים, יתקיים טיול באזור עדולם בעקבות התורמוסים, במהלכו יגלו המשתתפים איך קסם טיפת המים על עלה התורמוס משמש השראה למניעת הצטברות קרח במטוסים ואף קשור לזכוכית המקלחון. המטיילים יתנסו בקסם הטיפה המרקדת ויעקבו אחר חרקים מעופפים. בנוסף, יוכלו להכיר את הסודות הקולינאריים שטמונים בזרעים. בהדרכת חווה שרגא - בית ספר שדה שקמים.
איפה: שמורת עדולם.
מתי: שבת ה-7 במרץ.
לפרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע 03-6388688, www.teva.org.il


לא רק יפים. תורמוסים (צילום: dreamstime)

חלילים ברוח החופשית


טיול לקטנים ולגדולים בנחל חלילים שמקור שמו על שום המערות החלולות שעל גדותיו, וכן עקב הרוח המחללת בפתחיהן ביימי החורף. המטיילים ינסו להבחין בשרידי ישוב קדום, מערות קברים, גתות, ברות מים ושרידים נוספים. בהדרכת בית ספר שדה שקמים.
איפה: נחל חלילים.
מתי: שבת ה-7 במרץ.
לפרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע 03-6388688, www.teva.org.il

ציפורים בפורים


בפורים הזה מבלים הכי קרוב לציפורים. סיור בין בריכות הדגים של מעגן מיכאל, אשר מושכות אליהן שלל ציפורים מקומיות ונודדות. לאורך המסלול ילמדו המשתתפים על בעלי הכנף הלובשים והפושטים נוצות עלפי העונות ועל התאמתם לסביבת המחייה, ייצרו מסכות ויצירות ברוח החג, יתאפרו ויהפכו ליום אחד לציפורים. בהדרכת בית ספר שדה חוף כרמל.
איפה: מעגן מיכאל.
מתי: שבת ה-7 במרץ.
לפרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע 03-6388688, www.teva.org.il


בפורים הזה מתחפשים לציפורים. מעגן מיכאל (צילום: אסף מירוז)

רחובות אנטיפטריס שוקקי חיים


פסטיבל פורימי שמחזיר את הכבוד למסורת. כבר מעל 2,000 שנה, אנשי אנטיפטריס לא ראו כזאת חגיגה. דמויות מהעבר, רוכלים ובעלי מלאכה ישמחו את עוברי האורח עם מוזיקה, שחקנים ושירים. בואו להחיות את המורשת יחד עם הורדוס.
איפה: גן לאומי ירקון, מתחם תל אפק (אנטיפטריס).
מתי: שבת, ה-7 במרץ בשעות 11:00-15:00.
כמה: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*

הטבע מתחפש


פעילות חווייתית לכל המשפחה בנושא הסוואה ורמייה, התחזות והתחפשות - כולם קיימים בטבע וכל אחד יחיד ומיוחד. בחג הפורים יצאו המטיילים מחופשים לסיור מודרך ב"שמורה החבויה", שם יתחקו אחר הסוואת בעלי החיים בטבע. מדוע בעלי החיים מתחפשים ומה אומרים לנו הצבעים בטבע? בין הפעילויות: סיורים, איפור פנים, אגדות וסיפורים, פעילויות יצירה בטבע, ולסיום תחרות תחפושות משפחתית נושאת פרסים. עוד באתר: הדרכות בתחנת מידע על הפריחות באזור.
איפה: שמורת טבע עיינות צוקים.
מתי: שבת ה-7 במרץ, בשעות 09:00-14:00 (בכל שעה עגולה). סיורים יתקיימו בימים חמישי ושישי 5-6 במרץ, בשעות: 09:00-14:00.
כמה: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר
לפרטים נוספים והרשמה: 3639*


סיורים בעקבות בעלי חיים. עינות צוקים (צילום: דורון ניסים)


תגובות גולשים
הוסף תגובה +

(34 מדרגים)

דירוג הגולשים:

דרג את הכתבה

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5